Cestovanie s deťmi po Európe vlakom

simculllka
4. dec 2022

Ahojte,

chcela by som sa spýtať, či máte niekto skúsenosti s cestovaním po Európe s deťmi ( majú 8,7 a 5 rokov) vlakom. Budúci rok by sme chceli ísť cca na dva týždne s deťmi cestovať po Európe, zatiaľ je môj plán taký, že by sme v každom meste pobudli 2 dni cca aj s cestou. Cesta vlakom by mala trvať max. 4-5 hodín, ideálne aj menej, radšej prejdeme menej miest . Najviac by ma zaujímalo, či ste niektorá niečo také absolvovali, nemuselo by to byť len s deťmi, možno aj bez detí, ide mi hlavne o trasu a výhodné spojenia a cez ktoré stránky je najlepšie nakupovať lístky. Prosím, nepíšte mi tu iné info ako o vlakoch, nechceme letieť, ani ísť autom, chcem ísť vyslovene vlakom. Ďakujem veľmi pekne 🙂

mogaa
4. dec 2022

Deti sa ti unudia....možno by ich to bavilo, keby program v danom meste bol vyslovene pre nich....ale chodiť po meste - pamiatky, prípadne obchody ich baviť nebude....a 4-5 hodín sedieť každý tretí deň vo vlaku bude náročné aj pre dospelého, nieto pre dieťa....

bolarazjedna
4. dec 2022

Ja by som to ešte prehodnotila, či je to dobrý nápad. To budete strašne veľa času tráviť vo vlaku, plus každe 2-3dni ešte baliť sa, vybaviť veci, presunúť sa do hotela, potom zas z hotela na stanicu, a to ste ešte nič nevideli. Áno, vlakom cestovať je pohodlnejšie pre deti ako autom, majú väčšiu voľnosť, môžete si zobrať knižku, spoločenské hry, ale aj tak sedieť 4-5 (aj menej) hodín tak často vo vlaku to nebude pre nich zábava, aj keď vlaky milujú. A ako hovorím...tie presuny. Navyše s medzinárodnými spojmi mam takú skúsenosť, že zvyknú meškať skoro stále, niekedy aj 1-2hodiny. Ďalšia vec co ma napadla, na takej dlhej ceste isto sa budú pýtať deti na zachod, bude im pohodlné ísť na velku/malú potrebu vo vlaku ktorý je v pohybe? Navyše kvalita a čistota tých záchodov není nič moc ani na EC vlakoch...
A ako písali vyššie, čo by ste potom pozreli v danom meste? Deti v takom veku tie pamiatky ešte nebudú zaujímať. Budú len uchodené. Teda samozrejme ty poznáš svoje deti.
My sme boli vlani s manželom v priebehu 8 dní na 3 miestach autom (Bibione, Pula a Maďarsko-Bükfürdő), a spätne sme to vyhodnotili, že to bol veľmi zlý nápad, žiadne mieste sme si neužili a zbytočne veľa hodín sme trávili v aute. Neviem si to predstaviť s deťmi. Predtým sme boli v rámci 15 dní na 3 miestach (cesta Chorvátskom), to už bolo lepšie, v každom meste 5 dní, to už som nemala pocit, že len sa presúva z A do B a balím si veci...

Ale keď veľmi chcete, tak by som zvolila Prahu, Brno, tam je aj pekne zoo, v Budapešti Tropicarium, sú to krásne mestá, len teda deti neviem nakoľko zaujmú. A potom by som šla do chorvátska k moru, chodia tam v lete vlaky aj od nás.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simculllka
autor
4. dec 2022

Ahojte, ďakujem za odpovede, čo sme sa s manželom dohodli, tak asi by sme to spravili tou cestou, že by sme išli do Budapešti a ďalej smer Balaton a Chorvatsko. Snažíme sa hľadať cesty max. 3 hodiny, a vždy pobudnúť v danom meste 2-3 dni, pri mori samozrejme viac. Uvidíme, zatiaľ to len tak plánujeme, preto ma zaujímalo, či s tým mám nejaká rodina skúsenosť, a takto. Poznám svoje deti, sú zvyknuté na chodenie, samozrejme, pamiatky ich isto nebudú až tak zaujímať, práve preto sa snažíme hľadať také miesta, kde je nejaká atrakcia aj pre deti.

mogaa
4. dec 2022

Skús to ešte prehodnotiť - deti budú unavené, uchodené, zlé....ak idete na 2 týždne- tak kludne vlakom ale len 2miesta, čiže týždeň aj s cestou budete v jenom meste a týždeň v druhom.....aby si to aj deti užili.....samozrejme do programu zaradiť aj niečo vyslovene pre deti - kino s rozprávkou, kúpanie , ZOO, cirkus - čokolvek dané mesto poskytuje pre deti, hoci len ihriská....

nelca84
4. dec 2022

@simculllka Po europe? Ved to budete len vo vlaku sediet, vybalovat a balit. Ja by som sa takto netahala ani po slovensku, nie to este po europe. Navyse s tromi malymi detmi, to musi byt aj kopa batoziny. Este skus popremyslat nad touto praktickou strankou...

mogaa
4. dec 2022

Inak podľa toho čo píšeš je to podľa mňa veľmi zlý nápad....ešte ak by ste išli autom a presúvate sa podľa toho kde sa vám čo páči ok, ale ísť vlakom s kopcom batožiny - to potrebuješ mať zarezervovaný hotel kde budete bývať - zo stanice vždy najskôr na hotel, tam povybalovať, oddýchnuť, pobehať po meste a o 2dni hurá zase stanica....toto je ešte ok pre dospelého pri poznávačke, ale deti budú naozaj unavené, nebude sa im chcieť presúvať z miesta na miesto....

