Dvojičkovo II

grmitko
18. jan 2009

tak a je to tu, druha cast

lumah
22. sep 2009

dracik ja by som dala deti zaočkovať, hlavne tými povinnými očkovaniami, v dnešnej dobe migrácie ľudí, hlavne tých zahraničných všelijakých k nám.... radšej nech majú protilátky, lebo Keď ti ochorejú, tak to bude horšie. My dávame deťom preventívne teraz na jeseň celaskon v kvapkách - Cebion, je to pre dojčatá a malé deti.
Naši majú zubov minimum, však som ti hovorila do telefónu 🙂)) Dado dva hore a dva dole a Filip 4 hore a dva dole, nejak sa im tie zúbky neponáhľajú, ale vraj čím neskôr, tým sú zdravšie, tak uvidíme, čo je na tom pravdy, ja s tatom máme zuby celkom dobré, tak snáď to zdedili po nás. 🙂))
Pamätám sa, že dcéra keď mala 14 mesiacov, tak mala 14 zúbkov už. Ale musím priznať, že má krásne zdravé zuby teraz-aj vďaka noseniu strojčeka na noc.
Ozaj ste počuli o tom návrhu, že chcú zvýšiť rodičovský príspevok ale len do dvoch rokov dieťaťa? No čo už to je len za nápad, a ten jeden rok sa máme ísť pásť alebo čo?

lumah
22. sep 2009

katullka no zbohom!!!! Hlavná vec, že nechávam aj ja svoje deti, nech sú viac odolné všeličo ochutnávať aj vonku - samozrejme s mierou, ale toto... Asi to úplne zatrhnem, jednoznačne to majú z niečoho z vonku, keď mali buď ruky špinavé, alebo niečo pchali do úst, strašne ťažko je ich ustrážiť, a ešte aj na vinobraní, milión ľudí, deti niečo mohli pochytať a dať si ruky do úst. Ten fenistil je na utlmenie aj bolesti, chúďatká malé, je mi ich veľmi ľúto.
zinuš nestresuj, ak sa u niekoho prejavil autizmus, určite to nebolo z očkovania, to zas - jedna pani povedala, neznášam takéto reči. 😠 Skôr sa na to pozeraj tak, že v dnešnej dobe radšej dať zaočkovať, lebo keby ochoreli na tú chorobu, keď ich nedáš zaočkovať, myslím že by si si to vyčítala viac.
Idem si niekde nájsť niečo o tej slintavke, katullka si ma trochu znervóznila tým. 😒

lumah
22. sep 2009

Slintavka je ľudový názov pre zápalové ochorenie dutiny ústnej (stomatitis). Môže sa vyskytovať samostatne, alebo môže byť súčasťou i iných infekčných ochorení s vyrážkami po celom tele (morbilli, variola, varicella), pri vysokých teplotách môže byť pôvodcom i vírus Herpes simplex. Po antibiotickej liečbe môže byť príčinou ochorenia aj pleseň (soor). Ďasná sú pri ochorení zapálené, červené, môžu krvácať, je výrazné slinenie a zápach z úst. Deti odmietajú jesť, pretože styk s potravou im spôsobuje bolesti. Horúčky by nemali trvať dlhšie ako 2-3 dni. Ochorenie môže trvať niekoľko dní, až dva týždne. Prenos ochorenia na iné dieťa alebo dospelého je výnimočný. Rovnako vzácna je i možnosť prenosu nákazy z dobytka. V liečbe je dôležitá dokonalá hygiena dutiny ústnej. Osvedčujú sa výplachy alebo čaje s rumančekom a šalviou, potieranie zapálenej sliznice 1 – 2 % roztokom genciánovej violeti. Pri sekundárnej infekcii sú potrebné i antibiotiká, najmä ak sú zväčšené regionálne lymfatické uzliny. Pre dieťa odporúčame dostatočný prívod vitamínov skupiny B komplexu (hlavne B1) a vitamínu C z prírodných zdrojov (pomaranč, ryža, mlieko, vajcia, banány), alebo z prípravkov dostupných v lekárni (väčšina je však pre vek od 3 rokov!), je však dostať i prípravky s vitamínmi pre menšie deti. Pre zvýšenie imunity a priamy protizápalový účinok je vhodným prípravkom Echinacea Hanus detský sirup pre deti od 6 mesiacov. Prípravok sa podáva deťom 3 x denne do čaju alebo ovocnej šťavy, vo veku dvoch rokov je dávka 20 kvapiek. Tento prípravok obsahuje aj vitamín C, a podáva sa pod dobu aspoň 5 dní. Pre úspech liečby je potrebné, je aby dieťa bolo počas ochorenia v teple.

