Dvojičkovo II

grmitko
18. jan 2009

tak a je to tu, druha cast

jelencek
16. máj 2010

ahoj andrea, my sme pouzivali zavinovacky, tenke, so suchym zipsom, cca do dvoch mesiacov, potom este dost dlho ako prikryvky.
Hlavne ak budes kojit, zavinovacka je nevyhnutnost, lebo niekedy treba manipulovat s babatkom jednou rukou, a to sa s takym malym bez zavinovacky neda. Aj inak je dobra, babo je v teple, aj tatovi sa lepsie nosi... Hlavne by mala byt dost pevna, aby si v nej
mohla jednou rukou babo zdvihnut, a radsej z prirodnych materialov. Ja som tiez nechcela nijake volany a podobne, aby s tym nebolo tolko roboty.

Space vaky sme nepouzivali, ani nepouzivame.

andrea_b
16. máj 2010

vdaka 🙂

zefa
16. máj 2010

andrea
ja som mala zavinovačky aj štvorcové aj podlhovasté(ešte tie klasické po nás na šnurovanie) a ja na ne nedám dopustiť..štvorcové som využila asi 3 mes,podlhovasté dlhšie,štvorcové potom slúžili ako perinky...fakt sa lepšie prenášajú a vyberajú z postielky,aj mm sa tak zo začiatku lepšie manipulovalo....oi ak revali obaja(mali sme koliky)takto som ich vybrala oboch naraz a nosila na rukách,pretože bez perinky to nešlo tak dobre

spacie vaky som ja využila do kočíka a na chate namiesto prikrývky (nemusela som trepať deku)

grmitko
autor
19. máj 2010

andrea ja som zavinovacky pouzivala este tie klasicke, neskor aj tie na suchy zips a je to veru lepsie na maniulaciu s detmi 🙂
a spacie vaky sme pouzivali asi od 9 mesiacov do 3 rokov, v zime, ja si pochvalujem, nedam na ne dopustit, kedze nasi su vecne odkopani, vyuzila som ich teda hlavne v zime 🙂

andrea_b
20. máj 2010

dakujem za info, zavinovacky su objednane, spacie vaky uz su doma 🙂
este otazocka, buduci tyzden uz mam dostat termin na cisarsky, kedze su obaja fesaci priecne
mozete mi napist ako dlho ste asi boli v nemocnici po porode ak ste rodili cisarskym? ja budem uz v 38tyzdni v case porodu, takze dufam ze nebudu ziadne problemy (vahy vyzeraju OK a verim ze ani s dychanim nebudu problemy...)
vdaka

margaretka11
20. máj 2010

Andrea, ja som rodila cisárskym, už som tiež bola po 38. týždni a v nemocnici som bola 6 dní. Väčšinou uvádzajú, že po cisárskom bývajú ženy v nemocnici 10 dní, ale dosť to závisí od hojenia a prípadných komplikácií či už u ženy alebo detí. Mne sa všetko hojilo dobre, deti boli tiež donosené, len Simonko chytil žltačku, ale keďže bolo v tom období veľmi veľa rodiacich mamičiek tak ma pustili skôr 😉

mima595
20. máj 2010

andrejka - ja som rodila 37+6 cisarskym - rodila som vo stvrtok a domov ma pustili tiež vo stvrtok - a &matus mal zltacku, dost silnu, inak vahy mali 3050 a 3100
s vladkom som rodila tiež cisarskym a bola som iba o jeden den kratsie 😉

andrea_b
20. máj 2010

dakujem, tak snad sa aj nam podari ist domov co najskor...

