Dovolenka v karavane - výhody a nevýhody

vikusjk
12. sep 2020

Ahojte babulky, prosim vas boli ste niektora na dovci, alebo vylete v prenajatom karavane? Kedze teraz necestujeme do zahranicia a asi ani buduci rok nebudeme, zvazujeme si prenajat karavan a spravit si taku okruznu cestu Slovenskom, spoznat miesta, kam bezne nehodime a mat aj taky zazitok pre dceru z toho, ze sme boli karavanom. Vedeli by ste mi povedat, ake su pripadne nevyhody cestovania v karavane, alebo odporucit niekoho na prenajom? Celkve zazitky, dojmy, atd? Dakujem 🙂

mariet24
12. sep 2020

@vikusjk pripnem sa k tejto téme ak môžem, tiež máme podobné plány na budúci rok, môjho muža zaujíma hlavne či potrebuje ,,C" vodičák na karavan...

vikusjk
autor
12. sep 2020

@mariet24 je mnozstvo karavanov, kde staci B-cko ;)

jaja1979
12. sep 2020

@vikusjk ahoj, my sme boli tento rok presne ako píšeš, okružná jazda po východnom Slovensku. Mám aj taký mini itinerar, ak mi pošlete do IP mailové adresy, pošlem vám.

jaja1979
12. sep 2020

@vikusjk a stačí béčko. Boli sme dvaja dospelí a tri deti v 6miestnom karavane. Požičiavali sme z galanty

ceklis
12. sep 2020

Tak 🙂 ja Vám kľudne zodpoviem čokoľvek budete chcieť vedieť. Začali sme s tým, že sme si karavan prenajímali až jedného dňa, sme kúpili vlastný a nič lepšie sme nemohli ani spravit. Jasne, že jednému sa to páči a druhému nie. Preto je super to aspoň vyskusat. Mne to dáva obrovsku slobodu. Proste neriešime nič a len nastartujeme a ideme. Celé Bulharsko sme prešli za tri týždne bez jedného kempu a bolo to super. Záleží na koľko dni plánujete ísť a odkiaľ ste. Ak ste zo západu, choďte na východ a podobne. My teraz mame napríklad v pláne obehat väčšinu jaskýň na Slovensku a tak ideme podľa nich. V lete sme boli 5dni v tatrach a bolo to tiež super, len teda veľa ľudí.
Vodicak určite stačí “B”, v požičovniach asi ani väčšie karavany nemajú. Keď si budete niečo požičiavať, opýtajte sa na doloznost, teda koľko kil ma samotný vybavený karavan a koľko kil ešte môžete doložiť. To je asi najväčší problém všetkých karavanov. U nás na Slovensku to veľmi nevážia, ale v Rakúsku sú celkom na to zaťažení. Keď ma karavan dajme tomu 3,2tony, tak doloznost je 300kil, čo pri 4clennej rodine ozaj nie je problém len samotný ľudia, voda, batožina a ste cez 3,5tony.
Kľudne sa pýtajte ak máte konkrétne otázky 🙂

quaxi
12. sep 2020

@vikusjk vodicak staci B, existuju aj karavany kde treba C ale v pozicovniach ich moc nenajdes. Treba ratat s tym, ze je to draha dovolenka, lebo pozicanie karavanu je dost drahe, este treba pripocitat kemp aj ked to je uz vacsinou len symbolicka suma (na Slovensku bezny kemp pre 4clennu rodinu vyjde okolo 20-25eur ale samozrejme sa tym nemysli Vila Betula). Dalsi problem je rezervacia - tento rok boli karavany z pozicovni v juni uz vybookovane na cele leto. Rezervovat treba aj miesto v niektorych kempoch, ale nie vsetkych, to si treba dopredu zistit na stranke kempu alebo pre istotu zavolat. Moja skusenost je, ze noci cez vikend su problem, tento rok boli kempy plnsie nez zvycajne takze cez vikend by ste uz nemuseli najst dobre miesto. Aky budes mat dojem z takejto dovolenky zalezi do velkej miery od pocasia, bohuzial ked si musis vsetko zabookovat dopredu tak ti odpada flexibilita a nevies si dovolenku posunut ked ma byt zle pocasie - premyslite si vopred program aj pre taketo pripady. Co sa tyka vybavenia, v pozicovni dostanete karavan aj so vsetkym potrebnym, vacsinou treba mat vlastne spacaky (alebo proste paplony z domu ked nemate spacaky), kuchynske vybavenie zalezi od pozicovne ale vacsinou taky zaklad ze par tanierov, pribory a hrniec tam je. WC a najma sprcha je tam taka skor nudzovka - asi budete radsej vyuzivat socialky v kempe a wc posluzi v noci alebo v dazdi aby ste nemuseli chodit mimo. Starostlivost o vodu, wc, pouzivanie plynu, kurenia a pod. vam v pozicovni presne vysvetlia. Pri preberani karavanu pokial sa da, vyskusajte ci funguje elektrina, nam sa stalo ze bola zhoreta poistka a museli sme este bezat na pumpu pre novu lebo uz boli minute aj vsetky nahradne. Do karavanu treba brat co najmenej veci - je to maly priestor a ak zoberies hromadu oblecenia, bude ti to tam cely cas zavadzat a kazit celkovy dojem z dovolenky. Je lepsie sa povzniest nad to, ze dieta ma par dni flakate oblecenie, nez byt zavalena vecami. Ja vzdy beriem fen a ked je oblecenie mokre tak ho vysusim fenom takze mi netreba ani do zleho pocasia vela veci. Rataj s tym ze je to maly priestor bez zvukovej izolacie a ani nie je pevne spojeny so zemou, takze ked chces spat a niekto v karavane ide na wc tak sa ti cely karavan hybe a vsetko pocujes, moze ta to rusit. Snad to nevyznelo prilis negativne, deti taketo dovolenky vacsinou miluju, pri dospelakoch zalezi velmi od povahy, ci vam to sadne.

