Cestovanie lietadlom s malými deťmi. Aké to je?

sylvie
2. okt 2006

Baby, uz ste niekto cestovali s drobcami lietadlom? Je to nejak vekovo obmedzene? Mozem mat dietatko na kolenach?

glumdolf
22. jún 2010

pridávam čerstvé skúsenosti s lietaním s ryanairom. Práve sme sa vrátili z dovolenky na Mallorke - let trval asi tak 2,5 hodiny. Kočík som si vždy brala až k lietadlu a tam mi ho označili vysačkou a potom ma čakal zase pri schodíkoch lietadla,keď sme vystupovali. Za kočík som nepriplácala. Čo sa týka jedla - mala som zo sebou 3 výživy, keksy a 2 fľašky čaju (každá mala 250 ml) a ani v Bratislave ani v Španielsku nebol problém. Len som si musela z tých čajov odpiť. Jediné čo bolo dosť blbé, že my sme si chceli sadnúť do lietadla na miesta kde máš viac priestoru na nohy (čiže buď úplne prvý rad, alebo miesta pri exitoch) ale nedalo sa, lebo tam sa nemôže sedieť s deťmi. Takže sme boli namačkaný na obyčajnom sedadle a malú som mala na sebe. Ale 2,5 hodiny sa to dalo vydržať. No čo už to je údel lacných leteckých spoločností.

ikke
22. jún 2010

baby, sorry, ale uz sa na to nemozem dalej pozerat... 😅
VISACKA od slova visiet (pomocka: vidim visiet vitaza = vsetko s makkym i)
😉

bonaquaba
22. jún 2010

ahojte baby,nmate skusenosti s litanim v tehotenstve, chcela by som letiet tak v 6-7 mesiaci aneviem, ci tie tlaky v lietadle nemozu vyvolat predcasny porod, ak nieco viete o tom dajte vediet,diky

glumdolf
22. jún 2010

Jááj ja som to písala rýchlo kým malý tu okolo mňa pobehoval a snažil sa písať aj on. Takže Ikke ď. za opravu. Hanbím sa v kúte. 😎

bubelko
22. jún 2010

@ikke > sorry, ja som to s tou visackou zacala, ani neviem ako sa mi tam dostal ten ypsilon 😀
@bonaquaba > ak si zdrava, tlaky by nemali sposobit nic. najlepsie opytat sa gynekologa. problem vsak moze byt samotna spolocnost, niektore totiz beru na palubu len do urciteho tyzdna alebo len s lekarskym osvedcenim. najlepsie ak si to zistis na web stranke konkretnej spolocnosti, s ktorou sa chystas letiet 😉

majatob
22. jún 2010

Ahoj holky, v patek mame letet s Ryanairem na dovolenou do Skotska a dnes jsme zjistili, ze by deti mely mit vlastni pasy. Za den nam je ale nestihnou udelat a tak nevime, jestli staci kdyz je mam zapsany ve svem pasu nebo mame zacit shanet hlidani Nemate s tim nektera zkusenost? Maji vase deti vlastni pasy nebo jak to resite? Dekuji za odpovedi

morgan
22. jún 2010

@majatob - no já mám syna zapsané ve svém pase a je to ok. Nevím jak teda konkrétně ve Skotsku, ale to by snad mělo být po celé unii stejné ne? Zavolala bych si na britskou ambasádu nebo možná i na letiště, ale asi bys to potřebovala chtěla teď hned viď ☹

glumdolf
23. jún 2010

majatob: Tak ja som synovi 8 mesačnému dala robiť vlastný pas a zároveň ho mám zapísaného aj v mojom pase. Ale ja som sa preukazovala jeho pasom. Ale myslím si, že deti nemusia mať vlastný pas. Ale radšej zavolaj na ambasádu a tam ti to presne povedia.

pattie
23. jún 2010

@majatob Ahoj, vrátila jsem ze Skotska v pondělí a mám malou v pase a nebyl s tím vůbec žádnej problém. Prý pro dospělé vyžadují pas a ne občanku, ale muž letěl s občankou a taky to prošlo......

