Tunisko a tehotenstvo, aké máte skúsenosti?

barbyes
5. sep 2011

Ahojte, som v 11 tt tehotenstva a vo štvrtok letím do Tuniska 🙂 veľmi sa teším, ale mám trošku obavy zo stravy :-/ gynekológ mi síce povedal, že je to OK, ale i tak sa trošku obávam 😕 aké máte skúsenosti vy? na čo si dať pozor a čomu sa úplne vyhnúť? Ďakujem

pointka
5. sep 2011

zo skusenosti uz egypta (je to tam velmi podobe).
- ziaden kontakt s ich vodou okrem sprchy, kde si davaj bacha, aby sa ti voda nedostala do ust. pi iba balenu vodu.
- nejedz radsej listovu zeleninu
- ak su tam bufety, bude ta to lakat ochutnat z kazdeho, radsej striedmo, pomenej a neber si nartaz vela druhov jedal, skusaj ich postupne. daj si pozor na mliecne veci. Asi tolko ma napada 🙂

barbyes
autor
5. sep 2011

@pointka a teba to obišlo? či si to chytila? začínam mať obavy či som to nemala zrušiť, ale už je to zaplatené :-/ tá voda to viem, ale mliečne by mi nenapadlo...ďakujem, milujem syry a jogurty, čiže tam si ich asi radšej nedoprajem aby sme neuškodili bábätku a dcérke nabalím asi veeeeľa hipiek 😅

pointka
5. sep 2011

no prvykrat ma nieco chytilo, ale to bolo prave tym sposobene, ze som tam bola prvykrat a prezierala som sa. Na vodu som davala pozor. druhykrat som uz bola OK, dokonca som tam aj otehotnela.

kamoska bola v egypte s asi rovnakom starym dietatom ako mas ty a presne ako pises, nic ine okrem hipiek, co mali zbaleny plny kufor babu jest nedavala. ani radsej neskusaj davat malej nic odtial.

anjelicek26
5. sep 2011

@barbyes - ziadne neprepecene mäso si pridaj na zoznam, teda polosurove steaky ci prosciutto sunku nejest, vajicka len natvrdo, ostatne ako pisu vyssie - vodu len balenu, ziadne majonezove salaty, zeleninu este poriadne poumyvat, ked ju kupis, rovnako ovocie, stravovat sa v hoteli, nie v pochybnych malych restikach ci baroch.

barbyes
autor
5. sep 2011

@anjelicek26 máme all inclusive čiže jesť budem asi iba v hoteli..a ak by bola praženica tak to tiež nie je dobré? 😕 no uvidíme ako to zvládnem
@pointka bude ťažké nedať jej nič lebo akonáhle vidí, že niečo jem chce ochutnať aj ona 😒

pointka
5. sep 2011

@barbyes ja to poznam, tiez by bol problem s mojou jej nedat, tak si radsej naloz na tanier nieco take, co vies, ze jej isto neublizi napr ryzu a pod. Ja by som vajicka len natvrdo, naozaj ani prazenicu. je to arabsky svet, oni nepoznaju taku hygienu ako my, mozno v hoteloch sa snazia, ale tie suroviny su dodavane z kadetade a tam sa na to nemozes spolahnut.

barbyes
autor
5. sep 2011

@pointka OK, urobím to tak 😉 diki

raa2
5. sep 2011

@barbyes ja som tak bola pred 2 rokmi, mali sme 3 hviezdovy hotel a jedla som ako doma, nevymaslala som so ziadnymi specialitami a bolo vsetko v poriadku. mm trochu experimentoval a mal hnacky a grcal. takze ked budes normalne jest, tak bude vsetko v poriadku si mzslim.obedovavali sme na plazi v restauracii a to bolo v pohode.