vikusjk
autor
12. sep 2020

@jaja1979 das mi prosim link na pozicovnu? v Galante som tusim nevygooglila. Dakujem 🙂

vikusjk
autor
12. sep 2020

@ceklis @quaxli babulky dakujem krasne za vycerpavajuce odpovede a rady 🙂 Ta doloznost by ma ani nenapadla, ze moze byt problem. Urcite si na to dame pozor. Nic nevyznelo prilis negativne, presne to som chcela vediet, ze ake to ma nevyhody, pretoze vyhody v tom, ze je clovek tak flexi ako chce, to ma hned napadne, ale nevyhody nepridu len tak na um ;)
My sme z vychodu, 16r zijeme v BA, cize okolie BA a aj vychod pozname, ale stale su miesta, kde sme neboli a toto nam pride ako super napad, ze mozes ist a vidiet krasy nasej krajiny, spoznavat rozne kuty Slovenska. Sme dvaja a 8r dcera, mozno ak pustia rodicia niektoru jej spoluziacku, tak by sme ju vzali sebou, dve baby sa lepsie vyhraju. Cize max pre styri osoby, co som zatial googlila, ceny su od 100 tak do 150 e za den, mimo sezony aj 130 tie lepsie, co my by sme urcite isli maj-jun, alebo potom september.
Chcela som sa este opytat, ze teda parkovat sa nim da iba v kempoch? A je mozne vziat sebou maleho psa? Mame yorku, vacsinou ju vsade berieme sebou. Dakujem 🙂

jaja1979
12. sep 2020

@vikusjk parkovať môžeš kdekoľvek, my sme takmer celú dovolenku strávili mimo kempy, pod lesom, pri slovenskom raji, pri potoku... V kempe sme boli len dve noci, aby sme si dobili elektrinu a doplnili vodu. Sem tam sme navštívili kamarátov po ceste, tam sa osprchovali, lebo predsa len v karavane je to dosť nepohodlné... Wc sme tiež využívali skôr na pumpach. Brali sme aj bicykle, takže treba pozrieť aj cyklotrasy, kam sa dá ísť...

ceklis
12. sep 2020

@vikusjk existuje taká aplikácia že “park4night” kde dávajú ľudia odporúčania hlavne na kempovanie mimo kempov. Skus si ju stiahnuť, pozrieť čo a ako. My sme vďaka nej našli krásne miesta, na ktoré by sme nikdy ani len nenarazili. Teda okrem SR zatiaľ 🙈 čiže kľudne požičajte a choďte aj bez kempov, len potom treba myslieť na vodu a elektrinu. Ale to sa dá nakombinovať, že deň mimo kempu a deň v kempe a dobijete elektrinu, poriešite hygienu a vymeníte vodu. S tým požičaním je to ozaj celkom draha záležitosť, no stojí to za to podľa mna 👍🏻 Sú to hlavne iné zážitky 😊

jaja1979
12. sep 2020

@vikusjk www.karavankovo.sk. Je to milá rodinka, majú len jeden karavan, ale je nový, 6 miestny, je tam nosič na bicykle, vonkajší stôl so šiestimi stolickami, komplet vybavená kuchynka, chladnička, televízor...

