Dvojičky, druhá časť

catjob22
20. jan 2009

Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂

jankaa15
14. máj 2010

pekny neskory vecer prajem 😉
tak dnes sme boli na tom 3D uz aj fotecky su v albume 😀

a krasne fotecky mate aj vy mamulky-tehulky 😉

doublemamca
14. máj 2010

ahojte holky......mno pekne dlho som sa tu neukazala a vitam nove dvojtehulky a gratulujem vsetkym uz maminkam,,

dievcata, moji krpci maju 7 mesiacov...ako je to u dvojciat s psychomotorickym vyvinom? trosku mam obavy, bo Samko sa pretaca uz dlhsiu dobu, stoji na styroch, sam sa uz skoro posadi, presunie sa vsade kam potrebuje, aj ked este nelaskuje..ale uz k tomu nema daleko....ale Timejka sa nepretaca...vie sa pretocit z bruska na chrbat,ale robi to,len pocas spanku....sama sedi krasne rovno ale len ked ju posadim ja (to vsak nechcem robit,bo som citala,ze to nie je zdrave na chrbticu)...cize ked sa hra v lehu na chrbte alebo na brusku, vobec sa nikam nepremiestnuje, neotaca, na sturoch sa drzi ked ju na ne postavim, hupe sa dopredu a dozadu,ale inak nic.......trosku sa obavam,ci nemoze byt nejaky problem...alebo je len pasivnejsia ako jej bracek?
poradte tie,co uz mate skusenost prosim...

juliagregor
15. máj 2010

ahojte,

doublemamca psychomotorika u detí je rozdielna, ja mám jednovaječných chlapcov a každý išiel svojím tempom, bol medzi nimi rozdiel dobré dva týždne, nechaj ich...sama si napísala, že Timejku nepodsadzuješ a toj e fajn...my sme boli aj pod dohľadom neurologa aj neonatologa a bolo všetko fajn, treba to nechať na deti, potom tak nepadajú a majú pevnejšie svalíky....
deti ti majú sedem mesiacov a to nie je ešte tak neskoro, aby si sa stresovala....ona je lenivšia a jej to vyhovuje, píšeš, že pekne sedí a pohupuje sa na štyroch, to ti bude za chvíľku plaziť alebo loziť....
každé dieťaťko je jedinečné a to platí aj u dvojičiek, vždy je jeden dominantnejší a šikovnejší....

mne vždy vadilo, ked mi rozprávali už mali sedieť, už mali sa otáčať, už mali chodiť...a prečo s nimi nechodíš na ruky? daj ich do chodítka, tam sa naučia....ja mám kamošku čo polročné dieťatko dávali do pavúka a vodili za ruky, lebo chcelo...jasné, že chcelo, ked jej to ukázali...😠 teraz má 4 roky a tak staršne zle chodí, že musia rehabilitovať... 😖
tým som chcela napísať, že každé dieťaťko má svoj čas na všetko, na sedenie, otáčanie, plazenie, lozenie aj chodenie...

prajem pekný deň

janka krásnučké fotečky, a som zvedavá, či bude druhé dievčatko 😉

dior
15. máj 2010

feferonka dakujeme 🙂 este 1m vydrzaz,nech si nas tatinko moze hned zobrat uz domkov-ved uz sme nestastni z takeho dlheho odlucenia....

janka ake pekne zabery vam porobili, krasne babatka 😵

juli- to muselo byt neprijemne,ale ved ty mas svoj zdravy rozum a ten ti urcite hovoril, to co teraz,ze kazde dieta je ine a co mali ti ludia dvojicky,ked ti takto radili 😅 , ja do pavuka urcite nedam a byvaju dvojicky spolu chore,lebo vraj jednov. byvaju narovnako 😕

juliagregor
15. máj 2010

dior ja ti verím, že je vám dlho...

každý je iný, majú rôzne povahy...a choroby..oni to chytia od seba....ale uplne narovnako chorí nie sú...napr. ked išli zuby Šimon mal vysokánske horúčky, on trpel a Adkovi zubky vyšli ani som si nevšimla, tiež som čítala, že by mali mať rovnaké dg. zatiaľ nám to sedí...odsledované to mám len pri očkách a sú zrkadlovým obrazom...Adovi začalo ľavé očko utekať v decembri a šimovi pravé na konci januára..
a moja dr. dáva rovnaké lieky všetkým, niekedy idem len s jedným, akože "vzorka" ...rehoceme sa na tom...
a to radili ľudia čo nemali dvojky...
tvoja intuícia a rozum Ti napovedia čo robiť...ja koňa "poznám" až od novembra a maminy mi tu radili...neporovnávaj, každé je iné ...

jennys super, že sa Lucinke očká zlepšili 🙂, aj mne sa zdalo na fotkách, že jej tak neuteká 😉 som veľmi rada...

katrinb
15. máj 2010

fefferonka - ahojky moja..no suhlasim, ze mate frajerky 😉 , lebo som pozerala na tvojich chalanov...a aki su uz velki....pekne vyrastli...a peknuckiiiii. A ako to zvladas? Predpokladam, ze v pohodicke....

jennys - stale som sa nedostala k fotkam a clankom nejakym.....snad sa polepsim .....casom ☹

Juli - pekne si to napisala s tym psychomotorickym vyvinom...

jennys
15. máj 2010

Ahoj kočky,
DOUBLE ahoj, Juli ti to napísala dobre. Ja som chodila s Lucku cvičiť vojtovku a sestrička presne vždy vravela, že neposadzovať kým sa dieťa samé neposadí, proste nesnažiť sa ten vývoj ovplyvniť. Na ostatných sa vykašli ak ti radia opak. A treba si potom aj všímať ako sa dieťa pretáča či sa nevypína do luku alebo keď sa stavia či sa vyťahuje rukami alebo tlačí hore nohami, či našlapuje na chodilo pri chôdzky a presne vravela, že nevodiť za ruku, nedávať do chodítok. V neskoršom veku by potom mohli byť problémy s chrbticou. Dieťa sa má najskôr pretáčať, potom plaziť sa, dať sa na štyri, zo štyroch sa posadiť a potom začať stavať a chodiť. A myslím si tiež že na 7 mesiacov ešte má čas. Počkaj ešte taký mesiac a potom sa na to spýtaj. A niektoré detičky čo sa narodili predčasne tak tie mesiace sa trošku posúvajú, neviem či je to aj tvoj prípad. Môžeš ju len motivovať nejakou hračkou ale nezasahovať.
JULI díky, s okuliarmi to bude ešte nadlho ale som rada, že trošku sa to pohlo. A dobre som sa nasmiala že k doktorovi chodíš len s jedným ako "vzorkou", to si fakt dobre napísala.
🙂
KATRIN ale však to nevadí, ja sa nikam neponáhľam a ty len ako máš čas takže sa mi nemusíš ospravedlňovať, snáď sa k tomu časom dostaneš a pošleš mi. Kto môže a chce napíše, kto nemá čas tak jednoducho nemá a napíše inokedy.

murkaa
15. máj 2010

medzi mojimi je tiež cca dvojtýždnový rozdiel vo vývoji

jeenys, prečo sa dieťa nemá vypínať do luku? mne to Danielka robí.

