Ryanair a batožina

anie89
25. sep 2015

Ahojte, viete sa mi ozvat tie co ste teraz v poslednych par mesiacoch leteli s Ryanair z BA ? Totizto , s touto spolocnostou poletim prvy raz a nejak sa stale z toho neviem vymotat. Moje otazky : Batozina ,ktoru si mozem bezplatne je teda kufor s rozmermi : 55x40x20 a este plus kabelka ? Meraju to v BA nejak prisne ? napriklad ak budem mat naviac par cm ? Dalsia otazka je ,ze kde ste kufre s takymito rozmermi zohnali ? Pozerala som nejake na internete ale 50 E za to vazne nehodlam nechat. Takze budem velmi rada, ak mate tipy na nejake super akcie alebo obchody . Dakujem kraasne za vsetky postrehy ! 😉

henikav
25. sep 2015

@anie89 meraju to, je tam taka kovova konstrukcia, ak tam kufor vojde ok, ak nevojde mas smolu. Taktiez vazia, ak mas vahu nad, mas tam kontajner a mozes tam veci povyhadzovat, alebo zaplatis za batozinu navyse 🙂

janka279
25. sep 2015

@anie89 ja som tu uz na tuto temu tusim prispievala. Letela som s nimi pred rokom a pol do Rima, ale z Budapesti. Tam boli velmi prisny na rozmery. Ja zvyknem casto lietat a nejako som nepreverovala povolene rozmery kufra do lietadla. S mojim malym kufrom som bezne lietala a brala si ho do lietadla. Nenapadlo ma kontrolovat povolene rozmery Ryanairu. Rozmery som presvihla asi o 2 - 3 cm a musela som zaplatit okolo 40 eur v prepocte na letisku. Pocitala sa 1 batozina do lietadla a mala kapsa, ale ozaj mala. Uz aj na vacsiu kabelku by som si dala pozor. No snad sa v tomto nieco zmenilo medzicasom.

moni839
25. sep 2015

Dodrz to. Zazila som, ze ak mali vacsiu batozinu, cestujuci navliekali na seba veci. A to nielen v Ryanair. Proste tieto nizkonakladovky ziju vlastne z penazi, ktore zaplatis za nadvahu. 🙂

zuzanka.zuzu
25. sep 2015

@anie89 presne ako píše @henikav oni tam majú konštrukciu do ktorej sa ti to proste musí dať, lebo je kovová takže ju nijako inak neprispôsobíš 😎 a za ďalšie nechápem, čo znamená "naviac pár cm" lebo tá batožina je v priestore nad hlavou cestujúcich a tie sa predsa musia dať zatvoriť, čiže to nie je "iba pár cm navyše" ale vážne ohrozenie prepravy (napríklad ja by som nechcel aby mi počas letu niečo pristálo na hlave) 😉
váži sa automaticky 😎 ale so mnou leteli kočky zo španielska do paríža (užívali si letné prázdniny lacným cestovaním po európe) a navliekli na seba asi 4 mikiny 😀 samozrejme obuli si najťažšie tenisky 😀 podotýkam, že vonku bolo asi 35 stupňov 😀 čiže vieš to riešiť aj takto.... len tie rozmery nevieš (našťastie) oklamať.

buba1993
25. sep 2015

Rovnako ti poviem, dodrž to, kontrolujú rozmery aj váhu.

janka279
25. sep 2015

@zuzanka.zuzu nie je to celkom pravda. Zadarmo do lietadla je mensi kufor a zmesti sa aj vacsi, len ten si treba zaplatit. Viem z vlastnej skusenosti. 🙆

