Dvojičky, druhá časť

catjob22
20. jan 2009

Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂

murkaa
4. dec 2009

vitaj Alienka. Ja mam tiez uz chlapca. Teraz ma 3 a pol roka. Do 3 rokov som ho nemohla spustit z oci, lebo hned nieco vyparatil. Ozaj zihadlo. Nevydrzi sediet ani pri jedeni. Ale zato sa zatial voci malym detom (aj nasim v brusku) sprava opatrne a starostlivo. Tak uvidime po porode. A manzel mi takisto pomaha. Musi. Inac by som to asi skoncila v nemocnici na lozku, lebo by som stale behala za malym.

Co sa tyka balenia na siroko. Su rozne nazory. No ja z vlastnej skusenosti hovorim BALIT. Mne pri kontrole v 4 tyzdni ortoped povedal ze to je O.K. a ked cez leto (maly sa narodil v maji) zacali 35 stupnove horucavy som nebalila, tak v 5 mesiacoch nemal vyvinute klbiky a zhanala som znameho ortopeda, lebo som tomu nechcela verit. Do 8 mesiacov sme potom balily na siroko a na nozicky ani opriet. Hoci uz sa sam postavil v postielke. Museli sme davat na to pozor. Takze dvojicky balit budem do pol roka uz preventivne.

Odber pupocnikovej krvi. Je to dobry biznis. Bohuzial u nas na Slovensku ina moznost nie je. Len sukromne institucie. Vyuzitie takejto krvi je len v ramci darcov a pribuznych. No vsade na svete je verejna databanka takejto krvi, kde vyuzitie spociva v tom, ze ak su kmenove bunky vhodne pre niekoho z databazy mozu sa poskyznut a takisto ak by ste vy potrebovali tak Vam dokazu zohnat vhodne trebars aj z Antarktidy. U NAS TO NIE JE, tak sukromnici ryzuju pekne prachy. Pytala som sa na to v Narodnej Transfuznej stanici. Mrzi ma to, lebo by som to urcite vyuzila s ovela vacsimi moznostami.

murkaa
4. dec 2009

Este som zabudla. Jedno auto sme tiez vymenili za ovela vacsie Citroen Berlingo a druhe je kombi. Keby sme isli aj na vylet alebo nejaku dovcu,tak nech sa nam vmestia este aj cestovne kabele. Ved 3 autosedacky su na cele zadne sedadlo. Myslim, ze tak to riesila aj Minkak s rodinou.

deny32
4. dec 2009

Katrin, nemas za co tolko dakovat.. ved som tam bola, tak som Ta objednala.. 🙂 to je najmenej...
Drzim palce na zajtra, nech sa predvedu.. nam tiez na zaciatku hovoril, ze to bude tazky oj, ale nakoniec sa predsa len podarilo nafotit 🙂
Mne dosli papiere z Ceptry, objednaval ma tam moj gynekolog... ale skusim tam este zavolat, ako pisala Vranka.. opytam sa na zlavy pre dvojicky.
K tomu autu.. manzel ma nastastie vacsie, tak tam by sme sa mali zmestit v pohode, aj ked kufor to nema nejaky velky... len neviem ako prezije pes, ze nebude pri okne 🙂
Ozaj, maminky, ako davate deculka do sedaciek? Obe davate dozadu, alebo jedno je vpredu so soferom a druhe vzadu s niekym dalsim?

katrinb
4. dec 2009

murkaa - ake mas uz pekne tt.....super, len tak dalej

murkaa
4. dec 2009

dakujem. Ved sa modlim, aby som bola aspon este na vianoce a silvestra doma. Hlavne kvoli malemu. Ved vianoce su pre detske ocka to najkrajsie. Po novom roku - uz budem po 34.tt (takze plucka vyvinute), tak mozem rodit. Aj doktor mi povedal, ze okolo 36 tt je to normalne. Ale sledujem kocky odtialto, ze rodili 38-39tt. Uvidim. Zatial na male nedostatky som O.K. UZ som spominala predtym.

