Aká je pravdepodobnosť mať dvojičky?

saska1310
11. feb 2016

Prajem pekny den, zaujima ma otazka ak je pravdepodobnost cakat dvojicky? Moja sesternica s otcovej strany ma dvojicky chlapcov a mama mojho priatela je s dvojiciek. Jedno dieta uz mame a zaujima ma ci je mozne ze dalsie budu dvojcata?! 😕

evittam
11. feb 2016

@saska1310 No všeobecne je to možné u každého a viac pravdepodobné z hľadiska genetiky a "zdedenia" len v prípade ak máte v rodine väčší výskyt dvojčiat ale jednovaječných. Dvojvaječné - to sa môže stať každému aj nemusí. 😉
@limetka69 Nie dedičné sú jednovaječné-ako som už napísala. Dvojvaječné môže mať hocikto - ak sa ti uvoľnia dve vajíčka a 2 spermie ich oplodnia. 🙂

limetka69
11. feb 2016

Ked som dobre informovana, dedicne su len dvojvajecne dvojcata a dedi to kazda druha generacia 🙂

0silvia0
11. feb 2016

Dajme tomu, že istá pravdepodobnosť tu je, ale s istotou ti to povie až lekár, keď budeš tehotná.
Moja babka je z dvojičiek, jej jedna dcéra (zo šiestich dcér) mala dvojičky a aj moja sestra (sme tri sestry) má dvojičky. Z mužovej strany mužova sestra mala dvojičky. U nás bola oveľa väčšia pravdepodobnosť dvojičiek a našťastie som dvojičky nečakala 🙂 Vyskytujú sa v rodine jednovaječné aj dvojvaječné. Takže ja by som na tvojom mieste veľmi nad tým nerozmýšľala - budú dvojičky, tak budú, ak nebudú, tak nebudú...

majka99999
11. feb 2016

Pravdepodobnost je vzdy, aj ked v rodine dvojicky este neboli nikdy. Nie je to jedno? Moj ujo ma dvojicky (moje sesternice) a moja svokra ma sestry dvojicky a my nemame dvojicky ani nikto iny v rodine.

kengurica
11. feb 2016

Uz som tu raz pisala na otazku typu "Aka je pravdepodobnost" ..... Aka bude vypovedna hodnota odpovede? Ked bude pravdepodobnost 10 %, tak to bude znamenat pre teba co? A co bude znamenat, ked bude pravdepodobnost 80% ? Stale mozes byt na tej strane 80% ze budes mat, alebo v tej 20% , ze nebudes mat...... Aj pravdepodobnost 99% ti nezaruci, ze nebudes v tom 1% 🙂
Ako tu uz niekto napisal, dozvies sa to, az ked bdues tehotna.
A ako tu tie niekto pisal, rozhodne dvojvajecne dvojicky nededi kazda druha generacia.
Iba je tam mozno vyssia pravdepodobnost.
Cize, vypovedna hodnota....0. 🙂

alchemilkazltozelena
11. feb 2016

@majka99999 tak asi to nieje jedno ked su dve,,,to ci to nie je jedno moze napisat len clovek ktory nrma ani sajnu co to je mat dvojicky,,,my nemame, sestra ma a poviem ti ze naozaj to nie je jedno,,,,,

andreasiskova3
11. feb 2016

ja mam dvojicky a pritom som dovtedy nevedela zeby niekto v rodine mal. po dlhom patrani sme zistili, ze otec z maminej strany mal v rodine dvojicky - jeho otec mal surodencov dvojicky. ci to ale s tym suvisi netusim. cize pravdepodobnost je vzdy podla mna. ked sa zadari tak je 😀

ava11
11. feb 2016

@evittam pises to presne opacne. Dvojvajecne dvojicky sa vyskytuju v rodinach dedicnostou, pretoze prave vyssia hladina hormonov a dozrievanie dvoch vajicok naraz je dedicne.
Pri jednovajecnych dvojcatach sa embryo nahodou rozdeli na dve casti, ide o "nehodu",ktora je absolutne nahodna a preto sa moze stat kazdej zene, ktora otehotnie.
Trosku si o tom nastuduj, ked chces sirit dalej informacie.
@limetka69 ma pravdu ale len v tom, ze dedicne mozu byt dvojvajecne dvojicky v rodine, to, ze sa to ded i obgeneraciu je samozrejme uplna hlupost.

