Dovolenka s cudzím dieťaťom. Potrebujeme povolenie?

redhairy
30. mar 2013

Ahojte, v lete by sme mali cestovať do zahraničia konkrétne do Chorvátska- chcem zo sebou vziať i svojho brata- má 10rokov, vlastný pas- lenže nemáme spoločné ani priezvisko ani bydlisko- je potrebné vybaviť nejaký papier nejaký doklad že sme ho neuniesli ale je to rodina a rodičia ho s nami pustaju dobrovolne? alebo mozme rovno cestovat?
ďakujem

sense
31. mar 2013

problem by to nemal byt, ale ak ti matka al. otec dietata napisu nejaky papier ze s tym suhlasia tak si mozno usetris problem s nejakym zakomplexovanym uradnikom v cudzine....ale specialny doklad nepotrebuje kedze mas jeho pas...a nezabudnut na poistenie

kmkke
31. mar 2013

@redhairy Treba, sestenice boli u brata na návšteve v Londýne, ale keďže oni sú z 2.manželstva, majú iné priezvisko ako on. Museli mať potvrdený papier od notára (a neviem či to aj neprekladali do anj) že rodičia súhlasia s tým aby vycestovali za bratom na 2 týždne. Najlepšie je to podľa mňa zistiť buď na veľvyslanectve, alebo skús na polícií či nevedia.

prasiatko30
31. mar 2013

@sense zarazilo ma to vyjadrenie o "zakomplexovanom" uradnikovi v cudzine - ako kebyze niekde unesu dieta a prevezu ho cudzi ludia cez hranice bez toho ze by sa tito zakomplexovani uradnici co i len nad tym pozastavili ze ako je mozne ze ide 10r dieta ktore nema spolocne priezvisko s dotycnymi tak by ste sa tu velice pozastavovali nad tym ako je to mozne!!!!!

V zahranici je to asi tak ze ked cestuje dieta v sprievode inej osoby ako svojich rodicov alebo tutorov tak sa ide na policiu a tym im daju papier ktory treba vypisat s udajmi rodicov, dietata a cloveka ktory bude mat dieta na starosti podpise pravny zastupca=rodic- a ma to pri sebe clovek s ktorym dieta cestuje a mas po problemoch

sense
31. mar 2013

@prasiatko30 myslim ze dieta kt. unesu nema pri sebe vlastny pas...ale stretla som sa s uradnikmi kt. si tak buduju vlastne ego ked ta mozu niekde bez dovodu buzerovat a drzat a po nejakych hodinach ta aj tak nechaju ist kedze nic nenajdu....a preto som napisala ze je lepsie mat nejaky papier....

ked som pred dva a pol rokmi opatrovala deti, cudzie deti nie brata....tak som s nimi letela lietadlom zo Svajciarska do Nice mali svoje svajciarske pasy, ja slovensky a ziaden problem nebol....nemali sme ani ziaden doklad od rodicov....

sissy27
31. mar 2013

@redhairy najlepšie si túto informáciu overíš na konzuláte, nie na MK 😉
oficiálne boli tieto potvrdenia pre maloleté deti cestujúce v sprievode iných osôb ako rodičov zrušené od 1.4.2009
moja malá cestuje každý rok s mojimi rodičmi do HR, tiež rozdielne priezviská, nikdy nebol problém...

stastenka42
31. mar 2013

@redhairy ahoj ja som tak brala krstniatka a tiez sme mali kazda ine meno. Stacilo cestne prehlasenie rodicov so suhlasom s vycestovanim kde musia byt uvedene vsetky inicialy vas,rodicov,deti a prefoteny rodny list vsetko overene u notara. Akurat na letiskovej kontrole dostali deti par otazok a vsetko bolo ok.

benne
31. mar 2013

@redhairy minule som si čítala inštrukcie k letenke a práve do Chorvátska bol nutný písomný súhlas rodiča alebo zákonného zástupcu pre deti neviem či do 18 alebo 16 rokov, určite by som si to dobre preverila

irriss
31. mar 2013

@benne
Presne tak..a jsou spolecnosti i Zeme,kde se letecke prepravni instrukce i Zakony dane zeme znacne lisi.. 😉

ervenka
31. mar 2013

@redhairy JA som letela z drobcom (rovnaka adresa, ale ine priezvisko) po vianociach sama z SVK do Nl, pisomne sme poziadali o info z Nl strany- poslali mm link, ktory si stiahol- PDF supor- vytlacil, vyplnil, prefotil+ kopia jeho pasu a cestovali sme. Vo Viedni si pani pozrela nase pasy, prelistovala v mojom, povedala "hmm, ok". V Eu uz taka prisna kontrola nie je, ale vela ludi zabuda,ze Chorvatsko nie je este v EU. Minimalne by som poziadala rodicov o pisomny suhlas, prelozila do eng., prefotila rodne listy... Pokial letite kontaktuj aj let. spolocnost, lebo niektore vyzaduju suhlas rodicov.