deny32
4. dec 2009

Murka, ja Ti tie tyzdne tak zavidim.... v dobrom samozrejme.. 🙂

loginka
4. dec 2009

vitam nove dvojtehulky 🙂 🙂
my kedze sme po IVF sme sa velmi velmi tesili z tehotenstva, a nasledny utz v 5 ci 6tt ukazal 2 bublinky, tak sme mali tiez taky trosku sok, lebo sme neboli ani pred tym hrrr do dvojiciek, ale objavujem ten povab a jedinecnost toho pocitu, uz aj teraz ked nam naraz kopkaju v brusku a oslovujem ich 2 menami 🙂
a velmi obdivujem tu na fore maminky co to tak krasne zvladaju, mauzos, vranka, nana, minkak a dalsie
a budem sa od nich ucit
tiez tu nemame ziadnu pomoc, ale ked bude treba som rozmyslala aspon niekoho na upratovanie

ja by som asi nebola hned na rizikovom, ale kedze som od zaciatku doma, tak je to lepsie, aspon pre mna, lebo take tehu obtiaze mi zacali v 2 trimestri, prvy bol pre zmenu ukazkovy, ani raz som negrckala 🙂

nase auto mame male Fiestu, akurat n akocik a 2 sedacky 🙂 kufre asi dame na strechu 🙂 sluzobne je vacsie ale ktovie dokedy

pekny mikulassky vikend prajem

avila
4. dec 2009

Ahojky babulku 🙂

Take ste zlate, dakujem za podporu. Babany som uz kupila a inak je to super, zasytil ma hodne ten coctail (tie 2 rumby predtym asi odtajnim).

Fakt je super si asi obvolat vsetky institucie, co odber PK ponukaju a dohodnut sa s nimi. Drahe je to jak slak. Sa este prozpravam so svojim Dr., co mi povie, ak nieco.

Baby, my mame peugeot 107, C1 je taká istá, ak ju poznáte. Kupovali sme ju ani nie pred rokom. Vzdy som bola zastancom babyvaku a ani som nepomyslela na dvojky. A okrem toho sme s manzelom uprednostnovali nizku spotrebu. No co Vam poviem, rozmyslame nad kupom nosica na auto, bo manzel ked pocul, ze by sme ho mali predat, skoro neprezil. Ale ho ukecavam 😉 Nuz ale peniazky nam teraz budu treba, nejdeme vymyslat.

Alienka, aj ja mam strach... Ale verim, ze ked ja budem v poho, mali budu tiez. A myslim si, ze my zeny dokazeme aj nemozne, ked sa naserinkame 😉 Dobri ludia su vsade navokol, niekedy pomozu viac ako vlastna rodina.

Juj, sa vytesujem z tohto fora. Inak, moja babka rodila dvojky doma len za pomoci duly. A vsetko dopadlo OK.

alienka73
4. dec 2009

Dvojmaminky , ste strasne zlate, dakujem za privitanie 🙂 .

Murkaa vidim, ze tebe sa to uz krati, tak drzim palce aby si to vydrzala az do toho 39tt a aj vsetkym ostatnym, a nech sa nam narodia zdrave a krasne deticky 😉 .

Co sa tyka balenia na siroko tak my sme tiez balili az do pol roka, na odporucanie ortopeda. Nemali sme ziaden problem s klbikmi ale malemu to nastastie nevadilo. Aj ked nebol zabaleny celych 24hodin, a aj lekar nam povedal, ze niekedy ho mozme odbalit napr ked ho boli brusko, on odporucal balit hlavne v noci. Preventivne to odporuca vsetkym do tych 6mesiacov.

My mame toyotu auris a tiez ju mame len druhy rok a s takym rozrastenim nasej rodinky sme teda nepocitali 😵 .

Avila , s tou pomocou od cudzich mas pravdu, mne sa tiez zda, ze sa mi to na okoli ponukli na pomoc skor ostatne maminky ako nasa rodina 😒

nana77
4. dec 2009

jeeej, aj ja vitam nove dvojtehulky 🙂
ako pisu kocky, nebojte sa nicoho, vsetko sa da zvladnut 🙂 .

k tomu baleniu na siroko - aj nam pri odchode z porodnice povedali, ze klbiky su ok a ze ich uz balit na siroko nemusime, ale do papierov napisali, ze doporucuju balenie na siroko... tak sa v tom vyznajte. mam ale kamaratku - lekarku (aj ked nie ortopedicku) a ona mi povedala, ze urcite balit, vraj statistiky preukazali vyrazne nizsie percento problemov s klbikmi ú deticiek, ktore su balene na siroko. ja som balila 3 mesiace 24h denne a potom do 5. mesiaca len na noc 🙂

dracik1
4. dec 2009

baby, u nas sa preto bali nasiroko, lebo je to specifikum a vola sa to ochorenie českej panvy / myslim geograficky nazov/..tusim inde na svete to take nemali 😀 ...samozrejme je to dnes lepsie, ale aj my sme balili na odporucenie pediatra cca 3 mesiace a potom cca este 1-2 mesiace iba v noci