jennys
15. máj 2010

MURKAA tak to potom nie je dobre, ona si to uľahčuje, proste neviem ako by som ti to vysvetlila. Na rodina.cz bol o tom výborný článok ak ho nájdem tak sem hodím link. Skúsim to napísať takto: dieťa si hľadá jednoduchšie cesty, ktoré však nepoužívajú tie správne svaly ako by mali, tie čo by mali používať nepoužívajú a tie čo by nemali používať používajú. Napríklad uvediem keď dieťa otáča hlavičku stále na jednu stranu. Druhá strana sa tým neprecvičuje a môže dôjsť k tomu že potom svaly ako keby prestanú pracovať alebo niečo také a bude mať problém hlavičku do tej druhej strany otočiť. Teraz to ty nemusíš spozorovať ale keď bude staršia môže mať problémy s chrbticou alebo niečo podobné. Kedysi deti veľa posadzovali už od pol roka čo nebolo dobre, preto mnohí mladí ľudia teda naša generácia majú problémy s chrbticou, tuším sa píše niečo o skolióze alebo tak nejak sa to volá, ako keby tie svaly čo nepoužívali zatuhli. My sme mali problémy s tým, že otáčala hlavičku len do jednej strany. Vojtovka toto vie odblokovať. Prinúti svaly čo nepracujú pracovať, teda tie správne. Neviem či som to dobre napísala nie som odborník ale kuknem ten článok.

jennys
15. máj 2010

Niečo som našla ale nie je to asi to čo som myslela, kukni to, idem ešte pohľadať jeden článok tam to bolo výborne vysvetlené.

Nejdůležitější záchytné body:



U novorozenců a nejmenších kojenců by si maminky měly všímat toho, otáčí-li miminko hlavičku jen k jedné straně (predilekce hlavičky). Po narození může novorozenec dávat jedné straně přednost, ale to by během měsíce až šesti týdnů mělo ustoupit.
Je důležité sledovat záklon hlavy vleže. Někdy se dítě třeba při vztekání zakloní tak, že se prohne úplně do luku. Tyto děti jsou hypertonické, do všech vyšších vývojových stadií už jdou s touto patologií. Už u úplně maličkých dětí by na to maminky měly lékaře upozornit a požádat je, aby to řešili.
Do šestého měsíce by se miminko mělo otočit na bříško, aniž by šlo přes záklon. To znamená, že nezakloní hlavičku, neprohne se do luku, ale přitáhne si nožičky k bříšku, natočí se na bok a z boku se pak vzporem přes loket přetočí na bříško. Jsou děti, které to zvládnou již ve čtvrtém měsíci, ale půlrok je nejzazší termín, do kdy by se dítě mělo umět popsaným způsobem otočit. Některé nedočkavé maminky narušují spontánní vývoj dětí tím, že je předčasně posazují či staví na nožičky. To je největší chyba!!! Samo si mimčo sedá nejdříve v osmi měsících věku a postupuje z polohy na čtyřech.
Pro zdravý vývoj dítěte udělají rodiče nejvíc, když je nechají jeho vývoji, aby se mohlo překulovat, aby se snažilo dostat na kolínka apod. V žádném případě by je neměli dávat do různých hopsadel a chodítek - to je vyloženě škodlivé, i když se stále vyrábějí a prodávají.
Nejzdravější způsob pohybu je pro dítě lezení a je velice důležité, aby dítě toto stadium nejen nepřeskočilo, ale aby lezlo co nejdéle. Tedy žádná chodítka, žádné vodění za ruce!
Když se dítě začne plazit, měli by si rodiče všímat toho, zda se plazí střídavě, tedy zda používá k odrazu střídavě pravou a levou nožičku, nikoli obě najednou nebo stále jen jednu.
Pokud si jakékoli patologie všimnou, měli by okamžitě upozornit pediatra. Ten je odešle na specializované pracoviště.

http://www.rodina.cz/clanek6469.htm

murkaa
15. máj 2010

dik, no skus najsť.
ale ona sa šponuje pri hnevani hlavne a hneva sa dosť často. Aj ked zaspava zaklana dpo strany hlavu - až neprirodzene. Už sa mi to nepači. Dr. mi povedala, že si ju mam chrbtom oprierať k sebe , aby nemala priestor.

