Dovolenka s 2 ročným veľmi živým dieťaťom

lenka311
4. mar 2012

Baby mám dilemu - mám možnosť ísť s dcérkou do Talianska na dovolenku. Žijem s ňou sama. Aj sami pôjdeme, ak pôjdeme... Čiže len ja a dcérka... Je to do strediska Bibione v Taliansku na 10dní. Ale doprava je autobusom, myslím, že okolo 10hodín... ubytovanie je v tých veľkých stanoch, bungalovy, či ako sa to volá... Financie nie sú problém, sestry ma na to nahovárajú aj presviedčajú že to zvládnem a aj nám to zaplatia, je to veľmi lasný zájazd s celodennou stravou.. O nič sa vlastne nemusím starať, rozhodnúť sa musím do konca tohoto týždňa..
Baby, bola Ste niektorá na dovolenke len vy a dieťa? Dá sa to vôbec zvládnuť ak je dieťa veľký šinter ako moja malá? Už len tú cestu v autobuse si neviem predstaviť... Ale na druhej strane ponuka je super, veľmi ma to láka, pri mori som nikdy nebola a zároveň pre Natáliu to bude obrovský zážitok.... Aký máte ne to názor? Ďakujem za odpovede...

zeleny_cajik
4. mar 2012

@lenka311 A presne ako pises, urcite nebudes sirokodaleko jedna mamicka s dietatom, snad niekoho spoznas aspon na kavicku, alebo pre pripad, "keby nieco". Pozitivny pristup je dolezity.

Mam kamosku, co je s 2,5 rocnym synom sama a chodi s nim casto, sama, s partiou, ako sa da. Je to narocnejsie, ako keby mala manzela, ale zvlada to, nepripravi maleho ani seba o nove zazitky.

karmelka77
4. mar 2012

@lenka311 mam pocit ze si rozhodnuta uz🙂) myslim ze budes riesit uz len tu sedacku🙂) tak ti zelam aby si to zvladla a aby Vam ta dovolenka vysla a dufam ze nezazijes to co sme ti tu viacere pisali🙂))

lenka311
autor
4. mar 2012

@zeleny_cajik To aj ja s ňou zblíňam na rôzne túry, akcie, na bicykel na celý deň - ako v lete sme chodili sa domov len vyspať - len mám z tohoto strach, lebo budem ďaleko od svojho bytu, či ako to mám povedať... Neviem si sama predstaviť dovolenku pri mori, keďže som ju ani sama nezažila... ale nechcem aby malá nejak v živote strádala... neskutočne ma to láka ale ak by sa niečo stalo, tak si budem hlavu možno trieskať o stenu... Viem si s ňou poradiť plnohodnotne sama, poznám ju ako svoje boty, viem že vodu miluje nadovšetko na svete a so zoznámením s ľuďmi nemám problém... možno už v autobuse budem mať priateľov, neviem.... alebo nepriateľov ak bude zlá...xixi

annalena
4. mar 2012

@lenka311 ja zijem tiez s malou sama, od jej narodenia, vsade chodim s nou, ci uz same dve alebo s niekym. Boli sme uz na niekolkych viacdennych vyletoch (aj v zahranici) a minuly rok v lete v Chorvatsku. Autobusom som sice zatial nikde nebola, hlavne auto a lietadlo, ale ja by som s mojou malou sla. Vzdy si treba zistit vsetko ohladne bezpecnosti, najblizsieho lekara, nemocnicu, zapisat potrebne telefonne cisla....atd.
Predsa nebudem sediet s malou doma do xy rokov, len preto, ze som s nou sama alebo nemam skym ist. Raz to treba risknut.

annalena
4. mar 2012

@lenka311 ...a len doplnim, ak sa rozhodnes ist, urcite si zozen ten DVD prehravac....Nobelovu cenu tomu kto ho vymyslel 😀

zeleny_cajik
4. mar 2012

@lenka311 ale prosim ta, "nieco" sa moze stat vsade, nejdes predsa na samotu u lesa v Tanzanii, Taliansko je civilizovana krajina s funkcnym zdravotnictvom, Bibione je v lete plne Slovakov, ktori urcite ochotne pomozu, keby to bolo potrebne. A vobec, ktokolvek, koho by si slusne poziadala o pomoc 🙂