tova
11. feb 2016

Pozri, na muzovu rodinu ani nepozeraj ci maju dvojicky v rodine alebo nie. Pri dvojvajecnych dvojickach zene dozrievaju 2 vajicka naraz niekedy 3 (trojcata). ( To je dedicne uz zien - dozrievanie viacerych vajicok naraz , u niekoho aj kazdy mesiac u inej nie kazdy mesiac.

Muz zakazdym poskytne milinony spermii ,kazde vajicko moze vziat len jednu. Jednovajecne su vtedy, ked sa embryo rozpoli tusim 5-6 den. preto jedno vajecne su zriedkave, To neni dedicne . Tie pripady su zriedkavejsie ako dvojvajecne.

A najlpsia otazka je opytat sa mamy dvojcat chlapec + dievca ci su jednovajecne/identicke.

A este nezabudaj sa uistit ci sesternica nema dvojicky po ivf alebo iui. tam dedicnost nezohrava ulohu.

prasiatko30
11. feb 2016

hmm ja som citala ze s vyssim vekom ma zena vacsiu pravdepodobnost mat dvojicky a veru ked tak pozeram okolo seba tak sa to potvrdzuje - v okoli je strasne vela dvojek a mamicky - pokial sa vyslovene nejedna o umele oplodnenie su zeny nad 35-40r.

willino1
16. okt 2018

najprv musíš vedieť, či mama tvojho priateľa je z jednovaječných alebo dvojvaječných dvojičiek... ak z jednovaječných, tak to je čistá náhoda ak z dvojvaječných tak to mohla byť tiež náhoda alebo dedičnosť a ak dedičnosť tak platí toto:
to že je mama tvojho priateľa z dvojičiek vôbec nezaváži, pretože tvoj priateľ nijak nevie geneticky ovplyvniť či ty vyprodukuješ v jednom cykle viac vajíčok... môže to zavážiť len v tom prípade, že ak tvoj priateľ "zdedil" gén po svojej matke pre tvorbu vajíčok na chromozóme "X" tak to môže "zdediť" vaša spoločná dcéra ale len dcéra nie syn...
pre prípad tvojej sesternice ... najprv zistiť aké sú to dvojčatá - jednovaječné alebo dvojvaječné... jednovaječné = čistá náhoda... dvojvaječné = treba zistiť či nemá dvojčatá z inej vonkajšej príčiny (IVF, hormonálna liečba, vysadenie antiky atď.) a či niekto z predkov bol z dvojčiat a ten predok musí byť váš spoločný... čiže musí to byť predok aj tvojho rodiča.... keďže si to nespomenula, tak predpokladám, že tam takýto predok nie je....
Záver - nemáš väčšiu šancu mať s priateľom dvojičky oproti ostatnej populácii, ktorá má dvojičky z dôvodu čistej náhody alebo pomocou iných vonkajších príčin 🙂

willino1
16. okt 2018

a inak tiež platí, že ženy vo vyššom veku majú väčšiu pravdepodobnosť mať dvojvaječné dvojky (vysvetľuje sa to tým, že telo sa snaží zachovať reprodukciu čo najlepšie a keďže vekom kvalita vajíčok klesá a tým aj šanca pre úspešné tehotenstvo, často to kompenzuje "tvorbou" viacerých dozretých vajíčok), tak isto je vyššia pravdepodobnosť u černošiek... potom sa pravdepodobnosť zvyšuje po IVF, hormonálnej liečbe, vysedením antiky, po prekonaní nejakej infekcie, atď ....

ribezlik
20. mar 2022

@limetka69 u nás som to zdedila ako 3tia generácia 💗

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre