Cestovanie lietadlom s malými deťmi. Aké to je?

sylvie
2. okt 2006

Baby, uz ste niekto cestovali s drobcami lietadlom? Je to nejak vekovo obmedzene? Mozem mat dietatko na kolenach?

karchinka
1. sep 2013

ahoj, plánuji letět s babi a dětmi do USA (už celkem brzo), starší to snad nějak zvládne, je to sice šílené tornádo, ale už se mu občas dá i něco vysvětlit 🙂 spíš se bojím o toho mladšího, bude mít 18 m., nebude mít nárok na sedadlo a začíná být čím dál tím živější a hlavně skoro furt fňuká, pláče, vzteká se. Taky se bojím, jak to oba kluci přežijou s nespaním/spaním - přece jenom nás bude čekat vlak do Prahy, pak kratší let někde v rámci Evropy, pak dlouhý min. 8hodinový do USA a ještě jeden menší přesun v rámci USA, pak je to naštěstí k ségře už jenom hodinka :( letenky ještě nemáme koupené, ale budeme se dívat na něco s co nejmenšími čekacími časy. Má někdo zkušenosti s podobným letem? Jak je to s kočárkem? vytáhnou mi ho při každém přistání? možná bychom to ani nepotřebovali při každém přistání, ale zase se o něj bojím, jak by ho přetahovali z letadla do letadla, mamá lehounký 6,5 kg a ten by to nemusel přežít :D

wero7
1. sep 2013

Ahojky, vubec bych se toho nebála, i když je pravda, že každé dítě letadlo snáší jinak. My jsme se stěhovali s malým z USA, když měl 6 měsíců a v letadle ho chválili, že tak hodné dítě v letadle ještě neměli 🙂 Nárok na sedadlo jsme taky neměli, tak jsme se s přítelem střídali a chodili s ním po letadle. Spal bohužel jen 2 hodinky, protože tam byli jiné děti, které dělali velký hluk a lítali po letadle, takže nespal skoro nikdo 🙂 Ale dá se to zvládnout. Kočárek jsme měli zabalený v krabici s označením křehké a měli jsme ho dole v letadle s velkýma kuframa. Neumím si představit, že bych ještě měla s tím vším všude na letišti kočárek. Největší problém byla pro nás kojenecká voda, kteoru jsme měli rozlitou ve 100 ml flaštickách a těch jsme měli asi 12, tak jsem prošla pořádnou kontrolou, ale v pohodě 🙂 Přeji hodně štěstí a držím pěsti, at se letadlo dětem líbí

briketa
1. sep 2013

@karchinka skusenost urcite taka, ze nekupovat letenky s prestupom v usa, ale v europe! a potom ist priamo do destinacie. kupovat letenku len s jednym prestupom. najmensie cakacie casy si s malymi detmi tiez nemozes davat, koli security kontrolam medzi letmi. kazde dieta ma narok na sedadlo, ak si ho zaplatis, takze kludne obidve deti mozu mat vlastne sedadlo. v tom pripade musis kazdemu zobrat aj autosedacku priamo na lietadlo.

karchinka
1. sep 2013

@wero7 takže radíš spíš dát kočárek do zavazadel? nad tím jsem taky přemýšlela, ale zase si říkám, že by si mohl někde třeba i na hodinku na letištích pospinkat, máme Valco Snap a je fakt lehounký a navíc se dá hodit přes rameno, má popruh na nošení... jinak jsem si ušila mei tai nosítko, takže to bych taky vzala, v nejhorším se tam dá přivázat i ten starší 🙂 a kolikrát jste přestupovali? jak jste zvládli přestupy? my asi vodu a mlíčko moc řešit nebudem, malý už je velký, tak buď vezmu balené nestlé mlíčka v krabičkách s brčkem nebo se i něco koupí při přestupech na letištích

