Boli ste na dovolenke na ostrove Guernsey?

zuzuzu3
10. apr 2019

Ahojte, neboli ste náhodou niekto na dovolenke na ostrove Guernsey medzi Francúzskom a Anglickom ? Bookli sme si tam dovolenku, tak by ma zaujímali nejaké odporúčania na pekné miesta, reštaurácie, trhy, pláže, alebo čokoľvek, čo by stálo za pozretie. Ďakujem krásne za každú odpoveď 🙂

minttu
10. apr 2019

@zuzuzu3 Na dovolenke nie, ale bola som tam asi pred 16 rokmi ako aupair. Mozno sa najde niekto, kto bude mat cerstvejsie informacie Ja si pamätam len tie klasicke turisticke miesta.

zuzuzu3
autor
10. apr 2019

@minttu ďakujem za odpoveď 🙂 Ja som ešte pred mesiacom ani nevedela, že takýto ostrov aj existuje, len dcéra sem veľmi chcela ísť, tak uvidíme 🙂

minttu
10. apr 2019

@zuzuzu3 Kolko ma rokov dcera? Najde sa tam toho dost pre starsich aj malych. Muzei a drobnych zaujimavosti je tam neurekom a vedia ich dovre "predat", kedze je to male miesto tak je to tam vsetko lahko dostupne. Mna najviac zaujal dom Victora Huga v St Peters Port kde bol v exile. Vlastni ho Francuzsko a sprievodca v nom boli tiez Francuz. Ukazal mi v tom dome viacero zaujimavosti, ktore si dodnes pamätam. Napr ako Victor Hugo stal pri okne z ktoreho bolo vidiet na francuzske pobrezie a postojacky pisal. Urcite treba ist na pevnost Fort Grey a Castle Cornet, namorne muzeum, tam radi chodievali deti ktorym som robila aupair. Ja som sa tam ako aupair trisku nydila, tak som sa bola pozriet aj na take prkotiny ako muzeum hodin, isla som na exkurziu po podniku kde sa pestuju a expeduju kvety (narcisy ci lalie?). Treba aj ochutnat miestnu zmrzlinu z mlieka z guernsijskych krav a domov si kupit ako suvenir fudge. Guernsey kravy to je slavne plemeno pochadzajuce z ostrova. Ostrov bol cez druhu svetovu vojnu strategickym bodom medzi Britaniou a Europou a myslim, ze aj obsadeny fasistami, takze to je dolezita sucast jeho historie. Bola som tam v muzeu s predmetmi z tohto obdobia aj vo vojenskej nemocnici ukrytej v jaskyni. Bola som aj v akejsi najmensej kaplnke na svete, zda sa mi, ze bola vykladana crepinami z porcelanu, ak si to s niecim nemylim. Da sa ist aj na vylet na okolite malicke ostrovy, velmi pekna priroda. Ja som sice nebola, ale viem, ze aj domaci guernsijcania tam zvykli chodit. Co sa tyka restauracii, v tom neporadim, ja som sa stravovala v rodine. Viem, ze som tam jedla akusi tradicnu hustu polievku od babicky. Z plazi si pamätam nazov Ladies Bay. Inak tam bolo dost starsich ludi ako turistov, ktorym vyhovuje miernejsie podnebie na dovolenku alebo si len prisli nakupit lacnejsie zlato, neviem. Pre mna osobne bolo najzaujimavejsie dozvediet sa nieco o ich velmi specifickom statnom zriadeni, ak vas taketo veci zaujimaju. Uff, ale dom sa rozpisala.

zuzuzu3
autor
11. apr 2019

@minttu super 🙂 Ďakujem za obsiahlu odpoveď 🙂 Dcéra (staršia) má 23 a žije v Anglicku a nedávno videla film The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society a keď som sa jej spýtala, kam by chcela ísť na dovolenku, tak povedala, že na tento ostrov a tak bolo rozhodnuté 🙂 Pozerala som si celú tú zaujímavú históriu a presne tie vojnové roky, tak si určite prejdeme aj tie múzeá. Mladšia dcéra sa zase teší na bláznenie sa so psom (dcéra má maďarskú vyžlu) na pláži, tak dúfam, že si všetci prídeme na svoje 🙂 Určite si pozriem všetky tie miesta, ktoré ste spomínali, ešte raz ďakujem krásne 🙂