pattie
23. jún 2010

@bonaquaba Na to trochu bacha, ono je dané, do kdy se může v těhotenství létat, je to nějaké nařízení leteckých společností, a je klidně možné, že v 7. měs už Tě do letadla nepustí.... My letěli v cca 24 tt a na check-inu se mě ptali, v kolikátém jsem. Samozřejmě můžeš lhát, ale je to otázka, kdyby se něco stalo. Co se týče zdravotních rizik, probrala bych to s gynekologem. Mimochodem, naší malé se ten let tenkrát vůbec nelíbil a strašně se mlela ☹

editah222
24. jún 2010

@bonaquaba Většina klasických leteckých společnosti jako třeba CSA, BA,....berou těhule do 34 tt, ale třeba Travel servis (čedok) myslím jen do 25tt. Mnohem větší problem je, že žádná pojištovna v ČR tě nepojisti po 28tt 🙂 Rizika s letem spojená jsou, ale co neni.

arabela35
24. jún 2010

ahojte ..my letim 15 jula s rocnym babatkom....mam obavu este som s malym, dietatom neletela..ideme do UK s ryanairom..ako je to s detskam kocikom..a stravou pre babo..kolko vody si mozem vziat a jedla pre mali..to len na tie hodiny v lietadle a cakania na letisku...kocik mam hlasit niekde dopredu alebo mam riadne s nim prejst len cez letiskovu kontrolu a potom ho dat pred lietadlom k odlozeniu..a kde mi ho potom daju pred vystupovanim?

glumdolf
24. jún 2010

arabela35 - ja som písala vyššie ohľadne lietania s Ryanairom. Ale na zopakovanie. Ak si kupovala malému letenku - tak kočík máš zdarma. Normálne si ho berieš až k lietadlu a tam ti ho zoberú. čo sa týka jedla. Ja som mala 2x detskú výživu, 2x po 250 ml čaju alebo mlieka. Jediné čo je - že to musíš pred tou kontrolou ochutnaŤ. Inak sú veľmi ochotný keď vidia, že ideš s dieťaťom. Pri vystupovaní mi ho napr. na Malorke dali až na pás s normálnymi batožinami, ale napr. v Bratislave mi ho pri vystupovaní dali už pri lietadle. Takže je to asi individuálne. S kočíkom normálne prejdeš cez letiskovú kontrolu - my sme mali len trošku problém aby sme ho narvali pod ten skener, ale zvládli sme to.

arabela35
24. jún 2010

@glumdolf dakujem ti ja....mam z toho obavu..vraj je tam na letisku v blave nieco nove,,,minule davali v telke...kupovala som jej letenku .....mam obavy aj s tym zalahnutim v usiach..ale vraj sa dava ditatku pit alebo cumel..tak dufam ze to zvladneme....nas este caka 6 hod cesta do blavy a tak letisko...

glumdolf
24. jún 2010

@arabela35 Neboj sa zaľahnutiu v ušiach. Treba dať veľa piť malému/malej - totiž mal by pregĺgať. Môj malý to zvládol v pohode a pri pristávaní vždy spal. :O) A neboj aj ja som sa bála a bolo to zbytočné. Všetci sú fakt milí keď vidia, že máš bábo.

estterka
24. jún 2010

@glumdolf takze kazdy kocik musi pod skener?a ked je kocik vecsi?naor,hlboky s vanickou?

natalia777
24. jún 2010

baby ja som tiez letela s ryanairom pred tyzdnom a bolo to uplne v pohode, mala to zvladla super......ziadny plac a trosku mi aj pospala, co sa tyka kojenia, nakojila som ju ked sme vyleteli hore 🙂 a my sme si obsadili uplne prvy rad, a nikto nam nic nepovedal ze by sme tam nemohli sediet 😖 co sa tyka kontroly mala som asi 3 flasky pripravene + v jednej som mala aj caj, musela som len ochutnat a bolo to vpohode...... a co sa tyka kocika, v londyne som s nim isla az k lietadlu ale v Krakowe mi ho poslali na pas 😠 tak som nadavala, lebo ovesana s taskami + dieta na rukach, nic moc 😅

bihan
24. jún 2010

@bonaquaba o lietaní v tehotenstve je tu téma... prekvapivo v sekcii "tehotenstvo" 😀
Zatiaľ žiadna štúdia nedokázala, že by mal let lietadlom nejaký vplyv na predčasný pôrod a niektoré spoločnosti (ako napríklad Air France) už nemajú žiadne obmedzenia pre tehule, len let v deviatom mesiaci a týždeň po pôrode neodporúčajú.