@briketa nárok na místo by ten menší měl určitě, kdybychom mu zaplatili letenku celou nebo teda tu dětskou, ale tam je ten rozdíl v ceně minimální, místo 18500 bychom platili 16500, což je fakt pro nás hodně, jsem ráda, že malý bude platit jenom asi 2000. A koupit letenku s jedním přestupem jenom v Evropě prostě nejde, jedem přímo do toho města, kde ségra bydlí, mohli bychom jet do Chicaga, to je od ségry 3-4 hoďky, ale museli bychom prosit někoho ze známých, aby nás k ségře zavezli a už tak se o ségru všichni hezky starají a dál je otravovat nechceme, ségra má totiž pořezaný prst, má po operaci a nesmí vůbec 6 týdnů hýbat rukou a pak až do prosince velmi omezeně, je hudebnice, takže je to pro ni fakt důležité, proto tam i jedem, chceme ji pomoct. A minimální přestupy beru 2hodinové, to je, myslím, pro let do usa rozumné, já sama neletím poprvé, ale děti poletí poprvé. Nemůžu najít, které autosedačky jsou pro takové lety testované? A jak to se sedačkou funguje?

tin007
1. sep 2013

@karchinka zvaz, ze kocik nebudes brat a nech ti sestra kupi priamo v usa nejaky z druhej ruky za par usd; my to tak robime, ked letime k sestre (do francuzska); kupili sedacku pre maleho za 10 eur (z 2 ruky), kocik - buginu tiez tak lacno a ja neriesim ich prepravu a to, ako budu vyzerat (zazila som uz dost poniceny kocik, ktory mi omietli uznat na reklamaciach). pre malu si bravam so sebou manducu, v tej ju pohodlne ponosim na letisku

valy
1. sep 2013

@monika15 ako to je s tym car seat myslene? vajicko clovek zoberie v pohode, ale to je tak max. do jedneho roka, a potom po roku mam so sebou trepat tie velke autosedacky? to dufam tak nebude.

monika15
1. sep 2013

@valy musis si zavolat do spolocnosti kde letis.... a sa spytat ze ktore car seats mozes brat.
a tak sa rozhodnut.
Neviem ze skadial letis ale tu od nas z kanady musi mat nalepku ze je Approved for flying od Govermentu.

wero7
2. sep 2013

prestup urcite jeden a v Evrope 🙂

lolinko
2. sep 2013

Ahoj
My sme boki teraz na dovolenke v Bulharsku ;) Tiez som sa bala ako to budu deti zvladat a mozem ti povedat ze moj rocny syn to bral lepsie ako devat rocny. Cestu do Bulharska mi rocny celu prespal ;) a ten starsi sa baaal ako keby mu mali ruky a nohy,kazdu chvilku odtrhnut. A cesta naspat bola vesela deti sa smialy, robili opicky.
Mozem byt hrdaa ;)
Co sa tyka leteniek, deti do dvoch rokoch nemaju pravo. Takze nemaju ani svoje miesto. Sedia na kolenach rodicom a neboj su priputany druhym pasom o ten tvoj pas. A do lietadla si mozes zobrat aj prirucnu batozinu, ktora moze vazit max 5 kg. A do prirucnej batoziny sa vztahuje aj kocik ;) pri nastupovany do lietadla ho odovzdas a oni ho daju pri ostatne batoziny a ked lietadlo pristane tak ako prve vyberu kociky a potom ostatne batoziny.
Do prirucnej batoziny mozes mat zbalene pitie, vyzivu, ovocie...no moze sa stat ze pri kontrole ti povedia aby si to otvorila a ochutnala. Nam sa to stalo a prislo nam to vtipne ;)
Ale radsej si treba pozriet podmienky letiska ;) bo kazde letisko ma ine ;)
Ale nabuduce viem, ze na dovolenku lietadlom ;) ;)