sandra551
25. sep 2015

@anie89 Ahoj, Ryanairom lietam cca 2 krát mesačne z Bratislavy rôzne destinácie a ešte nikdy sa mi nestalo, že by príručný kufor vážili mne alebo komukoľvek inému či už v Bratislave alebo v iných destináciách.
Ak chceš kúpiť lacný kufor - choď do Tesca. Majú výber lacných kufrov od cca 20 € presne v rozmeroch, ktoré potrebuješ, normálne sú aj menšie, niektoré sú konkrétne pre rozmery Easyjet, Ryanair alebo Wizzair a pod. Ja som si prednedávnom kupovala jeden ultraľahký s maximálnym objemom za 45 €, ale je mega kvalitný. Osobne, radšej si kúp kufor, ktorý má veľký objem a je odľahčený. Určite by som nekupovala kufor cez net, keď si ho nemôžem otvoriť, aké ma priehradky a koľko v ňom je dnuka miesta a prejsť sa s ním po obchode či kolieska sú ok a vysuvná rukoväť.
Tie rozmery kufra by som určite dodržala, ale keď máš ten kufor naprataný vecami a naduje ti to o 2-3 cm nikto to nerieši. A už som videla ľudí, ktorí prešli s ozaj veľkými kuframi kontrolou, ja by som to ale neriskovala, stojí to 50 € ak ten kufor nenapcháš do kovovej priehradky na to určenej (btw. nepchá to tam každý, len keď sa personálu pri kontrole nezdá niečo).
Kabelku normálne si môžeš zobrať navyše - nie nejakú obrovskú, ale dá sa aj väčšia ako 35 x 20 x 20, chodí x ľudí s napratanými taškami úplne bežne, ešte som nevidela že by dakoho zastavili, ale osobne by som to tiež neriskovala.
Inak ten kufor je podľa mňa úplne postačujúci, ja cestujem len s ním, bola som aj na letnej dovolenke s ním na 10 dní, aj v zime na 8 dní s touto príručnou a úplne v pohode... Ale ja som už zvyknutá nebrať si viac než potrebujem a balenie mám vyšperkované 🙂 Je to vždy lepšie ako dať 60 € navyše len za prenesenie pár zbytočností, to si radšej za tie peniaze kúpim niečo tam.

bobulko
25. sep 2015

po novom dokonca kontroluju aj vytrcajuce kolieska na kufri. odporucam dodrzat,co ziadaju. ked sa tam objavi niekto,kto nema dobry den,bude buzerovat kazdeho.
ak je plne lietadlo,tak zdarma ponukaju prirucnu batozinu do batozinoveho priestoru. kedze vedia,ze ulozny priestor na palube je ovela mensi ako pocet sedadiel.

anie89
autor
25. sep 2015

@moni839 :D to m inac napadlo ako prve , ze sa nejak navrstvim na seba uz doma a bude pokoj :P

sandra551
25. sep 2015

@anie89 Áno @bobulko má pravdu. Rozmery kufra sú vrátane koliesok - takže je lepšie kúpiť si kolieska len také čo sú máličko vytrčené vonka. Tie kufre čo s kolieskami môžeš otáčať do všetkých strán tak tie vytŕčajú aj 4 cm - merala som to minule. Radšej tie centimetre obetuj na objem kufra než na kolieska.

anie89
autor
25. sep 2015

@sandra551 Dakujem Ti krasne za odpoved ! 🙂 pojdem pozriet to Tesco a popripade naberiem este nejake veci na seba ak nahodou ;) Je jesen..vrstvenie je IN :D

zuzanka.zuzu
25. sep 2015

@janka279 jasne, zmestiť sa zmestí, ale je to vlastne tiež batožina a minule chcel jeden chlapík presne takto zobrať so sebou, ale boli sme plné lietadlo a nedovolili mu, že iba dole môže (lietadlo bolo plné a napr. ja som nemala batožinu a určite som nebola sama, čiže dole bolo asi veľa voľného) načo sa veľmi rozčuloval (btw keď berieš so sebou zaplatenú tak je lacnejšia ako zaplatená dole? neviem, ja som to nikdy neriešila, buď som mala malú kabelku alebo veľký zapísaný kufor)

sandra551
25. sep 2015

@zuzanka.zuzu Na niektorých letoch to robia tak, že posledných cca 50 kufrov na gate označia páskami a tieto kufre dáte pri vstupe do lietadla na odstavený vozík - ide normálne o príručnú batožinu, ktorú vám zadarmo prepravia v podpalubí, lebo by sa už nezmestila do priestoru nad hlavami. V destinácií je potom tá príručná batožina vyložená na batožinové pásy spolu so zapísanou batožinou 🙂 Ak si myslela toto teda...

sandra551
25. sep 2015

@zuzanka.zuzu Alebo robia aj tak, že keď sa už batožina nad hlavy nezmestí tak príručné kufre dávajú letušky dopredu alebo dozadu do kabíny lietadla.

