Cestovanie lietadlom s malými deťmi. Aké to je?

sylvie
2. okt 2006

Baby, uz ste niekto cestovali s drobcami lietadlom? Je to nejak vekovo obmedzene? Mozem mat dietatko na kolenach?

andrealisy
22. apr 2012

@vanda8
zalezi ake stare mas dietatko. Do 2 rokov nemaju deti narok na ziadnu batozinu, ani prirucnu. Nad 2 roky mozu mat prirucnu. Ak ti mozem poradit, ked letis Ryanair, zaplat si priority check in, je to 5 eur extra ale stoji to za to. Nemusis stat v rade a mna teda osobne este nikto nekontroloval kolko mam prirucnych. Mavam vzdy aj malu kabelku kde mam pasy a peniaze, ale keby bolo treba samozrejme ju dam to mojej prirucnej , no zatial sa mi to nestalo. Ani prirucnu mi nikdy nekontrolovali kolko vazi a ci sa zmesti do tej ich mriezky ci co to maju na meranie batoziny. Pocula som ze to teraz dost kontroluju.

kataatak
25. apr 2012

A neviete, ako to je s liekmi na palube lietadla?

prasiatko30
25. apr 2012

@kataatak s akymi - ja obycajne nosim lieky na znizenie teploty vzdy v prirucnej batozine + rektalny diazepam - dcera mavala febrilne krce. v ramci EU som este nikdy nemala problemy, dokonca som ich este ani raz nemusela vytahovat osobitne a ukazovat co to mam a na co to mam - i ked prvy raz ked som letela s tym diazepamom tak som mala pre istotu aj odporucanie lekara - teraz kedze ho mam hodeny v ruksaku a mam ho tam stale tak na to zabudam. lieky a ine veci pokial su to nejake lieky na nejaku chronicku chorobu zobrala by som si nejaky papier s diagnozou ak su to nejake take opiaty tak urcite aj recept a odporucanie lekara

zuzanaa2
25. apr 2012

@kataatak podla mna si mozes vziat lieky ako Nurofen, ktore momentalne nepotrebujes do kufra, ale ak niekto musi mat pri sebe, tak urcite do prirucnej batoziny.

casdante
25. apr 2012

@jankasramka tak sa vam hlasim... my sme leteli gdl-mexico city-london-vieden.... nieco podobne vas caka. moje dve deti su tiez neskutocne aktivne. prvy krat som s malym letela domov , ked mal 8 mesiacov. cesta sa dala zvladnut, este nechodil. cestu na sk prespal, cestu spat preskakal na mojich kolenach. pred mesiacom som letela uz s dvoma detmi /3 roky a 1 rok/ a zvladli sme to , ale na cestu spat radsej este nemyslim. tiez sme mali dost dlhe cakanie v londyne na prestup, ja som tajne dufala, ze sa nam tam podari zohnat dvoj kociar, ale marne. aj tie obycajne boli vsetky pozicane. takze mensieho som mala vo vaku na sebe a starsieho na "voditku" non stop pod dohladom. inac moj starsi syn zvycajne nevydrzi na jednom mieste ani 5 minut a tuto cestu zvladol, i ked bol ku koncu velmi unaveny chudacik moj. odporucala by som vybrat si miesta v lietadle , tam kde su tri miesta spolu /ak cestujete s dvomi detmi/ a hlavne nech dospela osoba sedi pri tej chodbe, ci ako sa to vola, pretoze ked sa roztiahne ta postielka a treti clovek, co sedi pri vas si vysunie televizor, niet sance , ze sa z tade dostanete na zachod bez toho, aby si on televizor nezlozil, resp. uplne nevysiel zo sedadla. ak teda budes sediet pri tej chodbicke,mozes vyst kedy budes chciet ty a nie dalsi spolucestujuci. to sa hodi hlavne pri dlhych letoch , ako ten nas a ak cestuje len jeden dospely clovek s dvoma malymi detmi.
inac ozvi sa cez sukromnu spravuak nahodou nemas kontak na facebook cechov a slovakov mexiku. mozno tam bude aj niaky "leoncan".

zuzana_1
8. máj 2012

baby prosim vas ako je to s golfacom ? v obchode mi tvrdili,ze si ho mozem vziat na palubu...hm?! ak ano,berie sa to ako prirucna batozina,ci? dakujem

paolin
8. máj 2012

@zuzana_1 s golfáčem jsme dojeli až k letadlu a tam ho potom naložili. Jednou nám ho dali hned po příletu, jednou ho poslali s kuframa.