viestta
4. dec 2022

@simculllka na skusku odporucam Cesko. Na rozdiel od nas maju velmi hustu siet zeleznicnych trati a da sa precestovat vela. Da sa precestovat aj lacno, pretoze kazdy prepravca v Cesku ponuka velmi vyhodne baliky cestovneho pre podobnych dromedarov. Len treba zvazit pocet presunov a program. Pre deti to treba prestriedat. nejake pamiatky, aqauparky (tie maju v Cechach pomaly v kazdom okresnom mieste), ZOO a aj trosku prirody. My ako deti sme so starymi rodicmi pochodili Cechy hore dole, kazdy rok tyzden s presunmi nie dlhsimi ako par hodin, dva, tri dni na jednom mieste, pochodili sme co sa na okoli dalo a mam na to pekne spomienky. Ale v tomto pripade treba zvazit aj batoziny, urcite nie 10 kufrov. Preprat nejake ponozky, gatky a tricka sa da aj v hotelovej izbe alebo v penzione, takze toho netreba vela balit.

micusa2222
4. dec 2022

fúúú..poriadna odvaha,s malými deťmi sa ťahať po vlakoch, hoteloch...

lucik194
4. dec 2022

my sme tento rok dali “city break” v dvoch mestach s detmi v spanielsku, ale urcite nie na 2 dni, v jednom aj druhom meste sme boli 4 plne dni a bolo to super, pre ne aj pre nas.... ale lietadlom, medzi mestami 45 min let....
batozina - kazdy len svoju prirucnu batozinu mal, maly ruksak
program - aj dospelacky aj “detsky”, aby kazdy bol spokojny....

super, ze ste zmenili plany, tak ako si to chcela, by ste z toho nic nemali.... osobne by som sa na balatone nezastavovala, ak idete k moru, balaton je zbytocna zastavka, skor by som isla v chorvatsku po narodnych parkoch (plitvice, krka) alebo v madarsku....

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
4. dec 2022

zvaz si aj financnu narocnost takehoto cestovania ja by som skusila najprv ponslovensku a cechach a uvidis ako sa ti to osvedci
a zavisi aj od dietata niektore deti vo vlaku su peklo (ani nie tak deti ale matka okrikujuca syna 5 krat za minutu (pocitali sme to) Jozko Jozko Jozko doteraz mi to zneje v usiach

lauriik
4. dec 2022

My sme boli 2x takto. Jeden krat bez deti a druhy krat s dietatom jednym. Ale isli sme autom. Prvy krat trasa Salzburg - Lindau - Annecey - Lichtenstajnsko. Druhy krat sme isli Wroclaw - Berlin - Kiel - Billund - Kodaň - Štetín - Lublin. Ten druhy krat sme mali 2,5 rocne dieta takze sme volili miesta ktore budu bavit aj ju (tropical island, legoland, aquarium v Kodani) Ale teda vlakom si neviem predstavit lebo musis nejako sa trepat aj s kuframi kazdy raz zo stanice na hotel, potom zase naspat, drzat sa pevne casov vlakov. My sme si mohli zastavit kedykolvek kedy sme chceli, vyrazili ako sme chceli, ked sme sa chceli niekde zdrzat nebol problem.

sense
4. dec 2022

Nečítam koment ono cesta po Európe je dosť široký pojem chcete prejsť jednu dve krajiny? Alebo každý tretí deň iná krajina? Ja mam len jednu 9nrocnu a viem ze toto by nebola pre nás dovolenka, nie kvôli presunom vlaku sme "železničiarska rodina" ale chodeni po pamiatkach a neustálych presunoch.... Skúste možno najprv Rakúsko, alebo cez Česko do Nemecka.
A predlzte dní presunov na 3 dní a plánujete tak ze teda jeden deň to co chcú deti, ďalší to co vy dospelí a ďalší deň presun.
Najlacnejšie máš lístky supersaver alebo express Europa tie sú viazané ale na Konkrétne spoj nestihneš musíš kúpiť novy lístok. Ďalšia možnosť v rámci jednej krajiny interrail alebo v rámci Európy eurrail kt máš na určitý počet dní a vždy si len pred cestovaním napíšeš datum

nafka0483
4. dec 2022

@lauriik Prosim napises viac ohladom trasy, co ste videli, kde ste byvali? Znie to velmi zaujimavo 🙂

domak2
4. dec 2022

@loginexistuje mne sa najviac rata okrikovanie v zdrobnelinach 😅 Tiez stale pocujem Janičko, Janiiičkoo, JANÍČKO!!! Som ti povedala tam NELEZ!!! 😂

lauriik
4. dec 2022

@nafka0483 jasne naposem ti to do sukromnej spravy. A ktora cesta ta zaujima?

nafka0483
4. dec 2022

@lauriik Ak mas cas tak obe 🙂) dakujem

bluka2
4. dec 2022

Perfektný nápad, teší ma počuť, že niekto uvažuje nad ekologickejšou dovolenkou.
My stále chodíme takto na výlety vlakmi - po Nemecku, do Paríža, určite bude aj Brusel, Holandsko, ... Čo naozaj môžem odporúčať sú tie nemecké vlaky, lebo majú také oddelenie len pre deti. Takže my sme mohli ísť aj na dlhšie trasy než 4-5hodin a úplne v pohode. Moje deti vlak baví, tiež v nemeckom vlaku dostanú taký vláčik, keď ukážu detský lístok, minule nám český sprievodca dal ako krajanom poukážku do bufetu 👍
A také tie rýchle vlaky ako TGV, Thalys, Eurostar su tiež skvelý zážitok.