lenkamt
22. sep 2009

Lumi - tie čo majú niečo odpracované a teda odvádzali peniaze do šr dostanú dva roky 256 a posledný rok 164, tie čo boli nezamestnané tak celé tri roky 164, mne sa to celkom pozdáva až nato že ma to zase obišlo, ako všetky zvyšovania 😀

a jedna pani povedala - prepáč ale my sme mali zhubný nádor vďaka očkovaniu proti tbc, jasné že v 98% prípadoch sa nič po očkovaní nestane, ale treba rátať aj s možnosťou že to očkovanie uškodí.
ja tu nikoho neodhováram od mmr, ja len upozorňujem že tie deti čo už raz mali problém po očkovaní živou vakcínou ho môžu mať znovu. a v zásade som aj za tbc, ale nech sa očkujú apoň 3mesačné deti, preboha však pichať živú tbc novorodeniatku ktoré nemá žiadnu imunitu je úplná sprostosť, a ver mi že mi to potvrdilo dosť doktorov 😉

lumah
22. sep 2009

slintavka postihuje najmä dojčatá a deti predškolského veku. Spôsobuje ju herpetický vírus. Infekcia sa môže šíriť priamo slinami alebo infikovanými predmetmi. Inkubačný čas je 2-3 dni, niekady týždeň. Choroba trvá približne 7 dní.Často sa začína horúčkou, dieťa je ubolené, plačlivé, sliznica ústnej dutiny a jazyka je intenzívne červená a zdurená. Postupne vznikajú žltobiele vriedky, lemované tmavočerveným lemom - afty. Deti slinia. Liečba spočíva v očistných výplachoch úst rumančekovým odvarom, príp. lokálne možno aplikovať aj Stopangin. Treba sa vyhýbať tuhej, príliš teplej a akejkoľvek dráždivej strave.

zinuska
22. sep 2009

lumi ja sa bojim toho ockovania,lebo nase dvojky mali zlu reakciu na tbc. tak ako pise aj Lenka,je tam väcsia pravdepodobnost,ze sa nieco stane :( tak preto sa bojim a vaham. Zvlast Alex na vsetko zle reaguje a vsetko tazko zvlada. a nieje to jedna pani povedala.citala som si diskusiu o reakciach na mmr a ver mi,ze je to dost caste,ze sa nieco stane. tak preto ma chyta panika 😖

lumah
22. sep 2009

lenkamt to viem, ˇmňa sa týka to prvé, ale nechápem prečo to nedali až do troch rokov.
Čo sa týka toho očkovania, vždy je nejaké percento, kde sa niečo vyskytne, ale je to minimum. Robím v hygiene, tak viem čo to obnáša, keď nedám zaočkovať. Jediné čo sa mne nepáči na dnešnom očkovaní, že nahúkajú do jednej očkovacej látky veľa rôznych kombinácií proti všetkému naraz a to je pre telo dieťatka zaberák. Ale bohužiaľ, dnes sa veľa ochorení vrátilo, proti ktorým sa nemuselo už očkovať - ak sa niekolko rokov daná choroba u nás nevyskytne, očkovanie sa zruší, ale bohužiaľ, tým že nám sem lozia skupiny ľudí z rôznych kútov sveta a dovlečú všeličo, ochorenia sa vracajú a očkovanie je nutné.
tbc sa pichalo aj v minulosti, pokiaľ sa nemýlim, ak je dieťaťko zdravé, nemalo by mu to uškodiť. Po narodení dieťatka sa ťa nikto nepýta, ani ti nikto nevysvetlí nič, berú to automaticky,ja som sa v kuse pýtala, kam ich zas vlečú a čo im idú robiť, lebo ti ani nepovedia sami od seba. No des.

lenkamt
22. sep 2009

Zinu, však sa pýtaj od doktorky na imunologiu na vyšetrenie tej bunečnej imunity, nám to ide zhodnotiť imunologička či očkovať alebo nie 😉 a budem pokojnejšia 🙂
pretože u nás po tom tbc to niektoré bunky nezvládli a z toho ten nádor. takže som zvedavá ako to u nás dopadne.

lumah
22. sep 2009

zinuska presne to isté som ti chcela napísať, ako lenkamt, že sa poraď s dokinou.
Ja netvrdím, že sa nemáš báť, ale netreba robiť paniku hneď, možno tvoje deti to znášajú horšie, že sa predsa len narodili o niečo skôr ako naši, neviem, možno aj naši zareagujú horšie, ale každopádne ich zaočkovať dám.

lenkamt
22. sep 2009

Lumi - súhlasím že treba očkovať, ale to tbc určite neskôr, neviem v ktorom roku vakcínu "zosilnili" a odvtedy sú tie problémy, takže mať znova dieťa tak sa min. do 3m tomu očkovaniu vyhýbam, je to len môj názor a len na tbc, lebo sa mi to zdá ozaj zavčasu.

a tiež sa mi nepáči čo všetko napchajú do jedného očkovania 😠 tiež by som radšej chodila častejšie, ako to takto kombinovať 😝

ja dnes nič nerobím, len sedím pri pc 😝

womenne
22. sep 2009

Ahojky tak som dnes bola s Nikom u zubarky ma to narazene,nesmie hryst a všetko mu musime krajat askor take kašovite jedla,pudingy a take.Som Sa dohodla s učitelkou budu mu to všetko krajat na drobno aby nekusal kedže ma to v predu.Malo by sa mu zo zrast ak to teda nieje zlomene čož uvidime za take 4 tyždne.Iba mu to mame umyvat a nie silno.No mam docela strach dufam že sa mu to zahoji anebudu musiet trhat ☹

lenkamt
22. sep 2009

Wom - neboj, bude to v poriadku 😉

womenne
22. sep 2009

katullka leiky dostanu ak vyjdu zle testy naši šli v necelom roku na alergiu a nedostali hned lieky dokonca viac ako 1,5 roka chodili le na kontroly,odporučila nam čo davat akym jedla sa vyhybat a to bolo vše.Zirtec dostali až ked sme sa prestahovali do bytu kde vlhlo a mali stalelaryngritidu.Ja sa ale tiež cchem spytat či ho muisa stale uživatked niesu problemy.

leni dik dufam že sa zaceli ved čim najdlhiš su tam tym lepšie.Dne som videla jednemu dievčatku staršiemu asi o rokuplne čierne predne zubky ☹ a aj spodne.

Inak ja som dnes nožničkami odstrihla nikolaskovi cumlik,dostal len kobrtku,take revy ale ukludnil a tak dufam že to pomože,už nesmie ddudku kvoli tomu zuku,baby držte place nech to zvladnem,som pripravena že nebdem spat 😢

lumah
22. sep 2009

lenkamt aj j tu dnes vysedávam. 😝
wom chuďatko malý.... už sa "teším" ako si naši niečo natlčú, nedá sa ich v kuse strážiť...
Nech sa mu to rýchlo zahojí.

grmitko
autor
22. sep 2009

ahojte babulky,
tak sme boli u dokiny, lebo Leusko ma rano take neprijemne kasle, ale nic to nie je, mozu chodit do skolky, odporucila mi do piatku ale iba na 4 hodiny, ze nech tam nespia 🙂

zinus, nasi mali tiez zlu reakciu po tbc, ale po mmr boli relativne v pohode, mali len jeden den teplotu, takze ani u vas to nemusi byt az take zle, ale ak chces mat kludne svedomie, tak sa porad s doktorkou 🙂

jankabambulka
22. sep 2009

ahojte kočky
ak mi niekto povie , že mal posratý deň tak ho asi vysmejem. napíšem vám čo sa mi stalo v nedeľu-

boli sme na preliezkach na lánskej - iné sídlisko s kade sme my a zhodou okolností sme tam sa stretli 3páry dvojíčiek.
my skoro 1,5r potom 2r a 2,5r. /inak všetko chaloši len naša katka hviezda dievčenská/no a jeden s tých dvojíčiek bol ukrutne zlý, robil každému zle... a jedna maminka si myslela že je môj, lebo stále behal za mnou, podával mi veci... a zjebala ma či si ho neivem ustriehnuť keď robí zle, hovorím ale ja som maminka tých dvojíčiek a ukázala som no a oni boli zrovna pri tých čo tam patril aj ten fagan. no a tak pokračovala no potom som jej vysvetli a chytila moje deti do rúk kto je moja JA. tak to bol len začiatok
potom
prídeme doma katka hovorí aa. tak bežím po nočníky a oboch posadím na ne . no a miško zobral katke plienku a zdrhol s ňou do kúpelky. katka bežala za miškom do kúpelky, ale na nui prišlo to AA
a tak to pustila na koberec v kúpeľke.miško po tom postúpal a katka chytila tričko blieľunke čo mala novučke dnes na premiere a tým tričkom začala utierať to nakadené!!! skoroma jeblo tak som ju rýchlo vyzliekla a pokým som jej dohvorála a rýchlo vyzula ponožky lebo som si myslela že to ona rozmačkala a ospršila ju tak mišo pochodil celý byt a na spodu ponožiek rozniesol hovianka po byte. tak ja som sa vrátila dívam na katkine ponožky a tie čisté už som vedela koľká bije a tak utekám za mišom a ten hnusák si myslel že ho naháňam a tak ešte sa schoval. katka medzitým prišla na nočník opäť lebo sa jej ešte chcelo. no a ja som medzi tým ešte poumývala tie stopaje nech sa to ešte vyše nerozvláča a katka sa vykadila a ako vyhadzujem obrúsky z čistenia tak katka zdrhla z nočníka a miško išiel okolo a šmiklo sa mu a padol do toho hovna -šerbla rukami a že ble ble a začal to utierať po sebe a bielom koberci..
no čo by ste im za to spravili??
alebo ešte niekto chce tvrdil , že mal na hovno deň

womenne
22. sep 2009

Janka vy mate na tie hovienka štastie 😀 😀 😀 ale nie tak to je fakt na hovno den a tej matke si to dufam roiadne vysvetlila 🙄 zbožnujemtake chytre

lumi dik sa mu to dost kniše neviem ako mu to umyvat.

mima595
22. sep 2009

JAnka - no aj mi je ta luto, aj sa mi smiat chce 😉 - no tiež neviem, ako by som ja reagovala - ale asi by mi do smiechu nebolo, akor do placu - ale cita sa to fajn 😉 -ale fakt len cita 😀 😀 😀
No neviem, co to dnes mali dvojky za den, ale ja som tiež v koncoch... proste Matus absolutne nepocuva, robi Baske zle... mam toho dost

No a dnes som bola na UZV - všetky merania vysli na 30. tyzden, aj vaha sa mi zdala dost nizka 1317g - takže som zase v strese - ono mi kazdy UZV vychadzal o 1 tyzden menej, ale teraz už o 2 ☹ - dvojky mali porodne vahy 3050 a 3100 v 38.TT a vyzera, že toto mono dieta bude mat menej ☹

grmitko
autor
22. sep 2009

mima, ale ved to nevadi ze bude mat menej, hlavne nech je zdrave 🙂 ale to mali krasne vahy dvojicky 🙂 nasi mali 2480 a 2820g 🙂 takze tvoji boli oproti mojim valibuci 🙂 🙂

aneti78
22. sep 2009

Mimka, ale ved mono deti maju bezne okolo 3 kg. to nebude male dieta 😉 neboj do porodu tolko mat bude. mne radili na pribratie deti v bruchu jest hroznovy cukor a pila som aj Gravimilk,ale nie kazdemu to chuti.

mima595
22. sep 2009

No mna to trapi z toho dovodu, že s najvacsou pravdepodobnostou pojdem na sekciu - a predpokladam, že planovanu - takže mam strach, aby to nebolo priskoro - keby to bol prirozeny porod, tak by to bolo ine.

katullka
22. sep 2009

Caute baby,

mima, preco mas taky strach, len kvoli tej vahe? Preco by to mala byt sekcia?

Dnes som bola u dr. s tym Samkom, moc mal negativny, afty uz mal v puse rozsirene, takze tiez dostal ATB

☹ . Paulinka uz je celkom v pohode, aj jej chuti papat. Samko dost poplackaval, ze ho boli pusinka. Ale nemyslim si, ze je to ta slintavka, doktorka to vcera trosku zvelicila, ona vzdy rada prehana a hned vyjde s tymi najhorsimi diagnozami. Ale na druhej strane je asi lepsie prehanat ako podcenovat. Dufam, ze aj Samkovi bude zajtra lepsie.

wom, drzim Vam palceky, aby ste to zvladli bez dudky 😉

katullka
22. sep 2009

lumi a na vinobrani to nedostali, oni to museli mat uz trochu skor. A tomu oblizovaniu hluposti asi celkom nezabranis. Ja davam pozor aby neoblizovali nic vonku, ale na 100% sa tomu neda zabranit. Napr. chodime na ihrisko, kde nosia vacsinou vsetky mamicky detom jest piskotky, tycinky, ovocie a kadeco ine, no a tam sa vsetky deti krmia s tymi pieskovymi ruckami. Nasi hned nabehnu tiez k jedlu, keby som im aj ja nic nepriniesla, tak aj tak im niekto da. No a tie afty mavaju aj dospely ludia, takze asi to nebude len z toho.

Sasi a kedy nastupujes do prace?

Zinus a bola si s Alexikom u dr.?

grmitko
autor
22. sep 2009

katulka este neviem presne, najprv musim ist buduci tyzden na skolenie a asi hned po skoleni 🙂

ajka72
22. sep 2009

mima a moje dvojky mali porodnu váhu 1840g a 2020g ale tým že sa narodili v 38tt boli plne donosené neboli v inkub. len museli nabrať vahu čomu sa dá mliečkom a aj prikrmovaním pomocť ale hlavné je aby si to potiahla čo najdlhšie aby mali všetky orgány vyvinuté tak hlavne buď vkľude 🙂

helka1
22. sep 2009

Ahojiky !
Mima, ved babetka naberaju najviac prave v poslednyh tyzdnoch 😉 😉 tak nestresuj oki 😉

Aj u nas bol den blbec, rano sa mi Adamko vycikal aj vykakal do nocnicka, no a potom to nechtiac prevrhol na koberec 😅 😠 , takze som mala o zabavu postarane, potom som si pomyslela, ze ked tolko nalozil tak ma aspon hodniku pokoj od nocnicka tak som mu navliekla slipky a v priebehu ranajok zrazu zo stolicky zacala tiect "voda" 😅 takze prezliekat ... Super ! Asi bola dobra konstelacia hviezd na taketo nehody.
Akurat ze Radka sa mi vobec nechyta na nocnik ☹ ☹ mam pocit, ze to este nedochadza na co ho treba pouzivat, tak som im dneska motivacne kupila nove nocniky - farebne, ze mozno ich to bude viac motivovat. No a to ste mali vidiet tu bitku o modry nocnik 😅 😅 😅 , cerveny tam stal chudak nedotknuty, lebo ho nikto nechcel. Zajtra skusi MM ist vymenit za modry , aby nebola bitka

Co sa tyka ockovania na TBC tak nasi boli ockovani len tohto roku, mali cca 20 mesiacov, v porodnici neboli lebo mali malu vahu a potom nam kazali prist az ked doberu hexu a prevenar. Tak som aj rada, ze boli takto nerskoro, vobec s tym ockovanim neboli problemy, ani im to nehnisalo, nic ! 🙂

