Dovolenka v exotike s trojročným dieťaťom

majooocka
7. nov 2016

Ahojte
Chcem sa spýtať...bol niekto z vás na dovolenke s detmi na Bali? Ako ste to zvládli...aké sú tam podmienky pre deti...
Chystáme sa budúci rok a vôbec neviem co od toho čakať...tešíme sa no zároveň mam obavy trošku.

tenerifka
7. nov 2016

@majooocka Bola som , ale dcera uz bola starsia.
Zalezi od toho, kam konkretne na Bali idete a aky typ dovolenky to bude, ci plazova alebo poznavacia.My sme byvali v Ubud/hotel Pita Maha resort, a boli sme vyslovene za poznanim, nie na plazi(potom sme sa presunuli na susedny Lombok a to bolo hlavne o oddychu pri mori).
Ostrov Bali je strasne turisticky a dost spinavy, odpadky kade-tade a hygiena nizka. Ale v 4* -5*hoteli a v kvalitnych restauraciach nie je absolutne problem, sluzby su na urovni. V dobrych restauraciach su ceny na urovni europskych, mozno o nejakych 20%menej(porovnavam so Spanielskom).
Ostrov ma krasne chramy, pamiatky a prirodu, je tam miesto, kde robia prechadzky na slonoch, ale presuny su dost casovo narocne, kedze su tam obycajne cesty a nie dialnice.
Plaze su dost priemerne, tmavy piesok, odpadky a v oblasti Kuta velmi rusny denny a nocny zivot (australski surfisti a pod.).
Priprav sa na to, ze ak pojdete mimo hotel, nedaju vam vydychnut-nikde, kazdych 5 sekund ta budu otravovat a ponukat odvoz, vylet, hodinky, tricka, klobuky....ja som z toho mala depku, nemali sme vobec pokoj.
Pozor na obdobie dazdov, hlavne v januari a februari byvaju dost intenzivne+zaplavy
Ak ta nieco konkretne zaujima, kludne sa spytaj

majooocka
autor
14. nov 2016

@tenerifka aj ste riešili očkovanie na Hepatitis A?

tenerifka
14. nov 2016

@majooocka Ked sme leteli do Indonezie, neboli sme ockovani,nejako sme nestihli, ale dali sme sa minuly rok pred cestou do Thajska. Ja nie som za zbytocne ockovanie, ale konkretne toto by som urcite dala. No a samozrejme chranit sa dobrym repelentom s Deet, aj ked na Bali by nemala byt malaria, dengue sa moze vyskytnut

majooocka
autor
14. nov 2016

@tenerifka ok dakujem a vieš mi aj povedať kde je na Bali také pokojnejšie miesto co sa týka kúpania pre deti...kde nie sú také vlny?

radusiq
14. nov 2016

@majooocka ahoj, vtisnem sa ti do temy kedze to caka aj nas v marci s malym, budem rada za viac info aj ked uz mam nastudovane velmi vela 🙂
my ideme do Sanuru, co by mala byt pokojnejsia, rodinnejsia cast a vraj najlepsia plaz pre rodiny s detmi (plytke more, krasna velka pieskova plaz). Kamosi odporucali vyhnut sa Kute - velmi rusne mesto, take party centrum, komercne a vraj to "nie je to prave Bali". A tiez sme zrusili severnu cast ktora je prave viac popularna u surferov kvoli vlnam.
Inak priprav sa na to ze autosedacky tam velmi nefunguju (malo aut aj taxikov ma pasy vzadu, s isofixom sa rozluc) a vraj Balijcania maju extremne radi deti takze sa priprav na to ze sa s nimi budu zhovarat, hladkat, postipkaju lica a tak...

tenerifka
14. nov 2016

@majooocka pri mori sme na Bali neboli, ale viem, ze v Sanur najdes aj mensie hotely a je to pokojnejsie miesto ako Kuta alebo Nusa Dua (to je masovka), ale popozeraj na Tripadvisore fotky aj recenzie.Ja by som urcite isla aspoñ na 3 dni do Ubud, a urobila aspoñ 2-krat nejake poldñove vylety.Je tam Opici les, a aj po ceste sme zastavovali na miestach kde sa dali krmit makaky....nezostante len v hoteli na plazi, ak uz idete tak daleko, tak nech z toho nieco mate.V Ubud je restauracia Laka Leke, kde robia vecer vystupenia s hudbou a tancom, je to krasne, treba zarezervovat dopredu a vybrat stol s dobrym vyhladom, jedlo normalne, nijaky kulinarsky zazitok, ale to vystupenie vam zostane v pamati

tenerifka
14. nov 2016

@radusiq si ma predbehla s tym Sanurom😆

tenerifka
14. nov 2016

@majooocka a chodte pozriet nejake chramy a ryzove polia
Ak si zabezpecis cez internet sprievodcu na nejake vylety ( zozenies ho aj v NJ aj v AJ), napises mu, ze potrebujes sedacku pre dieta a mozno zabezpeci....inak 4* a viac hotely zabezpecuju zdarma transfer z / na letisko, ak sa ubytujete 3 noci a viac, treba sa informovat priamo na recepcii, odpovedia rychlo

radusiq
14. nov 2016

@tenerifka prosim ta myslis ze sa da Ubud zvladnut za jeden den? Ci booknut hotel aspon na jednu noc? Ideme len na 8 dni a este z toho jeden je Nyiepi day co budeme musiet ostat v hoteli...chcem pobehat trosku ostrov vramci moznosti ale zas maly ma 4 roky a keby bolo po jeho voli ostaneme celu dovolenku v bazene tak nechcem mu to znechutit
A este, davali ste si vy dospeli ockovanie? Hep A a brusny tyfus?

tenerifka
14. nov 2016

@radusiq nijaky brusny tyfus preboha....naco? Ved nebudete pit vodu z mlaky ani jest skazene maso a pod.
Ubud je vychodiskovy bod do okolia, samotne mesto toho vela nema, ale tie hotely tam maju svoje caro, na svahu s vyhladom do dzungle....my sme boli v Pita Maha, pozri na nete, nadhera a cenovo ok

tenerifka
14. nov 2016

@radusiq inak 8 dni je strasne malo, prve 2 dni budete dospavat a aklimatizovat sa a ani sa nenazdate a uz poletite naspat, z Europy je to otravne dlhy let ( alebo lety s prestupom), take Maldivy-to bola rychlovka, neporovnatelne, a naspat este dlhsie....

radusiq
14. nov 2016

@tenerifka hej viem ale viac sa z roboty nedostaneme nikdy. Mame 8 dni na Bali a 2 dni v KL - najdlhsia dovolenka za poslednych 10 rokov...

tenerifka
14. nov 2016

@radusiq KL mate pri lete naspat?
Aspoñ trochu si tam oddychnete, to je cca 6 hodin z Bali

stanislava111
14. nov 2016

@tenerifka čo je prosím KL? som sa nejak stratila 😀

tenerifka
14. nov 2016

@stanislava111 radusiq tym myslela Kuala Lumpur

radusiq
14. nov 2016

@tenerifka ano ano kuala lumpur 😊
Vies co lety mame celkom ok - priamy z londyna do kl (13h) a potom 3-hodinovy na bali, a cestou spat tie 2 noci este v kl...s malym to bude o drzku, pod strom dostane tusim tablet 😊 snad to prezijeme...dufam lebo uz robim cestovatelske plany na dalsi rok 😂

tenerifka
15. nov 2016

@radusiq Ale jasne ze prezijete, aj v lietadle su filmy a hry pre deti, zoberies mu nejaku novu hracku, zabavi sa s detskym jedlom, nieco pospi.....a nech si mlady zacina zvykat
Ten let z KL sa mi zda dlhsi, my sme zo Singapuru na Bali leteli 4 hodiny aj nieco

