Dovolenka a strava s ročným dieťaťom v Taliansku

malamargaretka
22. máj 2012

Ahoj maminy, ideme na týžden do Talianska a mám obavy o stravu nášho dieťatka- pred mesiacom mal rok, ale tak všetko možné, mastné a pizzové mu este nechcem dávať- aspoň nie často- boli ste tam niektorá s tak malým bábom, co papalo? vdaka za odpovede a rady....katka

katka121
22. máj 2012

My chodíme každý rok - neviem či ideš do hotela ale predpokl že do apartmánu - potraviny sú tam ako u nás - niekedy aj lacnejšie - zober zeleninku z domu na polievočku, inak nákup urobíš taký sko u nás - mlieko kúpiš vezmi krupicu na večeru.... my sme fungovali takto: ráno vyspávali - královské raňajky - ja som chodievala do miestnych obchodíkov pre čerstvučké ranné pečivo - begyte ale aj sladké pečivo - fantázia, kúpiš tam rozne džemy veľa druhov jugurtíkov a tvarohov......kvalitné syra - tolko k raňajkám - potom šup na dve hodky k bazému - tam sme vela pili.... cez obed som sa snažila dať polievku ale keď boli hirúčavy ani dospelí ani deti polievku moc nechcú.... tak sme šupli ovocie - toho tam tiež majú široký výber...... potom obedné spinkanie - lebo je siesta a len somár by bol vonku alebo na pláži - to edia len češisa tam iecť cez obed,
pred odchodom na pláž sme dávali polievočku alebo čo bolo- cestovinky s tvarohom, - my sme tam kupovali cestoviny hlavne - to podla toho ako sa ti bude chcieť variť .... potom na pláž šup a z pláže večer domov a šup von na pešiu zónu a tam kotrnútky a dávali sme okolky z pizze - tam budete v bugyne vonku s malým aj do pol noci - on bude búvať a vy žiť nočný život - to je tam normálne - o desiatej večer kočíkovo-bugynová rally po uliciach, náš malý bežne o 11 večer na kolotočoch šalel - u nich je to normálne - malému sme dávai tie okolky z pizze - cestové chrumkavé moc mu chutili, a pred nočným výjazdom samozrejme večera, chelbík alebo zbytky z obeda alebo kaša.... ono sa priprav na to že v tom teple mu tolko chutiť nebude ale to nikom - neboj nejako to zaplátate - od hladu neumre ...... ráno sme vyspávali a zasa všetko dookola......

malamargaretka
autor
23. máj 2012

@katka121 ty si strašne zlata- ako si mi to vsetke pekne popísala🙂...no my ideme na taku zvlastnu cestu- aj to ma desí...lebo nebudeme tak stabilne na jednoim mieste ale cez týžden budeme asi na 4miestach.
Takže látat plátať- ovocie, okraje z pizze, cestovinky a teda nemás skusenosti ako je to v restikách s jedlom- lebo niekolko obedov budeme musiet absovovat tam- budeme bývat na hoteloch kde sa nevarí. Ci majú nieco ako hovadzia polievocka, alebo nejaké detské nemastné menu?
vdaka.

katka121
23. máj 2012

No to netuším, či majú také polievočky ako u nás, my aj keď sme šli do reštiky tak len pizza a iné talianske, keďže na apartmáne som varila polievky ....s týmto nemám skúsenosti ale určite sa niečo nájde.... hlavne sa nespoliehajte že tam pojdete na obed - od cca11 - do 3 alebo 4 su reštiky zatvorené - siesta - všetci sú zalezení, deti doma zo školy a spia.... a potom znova idú do školy.... dospeláci to isté..... cez obed tam skrátka ani tráva nerastie..... takže beď poriadne poriadne raňajky a potom až neskorý obed alebo tak nejako to riešiť........ a hlavne určite nezjete tolko ako na slovensku - ja to typujem cez obed len ovocie, presnidávočka s piškótkou a vačšie jedlo skôr na večeru..... keď sme tam spočiatku chodievali tak som poctivo varila, alebo som aj priniesla čosi predpripravené z domu a potom sa polka vyhadzovala..... v teple skrátka tolko nechutí.... uvidíš

ikke
23. máj 2012

@malamargaretka idete autom? tak zober par poharov s baby jedlom a mas po probleme. v kazdej normalnej restike, dokonca aj na pumpe a mozno aj v supermarkete, kde maju mikrovlnku, ti to ohreju. a vies, ze dieta dostane to, co potrebuje primerane svojmu veku a ty sa nemusis zaoberat tym, ci davas dietatu vhodnu stravu. na "detske menu" pre rocne dieta v restike by som sa nespoliehala, detske menu je tak pre deti od 3 rokov vacsinou. a hotove detske jedla v poharoch urcite kupis aj v taliansku.
k tomu ovocie, co urcite nebude problem zohnat, mlieko a jogurty su v taliansku tiez dostat. netreba (si) robit problem tam, kde nie je 😉 taliansko je normalna civilizovana krajina, kupis tam jedlo, plienky, vsetko, co pre dieta potrebujes.

irriss
23. máj 2012

@malamargaretka

ja bych rekla, ze italska strava je jedna z nejlepsich a nejzdravejsich "diet"...temer vse na bazi vlakniny a zeleniny 😉

Ja tu bydlim 20 let a nerekla bych, ze strava je "mastna a pizzova" 😀 😀 😀
naopak..

