Používame cookies. Viac informácií tu. OK
ankusik
18. sep 2019

Ahoj, pozri sa priamo na stranke Ryan Air, v bode 8.9.7 sa pise o krehkych predmetoch a podla mna sklenena flasa bude za krehky predmet povazovana. Radsej by som brala z ineho materialu, napr. tie "plechove", plastove a podobne.

https://www.ryanair.com/sk/en/useful-info/help-...

janne318
18. sep 2019

Môžu a nemusia Ťa s ňou pustiť. U nás by napríklad prázdna sklenená fľaša prešla zabalená v podanej batožine, no to by som sa ja osobne bála, že mi ju pri manipulácii s kufrom roztrepú. V príručnej by neprešla určite (ani prázdna, ani plná) - jej rozbitím máš fakticky z fľašky bodno-reznú zbraň.

ankusik
18. sep 2019

@janne318 vidis, ja som sa ani nezamyslela nad tym, ze do podanej batoziny ju mozu dat... ale to je podla mna skoro iste, ze ju roztrepu, ked vidim, ako tie kufre pohadzuju.

tk2002
autor
18. sep 2019

@janne318 ďakujem vám

tk2002
autor
18. sep 2019

@ankusik ďakujem za odpoveď

babi81
18. sep 2019

@tk2002 ak je prazdna bez tekutiny ti ju nevyhodia.

wieruska1
18. sep 2019

Mozes ju mat prazdnu.

janne318
18. sep 2019

@babi81
@wieruska1 na to ste ako prišli dievčatá?

babi81
18. sep 2019

@janne318 ide o tekutinu nie o flasu, minule mi normalne vyliali vodu a flasu vratili, lebo flasku som chcela, takze z vlastnej skusenosti a to lietame pravidelne

wieruska1
18. sep 2019

@janne318 lietam pravidelne mam sklenenu flasu, prazdnu a za kontrolou si do nej nelievqm vodu na wc.

zuzanka.zuzu
18. sep 2019

Ryanair do Bruselu každý týždeň služobka a nikdy mi nikto flašu nevyhodil ak bola empty 😉

bože ľudia čo ste už šiši? okrem nožničiek, noža a fakt že šialených predmetov, preveziete všetko... mňa sa raz mamka spýtala, či si môže so sebou zobrať kľúče alebo ich má dať dole do kufra 🙄

azzflo
18. sep 2019

@janne318 Vsak alkohol a vonavky v letiskovych duty free shopoch tiez nepredavaju v plastovych flasiach.

Jasne ze prazdnu flasu ti nemozu na kotrole vyhodit, mozes ju mat na palube.

fokuska
18. sep 2019

Paci sa mi ako poucujete pilotku, ktora napisala ako to funguje u nich 😅

azzflo
18. sep 2019

@fokuska To, ze je pilotka nema absolutne nic spolocne so security predpismi na letiskach, to nie su pravidla, co si vymysla kazda letecka spolocnost samostatne.
Keby boli sklenene flase povazovane za moznu zbran (netvrdim ze nie su, samozrejme ze to teoreticky je nebezpecne, rovanko ako 6cm noze, ktore su oficialne povolene), nepredavali by sa na letiskach za bezpecnostnou kontrolou a neboli by vobec pouzivane na palube.
Ale ano, autorka by sa zrejme dozvedela viac osobnych skusenosti, keby napisala cez ktore letiska presne pojde.

fokuska
18. sep 2019

@azzflo Asi ze ako pilotka ovlada security pravidla viacerych letisk + minimalne svojej aerolinky (kedze mozu byt prisnejsie) a absolvuje security kontroly kazdy svoj pracovny den ;)

azzflo
18. sep 2019

@fokuska 😀 Prepac, ale bavis ma. Ocividne sa v letectve nepohybujes a mas trochu naivne predstavy a nech akokolvek respektujem pracu pilotov, nie su neomylni polobohovia a aj oni su mali pani ked ide o bezpecnost na letisku.
Nebudem sa s tebou hadat, iba teda poprosim @janne318 ked jej pracovnym skusenostiam veris viac, aby ozrejmila, ci na jej bazovom letisku nepredavaju za kontrolami nic v skle (naozaj ma to zaujima) a ak ano, preco, ked vraj ide o zakazane predmety.

fokuska
18. sep 2019

@azzflo Mozes teda napisat z akej pozicie pises ty? Si sucastou security na letisku alebo nejakym inym sposobom kompetentnejsia?