radusiq
15. nov 2016

@tenerifka no schvalne googlim bo si ma kus vystrasila tymi 6 hodinami 😅 ale ukazuje mi KL - Bali 3 hodiny a Singapur - Balli 2.5 hodiny...neleteli ste mensim lietadlom nejako?
Pocuj boli ste aj na Gili Islands? Stale mam dilemu, kamosi co boli velmi chvalia ze to stoji za to. Za normalnych okolnosti, kedze 8 dni je fakt malo, ani by som nepomyslala. Ale tym ze ideme pocas Nyiepi day tak rozmyslam den pred ist na Gilis a den po ist spat. Usetrili by sme den co by sme inak boli len v hoteli, na druhej strane oddych nie je zly a tie parades den pred Nyepi su super. Alebo prist o cas straveny navyse cestovanim, ale vidiet dalsi ostrov...

stanislava111
15. nov 2016

@tenerifka ďakujem, nebolo mi to jasné, aj keď som si to myslela, lebo let tam nemôže trvať 6h.... ale KuLu je naozaj krásne, tam s oplatí poležkat 2 dni na pieskovej pláži.... 😀

radusiq
15. nov 2016

@stanislava111 ano? vidis tam ma ani nenapadlo more riesit...daleko je plaz od centra? Urcite chcem ist pozriet Batu Caves ale inak asi len relax, myslim ze budeme mat vsetci dost...

tenerifka
15. nov 2016

@radusiq Leteli sme velkym Boeingom 777....no fakt zvlastne....
My sme boli 5 dni na Bali a 8 dni na Lomboku (sever-hotel Tugu a zapad, hotel Jeeva Klui).
Odtial sme urobili jednodñovy vylet na Gili Air na sukromnej lodi a na dalsi deñ sme isli taxikom do pristavu a odtial s public boat na Gili Air znova, stravili sme tam cely deñ a rozhodli sme sa zostat tam na noc, zarezervovali sme izbu a bolo to super, az na tu haved vsade naokolo, pavuky ako moja dlañ a morske kobry vo vode.
Z Padang Bay na Bali odchadzaju rychlolode, cesta trva tusim 3 hodiny. Neboli sme na Gili Trawangan, ale vraj je to strasna masovka, zhuleni hippiici a tak....Presli sme aj Gili Meno, ale tam zasa nie je vobec nic, Gili Air je taky zlaty stred. My sme leteli z Bali lietadlom, ale nedoporucujem Wings air, mali sme letiet okolo obeda a let bol az vecer.
Inak priprav sa na to, ze vsetko treba dopredu cenovo dohodnut, vsade sa ta snazia oklamat, osklbat....si pre nich chodiaca peñazenka, za nieco co ma cenu 1 euro pytaju 20 a pod., a treba velakrat povedat "nie"

radusiq
15. nov 2016

@tenerifka ach to bude mat chlap radost, radsej mu ani nepoviem bo ostane doma 😅 on by najradsej 5* rezort na Kanaroch a jeden fakultativny vylet ponuknuty cestovkou ako bonus 😅 ale uz ho roky prevychovavam 😅
Tie pavuky a kobry boli aj na Bali ci len na Gili?

tenerifka
15. nov 2016

@radusiq Tvoj aj moj muz by si rozumeli, moj ofrfle uplne vsetko...vraj ake je Bali drahe, no ale ked musi mat kazdy deñ na veceru steak a dobre vino k tomu....tak potom je to vsade drahe 😀
Pozri, kobry sme videli len na Gili, ale su vsade(tie ciernobiele pruhovane), su smrtelne jedovate, ale nikdy nezautocia, skor utecu este predtym, nez ich zbadas...vlastne tusim ani nie je zdokumentovany pripad, zeby niekoho uhryzli, ludia ich zvyknu bravat do ruk(ja by som sa asi pototo...).Pavuky a ine tvory boli vsade, na Gili boli fakt obrovske. Ine hady sme nikde nevideli, v lesoch ziju opice makaky a kde tu sme videli jastery(ale nie tie velke komodske).
Jediny hmyz, ktory nas dohryzol, boli komare na Lomboku (nejako sme zabudli naniest v ten vecer repelent), ale nastastie bez nasledkov

