Čo vidieť a navštíviť na Kréte?

mimusa37
13. júl 2016

Čo odporúčate vidieť na Kréte? Sme hlavne na nejaké pamiatky a samozrejme aj krásne pláže. Bol niekto v lagúne Balos? Ako je to s autobusovou dopravou, lístkami a pod.? Počula som, že na vodičov sa musí nejak mávať aby zastavili, alebo teda, že keď budete mávať, tak zastavia aj mimo autobusovej zastávky, ak to bude možné, to je pravda? Je v Hersonissose autobusová zastávka? Čo teda odporúčate vidieť a zažiť? Vopred ďakujem za odpovede 🙂

darina1952
13. júl 2016

@mimusa37 ahoj, je to síce už dávnejšie čo sme tam boli, ale určite odporúčam pozrieť si Knóssos - je lepšie ísť ako zájazd v rámci ponuky cestovky, dostanete výklad. Tiež je vraj krásne múzeum s vykopávkami z Knósu ktoré je v Herakióne (my sme v ňom neboli - práve bolo v rekonštrukcii☹ ) https://sk.wikipedia.org/wiki/Knóssos
Heraklion tiež stojí za pozretie - pekná stredomorská architektúra, zvyšok pevnosti v prístave a pod.
Dovolenku sme mali na severe ostrova ale chceli sme vidieť aj južné pobrežie, takže sme si požičali auto a urobili sme si výlet - boli sme na pláži, okúpali sme sa na juhu.
Celkom pekné je na Kréte aj Akvárium - je zamerané na živočíchy stredného mora, nie je veľmi veľké, nám sa páčilo http://www.cretaquarium.gr/en
Autobusom sme cestovali zo zastávok a vystupovali tiež na zastávke, takže s nástupom mimo ti neporadím.

mimusa37
autor
13. júl 2016

@darina1952 ďakujem, ešte čo som pozerala, tak sa mi celkom páčila aj Chania alebo Rethymno, ale neviem konkrétne čo tam pozerať, ale to asi zistím priamo na mieste. Knossos určite nevynecháme. Kto nebol v Knosose, nebol na Kréte 🙂 je tam čo vidieť, ešte raz ďakujem

mimusa37
autor
13. júl 2016

@mimusa37 a neboli ste náhodou aj na nejakej z pláží alebo v nejakej zátoke? Mňa celkom zaujala lagúne Balos, alebo tá pláž, kde do mora ústí rieka (prepáč ale neviem ako sa to volá)

mimusa37
autor
13. júl 2016

@darina1952 prepáč, chcela som označiť Teba, ale označila som seba v predchádzajúcej správe/príspevku

darina1952
13. júl 2016

@mimusa37 ako som písala, boli sme na juhu ostrova na výlet ...tuším to bola Matala - pláž obmýva Lýbijské more a vplyvom sopečného pôvodu je pláž v Matale čierna - aspoň tak o nej hovoria, pravdou je že piesok je tam taký tmavý sivý a keď je mokrý tak skoro čierny. Bol to pekný výlet.
http://kreta.rovnou.cz/cile/matala.html
o tej lagúne čo píšeš som nepočula, ale môže byť pekná 🙂

ssegra
13. júl 2016

@mimusa37 je tam aj krasna biela plaz ide sa tam lodou asi hodku, ale uz si nepamatam ako sa vola ☹ ale bola vazne super

nyusika
13. júl 2016

Matala na juhu, plaz Elafonosi - je tam nádherný ružový piesok. Ďalej pláž Vai...natáčal a sa tam reklama na tyčinku Bounty.
Ideálne je požičať si auto.
A doporučujem aj fakultatívny výlet na Santorini. Krása.

nyusika
13. júl 2016

@mimusa37 ta pláž s riekou by mohla byť Vai.

mimusa37
autor
13. júl 2016

@darina1952 Aha, no keďže budeme ubytovaní na severe ostrova, budeme pri Krétskom mori, tak by som chcela vyskúšať aj Líbijské more, vraj je búrlivejšie

mimusa37
autor
13. júl 2016

@ssegra Nevadí, aj tak ďakujem 🙂 určite by som sa tam chcela ísť pozrieť, potom si vyhľadalo ako sa volá

mimusa37
autor
13. júl 2016

@nyusika ďakujem, na Santorini je nádherne 🙂 určite by sme išli

darina1952
13. júl 2016

@mimusa37 my sme mali vtedy pokojné more, akurát je Lýbijské more chladnejšie ako to pri severnom pobreží.

fosilka
13. júl 2016

plazi Elafonisi je krasna a Knossos tiez stoji za pozretie

ssegra
13. júl 2016

@mimusa37 santorini je uzasny ostrov..sme ho prejazdili na skutry krizom krazom

mimusa37
autor
13. júl 2016

@ssegra :D

mimusa37
autor
13. júl 2016

@fosilka Do Knossosu by sme určite išli, aj do Heraklionu ako vidim a mne sa celkom páči aj Chania, uvidíme koľko postíhame, zase tiež nechceme celú dovolenku len chodiť hore dole, hlavne pre deti je to veľmi náročné v tých horúčavách

