Dvojičky, druhá časť

catjob22
20. jan 2009

Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂

mbavlsikova
30. aug 2011

AHOJTE maminky dvojok, dnes som bola na ultrazvuku, a jedno ma menej plodovej vody a zaostava s rastom ma len kilo. Ako vas tu citam tak v 30tt máte krasne vahy a tie moje su take malinke. Vraj zatial nemam robit paniku ze je to este na hrane, ale moc tym lekarom neverim 😒 😒 o dva tyzne opet kontrola tak snad to bude ok. Ak ste mali niektora podobnu skusenost prosim napiste mi o tom. Dakujem

juliagregor
30. aug 2011

@mbavlsikova ahoj, a druhe ma kolko? čakáš jedno alebo dvojvaječne? dvojvaječné sa bežne rodia aj s kilovým rozdielom, ak jednovaječné, tak rozdiel nesmie byť viac ako 20 % váhy...potom je lepšie ukončiť tehu...

andrea_b
30. aug 2011

@mbavlsikova neboj sa a ver lekarom...moji chalani mali rozdiel vo vahe, nakoniec to vyskocilo na 1,7kg a 3,3kg pri pôrode. Obaja su OK, len Alexik musel ostat v nemocnici na vykrm ;)
Bude dobre!

tina1979
30. aug 2011

ahojte kocky, prosim Vas, vedeli by ste mi poradit ako krmit dvojicky ? Uz sa nam narodili drobcekovia v 34tt a boli v nemocnici flaskovani 3 tyzdne. Teraz sme doma druhy tyzden a ucime sa kojit. Celkom sa to naucili , ale nedokazu vytiahnut celu davku . Z flasky im davam 80ml. Tak ich dokrmujem. A cely proces nam trva skoro 2 hodiny. Nestihnem sa ani otocit a uz sa zacnu budit , ze chcu papat zase. Ako ste vy riesili krmenie ?

medinila
30. aug 2011

@tina1979 my sme sa narodili v 32tt.Pocas pobytu v inkubatore dostavali tiez len flasku.Ked ich vylozili z inkub.tak som skusala kojit,ale setricky trvali na tom ze tak max 10 minut a potom dat flasku.Stravili sme v nemocnici este 4 dni co bolo malo aby sa deti naucili sat.Doma som sa tiez snazila kojit,ale vobec som nevedela ci sa dostatocne napili alebo nie.A ako vravis,strasne vela casu.... Tak som nabehla len na odsavanie,co som vlastne robila od ich narodenia a vydrzala som odsavat dalsich 9,5 mesiaca.Mozno to chce trpezlivost a casom sa to upravi.

tina1979
30. aug 2011

@medinila my sme presne rovnaky pripad, tiez nam sestricky neodporucali kojit prve tyzdne . Akurat si idem kupit digitalnu vahu, aby som vedela zistit kolko si dokazu vytiahnut, ze ci to ma zmyslel kojit. Presne toto zvazujem, ze by som iba odsavala , ale obavam sa, ze by sa prestalo tvorit mliecko. Klobuk dole, ze si tak dlho vydrzala. Mala si dost mliecka pre oboch , alebo si to kombinovala s UM? Lebo ja momentalne nemam dostatok mliecka pre oboch a vsetci mi radia, ze to treba " roztahat" 🙂

mbavlsikova
31. aug 2011

@juliagregor ahoj pisu dvojvajecne,ale tym ze su to dievcata tak to vraj nie na 100%.MOc sa o ne bojim 😒

mbavlsikova
31. aug 2011

@andrea_b a donosila si az do konca tehu?

andrea_b
31. aug 2011

@mbavlsikova mala som plánovanú sekciu a rodila som 37+5

mbavlsikova
31. aug 2011

@andrea_b tak to si mala super, tiez mi doktorka planuje sekciu, dufam ze sa mi tiez podari ich v brusku udrzat az do konca 😀