ichbinich
23. máj 2012

@malamargaretka:
Ako ti uz pisali, nelam si hlavu. Jediny problem je naozaj to, ze poobede nie su restauracie otvorene, takze nemozte ist na neskorsi obed.
My chodime dva krat do roka do Talianska, odkedy ma maly 6 mesiacov. Casto csetujeme tak, ze sme kazdu noc v inom hoteli.
V Taliansku je velmi velky vyber roznych poharikov s hotovou stravou, nemusis nosit vobec nic. V takmer kazdom supermarkete maju aj teple oddenie, kde predavaju rozne jedla: zemiaky na nielkolko sposobov, vysmazane (to samozrejme pre dospelych), kusky pizze a pod.
Talianska pizza nie je mastna, teda ak si nevyberies pizzu s klobaskou, slaninou a pod. Klasiku margaritu s paradajkami a mozarelou moze aj rocne dieta. Minimalne okraje urcite moze sam chrumat.
V kazdej restauracii maju velky vyber cestovin s roznymi omackami, a to rocne dieta tiez moze 😉 Takisto rizotto.
My sme sli minuly rok cez cele Taliansko az na Siciliu, kazdu noc v inom hoteli, cez den program, a v pohode. Casto sme jedli iba pecivo plus syr a sunku, vacsinou niekde v aute, lebo sme prepasli obed 😅 Ale da sa. My sme to mali stazene tym, ze syn v tom case odmietal napr. jogurty a uz aj hotove pohariky, takze to bolo o to tazsie.
Ja osobne polievky jem iba v zime, v lete ma polievkou mozes nahanat, teda ak to nie je studene gazpacho 😝 V apartmane sme si varili cestoviy alebo rizoto, ked sme mali gril, tak sme grilovali. Ale ziadne velke vyvaracky neboli, kto by pri vyse 30°C este stal hodiny pri sporaku...
Ako pise @katka121, tam sa zije vecer, a podla moznosti neuberaj seba ani maleho o tie zazitky a ani o zmrzlinu 😉. Je to dovolenka, dieta si zvykne na trochu posunuty rezim a potom sa zase posunie spiatky.
My do Talianksa neberieme okrem postelneho pradla, ked ideme do apartmanu, nic. Praveze chodime nalozeni spiatky 😉
V kazdom pripade peknu dovolenku a uzite si to!

sisaha
23. máj 2012

@malamargaretka suhlasim s radami vyssie - vezmi zobar hotovych poharov s detskou stravou, ohriat to budes mat kde a ostatne jedlo je uplna pohoda - kupis vsetko co potrebujes. My by sme chceli ist tiez a ja neberiem pre nas na stravu nic, naco nosit drevo do lesa. Kupim si tam lacnejsie a tovar od vymyslu sveta. 😉

cicimotinka
23. máj 2012

My sme chodili 4 roky po sebe, mali sme apartmán bez stravy a nebol problém... kúpiš všetko ako u nás... ja som si vlastne ani nič nebral, len 1 múku a koreniny, inak sme kupovali... dačo bolo drahšie, dačo lacnejšie, tak sa to zrovnalo... jednak v tých horkách nám moc nechutilo, skôr sa pilo a zmrzkovalo... užite si to... aj my ideme v septembri... už sa tešíme

malamargaretka
autor
25. máj 2012

@cicimotinka
@sisaha
@ichbinich
@irriss
@ikke
@katka121
Dakujem Vám mamičky, asi som uplne stresovala zbytočne, len som sa obávala toho, ako sa to zvládne, kedže budeme mat take cestovatelské dni- nebudeme len ležať na pláži🙂...
@irriss - nemyslela som to v zlom, žeby strava mala byť mastná a pizzová- skor som to mysella tak (po skusenostiach z nasich restaurácii) ze nedbajú velmi na zdravotnú stránku potravín (ale tiež je pravda, ze ako ktoré)...

Hlavne ste mi velmi pomohli v tej informácii o sieste- to som nevedela, že je to tam také striktné🙂

No snád sa to zvládne🙂nech sa vám darí a este raz dakujem za cenné rady🙂pa

ichbinich
25. máj 2012

@malamargaretka:
Ta siesta je tym striktnejsia, cim dalej na juh ides. ALE v turistickych centrach ako Bibione a pod. sa najes cely den bez prestavky, tam urcite najdes aj otvorene restiky (my sme sa raz extra vratili do Bibione, aby sme sa najedli 😅 ). A v centrach miest najdes minimalne male bistra, v ktorych robia super sendvice :-P

No, niektore nase restauracie robia kadeco, len nie pizzu 😀 Raz som si objednala studentsku pizzu s vajickom. Prvy sok bol, ked sa ma spytali, ci chcem KECUP!!! A druhy, ked mi doniesli posuch hruby asi 4cm a na nom boli platky na tvrdo uvareneho vajicka a inak nic 😲 Dobre, je tomu asi 16 rokov, ale aj tak 😉

malamargaretka
autor
25. máj 2012

@ichbinich dakujem ti🙂, aj v bibione budeme, tak snad bude co papat🙂vdaka za rady🙂

rainee
22. júl 2013

ahojte, vedeli by ste mi prosim odporucit nejake letovisko na severe talianska (nie moc masovky a spinave more) s piesocnatou plazou? chceli by sme tam vybehnut na par dni z chorvatska, ale vobec to nepoznam. dakujem.