janka279
25. sep 2015

@zuzanka.zuzu Ano, zaplatena do lietadla je lacnejsia, ako ked ide dole. Do lietadla si beriem kufor len ked idem na kratsi cas, pripadne na kratku sluzobku. Inak si tiez beriem klasicky kufor, ktory ide do batozinoveho priestoru.

zuzanka.zuzu
25. sep 2015

@sandra551 nie, bavili sme sa presne naopak - zapísané batožiny na palubu (ty si písala o príručných do podpalubia) 🙂
@janka279 a ako je to vyriešené s kozmetikou? lebo tá na palubu smie iba predpisovo - či v tomto veľkom kufri nemáš kozmetiku? lebo ja mám mini balenia ktoré viem dať do príručnej a spĺňajú dokopy 1 liter a potom keď beriem veľkú batožinu tak tam dám aj 2l šampón na 2 dni - proste neriešim 😎 a to by mi asi nedovolili zobrať.
inak popravde som to nikdy neriešila, lebo ja idem buď na otočku alebo beriem normálny veľký kufor. ale zaujímalo by ma to 🙂

prasiatko30
25. sep 2015

Neviem ale my sme leteliz ba v auguste ryanom a mala som trochu lepty lebo sme brali jeden prirucny kufor ktory splnal miery a plus jeden ruksak - ja som mala 20l sice nebol plny - bolo na nom vidno ze je splastnuty moc veci som v nom nemala ale tym ze ma vystuzeny chrbat tak som ho nemohla ani zrolovat ani vopchat do kufra a moje deti tiez niesla kazda jedna svoj prirucny kufor a ruksak - krpana si niesla skolsku aktovku takze tiez to bolo take vacsie a presli sme vsetci bez problemov a bez toho ze by nam niekto meral kufre

janka279
25. sep 2015

@zuzanka.zuzu na palubu beriem kozmetiku v baleni vzdy do 100 ml. Dokonca aj parfemy mam 50 ml, takze ok. Male balenia sa daju kupit v drogerii alebo zvyknem vyuzit obaly z hotelovej kozmetiky. 😃

gabrielkaa
25. sep 2015

Kufre na palubu sa oznacuju cabine baggage a tie zodpovedaju parametrom. Merat ma nemerali,ale zas ak pojdes s niecim viditelne vascim, tak na "gate" si ta zmeraju. Ale tu nejde o 1-2cm. Dolezita je ta kozmetika ako je tu spominane. Oni to povazuju za tekutinu...😊A ta je zakazana. Tiez potraviny by som do prirucnej nebalila...lebo ti ich s vysokou pravdepodobnostou vyhodia.

iiivka3
24. nov 2015

Ahoj, ja mám vcelku dobrú skúsenosť, raz sa stalo že batožina bol ruksak na ktorý boli pripevnené veci ale keď sa to dalo do fólie nemali s tým problém, pokiaľ to do toho "meracieho košíka" vyslovene nenatlačíš tak by nemal byť problém... 🙂

nikaveronika24
25. nov 2015

V bratislave nerobia nejako problém, pokiaľ sa to nejako zmestí do tej kovovej formy tak to neriešia, naopak napríklad v Bruseli dávali na batožinu papierové krabice a skúšali či sa batožina zmestí a keďže do papierovej keď chceš niečo natlačiť tak ju zničíš, niektorí mali jednoducho smolu a museli si priplatiť...

minqea
19. máj 2017

prosim vas, leteli ste s nimi niekto teraz? stale plati jedne maly kufor ( 55x40x20) zadarmo plus kabelka? mne teraz prisiel mail ze: Check-in hand luggage is a temporary service allowing you to check your hand luggage (1 cabin bag up to 10kg) into the hold. Add now when you check in online for just €5. Can only be added at time of check-in on the website (not available on the app or at the airport). Consequently, only 1 small (underseat) bag (35 x 20 x 20cm) will be permitted on board.
uz som z toho jelen. same extra poplatky. my sme si zakupili aj extra batozinu 15kg..a co je zasa toto s hand luggage?
inak v novembri zmenili to, ze sedadlo sa uz neda vybrat pri online checkine zadarmo, plus pre deti sa musi rezervovat sedadlo pri rezervacii.. vtedy je povinne dokupenie jedneho miesta pre dospeleho (toho, co bude pri detoch). ak si miesto nekupite aj pre ostatnych dospelych, tak sa vybrat neda, ale miesto vam priradi system automaticky formou nahodneho vyberu. Naozaj super.