natalia777
24. jún 2010

estterka golfac, normalne zlozis a das na pas pod ten skener, a hlboky ta nechaju prejst a potom ho osobitne pozru s tym pipacom 🙂 aspon mne tak urobili lebo ja mam velky kociar 🙂 najprv mi povedali ze mam dat dole koleso, ale som kukla na neho jak blb, ze co??? 😅 😅 😅 tak povedal dobre, nechaj tak 🙂

morgan
24. jún 2010

@estterka bohužel musí, mě to štvalo, protože syn zrovna spal a musela jsem ho kvůli tomu vzbudit...tak hluboká korba jde sundat ne? Asi to tam dají zvlášt, já teda měla golfky. A dokonce i deku celou protřepali, jestli tam není něco schované 😀

bubelko
24. jún 2010

ono asi zalezi aj od toho kam letite a odkial a od toho, na koho prave natrafite. nam kociar vzdy len prezerali, nakolko ani kocik ani buggy mi na pas nevojdu. deku som davala do kosika na skenovanie. ani kostovat jedlo som nikdy nemusela. v zurichu som akurat musela vylozit, vo viedni ani to nie, ked som povedala, ze je to strava pre deti. 🙂 takze fakt, indivindi podla letiska a ludi 🙂

arabela35
24. jún 2010

no tak mi sme uz doleteli...dnes isiel manzel kupit letenku aj drobcovi lebo uz jej dosiel pas..a ..vraj sa neda kupit letenka osobne pre rocne dieta..vraj len spolu s matkou..no tak uz neideme nikam...lety su drahe a kupovat opat novu letenku mne ..s neoplati...no tak to ma ozaj stve,,,nikto nam to nepovedal ze letenka pre dieta sa musi kupovat spolu s dietatom aj ked ma vlastny pas

pattie
24. jún 2010

@arabela35 Děti do dvou let letenku neplatí (platí se pouze poplatek) a nemají nárok na vlastní sedačku, to je obecně známá věc!

Holky, s těma kočárkama to strašně řešíte, prostě ho mít můžete a odevzdáte ho buď na check-inu nebo u letadla. Tečka. To jestli projde skenerem nebo ne, to je problém letiště. My dávali kočár pod skener snad jednou a to jsme letěli už x letů..... Minulej tejdem mi Bětka spala a v Edinburghu jí ani nebudili, jen projeli golfky ručním skenerm....
Na vodu pro dítě by teoreticky nárok měl bejt, ale zase Edinburg - vodu mi babizna u rentgenu sebrala, ať si jí jdu koupit do duty free.. na druhou stranu, v Dubaji jsem prošla s půllitrovou termoskou plnou horký vody + šťávičkou pro dítě a bylo to každýmu úplně šumák 😀

arabela35
24. jún 2010

mala som na mysli ten poplatok..zmylila som sa vraj dieta musi byt zapisane v letenke dietata a neda sa to osobne

molka
26. jún 2010

my sme sa práve vrátili z dovolenky, leteli sme z Viedne do Bulharska spol. Austrian Airlines. Buginu sme brali k lietadlu, bolo to úplne bez problémov. Vo Viedni nás síce dosť kontrolovali, ale ja som pobrala so sebou na palubu samé pochybné veci - kopec liekov, dve fľaše vody, sladkosti... Stačilo, že som im ukázala malé dieťa a všetko museli rešpektovať, podľa medzinárodnej dohody. Cesta späť z Bulharska bola oveľa lepšia, pri kontrole nám ani nepozerali príručnú batožinu, len kývli rukou, že "nema problema". 🙂

r.ferraro
27. jún 2010

Ahojte dievcata nemate nejake skusenosti s wizzair? Na buducu nedelu s nimi letim a neviem aka je to spolocnost...

tanja75
28. jún 2010

Ahojte baby, nemá niektorá z vás skúsenosti so spoločnosťou Norwegian? Mám v pláne s nimi letieť aj malou 8 mesačnou dcérou...

matula1194
7. júl 2010

Ahojte babulky, chcela by som sa spytat planujeme ist s malou v novembri do USA bude mat 10mesacov,ze ci ste uz cestovali taku dialku s babatkom a ako ste to zvladli a ako je to v lietadle??staci ked mam malu zapisanu v pase ci musi mat svoj vlastny..dakujeem 🙂

vikri
8. júl 2010

Ahojte baby,

na buduci utorok letime so 6 mesacnou dcerkou z Madridu do Budapesti leteckou spolocnostou MALEV. Dcerku mam zapisanu v pase, vlastny pas nema. Pocula som ze robia problem na letiskach ked dieta nema vlastny dokument s fotografiou, moze sa stat ze ma nenechaju letiet? Ma niektora z vas skusenosti so zapisom do pasu? Podla velvyslanectva to uplne staci. Dakujem velmi pekne...

estterka
8. júl 2010

@vikri mala sa narodila v spanielsku?