terkalr
3. sep 2013

Cca pred tyzdnom sme sa vratili z Bulharska. Moje skusenosti,ci skor zazitky ohladom letiska,letu.V Bratislave sme kočíkom prešli cez check-in-dostali sme nan pasku, niektorí rodičia si kočík zabalili do folie uz vopred a odovzdali ho s batozinou.My sme ho mali pri sebe,az po vstup do lietadla(hore pri schodíkoch).Dolu nebolo nikoho kto by nam ho vzal.Tak letuska povedala,ze ho mame nechat na schodikoch pred vstupom do lietadla.Ale mali sme obavu,ci ho niekto nalozí.V Burgase sme kočík dostali spolu s batozinou na pase.Ked sme leteli späťdo BA,tak kočík nám vzala letuška este pred schodíkmi do lietadla.Ešte spomeniem,ze tak isto nam ho opaskovali pri check-ine.V BA sme na kočík čakali pri páse,nakoľko mi letuška pri odchode z lietadla nevedela povedať,kde kočík nájdem-vraj bud dolu pri schodíkoch,alebo na pase.No super.Tak sme sli k pasu.Kočika vsak nieto.Boli sme tam tri rodiny , ktore cakali na kocik.Nakoniec sme ich nasli v letiskovej hale , kde sa dava nadrozmerna batozina.
Dcerka mi prespala oba lety,dala som jej mliecko(zarobila som priamo v lietadle) a zaspinkala.
Do lietadla som si brala pre dcerku 0.5l horucej vody v termoske, 0.5l studenej(dojcensku), sunar vo vyzivovom poharku,chrumky, 150 ml caju, ovocnu vyzivku a jogurt.Vsetko(tekutiny) som vsak musela ochutnat.Naspäť tak isto-aj v Burgase som ochutnavala ! spominali tu mamicky,ze tam sa to nerobí,ale omyl.Boli este horsí,nechutní.Nebyt napisu na viecku Baby food,tak mi asi sunar nepustia.Vsetko som musela z tasky povyberat,chrumky doslova kontrolovala.Este mi potom tasku vratili,ze tam mam nejaku kozmetiku.Mala som tak balzam(vajicko z orifu).Vraj to ma byt v tom saciku umelom,tak som to tam šľahla do kosa a bolo.Hlavna vec,ze som mala belzam aj v kabelke a ten presiel.No proste kontrola o nervy.Za mnou mamicka musela vyliat caj,tekutiny toleruju len do 2rokov na palubu.Ale zato ja som mala plnu termosku horucej vody,aj 0.5lmineralku...tak isto ako ked sme sli do Burgasu,v pohode preslo.Mnozstvo pre male dieta(do 2r.)ich nezaujimalo.

monci8888
13. sep 2013

baby, dúfam, že mi niektorá z vás bude vedieť poradiť...síce lietam veľa, ale nejako si neviem s týmto rady.. dieťa do 2r. ma kocík zdarma, odovzdáva sa pri schodíkoch.. potiaľto mi to je jasne 😉 ale ked letim v noci s 2,5r. dietatom.. ako je to s tym kocikom? bo niekde sa píse, že ho má stále zadara, inde, ze je spoplatnený a musi sa uviest pri kupe letenky a zaplatit zan 10Eur. ako to vlastne je? platim za dieta ako za dospeleho, takze ma narok na batozinu 10kg, ale co s tym nestastnym golfacom?

1zuzka1
13. sep 2013

@monci8888
Ahoj, tento rok som letela 3x s dietatom nad 2 r., na check- ine som povedala, ze kocik beriem k lietadlu, dali mi len pasku, ani raz som neplatila.

ella_joy
13. sep 2013

@monci8888 ahoj, ked mate dieta nad 2r a platis za neho ako za dospeleho ma narok na taku istu vahu batoziny ako vy,jedlo na palube a sedadlo je samozrejmost. 10kg je pre infanta, co je dieta do 24m. Kocik by ti mali zobrat vsade, ja lietam velmi casto s dvoma detmi, (2,5 a 1 rocnym) a nikdy som nenahlasovala ani som neplatila za kocik (kociky) ci vajcom, neviem teda akou spolocnostou lietas, mozno tie brutalne nizkonakladove nieco take maju, ako spoplatnenie, ale ja som este nikdy nikde nezaregistrovala taketo nieco..a to chodim kadejakymi spolocnostami na rozne letiska...

monci8888
14. sep 2013

@ella_joy
@1zuzka1 dakujem baby, bo kamaratka letela ten isty let co ja a kocik jej az s chodikom zobrat nedovolili, spoplatnili jej ho 20 eurami a povedali, ze si ho mala zachekovat online. ako, tie veci okolo batoziny su mi jasne 😉 nanestastie s malou neletim ja, tak potrebovala som si vsetko dat jasne do poriadku , nech viem postup vysvetlit dalej 😀 este raz dakujem 🙂

prasiatko30
15. sep 2013

@monci8888 ono toto fakt zalezi na spolocnosti lebo ako povedala @ella_joy pokial su to nizkonakladovky tak by ta mohli odpinkovat a dat ti zaplatit ten kocik - urcite u tych velkych spolocnosti by si nemala mat problem - i ked aj tam si uz treba davat pozor lebo napr teraz som pozerala letenky na iberia a uz maju aj oni zakladnu sadzbu basic ktora je lacnejsia ale nemas narok fakturovat batozinu mozes mat len prirucnu. takze pokial ta tvoja kamaratka letela tym istym letom a tou istou spolocnostou dala by som na nu a urobila prislusne kroky, ktore mala spravit ona