bluka2
19. máj 2017

@minqea Ano, ja som s nimi letela tento tyzden iba preto, ze kam som sa chcela dostat v konkretnom case nebola ina moznost.
System maju fakt, ze premakany, aby z teba vytriasli euro sem, euro tam... Napriklad som sa pobavila, aj ked si to spravne zaskrtnes, posielaju kopec spamu, ze time to check in! Aspon 5. krat. Ibaze potom ti niekde v kroku x povie, ze za early check in musis zaplatit 4 eura 😀 za late check-in tiez, takze mas iba take male okno kedy je to zadarmo 😂 vsetko online check in.
Uz ani taki lacni nie su, radsej vzdy ked sa da s normalnou spolocnostou ist.
Podla mna to uz vacsina ludi pochopila a chodia tym uz skor cudni ludia... Napriklad vedla mna co sedela, ako podavala letuske odpadky na mna vysypala odrobinky a ani nemukla, akoby to bola najnormalnejsia vec na svete.
Dufam, ze to bolo pre mna tento rok posledny krat...

sandra551
19. máj 2017

@bluka2 Čudní ľudia, alebo takí ľudia, čo chcú letieť z Bratislavy za v pohode peniaze pre rôzne dôvody 🙂 Vieš, nie každý má možnosť ísť autom do Viedne alebo Budapešti, nie každý je z Bratislavy a niekto možno lieta naozaj často a ďalší presun na odlet zo susedného štátu sa mu nehodí a podobne.
Ryanair je stále aerolinka číslo jedna na Slovensku, ktorá spája naozaj dosť destinácií za neskutočne dobré ceny a veru buďme ešte veeeeľmi radi, že ju tu máme. Aj vďaka nej sa v Bratislave rozvíja aspoň aký taký turizmus. Odrobinky môže na teba vysypať niekto aj v Emirates a stále budeš rovnako zaomrvinkovaná - to len na odľahčenie 🙂
Tie poplatky navyše majú ale premyslené, je to marketing, ale kto sa vyzná, vie ako to obísť.

bluka2
20. máj 2017

@sandra551 Ved ja chapem, ze su aj dovody za. Ale do Viedne sa da ist aj autobusom (priamo) a potom nemusis stracat kopec casu a energie, aby si obisla 50 ryanair trikov. Ale ked niekto ma na to cas a chut, ok 🙂 Neskutocne dobrym cenam ryanairu uz davno odzvonilo, kedysi som isla za 4 eura do bruselu, aj za 5 eur, 7 eur, 10 eur (jeden smer, vratane vsetkeho). Teraz kupis za 70, 90 eur letenku aj s Austrianom, KLM atd. a nemusis si ani balit rezne, lebo mas v tom aj jedlo ...zas usetreny cas

bluka2
20. máj 2017

@sandra551 PS. Skupiny ozratych turistov som v ryanaire videla viac krat, v klasickych aerolinkach este hadam nikdy a vzorku mam velku...

dorottka
20. máj 2017

@bluka2 skus lietat na linke Helsinki - Budapest s hocakou spolocnostou a vzorka sa ti hodne rozsiri :D Fini chlascu uz hadam aj v letistnom autobuse...

bluka2
20. máj 2017

@dorottka Z budapesti som este nikdy nesla, letisko sa mi zda daleko. Ale v utorok ideme do Talinnu a do Helsiniek, tak som zvadava 🙂 Ideme Vieden-Varsava nocnym vlakom s lehatkom za babku (19 eur tusim?, Sparschein) resp. dieta medzi 2-6 r. zadarmo na rozdiel od lietadla a potom lietadlom, lebo inak komplikovane, kedze je tam to bielorusko. Podla mojho hesla, ked sa da, radsej nie ryanairom 👍

dorottka
20. máj 2017

@bluka2 jej tak si uzite! Ak by si chcela dake tipy a tak z Helsink, napis mi spravu, dllho som tam prebyvala 🙂

minqea
22. máj 2017

prosim vas..viete mi niekto odpovedat konkretne na moju otazku k batozine???-)