zefa
22. sep 2009

janka..uznávam,že to bol "nahovno deň" ale aj ja som sa schuti zasmiala,pretože som to už podobne raz zažila..ibaže naša Nancy bola bez plienky a zrazu len bobky roztrúsené po koberci a Samko,že "mami Nancynka statila guličky"..mi to doniesol ukázať
mám tu na sídlisku kámošku čo má tiež párik o mesiac mladších...a oni to pre istotu poroztierali po stenách,krásne si ponatierali tváričky(žeby nový druh masky?) a prišli sa mamičke ukázať 😀

inak všetkým marodom skoré uzdravenie
teda urobím klop,klop..moji zatiaľ boli len 2x marodi
ani zuby nás netrápili..to sme len nachádzali nové a nové..ale sranda.. im vychádzali v rovnaký deň,ibaže zrkadlovo
zato nás na začiatku riadne trápili koliky,očkovania tiež zvladli v pohode..ja som im zakaždým okamžite na to dávala studený obklad a potierala heparoidom(pretože naša dokina moc nevie pichať inj.vždy im navreli hrče)
dobrú noc všetkým

mima595
23. sep 2009

Ahojte - dakujem za podporu, ja to teraz potrebujem 😉 😉
Katulka - lebo poznam praktiky primara, ku ktoremu chcem ist a viem, že on po 1. cisaraku odporuca 2.
a po 2. ked som este cakala dvojky, tak jedna moja kamoska, co mala 1.dieta na cisarak, tak si silou mocou vydobila prirodzeny porod /práve u toho primara/ a skoncilo to rupturou maternice, jedine stastie, že to bolo naobed, operacka bola pripravena pre inu pacientku, /len ta este lezala v pripravovni/ - primar utekal tak na operacku, že dalsiu kamosku nechal ležať na koze ☹ a chlapcek, ktory mal inak 3,7 kg musel ist hned do inkubatora a prevazali ho do PP ☹ - proste horor - a ta atmosfera v porodnici potom - vsetci dokotori boli z toho velmi mimo - stat sa to v noci, tak nezachrania ani ju, an dieta ☹

takže dakujem - neprosim, radsej absolvujem 2.cisarak, ako ohrozit seba a dieta

womenne
23. sep 2009

Ahojte ja len na skok idem k lekarovi konečne sipredpisat tabletky a mam aj kartu tak som zvedava čo mi poviem mam hrozny strach 😢

noc bola vpohode Niko nemohol najskor zaspat striedali sme sa s mužom pri nom aby zaspal nakoniec sa podarilo a spal,o 01.0 staršne vresky som ho nemohla utišit,tak až ked som zvyšila hlas tak prestal asi sa nevdel prebrat aleboneviem,som ho dala vycikat a spat knam tak zaspal s tatikom v objati 😵 potom som o preniesla a spal až do rana takže si myslim uspech.keby ste videli včera večer jeho oči chuda mal hrozne filaove podkovy pod očami lebo nespal na obed 😢 chudatko dnes ho budem uspavat trebars aj na rukach len aby zaspal.

Mima neboj sa ono najviac deti priberaju polsedne tyždne nie?ani 2.5 kg nieje malo,Ja som si vždy hovorila že keby som mala rodit jedine klasicky ale tiež sm otom počula že ked si mala cisarak ideš aj druhy krat,teda ak niesu komplikacie.To je fakt na lekaroch.
V šklke zatim v pohode tak som rada že aj dobre papaju a neplaču.

vieruna
23. sep 2009

Ahojte
Mima podla mna robis dobre co robis, ked posluchas lekara 😉 A moji mali tiez cca 2,5 kila ked sa narodili. A to sa narodili v 39tt. Jedina nevyhoda vtedy bola, ze boli slabucky aby si vytiahli mliecko a skoncili na flaskach. Ale som presvedcena, ze keby neboli dvaja, tak to "roztahame"
A sa vytesujem. Andrejko isiel do skolky sice s obligatnym nechcem ist do skolky, ale v poho. A ked prisli, tak sa ucka opytala,ze ci uz bude spinkat. Kedze som cakala najhorsie, ze budu chciet aby bol iba dve hodiny, tak nemal pyzamko ani nic. Ale od zajtra ho tam uz necham na cely den. Dufam,ze to nebudu zas len nejake tri styri dni a neskoncime zas s chorobou.
Vsetkym chorym prajem skore uzdravenie a krasny den