julietka
20. máj 2010

ahojte babulky, maminky dvojiciek 🙂 prosim vas stalo sa vam ze jedno babatko malo crevnu chripku a ked to chytilo druhe od neho, moze to znova dostat to prve babo ?
nasi drobci chudatka maju crevnu chripku, vracaju, hnackuju, vysoke teploty maju 😖 som nastvana, pretoze to chytili v poradni..doktorka si nas objednava vtedy ked su tam chore deti a vzdy som sa obavala aby neochoreli a teraz je to tu....len sa bojim aby maly ktory to mal ako prvy a uz sa z toho dostal to nenachytal znova od malej....je to mozne ze by to dostal znova?pytam sa., ci ho mam nejako izolovat, lebo izolacia malej ako vidim bola zbytocna... 😝

margaretka11
20. máj 2010

Julietka, priznám sa, na toto neviem odpoveď. Neviem, či sa dá črevná chrípka chytiť znovu, keď ju maličký už prekonal. Je pravda, že takýto hnus je veľmi nákazlivý, ale fakt neviem, či by to mohol znovu chytiť od sestričky. Dúfam, že niektorá mamina bude vedieť poradiť 😉 . V každom prípade však dcérke želám skoré uzdravenie a držím palce, aby to maličký od nej znovu nechytil 🙂

helka1
20. máj 2010

Julietka myslim ze nie, pri prvom chyteni by si telicko malo vytvorit protilatky proti tomu virusu (aspon takto to je u rotavirusov) a ak nieco maly schyta, tak by to nemal byt ten isty virus. Aspon tak si to myslim, nie som si 100 % ista 😅 . Len dodrziavaj hygienu, hlavne aby neolizovali to iste a pri prebalovani 😉

julietka
20. máj 2010

margaretka 🙂dakujem
heli, toto som aj ja pocula..ale vravim len pocula, takze neviem na isto preto si to overujem..ze ak to uz jedenkrat mal uz to hned v ten isty tyzden nedostane lebo ma v sebe este tie protilatky, samozrejme o mesiac to moze dostat znova...co dufam ze nie tak skoro..
a vy ste mali uz aj rotavirus? tohoto sa velmi obavam, lebo aj moja mala neter skoncila v nemocke kvoli tomu..ja totiz nechcem dat zbytocne ockovat deti proti tomu co netreba..myslim ze ten rotavirus sa da zvladnut s disciplinou aj doma, ci nie?ved v nemocke robia vlastne to iste s detmi co aj doma, davam po lyzickach elektrolytovy roztok, glukozu, cajik, ryzovy odvar..
no v najhorsom v nemocke pomozu infuziami co si myslim ze je mensie zlo ako naockovat do maleho telicka kadejake vakciny..ale to je len moj nazor..

grmitko
autor
21. máj 2010

andrea ja som rodila cisarkym 38 tt a bola som v nemocnici 5 dni, ak nebudu ziadne problemy tak pustaju aspon tu, na 5 den domov 🙂

helka1
21. máj 2010

Julietka, koli hnackam aj vracaniu sme boli v nemocnici uz 2x, len raz bol potvrdeny rotavirus ☹ , julietka neviem ci sa rotavirus da zvladnut aj doma, ale ked dieta brutal hnackuje a vyvrati vsetko co do neho dam, vtedy sa dlho neda rozmyslat 😖 , ale aj ja som proti akemukolvek ockovaniu navyse 😉

mima595
22. máj 2010

no ja som Vladka zaockovat dala - zatial iba jednu davku, druhu sme kvoli soplikom este nestihli....
pri dvojkach sme ziadne take vrackanice nemali, až okolo 2 rokov 1x, a bola to len brusna viroza.... ale ked si predstavim, že by nieco dostal Vladko, a kedže dvojky chodia do skolky, dala som ho zaockovat.... proste si neviem predstavit... tak ako popisovala Helka - že dieta vracia a kaka, vsetko co do neho dostanes, z neho ide von aj z vnutra....
a vlastne si neviem a ani nechcem presdtavit, že by som skoncila v nemocnici - kde necham ostatne deti?

takže ja som volila ockovanie... cas ukaze, ci som sa rozhodla spravne 😉

katrinb
31. máj 2010

Viem, ze uz mate svoju uzamknutu temu,a le vraj aj toto citate...tak skusam sa vas nieco opytat....ci mi viete poradit...

maminky - mam na vas otazku. Moja jedna slecna ma uz inu stolicu - od vcera vecera. Uz nie je horcicovej farby ale je taka husta, ako zemiakova kasa....a su v nej takisto zrazene kusky mliecka. Aj vasim babvatkam sa zmenila stolica? inak je v pohodicke.....prdka si pokojne. Len ta stolica je uz ina....ono moze sa uz ta stolica zmenit?

