Egypt - rady, skúsenosti

langika
20. jún 2016

Baby chcela by som Vás poprosiť o Vaše skúsenosti, zážitky a rady.
Ideme iba s priateľom prvý krát do Egypta a rada by som vedela na čo všetko si tam máme dávať pozor okrem Faraónovej pomsty 🙂
ďakujem

martinka13
20. jún 2016

My sme tam boli 4 x. V podstate radšej neopúšťajte rezort. Sama už vôbec nie. Aj po rezorte radšej v sprievode muža. Žiadny ľad, neosupane ovocie, piť len z fľaše ktorú si sama otvoríš. A v našom prípade bola vždy pred raňajkami domáca slivovica 🙂.

moni244
20. jún 2016

My ske sice boli v Tunisku, ale ked sme isli do mesta, dlhe nohavice a tricko s kratkym rukavom bez vystrihu, radsej sme ostali v rezorte, nepit ich vodu, ani lad, ovocie, ist znova, tak dam nejaku domacu kazde rano, lebo ta pomsta je hnus

zuska2001
20. jún 2016

priateľovi na ulici ukradli okuliare a potom mu ich chceli dať, akože našli, ale za poplatok. Nepiť nijakú nebalenu vodu, ja som faraona dostala z velkej bandasky, ktorá bola na pláži na čapovanie , myslela som si, že je tam balená voda. Dať v hoteli na recepcii 10 dolárov pri rezervácii izby. Nechodiť po ulici sama.

langika
autor
20. jún 2016

Sama sa bez priateľa určite nepohnem 🙂 a o tej balenej vode som sa tu dočítala, ale myslela som si, že v bandaskách je tiež dobrá. ďakujem za info 🙂

sissy27
20. jún 2016

@langika Egypt je jedna z mojich srdcoviek 🙂 nikdy som tam problém nemala, dokonca ani ako žena sama sa pohybujúca po uliciach... áno, oslovili, chceli predať tovar, chceli sa odfotiť, rozprávať ale stačilo slušne odmietnuť a ísť ďalej... nikdy mi nikto nič neukradol, naopak, často som dostávala malé darčeky v obchodoch aj keď som nič nekúpila (magnetku, prívesok, pohľadnicu...)
Nikdy som nemusela platiť za lepšiu izbu - vždy sa najprv snažia ubytovať v takých horších izbách, akýsi miestny folklór 😀 ale len som slušne požiadala o inú izbu, prípadne som si aj špecifikovala svoje požiadavky, dostala som ju presne tak isto ako tí, ktorí dávali extra peniaze na recepcii...
Možno je to tým, že sa nikdy nechovám k domácim a k personálu nadradene v štýle "ja si to tu platím a vy robte aby som bola spokojná"... vždy slušne pozdravím, ak niečo chcem, slušne požiadam a usmejem sa. A vždy mi bolo bez problémov a hneď vyhovené vo všetkom. Či v hoteli, či v bare, či na výlete...
Určite ale nepiť vodu z vodovodu, ani nápoje s ľadom či čapované nealko... Na prevenciu je dobrá naša kvalitná slivovica pekne ráno nalačno, v prípade, že už črevné problémy nastanú, tak kúpiť Antinal - je to ich liek a jediný, ktorý zaberá... lekáreň je tam na každom rohu, stojí cca 2doláre, ale nesmieš dať na sebe znať zúfalstvo 😀 vtedy neváhajú pýtať aj 20-násobok 😀 obyčajne sa dá kúpiť aj na každej hotelovej recepcii, tam je o niečo drahší ako v lekárni, ale suma by nemala presiahnuť 5 dolárov... Platí sa lepšie dolármi ako eurami - tam totiž mince nemajú hodnotu, domáci majú s nimi problém, tebe ako turistovi ich samozrejme zoberú, ale oni musia potom zháňať niekoho, kto im ich zamení za papierové, takže v dolároch sa dá zvyčajne zjednať lepšia cena (v € nebudú chcieť ísť pod 5€, v dolároch budú stačiť aj 3, lebo sú papierové)

dombia
20. jún 2016

Kupovať balenú vodu určite a čo sa týka vychádzok mimo hotela. Odporúčam vhodné dlhé oblečenie a šatku do tašky v prípade potreby. Chodiť v sprievode muža a všade taxíkom lebo autobusom som išla iba raz a bolo to strašne preplnené. Určite odporúčam navštíviť miestne trhy a obchodíky, prípadne beduínov. Napríklad priamo na trhu som jedla kaktusy a nič mi nebolo a v každom obchodíku Vás ponúknu ibištekovým čajom. Samozrejme narazíte aj na nepríjemných otravných predavačov ale ak rázne odídete dajú Vám pokoj. Ak chcete spoznať aj kultúru a neválať sa iba na pláži tak je super zájsť mimo turistických miest, kde sú aj domácke ceny, ktoré sú pre nás smiešne. Ale tak sto ľudí, sto chutí každý si dovolenku predstavuje inak. 🙂

langika
autor
20. jún 2016

@sissy27 ďakujem za info 🙂 a eurá si zamieňate za doláre tam, alebo ešte na slovensku?