monci8888
15. sep 2013

uz som to zacheckovala, zaplatila a aj tak, ked osm tam volala, ci je vsetko ok, tak mi ta mila srandovna pani povedala, ze sa to ukaze az pri vstupe do lietadla 😒 supeeeeeer, tak uvidime, hadam nebude ziaden problem 😉 dakujem vam babule za rady, ste vsetky zlate 🙂

annynka
17. sep 2013

Ahoj, chtěla jsem se zeptat. S Ryanair, platí stále přednsotní nástup rodin s dětma, nebo ta doba už je dávno pryč a bude lepší alepsoň pro jednoho koupit priority, ať drží místo?

janka2512
22. sep 2013

ahojte 🙂 od akého veku sa môže lietať s deťmi, prosím? ďakujem moc

prasiatko30
22. sep 2013

@annynka u ryanair take nieco vobec neplati bud si zaplatis priority vstup alebo ti prejdu cez hlavu zdatnejsi spolucestujuci 😀

prasiatko30
22. sep 2013

@janka2512 odkedy sa odvazis - oficialne sa mi zda ze som citala od 7dni - a aj som raz take malicke videla ako ho vliekli ku lietadlu 🙂

lolinko
22. sep 2013

Ahojte
Podla lekarov sa odporuca letiet az po roku. Aj my sme isli na dovolenku so synom az ked mal rok a skor by som si asi ani netrufla...

uankab
22. sep 2013

@janka2512 , podla toho kde sa chystate a aky dlhy je let.. urcite by som neletela s uuplne malinkym babatkom, ale po mesiaci, dvoch mozes.. my sme prvy krat leteli ked dcerka mala 4 mesiace a bolo v bez problemov... urcite by som to uprednostlila pred dlhou cestou v aute 🙂... pokial je dietatko zdrave a nema chytene dutiny, soplik, uska atd tak sa nemas coho obavat..

janka2512
2. okt 2013

malý má mesiac a bolo by to do londona... sme úplne zdraví, ale bojím sa... no inú možnosť asi nebudem maťm, potrebujem si tam niečo osobne vybaviť...

stellamaris
2. okt 2013

@janka2512 neboj sa ,v pohode,vezmes dieta vo vajicku do lietadla.S nami minuly rok letel v lietadle ( ja som bola tehotna dokonca a smer letu bol Londyn)novorodenec,letusky sa velmi starali o rodinku.My sme leteli s rocnym drobcom tohto roku a vsetko super,maly si pospal 😉

dana_l
4. okt 2013

@janka2512 kludne let, detom let v lietadle neublizi. a u teba to bude ist dnu a o chvilu ste tam.

ella_joy
9. okt 2013

@janka2512 Vypytaj si baby basket, a budes sediet v prvej rade a aj kam polozit, ked bude spat...ja som to vyuzivala do 6m syna, a uuuplne super, len vsetci oci pucili,co to je..malokto o tom vie 😉

sasenkah
9. okt 2013

@janka2512 chod ale s normalnymi aerolinkami, určite nie Ryanair. A nezabudni na cestovné poistenie aj pre dieta. Môj syn má 9 mesiacov a uz letel 10krat. 🙂

sasenkah
9. okt 2013

@ella_joy presne tak 😉

monikac
9. okt 2013

@janka2512 my lietame od 4 mesiacov a uplne v poho. Je dobre dat malemu mliecko ked budete odlietat a pristavat, je to dobre na uska nebude mat tlak v uskach. Len si nezabudni vypnut klimu nad sebou lebo ju maju v lietadlach dost silnu,aby maly nedostal privean. On je este malinky a celu cestu ti aj tak prespinka, tak bude ok.
ella_joy spominala baby basket, ale tu ti na let do Londyna nedaju to je len na dlhe destinacie 😉 malebo budes mat pekne na rukach, ved let je len zopar hodin 🙂

janka2512
9. okt 2013

ďakujem za všetky reakcie.. 🙂 a inak, @sasenkah - aké sú to normálne aerolínie? čo ešte lieta z ba na stansted?