Som prekvapena tolkymi negativnymi reakciami, na dovolenkach stretavame vzdy vela rodin s malymi detmi a vsetci si to uzivaju, len tu na Slovensku sme nejaki konzervativni... alebo lenivi a pohodlni? Kazdopadne, kto nechce, hlada dovody, kto chce, hlada sposoby 😉

karmelka77
4. mar 2012

@zeleny_cajik negativne reakcie vyplyvaju z vlastnych skusenosti tych co to pisu...a ver mi nie je to o lenivosti alebo pohodlnosti, ale o tom ako to deti znasaju ked su mimo domu...my sme sa bali cesty a strasne, ale nakoniec vdaka tej dlhe ceste uz nemame problem cestovat malemu sa v aute zapacilo...ale pobyt tam nie...a bola som vdacna za to ze sme autom a mohli sme sa vratit...doteraz mame z dovolenky s nim traumu, aj ked uz je starsi a mohol by to zvladnut a urcite niekam skusime ist ale nie tymto sposobom...ty si mala mozno stastie a preto nechapes tych ktori ho nemali...

evka4
4. mar 2012

@lenka311 chod 🙂 aj ked sama, ved v podstate s nou aj teraz travis vsetok cas, cize budete robit viac menej to iste co doma, len v primorskom prostredi 🙂 samozrejme, ze to bude narocnejsie vzhladom na nove, nezname prostredie, ale bude to zazitok pre obe. ty si tam asi vobec neoddychnes, lebo ju budes mat cely cas na starosti, ale pre tvoju dcerku to bude obrovsky zazitok.
co sa tyka tej cesty, mozno ju celu prespi, ja mam tiez doma ultra aktivne dieta, ale dopravne prostriedky akehokolvek druhu ju uspavaju 🙂 uz sme s nou viac krat absolvovali cca 13hod cestu autom, pricom cca 10hod z toho prespala, co by sa doma urcite nikdy nestalo.
je jasne, ze sa moze kadeco stat, ale kebyze takto nad vsetkym uvazujeme, tak by nik nikdy nikam nesiel. kebyze sa aj nieco nepriaznive vyskytlo, tak tam nebudes predsa sama, urcite sa tam najde niekto ochotny, kto ti pomoze. dobri ludia este nevymreli 🙂

lenka311
autor
4. mar 2012

@annalena vau, klobúk dole... Odvaha, tá mi chýba ja si to uvedomujem, preto som chcela povzbudiť... Ale teraz po prečítaní tých príspevkov mám len a len väčšie obavy... no nevadí, zase budem uvažovať... všetko pre a proti... Pre je hlavne to more 😉 😉 😉

lenka311
autor
4. mar 2012

@evka4 Mne tiež v aute po určitých kilometroch zaspáva... doteraz však vždy v aute, najviac cestuje 1,5hod. Jej otec býva 120km odo mňa a bráva si ju každý druhý víkend domov, takže v podstate na cestovanie je ako tak zvyknutá... Aj na spanie mimo domu, len tam nie je so mnou ale s otcom a starými rodičmi... takže ja osobne s dlhou cestou skúsenosti nemám...

zeleny_cajik
4. mar 2012

@karmelka77 Ved my sme tiez nemali vzdy hladky priebeh. So synom cestujeme odmalicka, uz sme stali aj 4 hodiny v zapche na dialnici v Rakusku, uz mal aj horucky v Taliansku, ked mu tam vysiel zub, v lietadle zhodil celu tacku s jedlom na zem... ale to sa skratka stava, neberiem to ako traumu, ale ako skusenosti. Mam iste zasady, co si treba vzdy zbalit, ake destinacie z hladiska zdravotnej starostlivosti a bezpecnosti vyberat, ako co najviac sprijemnit cestu, vzdy vybavim kvalitnu poistku atd. Jasne, uz to nie je dovolenka "hore pupkom", ako za slobodna, ziadne romanticke piknikove vecere na plazi, vylety po kulture a dobrodruzstve, ale pre mna ma dovolenka s detmi obrovsku hodnotu a caro napriek tomu, ze je to narocne a tesim sa z toho, ze mame moznost im tieto zazitky poskytnut, nehovoriac o blahodarnom ucinku mora a na zdravie.