sissy27
20. jún 2016

@langika doláre si beriem normálne z domu, sú tam síce aj zmenárne na každom rohu, ale kurz netuším, nikdy som to tam neriešila...
A ešte je fajn zobrať si niečo slušnejšie na večeru - dlhé šaty, muž dlhé nohavice... nie je to síce podmienka, ale večera sa tam berie tak trošku kultúrnejšie, aj čašníci bývajú inak oblečení... proste ako prejav slušnosti a nejakej kultúry je vhodné sa normálne obliecť... nemusí to byť oblek alebo večerná róba, ale pre muža nejaké ľahké plátené nohavice a pre ženu dlhé šaty, zahalené ramená (stačí krátky rukáv, alebo prehodiť tenkú šatku)...
ja by som len v rezorte neobsedela nikde, ja potrebujem "cítiť a zažiť" krajinu, miestnu kultúru, zvyky, kdekoľvek som 🙂

langika
autor
20. jún 2016

@sissy27 Tam kam ideme aj píšu, že na večeru je nutný dresscode, tak som si kúpila dlhé šaty, ale sú bez rukávov, tak si ešte k nim pribalím nejakú šatku 🙂 ja som mala tiež v pláne sa tam poobzerať aj mimo rezortu, ale doposiaľ sa na mňa všetci zhrozene pozerali, že či som normálna, tak teraz neviem 🙂

sissy27
20. jún 2016

@langika oooch keby som ja dala na tých, ktorí na mňa kedy zhrozene pozerali, tak som videla akurát tak vlastný dvor 😀
určite choďte popozerať aj do mesta, na výlet loďou, šnorchlovať... a kam presne idete?

langika
autor
20. jún 2016

ideme hlavne kvôli šnorchlovaniu a potápaniu..oblasť Makadi bay pri Hurghade 🙂 chceme ísť okrem šnorchlovania na pyramídy, potom do Hurghady a niekam na ostrov sa potápať..

sissy27
20. jún 2016

@langika pyramídy sú dosť náročný výlet (celodennka, dlhá cesta busom tam aj späť), to už potom je krajší Luxor a Karnak... Hurghada je celkom živé mesto čo sa centra týka 🙂 a šnorchlovať choďte na výlet loďou na Giftun - cestou zastavíte na pár krásnych miestach, kde sa to fakt oplatí
Prajem krásnu dovolenku a nedajte si ju pokaziť rečami a poznámkami okolia 🙂

langika
autor
20. jún 2016

@sissy27 ďakujeeeeeeem za rady 😉 😀

hettinka
20. jún 2016

všade sú ludia, ktorí od vás budú pýtať peniaze prakticky za nič ... takže maj so sebou vela drobných penazí, aby si mohla rozdávať bakšiš
na izbe nechaj na posteli tiež pár peňazí, iank sú schopní neupratať, alebo dokonca niečo ukradnúť
priprav sa na to, že okrem platených výletov sa nedá len tak presúvať po krajine, takže budete zatvorení v rezorte alebo na výlete
ak vojdes do nejakého obchodu, je problém odísť bez toho,a by si si niečo nekúpila ... nedá sa len tak vojsť a len si pozrieť, budú vas tam vyslovene držať, kym si niečo nekúpiš, zjednávanie je nutné
nákupy sa veľmi neoplatia, všetko su to fake veci ... my sme si ale kupili niečo zo zlata (ale radšej od kresťanov a jednali sme cez sprievodkyňu z CK)
5x za den sa modlia - vtedy nevybavíš nič, aj letisko pre toto zatvoria a neodbavujú cestujúcich, ráno vyvolávajú z veže tie ich modlitby, takže som sa týžden nevyspala, každe ráno ma to zobudilo

Šnorchlovanie super ... to jediné som si fakt užila 🙂 A ešte výlet do púšte ... a jedla som skoro všetko v hoteli, aj pila vodu čo davali v hoteli a zle nam nebolo.

a ešte pripravs a na riadne teploooo, my sme boli v decembri a bolo stále vyše 30°C

ronny_9
20. jún 2016

@langika ta faraonova pomsta je snad najhorsia na egypte. Ale davajte si pozor aj na domorodcov ak pojdte na nejaky vylet. My sme tam boli ale my sme vobec z komplexu hotelovho ani nevysli, nemali sme nato nejaky dovod pretoze tam sme mali vsetko a v meste to vyzeralo strasne

hettinka
20. jún 2016

Načo niekto ide do Egypta, ked potom nevystrčí nos z hotela a potom z krajiny ako takej nič nemá?

Ja som teda tiež utrpela riadny "kultúrny šok", boli sme pred viacerými rokmi, ked sa tam nechodilo tak húfne a vôbec som nevedela, do čoho idem. V tom čase sme sa však cítili v rámci možností "bezpečne" a chodili sme aj taxíkom do mesta Hurghady aj na výlety. Mne najviac vadili tí "bakšišáci", že proste nič neurobia bez úplatku. Aj celkovo tá mentalita...
Druhýkrát by som šla, ak by sa zlepšila bezpečnosť v krajine a dalo sa chodiť po výletoch, napr. na plavbu po Níle, lenže to sa momentálne neodvážim.

butterfly333
20. jún 2016

@langika tak faraonovu pomstu som mala aj ja ale v pohode mm zbehol do lekárne a lieky zabrali bolo super chodili sme aj po meste a v pohode aj ked otravný boli no boli sme aj v sakale tam na trhoch po obchodoch ale na taxíku.Chceli sme aj na pyramídy no ja som mala toho faraona tak sa nedalo ale išla by som .Boli sme s detmi 7r a 1,5r.Bolo super A nenosila som nič dlhe ani zahalená.

marianna_11
21. jún 2016

@butterfly333 a deticky nemali problemy s travenim v egypte? ich netrapil faraon?

butterfly333
21. jún 2016

@marianna_11 nie lebo dcere som vodu kupovala a aj prevarala a davala sunár a ani zo stravy im nič nebolo grilovali tam rovno pri bazénoch a tam sme chodili aj jest a uplne v pohode.

marianna_11
21. jún 2016

@butterfly333 no tak uplne super potom. Lebo sestra by tam chcela ist s detmi tak preto som sa pytala. Teraz som ju ale odhovarala od Egypta kedze su take situacie ale neviem teda ako sa nakoniec rozhodne

kajushka7
8. feb 2017

Ahojte. Za cca mesiac letíme do Egypta, viete mi niekto poradiť čo sa tam oplatí vidieť? plánujeme nejaký výletík, rozmýšľame nad Luxorom, alebo vie niekto o niečom čo sa viac oplatí? 🙂

hettinka
8. feb 2017

my sme boli na plavbe loďou na giftun - to je taký pieskový ostrov v mori, spojené so šnorchlovaním bol super
a tiež výlet jeepom do púšte, do "beduínskej osady", mali sme tam barbecue a potom západ slnka nad púšťou a tie hvizdy ... krása

na pyraídy ani v Luxore, v Karnaku se neboli, neviem, kam presne idete, ale z Hurghady to bolo niekoľko hodín autobusom, celodenný výlet

sebitobi
29. júl 2017

Ahote. Chcela by som sa vrátiť k tejto téme. 6.8. odchádzame do Egypta Marsa Alam s manželom a deťmi. Budem úprimná mám trochu strach a preto by ma potešilo keby mi niekto napísal kto tam tento rok bol ako to tam je skôr z bezpečnostného hľadiska. Vyberala som z viacerých destinácií ale Egypt bol najkrajší. A teraz sa deje niečo skoro všade takže 100% bezpečnosť nie je nikde. Ďakujem

sebitobi
29. júl 2017

Áno to som čítala očakávala som niečo pozitívne. ☹Nakazené je však len 1 dieťa takže ťažko povedať o akú infekciu ide. Samozrejme to budem sledovať.

tenerifka
29. júl 2017

@sebitobi podla sprav je nakazena cela rodina, ale dieta je na tom najhorsie

krissmac
29. júl 2017

Bolo len dieta nakazene a vraj nie nijakou cudzokrajnou infekciou 🙂 z rodiny tam boli a dovolenku si velmi uzili, minuly tyzden sa vratili a chystame sa aj my, mame 21m synceka 🙂 samozrejme ak budete dodrziavat (napr pit vodu len tu co si zadovazite samy, nie z kohutiku apod, nemalo by sa nic stat) alebo si dopredu pozistovat aka tam je situacia teraz, co sa tyka napr aj tej pitnej vody, ale myslim, ze problem by nemal byt 🙂

butterfly333
29. júl 2017

Najlepšie je kupovat si vodu mimo hotela v obchode. My sme tiez boli v egypte dcera mala 20m a kupovali sme si v obchode vodu a prevarali. A všetko v poriadku.

zuzkabrennerova
10. apr 2018

Dievčatá aj my sa chystáme do Egypta. Ale máme 8mescne bábo a veľmi sa bojím .podľa vás mám ísť alebo ešte počkať kim bude väčšia malá.dakujem

najinka
10. apr 2018

@zuzkabrennerova radsej pockaj..ja som.bola 2x ale uz by som nesla, aj kvoli tym teplotam a celkovo neustale davat pozor ci sa omylom nenapijes vody pri sprchovani, atd atd..s malym babetkom si tam teda neviem predstavit ist..