juliagregor
4. dec 2009

ahojte tehuľky aj maminky,
deti sme vozili takto: jedna škrupinka vpredu vedľa vodiča /nemali sme airbeg - ak ho máte dajte si ho v servise vypnúť, niekde pýtajú skoro 5000 Sk/, druhá škrupinka vzadu pri okne, vedľa autosedačka so starším synom, a ostalo asi 30 cm na moju riťku. 😀 . Ten kto z nás šoféroval tak, vyhral. 😎
Kúpili sme Fiat Ulysse /starší model, dali sme si doviesť z Nemecka/, dvojčatá sedia v druhej rade, Maťko v tretej rade. Nemáme tri sedačky vedľa seba, lebo sa tam deti zle dávajú. Ja som malá a nedočiahla som do stredu.

Pupočníkovú krv sme nedali odobrať. Súhlasím s murkaa, je to neskutočný biznis. pýtala som sa aj na darovanie, ale keďže sme boli rizikoví, tak nás nechceli. Zľavu na dvojičky nedávali žiadnu. Kočíkové sme dostali len 12000, (zvýšenie bolo až od januára a deti sa narodili v auguste) a to nám výdaje v žiadnom prípade nepokrylo.
Dvojčatá sú neskutočným žrútom peňazí. Čím sú väčšie, tým musíme riešiť nové veci. Iné je keď čakáte prvé dieťatko, ale ak už nejaké máte, tak rozmýšlate inak. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale čo stojí na kočíku 20000 ☹ . zato kúpite auto. No už som sa trošku rozohnila 😲 .
Všetkým tehulkám prajem bezproblémové tehotenstvo a užívajte si ho. 😎

dracik1
4. dec 2009

julia, suhlasim s tebou, ze dvojcata su zrutom penazi...cim vacsie tym viac penazi....kym boli mali a v kociku, nemuseli sme nic riesit..teraz , bundy, overaly, topanky,hracky, boze varim kazdy druhy den a vsetko sa zje, mlieko, jogurty a samozrejme plienky...nerobim si iluzie, ze moje deti budu tak skoro bez plienok.....
my mame oktaviu a vajicka sme mali obe vzadu a ja som sedela medzi nimi, teraz mame normnalne autosedacky a ja sedim v predu...ale cim su deti vacsie tym sa viac s muzom posuvame dopredu aby deti mali miesta na nohy...my sme ale vysoki, obaja 180cm, oktavka ma neskutocny kufor, zmesti sa nam tam vsetko, kocik, 2 velke ruksaky, plienky, mlieka , hracky a milion inych blbosti, co pri detoch budete potrebovat

vranka4
4. dec 2009

ahojte 🙂 ,julia,ten váš fiat je koľko miestny? my by sme si teraz chceli kúpiť nové auto,vybavujeme úver,ale potrebujeme 6-7 miestne ,teraz máme fiat punto-5 miestny a je nás 6 😀 😀 ,takže vždy jedna z báb mala smolu a ostávala doma 😒 ,najnovšie väčšinou chodíme na nákupy len s dvojičkami,baby majú už svoje záujmy ,ale občas sme chceli hlavne cez prázdniny všetci niekde vypadnúť a nemohli sme-teda nespratali sme sa 😀 ....z rodič. rodič. príspevku a jedného platu sa ušporiť nedalo,tak dúfam,že sa nám teraz konečne podarí kúpiť niečo veeeeeľkéééé,nie drahé,čo málo žerie a má super poistku 😀 😀 -utópia 😀

juliagregor
4. dec 2009

Vranka auto je 7-miestne, do pošty Ti pošlem link. Je super, komfort jazdy sa nedá porovmnať s autom, čo sme mali predtým. Chvíľku mi trvalo, kým som si zvykla ne veľkosť, ale teraz sa mi šoféruje super. Nebolo drahé.

dracik1
4. dec 2009

vranka, akurat som citala niekde recenziu, ze nejaky novy peugeot je v 7 miestnej verzii , pisal ju chlapik redaktor, ktory sam ma 4 deti a celkom auto pochvalil...aha, ale prave citam, ze nieco velke a nie drahe 😀 ...kamarat mal renault Nevada 7 mieste.....slak aby trafil tie peniaze... 🙄

eviska83
4. dec 2009

Ahojte
citam ze rozoberate auta 🙂 My sme v pondelok kupili Opel Zafiru 7 miestne- mame skodu fabiu combi - vosli sme sa s vajickami v pohode -len dost boli vzadu natlaceni- s dalsimi autosedackami by sme asi nevliezli 🙂
Takze my uz s tatikom na vianoce mame darcek,