jennys
15. máj 2010

vyzerá že je to ono, treba si prečítať celý článok čo som dala odkaz

jennys
15. máj 2010

MURKA už si to isto čítaš a myslím, že Danielku si v tom texte našla. Vyzerá to tak že tiež je trochu hypertonická, je tam aj o tom zlostení sa, že zakláňa hlavičku a vypína sa do luku. Čím skôr začneš s tým niečo robiť tým lepšie. Treba sa spýtať doktorky, ak si myslí že je to normálne tak by som si pýtala papier na neurológiu, tam ti Danielku vyšetria a presne ti povedia či je to tak alebo nie je. Oni majú na to svoje ťahy, že ju dajú nejak ležať, chytia za nohy a podľa nejakých reakcií to zistia veľmi rýchlo. Zástancom vojtovky moc nie som a veľmi dlho mi trvalo kým som sa zmierila s tým že to musíme cvičiť a kým som to všetko pochopila. Cvičili sme až kým nezačala chodiť, zo začiatku som to nebrala poctivo dokonca som sa na to vykašlala potom ma doktorka nastrašila že nejak od poslednej kontroly ako keby bola pozadu tak som znova začala a proste nikto mi nič o tom nepovedal tak som zvádzala také vnútorné boje či cvičiť alebo necvičiť, no hrôza. Ale potom som začala hľadať na nete a našla som ten super článok kde to pekne bolo vysvetlené a vtedy som to konečne pochopila o čo tam ide a že treba to cvičiť keď je to potrebné. Možno sa zistí že Danielka je v poriadku ale ak by nebola a máte začať cvičiť tak najlepšie čím skôr, lebo čím je dieťa väčšie tak tým je cvičenie horšie, viac sa mece, nechce spolupracovať a nedá sa tak dobre udržať.

jennys
15. máj 2010

tak už som ten článok našla: http://www.rodina.cz/clanek5220.htm

fefferonka
15. máj 2010

katrin - no... zvladat zvladam, ale mam pocit, ze som zamotana a nestiham vsetko ostatne ako by som chcela... 😒 spavame na striedacku, vecer si vieme poplakat nez sa ulozime, ale uz sa nam stalo, ze neplakali a v noci sa budime na jedenie.

murkaa - no pri tom hnevani to robia aj moji chalani, normalne som vystrasena - vzpieraju sa, ked sa jeduju... ach, mam to nejako riesit? 3.6. ideme do poradne a do tej doby ich budem teda riadne pozorovat...

juliagregor
15. máj 2010

ahojte,
jennys pekne si to napísala....
ja som s Adom cvičila od dvoch mesiacov do 6 mesiacov a veľmi mu to pomohlo, naviac mi rehabilitačná ukázala ako ho mám masírovať a mal veľmi tuhé nožičky (päty), tak mi to ukázala je som pri kupani pocvičila a teraz pekne chodí 🙂
čím väčšie dieťa, tým je to namáhavejšie...
cvičila som poctivo....

murkaa kamoška tiež cvičila s malým ´, lebo šiel do luku ale hlavne hlavičku točil len do jednej strany, cvičili tri mesiace, teraz má pekne vyvinuté stavače a je to krásny chlap..
daj sa pozrieť neurologom a on ti všetko vysvetlí...

murkaa
15. máj 2010

baby, vy ste fantastické....članok som už prečítala a tiež si myslím, že to je ono. Ja som sa zasa presviedčala, že to nie je až taká zvláštnosť. A pravdupovediac viac som riešila tie uška, či nie sú hluchy. Ved sme už mali aj termin na jún na vyš.v narkoze.
A ono sa to vyskytuje dosť hodne. Jasne, že chcem s tym niečo robiť. Ved preto sa mi to nepozdava. Nožičky sme masírovali aj my hned po narodení. Ešte Dr. v pôrodnici ma na to upozornila, obaja ich mali vtočene dovnutra.

fefferonka
15. máj 2010

este vas prosim o radu. Ten zaklon robia, len ked sa velmi hnevaju, tak su opreti o mna a vzpieraju sa. napriklad dnes to ani nebolo... je nejaky navod, ako to urcite zistim?

idem pohladat tu vojtovku...