mimusa37
autor
13. júl 2016

@darina1952 hmm, tak možno

fra
13. júl 2016

@mimusa37 boli sme minulu jesen poblíž Hersonissosu, zastavkiek autobusu je tam niekoľko, busy nezastavovali mimo zastaviek ale zastavky su nahusto, takže nie je problém.... autobusom sa dá dostať z Hersonissosu minimalne do Heraklionu na jednej strane a druha strana linky ide až na južné pobrežie do Ierapetra, takže asi aj ten slavny ostrovček Chrisi v Lybijskom mori by šlo pozrieť ... my sme boli len s mužom a jemu sa nechcelo cestovať, auto sa mi nechcelo prenajímať a organizovane zajazdy neznašam, tak k som si okolie obehala obyčajnymi linkovymi autobusmi a bolo to uplne fajn, parkrat som chytila aj stop, vo vnutrozemí domáci zastavia stoparom, lebo tam autobusy nechodia.
takže- určite by som šla omrknuť Knossos (to je vlastne mestska časť heraklionu a chodia tam obyčajne mestske autobusy) - tam je sice len kopa betonovych polozrucanin (nepači sa mi sposob akym je to zrekonštruované) ale je tam užasna atmosfera a skvelé miesto, potom poprechadzať sa v Heraklione, najmä pobrežie je pekne fotogenické- na druhu stranu je veľmi pekný ostrov Spinalonga a prečítaj si predtym knihu V. Hislopovej: Ostrov- tam som sa dostala autobusom do A. Nikolaos (tiež fotogenicke miesto s peknym jazerom), odtiaľ do Plaky a odtiaľ chodia loďky
.
na Balos a Elafonissi sme boli pred par rokmi ked sme dovolenkovali v zapadnej časti Krety, to je od Hersonissosu dosť ďaleko a tie ich cesty nie sú bohviečo, takže tam by sa mi asi na vašom mieste nechcelo sa terigať ... ak ste aspoň dvaja, oplatí sa vam požičať si auto a pobehať aj trochu vnutrozemie, je tam krásne...

fra
13. júl 2016

Inak aj tá Chania sa mi zdá dosť ďaleko od Hersonissosu na to čo tam je (pekné mestečko, ale zas nič nejako extrémne nádherné) ... a tam tie cesty nie sú ako naše diaľnice, takže asi by som nestravila pol dňa len cestovaním skor by som sa zamerala na to, čo je v blizkom okolí tak do 2 hodín (Knossos, Heraklion, Spinalonga) ... plus ked budete na mieste, tam ak popozeraš cestovky, uvidíš čo propaguju a podľa obrazkov ti už možno pre niečo srdce zahorí 🙂

mimusa37
autor
13. júl 2016

@fra ďakujem 🙂 ako som už písala v predchádzajúcom príspevku, cestovanie a spoznávanie nás veľmi baví, čiže určite by sme chceli vidieť aspoň 2-3 najkrajšie mestá, ktoré sú nejak poblízku, ale zároveň určite nechceme celú dovolenku precestovať, chceme si aj oddýchnuť, a keď budú obrovské horúčavy, tak cestovanie s deťmi ani nebude veľmi reálne, keď tak len možno Heraklion a Knossos. Uvidíme koľko stihneme, aké bude počasie a pod. ale je tam veľa krásnych miest

fra
13. júl 2016

@mimusa37 a ak chceš vidieť to Lybijske more, tak asi na ten Chrisi, tam su krasne plaže a je to dosť blízko, hoci je to na juhu, ale nejde sa tam cez extra vysoké hory a serpentíny ako by ste šli napríklad na Elafonissi

mimusa37
autor
13. júl 2016

@fra uvidíme, na Elafonissi sa ide cez serpentíny? Lebo sme mali v pláne ísť sa tam pozrieť, ale deti dosť ťažko znášajú cestu, zvlášť po nejakých výtlkoch a sepentínach, zvykne im byť zle, tak preto sa pýtam

fra
13. júl 2016

@mimusa37 no to je na uplne opačnom konci Kréty a ide sa tam cez riadne kopce, my sme tam boli minule ked sme byvali zapadne od Chanie a už aj to bola dosť dlha cesta (a kopec serpentín), je tam krásne, ale predpokladam že by to bola cesta na niekoľko hodín tam a potom aj späť... neviem, možno loďou by to šlo skôr.. ale vravím, ja by som tam z Hersonissosu nešla ani sama, nieto ešte s deťmi, skúste si popozerať radšej niečo bližšie...

mimusa37
autor
13. júl 2016

@fra ach, no tak to radšej nájdeme nejakú inú pláž, uvidíme aké budú možnosti

mimusa37
autor
13. júl 2016

Ešte nejaké tipy?

fra
13. júl 2016

inak ten ostrov Chrissi vyzerá dosť podobne ako Elafonissi len k Heronissosu je omnoho bližšie https://www.novinky.cz/vase-zpravy/zahranici/re...

ajka19
13. júl 2016

ja by som chcela vediet, aké máte skúsenosti s peloponez.poloostrovom, konkrétne Loutraki?

mimusa37
autor
13. júl 2016

@ajka19 aj to by ma zaujímalo 🙂 ani to nevyzerá zle

michala11111
14. júl 2016

ahojte tak aj mňa by zaujímalo čo sa dá robiť na Kréte ideme tam v sobotu ale máme ani nie trojročnú dcérku, takže nejaká historia a pamiatky nie, skôr by ma zaujímal nejaký lunapark, kolotoče niečo pre deti....

oli_
14. júl 2016
Používateľ oli_ je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od oli_.

Je tam toho strašne veľa čo vidieť. Skús si prečítať tento článok, je tam pekne rozpísané všetko o dovolenkovaní na Kréte, o najkrajších plážach, o letoviskách - aj tipy na výlety: http://www.dovolenka-pri-mori.sk/bajna-kreta-opradena-legendami-a-mytmi/