medinila
31. aug 2011

@tina1979 zaciatky boli tazke,ale nie som jedina co odsavala.Nasla som tu mamicky,co si tym presli a podporovali ma.Odsavanim mlieko nestratis,len treba odsavat pravidelne a mlieka bude az az.... My sme jedli kazde tri hodińy a medzitym som odsavala.Mala som pocit ze cely den je len o odsavani a papani.UM som zacala davat az po siestom mesiaci a to len jedno krmenie.Ostatne sme si vystacili s materskym.Je vsak pravda ze baby neboli velke jedacky.Skus napr.jedno krmenie kojit jednu a druhe krmenie druhu.A popritom este odsavaj.Urcite to nevzdavaj,mater.mlieko je "sol nad zlato " Moje nedonosene deti s malou vahou,neboli este ani raz chore a to aj napriek tomu ze v zime mal manzel chripku a ja som tiez nachladla. Stale si hovor: Odsavat je pre mna len par mesiacov ale pre deti je to zaklad zdravia na cely zivot.Drzim Ti palce,urcite to zvladnes

smejko
31. aug 2011

@medinila @tina1979 moji chlapci boli uz v porodnici na UM, mliecko sa mi sice tvorilo, ale malicko a pre oboch to nestacilo. Doma som zo zaciatku kojila a dokrmovala UM, ale zacali mi z toho grcat, takze hoci nerada, namiesto kojenia odsavam. Obcas cez den ich prilozim, aby som citila ten krasny pocit, alebo ked kricia aby sa upokojili. Takze tiez, ak mozes, koj alebo odsavaj. Drzim palce

tina1979
31. aug 2011

@medinila
@smejko a to mate dostatok mliecka pri odsavani pre obe babatka ? Lebo ja urcite nemam , aj keby som co robila. Papaju kazdy 80ml a to nedokazem kazde 3 - 4 hodiny dat zo seba 160ml. To odsavanie mi nerobi problem, to mi pride rychlejsie ako kojenie, takze taku moznost berem ako idealnu a vidim, ze by som nebola sama. Momentalne skusam vacsieho jedaka kojit a dokrmovat UM. Mensieho jedaka krmim s flaskou mix UM +MM. Mozno sa kojenim rozbehne viac mliecka a obaja budu mat dostatok.
Ked ste flaskovali , davali ste obom naraz papat, alebo najskor jedneho ste vybavili a potom druheho ?

anickao
31. aug 2011

cawte baby ked uz spominate odsavanie, idem kupovat odsavacku, poradite mi aku???? odporucaju mi pakovu alebo elektricku, ale neviem ake mate vy?

danabel
31. aug 2011

@anickao ahoj, sorry, že sem tak vstupujem, len som náhodou zahliadla tvoju otázku ...ja som odsávala 9,5 mesiaca a mala som všetky typy odsávačiek 🙂 začala som v balónikovou od sestry, neodsala som skoro nič, možno najakých 10 ml a za strašnej námahy a bolesti bradaviek (aj z kojenia), potom som mala piestovú, to bolo skoro to isté, kúpila som pákovú so silikónovým masážnym nástavcom, ktorý simuluje sanie dieťaťa, tak to už bolo v pohode, ale po 5 minútach som si už necítila ruku...no a moja posledná a podľa mňa najlepšia (mám ju odloženú pre druhé bábo, ostatné som predala) je elektrická Medela s tým okrúhlym ovládačom na reguláciu intenzity a rýchlosti sania. Odsávanie je veľmi pohodlné. Ešte som mala takú fintu, že keď som odsávala z jedného, tak som mala podložený pohárik alebo fľašu aj pod druhým prsom, lebo sa mi aj z toho zároveň púšťalo mlieko samé. A ešte rada, že odsávanie sa treba na začiatku naučiť, nejde to samé a niektoré, čo to vzdajú neodsajú medzi kojením nič. Pri neustálom odsávaní sa množstvo mliečka postupne zvyšuje.

medinila
31. aug 2011

@tina1979 nevzdavaj to a nemysli na to ze nemas mlieko.Ja som zo zaciatku tiez mala ten pocit.Trapila som tie prsia odsavackou az som mala bradavky znicene.V nemocnici mi jedna sestricka,ukazala ako to robit rukou a ja som mala pocit ze toho tecie viacej.Asi mesiac som si odstrekovala rucne a potom si tie prsia nejako zvykli aj na odsavacku.Vela pi a skus aj nejaky caj na kojenie.
Krmila som najprv jednu a potom druhu,lebo sme mali reflux a po jedle som musela drzat dost dlho vo zvyslej polohe.Ako som uz pisala baby neboli velke jedacky.My sme vo vasom veku pili len 50ml.Tvoji chlapci maju vacsi apetit 😉
@anickao podla mna zatial nekupuj.Sprav si prehlad kde co maju,co stoja a ked ju budes potrebovat tak si ju kupis.Ked budes v porodnici tak ti mozu pozicat odtial. Ja som si kupila mechanicku Tomme tippee,ale zo zaciatku mi to neslo tak som odstrekovala rucne. Neskor som si kupila elektricku Medela.
Ak budes kupovat odsavacku len aby si odsala prebytocne mlieko,tak ti staci mechanicka.Ak vsak odsavanie nahradi kojenie tak je lepsie mat elektricku.

jarula10
31. aug 2011

@tina1979 Začiatky sú naozaj ťažké. Moje deti boli na začiatku dokrmované. Adelka bola menšia a asi si nedokázala toľko vytiahnuť, Šimonko mal prirastený jazýček, podstrihli mu ho až keď sme odchádzali z nemocnice a preto si nemohol vytiahnuť. Tak som prikladala, boli aj tak hladní, tak aj dokrmovala a odsávala. Doma sme s tým pokračovali, nevážila som ich, či sú najedení, keď plakali tak som dokŕmila odsatým alebo UM. A to som ich prikladala aj na pol hodinu! Postupne som mala mlieka, že som nedokrmovala UM, len odsatým. Hlavne Adelke to trvalo dlhšie, kým si vytiahla dosť.
Bol to jeden kolotoč kojenia, odsávania, dokrmovania, prebaľovania a aj plaču. Skončila som s jedným, začal plakať druhý 😖 Podporili ma najbližší, tak som to zvládla. 🙂 Sústredila som sa hlavne na to a prikladala. Postupne to prišlo a pekne sa napapali a odrazu vydržali tri hodiny. Tak si myslím, že ak máš mlieko, keď budeš prikladať a odsávať, bude sa ti robiť dosť a ak sa dokážu dobre prisať, tak to príde časom, že sa aj naučia napapať a nebudeš musieť odsávať.
Keď sa mi konečne kojenie rozbehlo sa mi to potom skomplikovalo ešte aj roztrhnutými bradavkami. Jedna sa mi nevedela zahojiť, lebo som v nej mala infekciu. Trvalo to 2 mesiace, čo som kojila z toho jedného s plačom. Tak som zas aj odsávala. Potom sa to vyliečilo a ja som si to začala "užívať" 😀 Začala som kojiť naraz, malí sa teraz najedia za 4 - 5 minút, vydržia 3 hodiny, v noci aj dlhšie. Všetko to stálo za to! Je to krásny pocit a deťom sa zatiaľ darí výborne. Držím ti palce! Chce to veľa trpezlivosti a sily ale dá sa to zvládnuť. Je to náročné, aj napriek tomu treba myslieť pozitívne a veriť si, že to pôjde 😉
(Som sa teda riadne rozpísala! 😅 )

bbtina
1. sep 2011

Ahojte,tak oznamujem vcerajsi necakany prichod na svet nasho Lucasa 1640/41cm a Dominika 2400/46cm🙂

dibik
1. sep 2011

@bbtina este raz ti aj takto blahozelam ku krasnym chlapcom. prajem, aby lucas rychlo pribral a aby si ich mala co najskor pri sebe 🙂. Joj, tesim sa velmi 🙂.

matelko1
1. sep 2011

@bbtina blahozelam ku chlapcom a prajem aby lucas rychlo pribral a pustili vas cim skor domov.

andreaka11
1. sep 2011

@anickao odsavacku by si mala kupovat, az ked budes mat babatka. ja som mala el. madelu na obidva prsniky. bola super!! mohla som si nastavit intenzitu odsavania a aj rychlost. ak by ti nevadila z druhej ruky, dohodli by sme sa nejak.

andreaka11
1. sep 2011

@tina1979 ked som kojila a mala som pomoc, tak som kojila obidvoch naraz. potom thomas prestal, tak som ich krmila zvlast, ale je to dost obtiazne, ked kojim jedno a druhe mi place... bolo to dost zlozite. potom som ochorela zz vycerpania a zacala som ich krmit um.ml. polozila som si ich na gauc z obidvoch stran a vsetci sme boli spokojni 😀

smejko
1. sep 2011

@tina1979 ja som nemala ani nemam dost mlieka. OBcas je to lepsie, obcas horsie. Ale vacsinou my vyjde na 1 davku denne pre oboch - co je teraz cca 110ml. Mlieko "zbieram" vzdy od vecera do dalsieho dna, uchovavam v chladnicke a uz sa mi stalo asi 3x, ze som nestihla spotrebovat do 24hod tak som zamrazila. Teraz asi 2 dni mam menej mlieka, takze jeden den dostal MM jeden a druhy den druhy. Pijem caj od Weledy, davam si homeopatika Ricinus Communis 5CH (bezne dostupne v lekarni). Chlapcov cez den obcas prikladam, ale z cisteho MM (aj z kombinacie MM+UM) mi vracaju. Takze odstriekam a zahustim Nutritonom. Tak to lepsie stravia. Drzim moc moc palce.

@anickao ja som mala pozicanu v nemocnici Aventu rucnu a domov som si kupila elektricku. Ale mam pocit, ze pri odsavani rukami mi to ide lepsie. Ak by si chcela, mam doma fungl novu Avent rucnu - nevhodny darcek, dostala som ju spolu so sterilizatorom, ale kedze som mala uz elektricku doma, tak som ju vobec nerozbalila. Ak chces, posli IP, dohodneme sa. Alebo ak chces, aj tu elektricku Ti viem predat. Staci na nej vymenit jeden kus (co sa dotyka prsnika) a bude ako uplne nova.

lucia.kl
1. sep 2011

@bbtina gratulujem, a nech Lucasko pekne priberá, vidím, že si sa nakoniec rozhodla pre iné druhé meno 😀 tak sa teda držte všetci traja 🙂

modra
1. sep 2011

Ahojte 🙂
mala by som jednu otazocku na vas baby.. Mali ste niekedy pri detoch napenenu stolicu? A taku ze ma kyslasty zapach? Nase baby taku maju ale nie vzdy raz maju krasnu prazenicu a raz maju taku riedku napenenu s kyslastym zapachom je to normal? Lebo dokyna mi poradila mrvkovu tak od vcera davam mrkvu uvarenu ale neviem ci to pomaha..

juliagregor
1. sep 2011

@bbtina gratulka k detičkám a prajem vela, vela zdravia... 🙂 🙂 🙂

tina1979
1. sep 2011

@andreaka11
Ako kojite babatka naraz ? Mam aj ten kojenecky U vankus, zatial to skusam iba s jednym a trenujeme. Zmestili sa vam obaja v perinkach na ten vankus, alebo museli byt na holo ? Daju sa tak kojit uz male 3kg babatka ?

@smejko Mam aj kojenecky caj, aj homeopatika a snazim sa pit cca 4-5l tekutin. Ake UM davas ? Mne zatial nastastie negrckaju, tak si ich prikladam , len su z toho stale hladnucky, tak asi si nevedia vycucnut. Drzim palce, aby Ti to co najdlhsie vydrzalo.

@jarula10 velmi si ma potesila s Tvojou spravou. 🙂 Ja tiez prikladam na pol hodinu a stale placu, tak urcite to je malo. Potom musim dokrmovat. Odsavam pravidelne, tak dufam, ze budeme mat postupne viac mliecka.
Nahodou si nepamatas kedy zacali pekne papat z prsnika celu davku ? Som rada, ze sa da prejst z flasky na kojenie, lebo vela ludi mi tvrdilo, ze sa to neda. A ked maju Tvoji drobci 5 mesiacov , stale spinkavaju 3hodiny ? Prosim Ta, ake polohy pouzivas pri kojeni ?

andreaka11
1. sep 2011

@tina1979 ja som nemala ten u vankus. je vela sposobov, ako sa da kojit naraz. odfotim ten papier, na ktorom som to mala ja.
inak baby s novorodeniatkami, sprchovali ste sa s babatkami? im sa to velmi paci. ale robit iba s pomocou! manzel poda, manzel zoberie. a ked ich kupete v kybliku a su hladne a date im prst do ust, tak budu na nom zavesene 😀 je to vazne pekne. chyba mi to, skoda, ze rastu tak rychlo...

idem porobit tie fotky a dam ich sem

tina1979
1. sep 2011

@andreaka11 ak by si sem dala papier, ako sa da kojit, bola by som rada. Dakujem

juliagregor
1. sep 2011

@tina1979 nemala som koj. vankuš, len som deti podložila poduškami...sadni si na postel a deti si daj vedla seba a pod každého daj podušku, bud jednu alebo dve - záleží aké máš prsia, deti musia k prsníku a nie ty k deťom, potom ťa bude bolieť krk...držím palce 🙂 v albume mám jednu foto