zuzana_1
8. máj 2012

@paolin dakujem...a s akou spolocnostou ste leteli? nevies ci je vobec mozne dat golfac na palubu? v obchiode mi hovoril,ze je to limitovane vahou kocika....

paolin
8. máj 2012

@zuzana_1 letěli jsme Travel servisem. Na palubu si můžeš vzít malé zavazadlo, ale musí se uložit do horních přihrádek nad sedadly. Moc si teda nemyslím, že by se mohl kočár vzít přímo na palubu.

bubelko
8. máj 2012

@zuzana_1 golfac si mozes vziat az k lietadlu, ale na palubu nie. nemaju ho kam ulozit. my sme leteli s kocikom so swiss, airberlin a austrian. vzdy som ho odovzdavala pri lietadle - bud pod schodami alebo v rukave. tam ma potom aj cakal 🙂

ikke
8. máj 2012

@zuzana_1 na palubu ti ho zoberu iba ak by bolo poloprazdne lietadlo. vacsinou je to ako pisala paolin. ved golfac na palube ti je aj tak nanic, kocikovat po ulicke aj tak nemozes 😀

briketa
8. máj 2012

@zuzana_1 ked povedia na palubu, je tym myslene, ze ho nemusis nacheckovat , ale zobrat k lietadlu - nie ze moze ist s prirucnou a tebou hore. Kocik akokolvek maly na palubu kde sedia pasazieri ist nesmie.
Mozes ho ale zobrat k lietadlu a oni sa on postaraju, pri vychode Ti ho zase daju naspat.
Tie golface nie su ani tak otazkou velkosti ako bezpecnosti. Na palube musi byt vsetko uzavrete nad hlavou alebo zaseknute kompaktne pod sedadlom. Nad oceanom zvyknu byt aj turbolenie, ze Ta vyhadzuje zo sedadla. Ak by lietala batozina, nikoho to moze vazne zranit.

biba81
9. máj 2012

Ahojte. Potreboval by som poradit ohladne lietania so 7 mesacnym dietatkom bez kocika alebo autosedacky. Chystam sa letiet z budapesti easyjetom a nechcem brat ani kocit ani autosedacku. Je mozne mat babetko len v kengurke vaku na sebe? Dakujem

bubelko
9. máj 2012

@biba81 kym prides do lietadla, mozes mat dietatko samozrejme v nosici. v lietadle babo sedi na tebe a mas ho pripnute druhym pasom o svoj pas. 😉 nosic das bud pod sedadlo alebo hore do batozinoveho priestoru 😉

alenka600
12. máj 2012

Baby, prosim vas nemate nahodou skusenost , alebo radu ? Moja dcera ma ine priezvisko ako ja, letime s easyjetom zo Svajcu do Madarska. Potrebujem nejaky speci papier na to, ze s nou mozem letiet? Nemam ju zapisanu v pase, ale ona ma svoje vlastne ID (ma 5 mesiacov, ale tu uz tak male deti maju ID, ekvivalent nasho obcianskeho). pisala som easyjet-u, odpoved znela - k cestovaniu potrebujete platny pas, alebo ID. Ale to nie je odpoved na moju otazku 😢 😢 Hovorila som s nasim konzulom - viac menej tiez nevedel odpovedat.

endzi30
12. máj 2012

@alenka600 - ahoj 😉 ja aj moja mala mame ine priezvisko a nikdy nebol problem 🙂 ja mam SK pas a ona ma NL ID kartu. Nepotrebujes ziadny doklad ci potrvdenie 😵 a lietam takto s malinkou uz od jej 2 mesiacov

aliza
12. máj 2012

@ikke @zuzana_1 na palubu kocik nesmie a je jedno, aka letetecka spolocnost a nezalezi ani na obsadenosti lietadla. Kociky mozu k lietadlu a pri schodikoch poskladat a take ich potom naukladaju do lietadla, do batozinoveho priestoru.
Ani to netreba skusat, kocik nie je prirucna batozina, ale vybavenie dietata.

alenka600
12. máj 2012

@endzi30 SUUUUUPER, cmuk cmuk cmuk. dakujem za info!!!!! Ja uz som na nervy - po 4,5 mesiacoch mi konecne vystavili jej rodny ist, kontaktovala som nas kont^zulat, hovorila som s konzulom, pisala som teraz uz na ich konzulat na Slovensku, pisala som aj do easy jetu....Konecne nejaka informacia!!!!!