tenerifka
15. nov 2016

@radusiq V hoteloch pravidelne vydymuju zahrady proti hmyzu, a ak budete mat dobry repelent a nebudete sa tulat sami niekde po dzungli alebo po kolena vo vode v ryzovych poliach, nemate sa coho bat, nic sa vam nestane, vsade boli ludia s malymi detmi (nemecke ci australske, vsetky behali bose)

radusiq
15. nov 2016

@tenerifka super dakujem 🙂 moj mal az averziu voci vyjednavacej kulture (z bazaru v Maroku mal husiu kozu este pol roka) a korenistemu jedlu. Egypt ci Tunis u nas ako dovolenka absolutne nehrozila. Velky zlom nastal ked nezacal robit vo firme ktoru vlastnia Indi a polovica kolegov je z Indie, Bangladesa, Sri Lanky a dalsia tretina z Arabskych krajin. Tak si na to zvykol (kulturu aj jedlo) ze uz sam chcel ist naspat do Maroka toho roku. Dokonca v nedelu sme boli v mexickej restike a uplne bez problemov si objednal kolacik z cvrckovej muky 😀 Ale Gili asi nechame tak - ked si spomeniem ako striekal biolit do zapnuteho vysavaca ked som raz vysala pavuka...

Este skusim, naaahodou ste neboli vo Vietname? tam ma taha na dalsi rok...vlastne by bol uz teraz keby nevyskocila neodmietnutelna ponuka na Bali...

tenerifka
15. nov 2016

@radusiq vyjednavanie je fakt otrava, stratis tym polovicu dovolenky....vadilo to skor mne ako manzovi, ten zase zvykne komentovat hygienu naokolo....po Bali sme boli na Mauriciu a ako tak pozera z okienka z auta zahlasi Bali c.2 ( akoze spina a chudobni ludia), tento rok sme boli na Zanzibare a to bolo Bali c.3😆
Vo Vietname sme neboli, najblizsie sa do exotiky chystame az v juni, na sever DR ( poloostrov Samana), mame doma tazku pubertu a aspoñ nebude vsetko " trapne a nudne s nami", ale najde si v hoteli nejake kamosky a vyburi sa pri sportovych aktivitach....pokial je este vobec ochotna s nami cestovat, ked uz nebude chciet, tak dame aj Vietnam+Kambodzu

tenerifka
15. nov 2016

@radusiq bud rada a vyuzi, pokial je tvoje dieta male a pojde s tebou ab na kraj sveta.....ochutna nove jedla, bude v inom prostredi, spozna novych ludi....
Ale tu Hep.A urcite zaockuj, nie jd to nebezpecna choroba, ale znici ti dovolenku a uvrhne ta na dlhe mesiace do nedobrovolnej diety.V Azii aj v Afrike je endemicka, takze sa mozes nakazit aj z piesku na plazi

radusiq
15. nov 2016

@tenerifka kym je ochotny cestovat tak to mas fajn, frflu asi vsetci chlapi 🙂 tu pubertu nezavidim, mam este zo 10 rokov kym toto budem riesit 😀
Tu hep A urcite ano - moj maly nebol este ockovany vobec, ale pred dovolenkou to vsetko (alebo vacsinu) dobehneme a budem davat aj tu hep A navyse. Tu dam aj sebe (mangel si to odlezal na infekcnom takze on uz ma dozivotnu imunitu).

tenerifka
15. nov 2016

@radusiq A kde sa manzel nakazil?
Ako to zvladal?

radusiq
15. nov 2016

@tenerifka nevieme presne kde sa nakazil ale nas typ je bus z Prahy (kedze hned po ceste komentoval zlu hygienu). Ziadna exotika 🙂 Ale to bolo vyse 10 rokov dozadu, boli sme mladi a bezstarostni a ked ho zacalo boliet brucho v klude sme chodili este tyzden po robote na pivko az ked ani vypalovanie cerva nepomohlo siel k lekarovi (s odstupom casu ma pot oblieva co si mohol sposobit). Ine priznaky nemal - trosku pobolelo brucho, par tyzdnov sa nudil zavrety na infekcnom na prisnej diete, ozaj nic strasne.