maminka142
5. sep 2011

@barbyes Ahoj 😀 Tak mi sme boli v Tunisku pred mesiacom a bolo supeeeeeeeer 😀 Uplne perfektne bolo, že nam hned v cestovke povedali na čo si mame dávať pozor a čomu sa vyhybať 😀 A mali sme aj super hotel, radila nam jeden, ale ked videla, že ideme s malou dcerkou, tak nam na rovinu povedala, že ten hotel by nebol pre nas a vybrala nam iny, ktory bol naozaj super a hned by som sa tam vratila 😀 Takže načo nas upozornila bolo: nepiť ich vodu s vodovodu, tu vodu používať len na sprchu ( prevarenu môžeš, ako je kava, čaj...) Ale kedže malej som tam robila nutrilon, tak som si tam ja vodu prevarala svoju, ktoru sme si kupili v nedalekych obchodikoch, normalne vo flašiach ako tu 😉 A ešte nas upozornila, že jesť ovocie len take ktore si môžeš ošupiť, napríklad pomaranče, mandarinky... Proste nejesť čo je umyte ich vodou... (My sme si aj zuby oplachovali vodou svojou s flaše, pre istotu 🙂 ) My sme mali allinclusive a vraj ludia sa tam bezhlavo pušťaju do všetkeho čo vidia a potom maju problemy 😕 Tak my sme prve 4 dni jedli len lupane ovocie a žiadnu zeleninu 🙂 Ale, tie stoly boli take lakave, že to sa nedalo odolať, tak sme si skusili dať s manželom trochu zeleniny,(lebo ostatny to tam jedli kvantum), tak sme skusili aj my a nič sa nedialo 😀 Ďalší deň sme si dali viac zeleniny a potom viac a nič nam nebolo 😀 Samozrejme malej som nič take nedovolila... Ach bola to najkrajšia dovolenka v mojom živote 😀 Super hotel na plaži, pristup personalu vynikajuci a z čoho som bola uplne nadšena bolo, ako sa tam animatori nonstop venovali deťom... Každy deň mali programy a každy večer to končilo detskou diskotekou, ktora začala o pol deviatej a trvala asi hodinku, ale dcerka doteraz kuka dvd z dovolenky a tancuje podla toho, vela veci sa tam aj naučila... Tento hotel bol fakt vynikajuci a bol hlavne pre deti... Hotel mal aj svoju ZOO, no proste supeeer, hned by som sa tam vratila 😀 Akurat, čo jedno negatívum, boli izby, bola to taka stredna trieda, ale na požiadanie nam ju vymenili, ale všetko ostatne prekrylo tuto maličkosť 😉 Ešte čo bolo super, hotel mal aj svoje bazeny a ešte po večery sa grilovalo no super všetko 😀 Odporučam 😉 A do akeho hotela idete? 🙂

barbyes
autor
5. sep 2011

@maminka142 a malá Ti čo jedla? zobrala si zo sebou nejaké hippky? poprípade dajú sa tam kúpiť? lebo teraz ma otec strašil, že keď to dám do batožiny tak je vysoká pravdepodobnosť, že mi to rozbijú 😒 a niečo na tom je 😔 a bolo by aj pohodlnejšie to tam kúpiť ako vláčiť so sebou 😕 a do príručnej mi to asi nedovolia zobrať 😒

maminka142
5. sep 2011

@barbyes mala moc hippky neje 😕 Ale v tych obchodíkoch maju všeličo, ja som tam malej chodievala na aktívie 😀 A je možne, že to rozbiju, ale ak si to zabalíš do uteraka tak by to malo byť ok 😀 A ozi nezabudnite si zobrat do umelej flaše litrik domacej slivovice 😀 Nam to poradila v cestovke, že každe rano nalačno, aby sme predišli tym negatívnym veciam ak sa nam aj do tela nejako dostanu 🙂 Tak asi aj preto nam nič nebolo 😉

barbyes
autor
6. sep 2011

@maminka142 hej, len je problém, že ja piť nemôžem keďže som tehotná 😀 a cenovo je to tam ako? je to drahé v tých obchodoch? asi to urobím tak, že nakúpim tam...my hippky tiež nejedávame pravidelne iba keď nemám navarené, ale v tom Tunise..neviem, no klasické jedlo si jej tam netrúfam dať, bojím sa aby nemala hnačky 😒