alenka600
12. máj 2012

@biba81 Ja budem letiet tak isto - bez kocika, bez sedacky, dieta v satke, alebo baby vaku

endzi30
12. máj 2012

@alenka600 - nie je zac 😉 ja som sa tiez zo zaciatku bala, a tusim som mala so sebou aj jej rodny list, ale niiikdy nikto ani len nemrkol 😅 ved ono aj ked kupujem letenku a robim online check-in (myslim ze aj ty, kedze letis easy jetom), tak aj tam sa vyplnuju udaje, a tam hned svietia dve rozdielne priezviska 😀

alenka600
12. máj 2012

@endzi30 no beriem aj rodny list aj slovensky aj svajciarsky, aj sobasny aj neviem co....radsej. Konzul mi povedal, ze ano pri detailnej komtrole mozem mat problem....Aha a este beriem aj pisomny suhlas manzela, aj ked to podla mna vlastne nema ziadnu vahu, lebo taky si mozem napisat aj podpisat sama.....ale radsej beriem 🙂

endzi30
12. máj 2012

@alenka600 - jo jo, ber radsej vsetko, nech si kludna 😀 ja som tiez stresovala, ale teraz uz neberiem nic extra....este mi je inac divne, ze malej ID karta je platna 5 rokov a fotku ma robenu, ked mala dva mesiace....cize sa vooooooobec nepodobaaa 😀 😀 uplne ine dieta so mnou cestuje 😎

alenka600
13. máj 2012

@endzi30 A dietatko nemas zapisane v pase?

endzi30
13. máj 2012

Nie, nemam. Tu u nas (v NL) ani neviem, ci taka moznost existuje, ze zapisat dieta do pasu 😕 Ja som mala na vyber, bud jej dat vystavit pas alebo ID kartu. Rozhodla som sa pre tu ID kartu, lebo to bolo lacnejsie a plus, zatial nepocitam, ze by som s nou isla niekam mimo EU. Ak ano, tak vtedy budem musiet dat vystavit pas pre nu.

Inac nie som si teraz ista (to ti poradia mozno baby zo SR), ze aj na SK sa to tusim rusi, ze uz dieta nebude moct byt zapisane v pase.

garfie
14. máj 2012

@endzi30 s tou ID kartou se to má tak, že platí pět let a musí mít aktuální foto-takže třeba u mimina je ta platnost fakt minimální....
@alenka600 dítě teď nově už nejde zapsat do pasu, platí to tuším pro celou Evropu...jinak myslím nemusíš mít žádné zvláštní doklady-proč bys koneckonců nemohla letět s cizím dítětem? Třeba neteří....ten vlastní pas nebo ID to právě umožňuje.

alenka600
14. máj 2012

@endzi30 do 25., alebo 26.6 sa to da este zapisat.
@grafie pokial viem, ak chceli napr. stari rodicia cestovat s dietatom na dovolenku, museli mat nejake potvrdenie, ze smu s nim cestovat, alebo tak. Cele je to zvlastne, neviem - mne pripada byt istejsie a bezpecnejsie pre dieta, ked necestuje len tak s hocikym, na druhej strane ak uz s vlastnym ID ci pasom moze cestovat s hocikym, tak to sa asi da zneuzit nie? Extremny priklad - paci sa mi dieta susedov, ukradnem im jeho pas, zbalim dieta a utekaaaam

ikke
14. máj 2012

@alenka600 do 25.6. este mozes zapisat, ale od 26.6. ti ten zapis uz aj tak na nic nebude, dieta musi mat vlastny pas, aj ked ma rodic platny pas so zapisanym dietatom 😉

alenka600
14. máj 2012

@ikke Aha, tak naco potom este plasia ludi, ze do 25.6. sa t da zapisat, ked uz den potom je to na nic ? 😎

bonaquaba
14. máj 2012

J a som teraz dala vsetkym detom robit pasy, kvoli tomu,ze musia ich mat, len potom nezabudnut tie pasy, ked ich tolko mame 😀

endzi30
14. máj 2012

@alenka600 - ano, uz som si to dnes precitala na nete, ze do konca juna sa da zapisat do pasu 😀 asi preto plasia ludi, lebo mozno niektori idu na dovolenku / cestuju do tohto datumu a je to asi stale lacnejsie nez samotny pas (ak nie zadarmo - to tiez neviem 😀 )

@garfie - teraz nechapem, ta ID karta je platna 5 rokov s tym, ze nemusim menit fotku na nej, nie? to by som inac musela foto menit od jej narodenia pomaly kazdych par mesiacov, kedze babo rastie..... 😀 ja chapem, ze je to na 5 rokov, ale pri tak malych babatiek sa mi to zdaaaa vela, lebo ako som pisala, moja malinka sa uz vooobec nepodoba na foto, kde mala len dva mesiace (plesata, usata, bezzuba) 😀 😀