vikusjk
autor
12. sep 2020

@jaja1979 super, dakujem 🙂 pozriem aj to karavankovo, aj ked nam bude stacit 4 miestny karavam 🙂

vikusjk
autor
12. sep 2020

@ceklis jej super, dakujem, urcite si ju stiahnem, aj ked teda my ako neskuseni karavanisti na prvykrat dame mozno tak 5-6 noci a iba po SK, pre istotu. Nepride mi to zas az take drahe, kedze sme trojclenna rodina a v hoteloch na SK su ceny aj vyssie za noc pre nas troch. Ale teda super, ze sa nemusi iba v kempoch parkovat, je to tym padom este flexibilnejsie.

noami12
12. sep 2020

@vikusjk ja ho môžem len odporučiť 😊 môj ocko si kúpil karavan minulý rok, je vodič kamiónu a cez víkend vždy zoberie karavan a ide niekam a nerieši absolútne nič, nevie si to vynachváliť. Aj ja s mojim priateľom sme tam spali a normálne lepšie som sa asi nikde nevyspala 😊 je to dobrá vec a myslím si ze deti by z toho mali naozaj zážitok.

vikusjk
autor
12. sep 2020

@noami12 wow, obdivujem tvojho tatka, ze nie je presoferovany z kamionu, ale este aj mimo prace si uziva soferovanie 🙂 aj ked chapem, ze je to ine, ale predsa 🙂

noami12
12. sep 2020

@vikusjk on celý život od vojny až do teraz za 3 roky už dôchodok tak si povedal ze bude takto si užívať 😊😂 a naozaj ten karavan je moc dobrá vec aj ako som čítala že môžeš hocikde ho odstaviť kde je možnosť ze nemusíš iba v kempoch 😊 on veru zatiaľ v kempe nebol aj keď plánoval tento rok ísť na týždeň do topolnikov, ale zatiaľ cez tie víkendy cestoval takto po prírode so psom 😂

vikusjk
autor
12. sep 2020

@noami12 ved to, ze clovek si zresetuje hlavu. Este si predstavujem, ako konecne vyuzijeme nas maly grilik, ktory sme pouzili iba raz 😂 Nuz tatkovi este vela stastnych kilometrov a bezstarostnych chvil 😉

noami12
13. sep 2020

@vikusjk áno využijete určite 😊 bude to na parádu!!! 🙂 uvidíš... Dakujeme, no vám prajem krásnu dovolenku plnú zážitkov s karavanom 😊😊😊

vikusjk
autor
13. sep 2020

@noami12 dakujeme 🙂 tento rok to uz nestihame, ale buduci urcite 🙂

vikusjk
autor
13. sep 2020

@ceklis Mozem sa prosim este opytat, ako dlho vydrzi elektrika v karavane? Chapem spravne, ze nabijem a fungujem? Je to iba na svietenie, ci sa da napriklad aj na hriankovac, kanvicu ci toastovac pouzit? Ci to zerie uz moc elektriky a radsej to nepouzivat? Dakujem 🙂

ceklis
13. sep 2020

@vikusjk presne ako píšeš, elektrina väčšinou funguje len na svietenie. Je tam napätie 12V a tak nejaký iný spotrebič nezapnes. Ak chceš fungovať na kanvici a ostatných spotrebičoch, musíš do kempu a napojiť kábel na 220 a potom všetko ostatne funguje. Ono elektrina dosť vydrží, my niekedy fungujeme v zime aj 3-4 dni. Čiže toho sa nemusíš bat že by Vám došli baterky. Ono sa vlastne dobíjajú jazdením a veľa karavanov ma aj solárne panely na dobijanie. My veľa jazdime bez kempov a nikdy (okrem zimy a poriadnych mrazov) sme nemali s týmto problém. Podľa mna v karavane neni problém s ničím 😂👍🏻

noami12
13. sep 2020

@vikusjk ak inak chceš si iba karavan prenajať myslím ze by tam mali mat k dispozícii aj centrálu na benzín, mi ju mame 🙂 ale ak chceš kávu alebo niečo si uvariť tak tam na to máme plyn

vikusjk
autor
13. sep 2020

@ceklis aha, vdaka za vysvetlenie, cize je lepsie uvazovat nad stravou, ktora je skor vyslovene na sporaku pripravena, ziadne toasty ci wafle, ani strojova kava. Dobre vediet, lebo tomu potom usposobime nakup potravin 😉 Dakujem

vikusjk
autor
13. sep 2020

@ceklis inak znies ozaj ako karavanovy fajnsmeker 👌😊 Deckam ale teda ani telku mimo kempu nepustim?

vikusjk
autor
13. sep 2020

@noami12 hmm a nesmrdi to moc? mne staci nasa kosacka na benzin a mam dost 🙈 Zas ale asi mimo kempu mate elektriku iba z nej. A nienje velka a tazka prosim ta?