A este jedna prosba. Dievcata sa mi uz o chvilku nezmestia do vanicky. Lebo mam v nej este taku podlozku spongiovu....ako vy ioch kupete uz teraz? Alebo ked su vacsie? Odkedy sa pouziva to sedatko do vane? Poradte.....rozmyslam aj o kupe toho vedierka.....no ale to ani neviem, odkedy alebo skor dokedy sa to pouziva....? hm?

nana77
31. máj 2010

ahoj katka 🙂
k tej stolici sa neviem vyjadrit. co si pamatam, tak jeden moj maly mal take biele zrazeniny v stolici, vtedy sme aj boli na krvnych testoch, ci nahodou nema alergiu na bielkoviny kravskeho mlieka (on vtedy navyse dost casto a vela kakal). nakoniec sa nic take nepotvrdilo a dr. na gastroenterologii nam odporucila uzivat probiticke kvapky biogaia (uvadza sa, ze su vhodne od tretieho mesiaca, ale my sme ich zacali uzivat uz okolo dvoch mesiacov - s vedomim dr.). kazdopadne ale my sme boli na UM, takze nasa situacia bola uplne ina, ako u vas (pokial viem, tak ty babulky kojis, vsak? )

co sa tyka sedaciek do vane, ja som tam mojich zacala davat az vtedy, ked uz vedeli pekne sediet. tie nase boli tusim do 18 mesiacov, ale prestali sme ich pouzivat ovela skor. sme do vane potom kupili take protismykove podlozky a napustili menej vody a bolo to tusim este lepsie, ako tie sedacky. oni nam z nich totiz po case zacali vyliezat a to bolo nebezpecne. malu vanicku sme pouzivali do nejakeho cca 6.-7. mesiaca. o vedierku neviem nic blizsie, my sme ho nemali.

pozeram, ze princeznicky rastu ako z vody. videla som fotky na fb, su nadherne!!! 😵 😵

katrinb
31. máj 2010

@nana77 - ahojky, jeej, ako sa mas? Uz dlho sme si nepisali....
dakujem za info...tu biogaiu som aj ja bola dnes kupit....vraj je super. my uz mame 3 mesiace v stredu. booze, ako ten cas leti. No uvidim, ci sa to zmeni, ked ju budem pouzivat. Ale hadam bude dobre. A ano, kojim ich obe. Este flasku nemali v pusinke....a aj pekne priberaju. Teda ze su cisto kojene. Ked sme sli domkov, male mali 2200 g a teraz sme uz na vahe 4400 g a 4600 g..... 🙂

a ohladom kupania....tak kupim asi tiez tu podlozku. Este si urobim nejaky prehlad a uvidim. Nasa vanicka je mala....nevydrzi nam tak dlho ako tebe, noneva.

A dakujem za kocky....no rastu, rastu 😉

zefa
31. máj 2010

katka k stolici...mne deti boli od začiatku kojené + um...a po asi v 2 mes. mi začali mať zelenú stolicu,som sa doľakala,bežala k dokine,tá poslala na gastro a tam milá dokina...ona nám vysvetlila toto...v tomto veku sa už môže začínať meniť stolica a aj dozelena,že vždy ked budem meniť značku mlieka bude zmena,ked prejdeme napr.aj na inú vodičku na pitie,ked začneme prikrmovať,vždy sa bude meniť zloženie aj farba...ak máš pochybnosti choď na gastro...nič tam tak malým deťom nerobia(teda našich iba odvážili,popozerali)...a vo všetkom mala pravdu...boli sme tam 2x a dosť

k sedátkam...neporadím ,nemali sme,vaničku kým sa zmestili,potom rovno do veľkej a ked vedeli sedieť nalepila som protišmykové nálepky(pretože podložka nám plávala vo vani)nálepky sa dajú dať dobre potom dole..a vedierko mi príde divné..iba môj názor 😉 mne sa neosvedčilo ani lehátko to látkové do vaničky...ja mám hyperaktívne deti na pohyb od narodenia,takže ja len držať ako kliešť som to musela 😝 😝