annalena
4. mar 2012

@karmelka77 lenze ako to inak zistis, ked nie tak, ze to raz risknes? neviem, ci teda @lenka311 soferuje, ale ist sama autom aj napr. len do Chorvatska, aby som bola mobilna a mohla hocikedy odist....tiez nie velmi dobry napad. A ked ides s niekym, to tiez nemozes cakat, ze sa potom budu musiet ostatni (kamaratka, sestry...) zdvihnut a odist so mnou a mojim dietatom skor, len preto , ze ono to "nezvlada". A lenka311 sama pise, ze jej mala ma rada vodu, ze vela chodia po vyletoch....a v autobuse bude sice viazana nejakym prichodom a odchodom, ale bude aj sama sebe panou.

adulik23
4. mar 2012

@lenka311 ja som teda optimista, ale na toto by ma nikto nenahovoril. 😅

je rozdiel byt stale sama s dietatom v domacom prostredi a v cudzine. hlavne, ked ste este nikdy neboli mimo domu a nevies ako bude reagovat na vsetko nezname.
je tvoja dcera aspon zvyknuta cestovat? lebo ten bus sa moze zmenit na nocnu moru. nielen pre teba, ale pre cely zajazd.
a dalsie - my chodime k moru kazdy rok, ale ked mal syn rok a dva, tak sa mora strasne bal. ta masa vody je obrovska a deti zvyknu mat respekt. a to tiez vodu miluje. od jeho 4 mesiacov som s nim chodievala na plavanie babatiek, takze radost z vody mal nielen vo vani, ale aj v relativne velkom bazene a aj tak ho pri mori seklo a nevosiel.
ja osobne by som este minimalne jedno leto pockala. ked ti chcu sestry zaplatit dovolenku, tak si radsej vyber nejake stredisko tu na slovensku. 🙂

renatka100
4. mar 2012

Ja by som tiez isla. Sice takuto situaciu som na vlastnej kozi nezazila, ale ked si mam predstavit ze budete obe v novom prostredi a s malou sa mate radi urcite sa vam dovolenka vydari. Aky je rozdiel byt doma s dietatom a byt v taliansku. Ziadny, ked sa nieco stane treba mat dobre cestovne poistenie s asistenciou, na tom by som urcite nesetrila a uzavrela najlapsi balik, v pripade nudze sa poistovna o vas postara. Tiez by som si dobre preverila cestovku a jej referencie taktiez aj konkretne miesto. Taliansko s dietatom je super taliani su velmi mili na deti a na rodinu s dietatom sa pozeraju uplnr inak ako na bezdetnych. 🙂

limatka
4. mar 2012

ja som bola ja a môj 2 ročny syn a dcera s autobusom v lido di jesolo a v benatkach bola to krasna oddychova dovolenka maly bol skvely vyvaloval okale na všetko a bol velmi velmi spokojny aj 12 hod.cestu niesol dobre len chod nebudeš banovat

karmelka77
4. mar 2012

@zeleny_cajik
@annalena baby pozrite ja nehovorim aby nesila, ved nech ide a skusi, len upozornujem na to ako by to mohlo byt...nam sa zdravotne nastastie nic nestalo, ale maly jednoducho tam nebolo co robit s malym, kedze vodu odmietal a to doma vana je prenho zazitok kazdeho dna, miluje vodu tiez, ale more proste nie, voda bola studena aj mne a nie este jemu...tym ze si nedaju este povedat tak lietal kade tade a najhorsie ze promenady byvaju vacsinou priamo pri mori, takze jeden skok do vody a neviem neviem...jednoducho vedel ze nie je doma, kopa novych veci okolo neho, ziadne zazemie, stale upozornovanie a behanie za nim, vymyslanie programu aby to zvladol....vsade chcel byt vsetko vidiet a ked sme mu nieco nedovolili tak hned rev a zurivost....behal medzi ludmi, tahal ich chytal ich...akoby zmyslov zbaveny...ja nehovorim ze nechodit nikam to je blbost, ale jednoducho prvy krat ist s dietatom tak daleko bez pomoci niekoho nie je sranda...a spoliehat sa na to ze sa najdu ludia ktori pomozu...no neviem a hlavne slovaci ti su fakt ochotni:((( ja jej drzim palce aby jej ta dovolenka vysla, bola by som rada keby potom napisala ze vsetko ok a je stastna ze bola...🙂)) ja som pisala len vlastnu skusenost...

evka4
4. mar 2012

@lenka311 to, ci tu cestu zvladne dobre, alebo nie, uvidis az v lete 🙂 dolezite bude tiez to, aby si v zahranici nijako nenarusila jej bezny rezim. myslim si, ze ked ho budes dodrziavat, tak to zvladnete v pohode a dcerka nebude negativne reagovat na nove, nezname prostredie.

lenka311
autor
4. mar 2012

@renatka100 Toto nie je cez cestovku. Jedna pani u nás v meste má telesne postihnutú dcérku a asi pred 5rokmi začala takto organizovať zájazdy. Je vybavené vlastne všetko - slovenská kuchárka, lekár, ubytovanie, možnosť variť si sama a dokonca aj voda na pitie...

annalena
4. mar 2012

@zeleny_cajik uplne sa s tvojimi prispevkami stotoznujem 🙂

@lenka311 nenechaj sa odradit 🙂 urcite budes mat prvykrat nervy...aj ja som mala, ale vsetko sa da, len treba chciet. Ty si poznas malu najlepsie a ak ma rada vodu, tak si to podla mna uzijete obe.
Ja mam vzdy nachystanu plnu tasku "zabaviek", treba vymysliet aj program na nepriaznive pocasie, nezabudnut na lopty, nafukovacky, kybliky, lopatky a pod.............. 🙂 juj, uz teraz sa tesim na leto a na nasu dovolenku. Ja si to vzdy vychutnavam. Inak tiez rozmyslam nad Talianskom 😀

renatka100
4. mar 2012

@lenka311 hlavne treba mat stravu ked ides sama dobre ubytovanie a odvahu 😉

zeleny_cajik
4. mar 2012

@lenka311 vidis, o to lepsie, ze to organizuje mamina. Ta to ma urcite vychytane tak, ze to bude pre vas dve super dovolenka 🙂 😎

annalena
4. mar 2012

@lenka311 no tak to potom niet o com, jednoznacne to treba vyskusat a ist 🙂

janinah
4. mar 2012

@lenka311 nevidím nejaký veľký problém,ale pre teba to "dovolenka" nebude,budeš ju mať večne na očiach,v autobuse aj pri mori,boli sme v grecku s 2,5r. synom ,mala som čo robiť ho zabaviť a ustrážiť,a to som mala pri sebe manžela a dve dcéry -násť ročné,teda radila by som,ak je to len trochu možné ísť trebárs so sestrou a jej deťmi.....

lenka311
autor
4. mar 2012

Ozo a ešte niektoré ste mi tu odporúčali dovolenku na Slovensku... To by finančne vyšlo omnoho drahšie. Ako Natáliu mám úplne zadarmo, ten zájazd stojí 250EUR... Plus čo si pre istotu zoberiem nejakú tú 100vreckového - no uznajte, že na Slovensku by nám to za takú sumu nevyšlo...

lenka311
autor
4. mar 2012

@janinah ja si plnohodnotne uvedomujem, že pre mňa to dovolenka v pravom slova zmysle nebude... Ale bude to zmena...

luciferkax
4. mar 2012

Ja by som šla tiež 🙂 síce ja som za každú "somarinu", myslím si, že aj doma si na nu celé dni sama... Horšie to byť nemôže :D navyše, na dovolenke ti navaria, upracú, nemusíš robiť nič, budeš len ty a malá :D cestuje sa obvykle v noci, celkovo jazda autobusovm uspáva, my sme dokonca cestovali,a j ked bez dieťaťa, do bulharska, 28 hodín :D Sestra mala 6 rokov, ked sme šli.. pediatrička nám "pre istotu" predpísala kopec liekov, od bolesti, UNI antibiiotiká, antihistaminiká, pri hnačke... "kEby niečo". navyše je lepšie, že ideš cestovkou, predpokladám, že tam bude delegát, slovensky hovoriaci, budeš vedieť jehot el.. číslo, budeš vedieť, kde ho nájdeš, v prípade problémov ti poradí, či už ubytovanie,a lebo nedajbože budeš potrebovať lekára.. Na spanie jej vezmi oblúbené hračky, niečo, čo jej pripomenie domov, a bude to SUPER :D mne keby chcel zaplatiť niekto dovoelnku, envááááham

annalena
4. mar 2012

@janinah inak toto trosku nechapem, preco by to pre nu nemala byt dovolenka? pre mna je dovolenka s mojim dietatom tiez dovolenka. ine prostredie, ine zazitky, clapkanie v mori, vylety po okoli......a aspon nemusim varit, upratovat, nakupovat.
ja som s nou sama aj doma, tiez ju musim mat stale na ociach, venovat sa jej, ci vikend alebo sviatok, rano, vecer.....nikto mi ju nevezme a nepostrazi.
a napr. v chorvatsku sme boli s dalsou rodinou, ktoru velmi dobre poznam, a bolo mi to tak na dve veci.....jednak moja vtedy nechcela k nikomu ist, stale bola len pri mne nalepena, lebo je tak zvyknuta a okrem toho si aj ta druha mamicka "odkladala" u mna dieta, co by mi teda nevadilo, ale mojej dcere ano, kedze jej ta mala robila zle a vsetko jej brala. Cize pre mna osobne bola viac dovolenka ked sme boli same. Na pokec sa vzdy niekto nasiel a inak som si vychutnavala sladke nicnerobenie. 🙂

lenka311
autor
4. mar 2012

@annalena Je super čítať príspevok od niekoho kto to zažil na vlastnej koži a bol na dieťa sám 😉 ... a dovolenka to je v tom čo hovoríš - žiadne varenie, upratovanie.... no oproti slobodným ľuďom a ľuďom s odrastenými deťmi to dovolenka nie je, lebo je to o strážení dieťaťa 😉 Ale táto stránka mi nevadí.
Mám z toho skrátka obavy či to zvládnem keby dostala úpal, či zvládneme tú dlhú cestu, keby mala hnačky, keby... no tých keby je tam mnoho, veď chápeš nie? Väčšina z vás mi predsa len odpovedala, že by nešla... rozhodnutie je na mne a tak nech sa nikto na mňa nehnevá že ma to aj láka aj sa toho bojím...

annalena
4. mar 2012

@lenka311 chapem to, ale taku tu dovolenku ako som/sme mavali za slobodna, bez deti alebo aka je s velkymi detmi.....tak taku nemaju ani mamicky co maju manzelov. teda mozno jedine s tym rozdielom, ze si mozu nastriedacku prehodit dieta a ist si napr. zaplavat, ale aj tak je to skoro stale ta matka, co sleduje vsetko a take mensie deti su vacsinou vzdy nalepene na mame. aspon medzi mojimi kamoskami je to tak, cize nejake obrovske negativum voci mne ako slobodnej tam nevidim.
Jedine, v com je teda rozdiel je, ze ak si s niekym, ci uz manzel, sestra, kamoska,.....tak vecer, ked dieta zaspi, mas aspon s kym pokecat, posediet, vychutnat vecer.....to priznavam, to mne osobne, ked som s malou sama, obcas chyba. Hoci som na tu samotu po veceroch z domu zvyknuta...ale predsa, na dovolenke je to nieco ine ☹ Cez den mi to, ak si dobre spominam, zatial nikdy nevadilo byt s nou sama.

zeleny_cajik
4. mar 2012

@annalena klobuk dolu za tvoj pristup 🙂