ceklis
13. sep 2020

@vikusjk nooo 😂 poviem ti, že je to teda fakt sranda mat kadejaké zážitky. Neboj 🙂 telku im pustíš, to mi napadlo až neskôr že som tam nenapisala 👍🏻😊🙈 ta by totižto mala byt na 12v čiže je to v pohode. Len teda haluz je to s tou telkou, lebo my sme sa prevelice tešili že super karavan mame so všetkým aj vrátane satelitu a pritom ani raz sme nič nechytili. Keď kempujeme v lete pod stromami, tak neni šanca aby sme dačo chytili :( netuším či niečo zle robíme alebo čo... no zvykli sme si už celkom bez telky fungovať. Teda... väčšinou ju púšťame ozaj len deťom na rozprávky. Bud mame nahrané na USB kabli voľačo, alebo cez internet im tam dačo pustime a je na chvíľku kľud.
A s tým varením 😂 no my čo varíme je ozaj skoro všetko len na grile v lete a v zime je to tutovka len strava od svokry čo nám nachysta do pohárov. Ja som to najprv odmietala, ale potom som ju už párkrát za to na rukách skoro nosila. Ale väčšinou fungujeme ozaj na takych ľahko hotových jedlách.
Úžasne bolo napríklad na Korzike v potravinách mali v pohároch úžasne polievky, tie sme tam jedli každý deň. Ono je to aj tak väčšinou skôr jedlo niekde vonku v restikach, lebo keď sme cely deň mimo (my veľa bikujeme), tak jeme vonku a večer si spravíme len daku suchu večeru.
Deti milujú cestoviny, čiže tie sú na kadejaké spôsoby a my zase ficime na salatoch 😂
A k tej centrále, nad tou sme tiež uvažovali že na zimu keď chodíme na lyže, len ono to celkom dosť hučí, smrdieť to podľa mna nesmrdí, len to hučí. Myslím si však, že tu centrálu nebude treba, naozaj všetko sa rieši na plyne 🙂 keď tak urobíš chleba vo vajci namiesto toustu a kávu si dáte niekde v kaviarni 😂 ešte teda je aj taká možnosť že existuje menič 12v na 220, ale to musí byt auto naštartované. A to ja využívam väčšinou keď potrebujem malému spravit mlieko alebo nachystat vodu do termosky, počas jazdy zapnem ten menič a nejako to je nastavené tak, že vtedy idu spotrebiče. Takze kanvica funguje. Ale nejako prakticky mi to ozaj nepride :( keď sme odparkovani niekde pod Chopkom, štartovať auto kvôli vode. Uvarim na plyne. Ono si na to človek potom zvykne.

noami12
13. sep 2020

@vikusjk nieee to je taka mala centrála a nesmrdi ona aj tak je vonku 🙂 ale to nieje cítiť vôbec, dokonca ja som pracovala pri mori v zahraničí, predávala som na diaľnici kávy v takom tom karavane a tam ju tiež mali a 12 hodín to tam hrkalo a necítila som teda nič 😂

vikusjk
autor
14. sep 2020

@noami12 dakujem za tio, uvidime, ale na skusku to zrejme vydrzime aj bez centraly, len je dobre vopred vediet, ako to funguje, aspon mam cas si to vsetko premysliet 😊

vikusjk
autor
14. sep 2020

@ceklis jej tak vy ste teda ozaj pochodili uz kadeco s tym karavanom 😊 Smiem sa opytat, ake velke deticky mas? Uz asi nejaky ten rocik takto chodite. Ono da sa, samozrejme, toasty nebudu, kava bude zalievana a voda sa spravi na plyne. Zas nie sme z cukru 😉 pre planovanie ale dobre vediet, kedze je to prvykrat a teda nemozeme vychadzat z vlastnych skusenosti. Potom sa uz clovek nauci 😀

ceklis
14. sep 2020

@vikusjk kúpili sme ho keď mal maly dva a pól roka a teraz mame druhé babo a to ma 8mesiacov, čiže ho mame dva roky a pól (skoro)
Pre materskú a rodičovskú je to super, môj muž robí sam na seba a tak mame veľa času na cestovanie a ja som si povedala, že kedy ak nie teraz.
Určite pre deti odporúčam kemp villa betula (tam sa už chystáme vyse roka), alebo hore v Pieninách kemp goralsky dvor. Aj tip na výlet hore na Pieniny ísť je super, máte tam pltky, krásnu prírodu a cestou hore dole tiež niečo nájdete 👍🏻 Veď keď budes plánovať, kľudne napis. Podľa mna je určite veľa možnosti. A deťom sa bude veľa páčiť, je to dobrodružstvo 🙂