vranka4
4. dec 2009

julia,ďakujem za link,pokukali sme s mm,zatiaľ sa rozhodujeme,že aké-v zálohe máme Daciu Logan,aj Opel Zafira-je super- len cena je vyššia,Ford Galaxy...zatiaľ sledujeme ponuky a čakáme na prachy 😀 😀 .potom sa len správne rozhodnúť 🙂
eviska,tak super darček ste si vybrali 🙂

deny32
4. dec 2009

Vranka, chcetye lem nove auto, alebo aj jazdene?
Brasko ma Volkswagen sharan, je 7 miestne.. alebo este skus Seat Alhambra.. myslim ze tiez je 7miestne. A ak chcete nove, tak skus Nissan Qashqai+2... to je tiez 7miestne auto.. my mame klasicky, su teraz fakt v super cenach. Mame ho rok a muzik je maximalne spokojny.
Baby, pri novych autach obidte viacero predajcov tej istej znacky.. posielajte maily do inych miest.. nam ho v Blave dali lacnejsie asi o 50tis oproti kE... a z cennikovej ceny sme dostali zlavu cca 130 tis Skk v decembri minuleho roku.. a to este nebola kriza v automobilovom priemysle.

vranka4
4. dec 2009

deny,mm chce nové,že s novým bude mať na pár rokov pokoj,ja by som pristala aj na nejaké 2-3 ročné,cena by bola nižšia,sledujeme aj na nete,ceny sa dosť líšia,to máš pravdu 😕 ....tak uvidíme,teraz sa len správne rozhodnúť 🙂

dracik1
4. dec 2009

vranka, niektore baby maju Seat Alhambra / myslim ze Lumah a aj zinuska - kazda po 3 deti / a su velmi spokojne, vela miesta, priestor a velky kufor...... 🙂

deny32
4. dec 2009

Vranka, moj mm poslal ziadost o pomuku mailom kazdemu predajcovi na slovensku, potomvybral najlepsie a poslal este ra, ze kto z koho.. 🙂)) ale fakt sa to riadne oplatilo. A teraz je obdobie, ked sa bude vypredavat modelova rada 2009 a nabehne 2010.. na tie starise budu davat zlavy, aby vypredali zasoby 🙂
U nas je to podobne..ja mam radsej jazdene, muzik radsej nove... aspon ked niekde "suchnem" jazdene, tak to tak neserie.. teda, este sa mi to nestalo, teeda nie na mojom aute ;) Ale ked Ti nove niekto poskriabe, zbytocny stres... 🙂

alienka73
5. dec 2009

Prosim vas a ako je to ak prejdem z rodicovskej "dovolenky" na matersku? Na starsieho syna dostanem do 3rokov jeho veku rodicovsky prispevok plus ten pridavok na dieta tych cca 21euro a po 3rokoch uz len tych 21euro plus novu matersku? Ci na nho dostanem cely rodicovsky ako dostavam teraz?

Neviem spat, tak tu mam uvarenu medovku a cakam kedy vychladne. Skoro kazdu noc sa budim na vecko a potom take dve tri hodinky neviem zaspat 😖 .

A s tymi peniazmi je to ozaj strasne. Ked sa vam narodia tri deti po sebe v rozmedzi par rokov tak na kazde dostane matka zvlast matersku aj rodicovske, pritom staci vybavicku nakupit raz a deti si to podedia a ked sa narodia naraz dve ci viac tak uz peniaze idu len na jedno, pritom mne po starsom synovi nestaci pre dvojicky jeho kocik, oblecenie, sedacka, stolicka na papanie, postielka atd atd , musim dokupit pre druhe dieta vsetko 😠
Idem si radsej dat tu medovku.

murkaa
5. dec 2009

dracik, aj my sme chceli povodne oktavku, ale ked som otvorila to berlingo tak ma to presvedcilo. Je tam perfektny pristup k zadnym sedadla. Dvere su zasuvacie. Cize ked tam budu autosedacky, tak sa k nim nemusim zohýbat, krcit a deticky jednoducho vsupnem z kazdej strany. Este neviem ich rozmiestnim, lebo vacsinou chodim sama bez manzela. Ked idem k nasim a pod. No a ked na nakuptak deti strazit doma, alebo manzel so mnou, co je pre neho trest. Asi radsej bude behat s kocikom po dvore.

Alienka ja som na zaciatku tiez nevedela spavat. Dokonca som uz dosahovala dobru neurozu. Medovka nepomahala a ani nijake caje a byliny. Este je taky caj ROOIBOS, ktory sa moze v tehotenstve pit. Dostat ho aj v obycajnych potravinach, DM drog. Tescu atd. Ani co mi Dr. predpisal. Nakoniec som isla za psychiatrickou znamou a ona mi dala take nebenzodiazepimove hypnotika. DUFAM, ze sa tomu vyhnes. Ja som dost dlho tu informaciu o dvojickach nemohla spracovat. Teraz ked mi manzel tak vela pomaha som asi kludnejsia. ved aj okna mi poumyva. Sice spolu so svokrou, ale snaha sa ceni.
No vecicky su dobra fuska. Ja som mala po chlapcovi taku fantasticku deku tak, ze dokupim druhu, no nenasla som ziaden obchod kde by ju mali. Tak som hladala cez net a iba v jednom shope za 16€. Skoro ako fusak. Ale kupila som ju, lebo je zapinacia, makucka a dobre som ju vyuzila uz vtedy. Dobre skusenosti mam s nou. A n iektore vecicky teda nakupene nanovo dvojmo.

alienka73
5. dec 2009

Murkaa ja mam roibos doma, pred tehu som ho pila ale teraz nemozem caje ani citit. Ta medovka v noci to bol pokus a celkom sa dalo ale teraz mi muz uvaril roibos a nemozem sa ho ani dotknut - smrdi mi. Sem tam si rano dam kakao ale inac pijem len cistu vodu. A nad ranom som nakoniec zaspala okolo 6tej a maly sa zobudil pol hodku po tom, nastastie ma este nechali vyspat skoro do 9tej. Su noci ked spim celu noc ale vacsinou ak idem spat s malym okolo 22hej tak vtedy sa zarucene zobudim okolo 3tej a buntosim 😔 .

matelko1
5. dec 2009

ahojte 🙂
vidim,ze ste tu rozoberali auta.tak moj nazor je,ze fungel nove sa neoplati,my sme si tak kupili a vysli sme z autosalonu a cena uz rapidne klesla.do auta sa neoplati investovat.po 3 rokoch sme ho predali za polovic.cenu a teraz co mame tak sme kupili 2-oj rocne,ani vela nestalo a sluzi nam uz 4 roky,no a teraz znova uvazujeme,ze kupeme take 2-oj rocne a vacsie,lebo sa nepomestime do toho nasho s dvoma detvakmi 🙂

baby celu noc som nespala.take krce som dostala do hlavy a tak priserne ma hlava v noci rozbolela,ze som myslela,ze skolabujem.to je hrozne.co si mozem,ake lieky na hlavu dat.uz som si ju aj bio-lampou nahrievala a nepomohlo.

lumah
5. dec 2009

My máme Alhambru a som veeeeľmi spokojná. 😉
murkaa ty si priamo Z Pk?

cicuska
5. dec 2009

ahojte no ja som sa tu neukazala aspon sto rokov, no nejko pri tych mojich babach nestiham. Chcela som Vas ale poprosit ak poznate niekoho ale prave vy chcete kupit vajicka PegPerego 0-13kg tak dajte vediet , mam ich po svojich babach uz dost vyrastli ale cca od decembra by mohli byt k dispozcii.Ohlaste sa cenu dohodneme.Original nove stali vtedy to bolo 4800sk aj s bazou do auta. Vdaka za pomoc.

lumah
5. dec 2009

cicuska tvoje bambulky budú mať teraz prvé výročie, že? 🙂

juliagregor
5. dec 2009

Ahoj alienka rodičovský príspevok a materskú nemôžeš dostávať naraz. Čiže musíš zrušiť rodičovský na staršieho syna na Úrade práce a sociálnych vecí a rodiny, tam Ti dajú potvrdenie a to odnesieš na sociálnu poisťovňu, kde sa prihlásiš na materskú /papiere od gyndoša, ak náhodou porodíte skôr, tak sa materská vypláca dňom narodenia detí, potom sa papier od gynekológa nedáva/. Tento postup platí ,ak tvoj starší nedovrši 3 roky, keď nastúpiš s dvojčatami na MD.
Inak ak si zamestnaná /stále ťa zamestnávateľ vedie v evidencii/ dá sa dosiahnuť slušná MD. Ak chceš napíš mi do pošty. Vysvetlím. Ale opakujem musíš byť zamestnaná a byť stále na RD so starším synom. Ak by Vás náhodou zamestnávateľ prepustil pred nástupom na m, choďte na PN, vtedy ste pol roka v ochrannej dobe. Potom by ste prišli a zvýšený rodičovský príspevok.