maminka142
6. sep 2011

@barbyes vieš, čo v tych obcodoch je cenovo asi ako u nas, alebo lacnejšie, čo sa týka potravín, ale čo sa týka oblečenie, tak tam maju len imitacie značkovych veci za smiešne sumy, ale pozor, aj kvalita je taka... My sme si tam kupili, len suveníry nejake na pamiatku 🙂 A mate allinclusive? Alebo polpenziu? Lebo, čo sa tyka tam tej stravy tak mala tam nič nechcela... Okrem pečiva s maslom, to jedavala a na obed som jej niekedy davala aj polievku, ale ta nebola moc extra 😅 Ono pre dospeleho človeka, ked ma allinclusive, tak je tam jedla až až ( a až na druhy deň sme sa vlastne dozvedeli, že sme mali k dispozícii aj snack bar, ak by nam bolo malo 😀 ) Ale to keby sme na to neprišli sami, tak ani nevieme 😕 Ale nezabudni malej zobrať jedla, čo ma rada, ja keby som to malej nezobrala, tak by nemala čo jesť 😖 Lebo ona nezje hocičo, ale strašne ma rada 7 days rožky, tak tych som jej nabrala asi 20 ks a ešte tam jedavala pizzu zo snack baru a to som bola rada, že tam vôbec niečo je... A ešte v tych obchodíkoch nie je všetko, čo tu... Napriklad čo sa tyka drogerie je tam vela veci, ale nejake jedla pre deti, som si tam moc nevidela 😖 Akurat tie jogurty, ale za celu dobu zjedla asi len 3, lebo jej moc nechutili 😒 Tak pre malu si radšej zober par veci na jedenie 🙂

barbyes
autor
6. sep 2011

@maminka142 fuuha, tak to si ma teraz trošku naplašila 😕 ona tiež nezje všetko, jogurty má rada, na večeru vždy papáme kašu tak tú jej zoberiem, nejaké jabĺčka poberiem a banány budú určite aj tam, ale na obed? to fakt netuším 😒 to som sa spoliehala na tie hippky, ale keď mi to porozbíjajú 😒 neviem, no asi to risknem a budem dúfať, že to tam príde celé lebo ma porazí inak asi 😔

maminka142
6. sep 2011

@barbyes neboj ak si to riadne zabalíš, tak ti to nerozbiju... Ja som si odtial kupila skleneny suvenír a nerozbil sa 🙂 Ale rataj aj s tym, že to nebudeš mať kde prihriať... Teda ja som im do ruk do kuchyne radšej nič nedala a neviem, či by mi to aj prihriali, ale mala som zo sebou kanvicu v ktorej som malej robila to mliečko, teda prevarala som tam vodu... Zober si tam aj kanvicu, na izbe sa ti zíde... Ak chceš mi napíš do IP, do akeho hotela idete, možno, že my sme boli v tom istom a popíšem ti viac, čo tam treba, ako to tam funguje a čomu sa maš vyhybať 😉

barbyes
autor
7. sep 2011

@maminka142 to nevadí, keď jej dávam hippku nikdy ju neprihrievam...spapá ju v pohode 🙂 ale na to mlieko tú kanvicu asi fakt budem potrebovať, musím niekde rýchlo kúpiť :-/ my ideme do hotela "Les Princes Mahdia" v Mahdii, to je nejakých 55 km od Monastiru

maminka142
7. sep 2011

@barbyes tu kanvicu si naozaj zober, uvidíš že neobanuješ... Najlepšie maš, ked maš svoju kanvicu a nikto ti ju nechyta (lebo Tunisania su trošku humusaci 😕 ) Ano viem presne v ktorom hotely budeš, vždy ked sme išli do obchodu, tak sme išli okolo neho 😀 Budeš mať bližšie do obchodu, ako sme mali my 😉 My sme boli v hotely Thapsus 😀 A ak niekedy pôjdem do Tuniska, tak zasa len do Thapsusu 😉 Neviem, ako to v hotely Mahdia funguje 😕 Ale pre malu si zober radšej viac veci 😉 Potom napíš ako bolo 😉 Prajem krasnu dovolenku 😉

mirka285
7. sep 2011

@barbyes ahoj a kam mate prilet?lebo do Monastiru uz skoro nic neleti,vsetko je presmerovane na letisko Endfinda a tym padom srasne dlhy transfer do hotelov ☹ Letisko Monastir je v rekonstrukcii a ma obmedzeny pocet priletov...