katrinb
1. jún 2010

@zefa - dakujem - si zlata ze si mi napisala. No ja ich este cisto len kojim. Ale uz som kludnejsia. Aj druha slecna ma uz taku stolicu...hustejsiu, akourat inej farby. Ale asi sa im fakt meni ta stolicva. lebo su inak spokojnucke a aj pekne priberaju. Pockam par dni a uvidim, ci sa bude nieco menit a este ich potom odvazim, ci priberaju....zatial im to ide krasne. Na to, ze su len kojene. vcera som im zacala davat aj Bio Gaiu....na odporucanie mojej pediatricky. tak uvidime.

a k tomu kupaniu....asi skusim do velkej vane tie podlozky....ale este mam cas mozno mesiac...mozno menej. tak uvidim co dovrtedy vymyslim.

A krasny MDD prajem vsetkym dietkam

janula13
1. jún 2010

kati ja som nekojila takze so stolicou neporadim, ale tiez ako pise zefa zmenili sme mlieko a hned zmena stolice a teda nasi hlavne matus ju mal dost divoku, uz som chcela ist k dr ale ustalilo sa to a uz ma ok...
sedatka mame , dala som ich tam ked uz pekne sedeli, paci sa im v tom, ale potvora jakub mi z toho uz vylieza a matus ked to vidi tak chce tiez tak sa schyluje na protismykovku, ale vzdy tam obsedia aspon kym im gebule umyjem, ..pre mna dobra vec, ale fakt az ked sedkaju, akurat ze som videla ze kamoska_babulka 123 mala take na foto co sa dalo polohovat skus sa jej na to spytat.. inak sme kupali najprv v mensej vanicke potom vo vacsej, potom vo velkej vani s tatinom, som mu vsdy jedneho dala, kym nesedeli a potom sedatka...ale na tie vy este mate cas..bozkavam krasne dcerusky 🙂

janula13
1. jún 2010

jej a ako nanuska pise aj my sme davali bio gaiu velmi dobra vec...a vedierko sme tiez nemali ale to mi pripada este na kratsi cas ako vanicka

katrinb
1. jún 2010

@janula13 - si zaltucka......dakujem. baby som vybozkala 😉 A ako sa mas? babtko v brusku pocuva? A chalani?
No uz som nalomena na tie sedatka, napsiem tej kocke...a zistim, ake to ma tie polohovatelne. Ale ako si pisala, este na to mame cas. no nic....budem ich kupat este vo vanicke a potom sup do velkej vany....k tatinovi 😉 On sa rad kupe.... 😎
Moje kakosky sa teraz taaak rozkakali....uz posledny mesiac mali nalozene tak 1-2x denne...a teraZ? Hlavne zrana spuuuust. Len sa z nich smejem, kde sa to v nich berie..... 😀

zefa
1. jún 2010

katka...nemáš za čo ďakovať..pýtala si sa,tak tu odpovedáme.....babuľky hodili jarnú očistu čriev 😀 😀 😀 😀
a ja tiež prajem všetkým detičkám krásny deň detí 😵 😵 😵 😵

katrinb
1. jún 2010

zefa - ze jarnu ocistu criev....dobreeee 🙂

4a
2. jún 2010

ahoj holky,
asi si mě už nepamatujete, ale jsem taky od dvojčat. Chodila jsem dřív, občas nakoukla jak se vám daří a jak vám kvetou dětičky. Ale pak se to nějak rozkutálelo.... ale už jsem vás zas našla 🙂 Jsem si jen říkala jak ten čas letí, někoho si pamatuju jako těhuli, a teď už mají děti chodící do školky 🙂 🙂 . Já mám asi už z vás nejstarší mládence, je jim krásnejch 5 a jsou na to náležitě hrdí. Argument : ale já můžu, mě je už 5 mě vždycky uzemní 😀
Takže když budete chtít o těch starších něco vědět, písněte. A ještě je mám trojjazyčný, takže zkušeností hafo.