Ked ona pise co by u nich preslo a co nie, tak chces povedat, ze klame alebo co? Asi ze zo svojho letiska ma info z prvej ruky a to tu aj napisala.

zuzka6542
18. sep 2019

@zuzanka.zuzu moja babka previezla aj manikuru v príručnej batožine 😂😂😂ona si neuvedomila a jej to ani nevyhodili 😂

maciatkolulu
18. sep 2019

@azzflo mne vyhodila kontrola džús kúpený vo freeshope len nebol v sáčku.... A to sme boli s malým, mal to v detskom ruksaku v kociku, takže nejaký divný meter, keď sa v pohode premávajú s noznickami😂😂😂

janne318
18. sep 2019

Kľud dievčatá..., vôbec som nemala v úmysle vyvolať hádku. Ak ste si prečítali môj komentár pozorne, začína vetou "Môžu a nemusia Ťa pustiť". Takže na doplnenie a vysvetlenie:
Nie pre všetky letiská platí úplne rovnaká platforma bezpečnostnej kontroly. Niektoré podmienky a postupy sú upravené medzinárodnou legislatívou a platia an bloc pre všetkých. Značnú časť ale predpisy odkazujú na dokument, ktorý má individuálne spracované každé jedno letisko - a tým je tzv. Safety risk assessment (Hodnotenie bezpečnostného rizika). Asi netreba nejak zvlášť vysvetľovať, ako sú nastavené bezpečnostné opatrenia na letisku v Bruseli - jednak vzhľadom na status Bruselu ako sídla Európskej komisie a výboru Európskeho parlamentu, a jednak vzhľadom na udalosti z roku 2016, ktoré boli označené ako teroristické útoky a vyžiadali si niekoľko desiatok obetí. 😞 A teda pokiaľ viem, sklenené veci (okrem iných) považujú viaceré letiská a letecké spoločnosti za tzv. potencionálne nebezpečné predmety. Osobitne prázdne sklenené uzavreté fľaše - u ktorých existuje riziko explózie v dôsledku zmeny tlaku vzduchu (síce minimálne, ale predsa). Na konkrétnu otázku @azzflo - či za bezpečnostnou kontrolou nepredávajú nič v skle: áno, predávajú - v takom, že keď ho rozbiješ, rozsype sa na milión drobných kúskov.
A na záver niečo na odľahčenie: sklenená fľaša nám síce ešte pri zmene tlaku na palube neexplodovala (zrejme preto, že neprešla kontrolou), zato balíček chipsov áno. 😛 Také parádne konfety, aké ostali z toho sáčku, nepredávajú ani v Tescu pred Silvestrom. 😂

janne318
18. sep 2019

@wieruska1
@babi81 Bez urážky baby, ale je trochu unáhlené len tak z fleku odpovedať na otázku autorke "môžeš, nevyhodia", keď ani nevieme, odkiaľ a kam letí, či plánuje absolvovať viac letov (poznávací zájazd..?), či mieni tú fľašu nosiť so sebou všade alebo len na jeden let, atď. A nakoľko sa bezpečnostné riziká na letiskách a v aerolinkách analyzujú v podstate nonstop, a opatrenia a postupy sa menia aj päťkrát ročne (niekedy aj viac), nedovolila by som si podať s istotou takúto informáciu bez toho, aby som si predtým nepozrela SRA daného letiska/letísk v aktuálnom znení.
A len pre úplnosť ešte doplním - sú situácie (a nie je ich málo), pri ktorých dokonca platia sprísnené bezpečnostné opatrenia. Skúste niekto prejsť okolo sekuriťákov so sklenenou fľašou pod pazuchou, napr. v čase vymedzenom pre prílet/odlet vládneho špeciálu akéhokoľvek štátu. Ani cez BTS... 😕
Takže asi toľko k mojej predchádzajúcej otázke, keď som sa Vás pýtala, že "ako ste na to prišli"?

janne318
19. sep 2019

@azzflo ako som už spomínala, pravidlá bezpečnosti sú v ich hrubom základe dané medzinárodnou legislatívou (prespisy EÚ + medzinárodné zmluvy so štátmi mimo EÚ). Podrobné úpravy a ich zmeny sa ešte v štádiu pracovného návrhu zasielajú všetkým zmluvným aerolinkám, ktoré majú možnosť sa v určitej lehote k pracovnému návrhu vyjadriť, poslať pripomienky, doplnenia, atď. Skrátka - aby som to tu zbytočne neobkecávala - security predpisy sú výsledkom spolupráce letísk a zmluvných leteckých spoločností.

janne318
19. sep 2019

@zuzanka.zuzu No..., ono ani nie že by ľudia boli šiši, to skôr tie predpisy a opatrenia sú šiši. Tiež by som to tako nezľahčovala, ako píšeš. A nemyslite si ženy, že je to len o buzerácii pasažierov! Tiež o tom vieme svoje... ako sú niektoré predpisy nezmyselné. Len pre zaujímavosť - keby ste vedeli, akú byrokratickú a organizačnú tortúru obnáša taká blbosť, ako je dopĺňanie paliva v prípade, že sú na palube cestujúci (vrátane nutnosti prítomnosti hasičov!!). Alebo na niektorých letiskách zákaz spúšťania motorov pomocou APU jednotky (čo je vlastne niečo ako pomocný motor v lietadle) - mimochodom, na to tam to APU je, aby lietadlo vôbec naštartovalo! Namiesto aby si každá posádka elegantne a jednoducho nakopla svoj vlastný jet, všetky lietadlá čakajú, kedy sa k nim láskavo dostaví jedno autíčko s generátorom prúdu, a druhé autíčko s kompresorom tlakujúcim motory vzduchom zohriatym na 230°C! Veď to je choré! Ak to mám prirovnať, to akoby Vám niekto zakázal štartovať auto kľúčom, a Vy budete musieť čakať na niekoho, kto Vášmu autu dodá prúd namiesto vlastnej autobatérie, a potom ešte na niekoho, kto Vám zabezpečí prívod paliva namiesto vlastného palivového čerpadla! Takže baviť sa o logike niektorých predpisov je skutočne zbytočné...