fefferonka
15. máj 2010

boze, aj tie nozicky, ved ja vobec neviem, ci im nahodou nieco nie je a ci nieco nezanedbavam... ☹

loginka
15. máj 2010

ahojte babule 🙂

uz nemam ziaden prehlad kto sa ako ma, na kus som nakukla, cez den nemam cas a vecer som taka odrovnana, ze len sa najest, odkvecnut na gauci a spat
zaregistrovala som , ze sa bavite o psycomot.vyvoji, mne sa napr. Dominik moc nezda, na brusku ho toci stale do jednej strany, aj sa vypina do luku, hovorila som to aj na rizikovej poradni, dr sa to az tak nevidelo - vtedy akurat bol na brusku pekne, mame planovane este neurologicke vysetrenie vramci rizikovej poradni tak uvidime co povie neurolog

inak su zlati, vela sa smeju, objavili rucicky, dnes si napr. Laurinka cely den rucku obzerala, Dominik krasne obchytava taku vacsiu lienku 🙂

juliagregor
15. máj 2010

fefferonka ty to nezistíš, to sa nedá...neurolog ich zdvihne, pootáča, postláča a hned vie... 😉
vypýtaj sa na konzultáciu...
cez net sa ťažko radí a deti, ked sa hnevajú vždy sa vytáčajú...
aj na tie nožičky sa opýtaj, dvojky ich mávajú postláčané a stačí masírovať vnútoné svaliky na lýtkach...opýtaj sa dr. ona by mala vedieť...a ked nevie, nech ti napíše lístok...

juliagregor
15. máj 2010

fefferonka nič nezanedbávaš, ty si mamina a nie doktorka...tá to má riešiť a všímať si to 😎

juliagregor
15. máj 2010

ahoj loginka,
určite sú detičky staršne zlaté, a dúfam, že nám hodíš nejakú fotečku 😉

loginka
15. máj 2010

ahoj juli, hej, uz sa na to chystam 🙂
ako sa maju chalani?

juliagregor
15. máj 2010

oni dobre 😀
nič im nechýba, vystrájajú, opakujú slová, ľúbiasa, bozkávajú a sa tlčú...sú perfektní 😉
babenky ja ich tak hrozne ľúbim... 😉

juliagregor
15. máj 2010

aj tak nechápem dr. prečo nepošlú odbornému lekárovi, niektoré sa hrajú na veľké odborníčky 😠

moja dr. teda nič moc, ale hned povedala, podľa mňa sú v poriadku ale ja vás pošlem, on je odborník, nech rozhodne (neurolog)...na rizikovej mi povedali tiež, že netreba a predsa sme cvičili...

murkaa
15. máj 2010

fefferonka, presne tak. Vobec ich nezanedbavas. Ved ich pozorujes a všímaš si čo robia. Aj ja mam terz času, lebo mm išiel na ryby. Asi tam zmrzne, ale od dnes je povoleny lov, tak nevydržali a išli večer ked sme drobcov uložili spať.

Inač aj mojí si už našli ručičky, hlavne Dalibor. A rozprááááva. Najradšej ma, ked mu manžel píska. On okamžite po nom začne vydavať zvuky. A vyškiera sa. Danielka sa viacej hneva, ale tiež jej to ide - síce pomalšie. Doteraz viedla ona

murkaa
15. máj 2010

juli, my sme tiež narodeny 34+5 tt. a nikde nas neposlala. mali sme dobre pôrodne vahy a skôr tvrdili, že bol zle vyratany termín.

juliagregor
15. máj 2010

murkaa boli ste veľkí, keby si mala jedno tak máš 4 kilového svalovca 😉
vypýtaj sa...budeš kľudnejšie spávať

a vonku je riadna kosa, mm tam bude riadna kosa

murkaa
15. máj 2010

no ved aj včera rodila sesterka a chlapec ma 4180 gramov. Pred mesiacom neter - chlapec 4580 gramov.

v stredu idem na poradnu, tak do toho šlapnem....ozaj to uz nechcem nechat tak, ved vieš.....

mm - bolesti chrbtice zaručene !!!!! Len to budem počuvať zasa ja. Aspon bude viacej sekať dobrotu - CHICHI. Vužijem to potom.