Holky, chtěla jsem se vás zeptat. Vy co máte jednovaječný dvojčata. Dokážete už o nich definitvně říct, jo bude to pravák, jo tohle je levák? Asi tak od dvou let věku už je to dost jasný. Já si totiž dělám statistiku. Kdysi Kili, taky máma od dvojek vyprávěla o dokumentu, kterej koukala na BBC o dvojčatech, že jednovaječný jsou "zpravidla" jedno pravák a druhý levák. A že to je možná vysletlení nepochopitelnýho narození jednovaječných dvojčat počatých přirozenou cestou v rodinách, kde široko daleko žádný dvojky nejsou. Jako třeba u nás. Protože vědci si myslí, že dvojčat je počato mnohem mnohem více, ale dochází k syndromu zaniklého dvojčete, a z tohot páru zůstane jen jedno, a to levák. Že jako když je někdo levák, že měl vlastně "dvojče", že se vajíčko rozdělilo na dvě, ale pak se vyvinulo jen jedno. To druhé zaniklo. Ale protože je to v ranném stádiu, kdy to třeba na UTZ není vidět a dřív vůbec to nebývalo, tak o tom mamky ani nevěděly.
Můj brat je totiž levák, ale festovní, má i přehozený mozkový hemisvéry. A to by vysvětlovalo, proč já mám dvojky.

Já si dělám svůj osobní průzkum a už mám potvrzenechj 15 dvojčat, že jsou pravák a levák. A 8 znich jsou už přes 25 či ještě starší.
Dejte echo, jak je to u vás, dík.

4a
2. jún 2010

jo a k těm rotavirům. No možná si o tom trochu pogooglujte a zjistíte, že to je dost na prd. Rotaviry se mění a chytnete je zas a znova, jen tělíčko se víc a víc otrká a líp je snáší. Takže stavy, který dřív byli dřív strašně průmoidní, voda lítala, dítě slabý a horečka se časem změní v jedno denní průjem. To dost poznáte jak vám děti nastoupí do školky, tipuju tak 3x do roka se s tím setkáte a nezabráníte tomu ani očkováním. Protože se viry tak rychle mění. Je to víceméně výhodné vydělávání peněz farmaceutickými firmami, dobře se jim daří zblbnout lidi 😒

Spíš buďte připravení. Mytí rukou je asi samozřejmost, ale mít k dispozici stále probiotika a elektrolyty, když průjmy přijdou. Sledovat příjem tekutin, a stačí když dítě pije po lžičkách, 3-4 a pak za půl hodiny zase a zase. Protože když se dítě napije, třeba deci a pak to za chvíli vyblinká, tak to naopak vede k dehydrataci, neb vyblije víc než se napilo.
U nás to probíhalo většinou jeden, a za den až dva druhej. První to od druhýho už nechytl, neb tělo už si vytvořilo protilátku, takže aspoň nějaká úleva. Nicméně, když to zase proběhne školkou, kluci záchodujou zas, ale je to fatk už jen o tom jednodenním průjmu. Ale poprvé, tak to šlo horem, dolem 😒

4a
2. jún 2010

katrinb,
do kýblu se ti už tak velcí nevejdou. Napustit jim tak 10 cm do vany a tam je dát, ať se počvachtají? Já teda mládence koupala po jednom a vanička nám vydržela určitě 3/4 roku a pak se s gustem čvachtali ve vaně. Ani ty sedáky neměli.

juliagregor
2. jún 2010

@4a ahoj...mám jednovaječných chlapcov a ešte nevie určiť, či budú ľaváci alebo praváci používajú obidve ruky... 😎
starší syn používa tiež obidve ruky a zrovna včera som sa pýtala neurologa ako zistím či je pravák alebo ľavák....
funguje to vraj na skoro 90 %...
štvorec papiera veľkosť polovica z A4 a do stredu spraviť otvor - krúžok, a dať dieťaťu nech sa pozrie cez dierku a na ktoré oko si priloží, tak ta strana je silnejšia...

juliagregor
2. jún 2010

@4a a chalanoc máš teda riadnych chlapov,,ja dúfam, že to v zdraví prežijem 😀 😝
sú ozaj tak na seba naviazaní?