barbyes
autor
7. sep 2011

@mirka285 my letíme do Monastiru, inak by sa to nedalo, čo by som s ňou robila v noci v autobuse niekoľko hodín 😕 😖 letíme s Tunisair...
@maminka142 a páčilo sa Ti tam? v tomto hotely bola otcova priateľka a pochvaľovala si tak verím, že budeme spokojní 🙂 a tú kanvicu teda idem isto kúpiť 🙂 a to je tam len jeden obchod? stále mi vŕtajú v hlave tie obedové výživy pre Vikinku, by bolo jednoduchšie keby som ich mohla kúpiť tam 😒 sa naozaj dosť bojím toho, že mi to rozbijú a budem mať celé oblečenie aj s kufrom od jedla 😖 aj keď to dám do igelitiek, ale predsa je to v skle a keď sa rozbije tak ich môže prerezať....ale niečo tam jesť musí 😔

maminka142
7. sep 2011

@barbyes mne sa tam veľmi pačilo a hned by som sa tam vratila, bolo tam užasne, ako som už písala vyššie, hotel ma svoju ZOO, programy pre deti.... Proste bolo užasne 😉 Tam to nie je ako u nas, že maš všade obchod 🙂 Ved to uvidíš, už len ked pôjdeš busom z Monastiru, do Mahdie... Je to velmi chudobna krajina a ked sme tam poceste videli orange, tak sme boli s toho hotovy, že jeeed, oni tu maju orange ty brďo... Obchodík budete mať blízko, ale len par.. Tam nenajdeš nejaky obchodny dom ako mame tu napriklad tesco a tak... Ono to tam maju skôr vo forme čiňakov... Napríklad je tam asi 6 obchodov vedla seba a len jeden tam mal spojene veci s oblečením... Ale, čo sa tyka potravín, tak tam nebolo moc toho vela 😖 My sme vlastne mali jedenia dosť, kedže sme mali allinclusive a pre malu som mala jedenie z domu, tak sme si tam moc tak podrobne tie potraviny nevšímali, my sme tam chodili len na tie vody vo flašiach... A kupila som tam ten jogurt... Ja si myslím, že ked si tie hipky daš do uterakov, igelitiek tak sa im nič nestane... Naj by bola taka ochranna folia s bublinkami a hlavne si zabalte aj kufre do folie... My sme ich mali zamknute a ešte aj zabalene 😉

lussyp
7. sep 2011

@barbyes ahoj. ja som bola v Tunisku 2x. Prvy krat som bola v 7-8tt v Sousse a vsetko bolo super. vobec som nepreberala, jedla som vsetko co sme mali v ponuke 🙂
Voda v Tunisku je ina ako v Egypte. V Tunisku nie je taka "bohata" na nejake mikroorganizmi alebo co...ale ak by nieco, zaberu jedine ich lieky. ale s tym problem nebudes mat. Ja som vyplachovala aj usta s ich vodou a dokonca som mala strasne boelsti zuba a pomahalo mi len vyplachovanie studenou vodou z vodovodu. samozrjeme na pitie odporucam isto vodu kupovanu. ak chces mineralku, perlivu tak si musis opytat gas water...inak ti stale daju len neperlivu vodu.
no a druhy krat sme boli min. rok v Monastire a dcera nemala ani rok a pol a bolo uzasne. Akurat som nikde nenatrafila na plienky, boli sme daleko od nejakych nakupnych moznosti. Ale mala som ich nastastie so sebou kopec, takze problem nebol. Tiez sme mali rychlovarnu so sebou na mlieko. Dcere tam vysli 2 zubky takze sa moc ani nestravovala chcela stale len mlieko, ale inak v pohode bola strava co mohla jest aj mala. Hipp a ine sklicka som nikde nevidela, ani v potravinach. Tie si zober so sebou. Ja som mala vyzivu pri sebe v prirucnej batozine a aj 2 flase s vodou na mlieko a caj.