maciatkolulu
19. sep 2019

@janne318 ale nakoniec s tým fľašami to logiku ma, niekomu prepne v lietadle a pleeeeesk niekomu po hlave, ale zase sa to bije s nákupom vo freeshope😂😂😂😂😂veľká whiskey by vedela riadnu dieru spravit

janne318
19. sep 2019

@maciatkolulu veľkú whiskey by Ti zapečatili na poslednom kontrolnom bode - čo je na gate, zároveň s poslednou colnou kontrolou. Samozrejme účelov tej poslednej bezpečnostnej a colnej kontroly je viac, ale to by bolo na dlhší koment. 😛 No a potom už vlastne prechádzaš len mostíkom rovno do lietadla. Zapačatený predmet si môžeš otvoriť až po odbavení v cieľovej destinácii. Čiže napríklad nemôžeš si tú fľašku otvoriť ani na letisku prestupu (leda že by si ju tam rovno vypila - ale to radšej nééé! 😂🙈 ). A tie malé 1,5 dcl fľašky, ktoré Ti dovolia zobrať so sebou, sa do špicu rozbiť nedajú. Zároveň sú tam aj menej prísne pravidlá colnej kontroly čo do obsahu fľaštičiek, keďže sa jedná o malé množstvo.

janne318
19. sep 2019

Aby som to nejako uzavrela a zhrnula: možno ste si všimli, že v medzinárodnej legislatíve je definícia všetkých zakázaných a obmedzených predmetov vyjadrená všeobecnou opisnou formou (cit.: "strelné zbrane a zariadenia na vystrelenie náboja") a následne exaktným výpočtom (cit.: "vrátane pištolí, revolverov,..."). Čo v praxi znamená, že mi nedovolia vziať na palubu ani indiánske pľuvátko, aj keď v zozname výslovne uvedené nie je - ale môže to byť posúdené ako predmet, z ktorého vystreľuje náboj. Pokiaľ ide o pravidlá bruselského letiska, rovnako ako na väčšine letísk, aj tu samozrejme platí nariadenie EK. Na stránke Brussels Airlines sa môžete dočítať pokynov - viď screenshot (v SJ). Takže...
- Môže sklenená fľaša ohroziť bezpečnosť cestujúcich, posádky alebo poškodiť lietadlo? - Áno.
- Môže byť použitá ako zbraň? - Áno.
Čiže asi (určite) ma s ňou do jetu nepustia.
Záver pre autorku: pokiaľ je nevyhnutné brať tú fľašu so sebou, máš dve možnosti: buď požiadaš o výnimku (najneskôr 48h. pred odletom), alebo ju zabalíš do pätnástich vrstiev bublinkovej fólie a strčíš medzi oblečenie. Alebo ak to nevyhnutné nie je, vykašli sa aj na celú fľašku a máš po starosti. 👍

maciatkolulu
19. sep 2019

@janne318 ale zapecatenu môžeš buchnut niekomu o hlavu😂ja len tak rozmýšľam, ja vždy beriem naschvál minimum veci aj fľašku malému beriem len 120ml a prázdnu, keďže ma už cez dva roky, fakt si dávam pozor a aj tak mi džús, teda malému zobrala taka škaredá rakusanka😂😂😂😂, lebo nebol v sáčku, takže urazene mu dieťaťu sa kupovala cola😂😂🙄, ale pssst, z automatu tešme pred nástupom, takže ja inak úprimne nechápem niektoré otázky, ved tých pár hodín sa dá aj keď je prestup vydržať bez sklenej fľaše a iných veci, ale ok

fokuska
19. sep 2019

@maciatkolulu Tu podla ide o to, ze autorka otazky si so sebou vsade nosi sklenenu flasu a vodu si docapuje kde sa da. Je to pekne zero waste a ekologicky pristup a chcela v nom pokracovat aj ked cestuje.
Ja to robim tiez tak a neznasam si kupovat na vodu v plaste, aj ked niekedy sa tomu neda vyhnut. Na cesty si preto neberiem sklenenu ale plastovu flasu (kvoli vahe) a opakovane si ju doplnam.

maciatkolulu
19. sep 2019

@fokuska aj ja to mam, aj keď v lete som mala veľkú eko plastovú, ale proste do lietadla by som ju nevliekla. Možno do kufra obalenu osuskami

fokuska
19. sep 2019

@maciatkolulu Ano, ved aj ja prave preto beriem jednu plastovu, co pouzivam opakovane 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli