Dvojičky, druhá časť

catjob22
20. jan 2009

Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂

mamoka4
4. júl 2011

@zuuuzana7 Ahoj, aj moje baby to zacali robit, snazim sa ich napevno zakryt dekou. Najhoršie sa im otača, ked sú zazipsované v spacovam vaku....
@juliagregor aj ja som našla na MK pár dobrých rád a spolubojovníčok.... 😉

Inak dnes som sa opäť musela smiať, bola som vonku so všetkými mojimi ratolesťami...keď pani v obchode mi vraví, vy musite byt zlatá duša, ked mate vlastné dvojičky a ešte strážite aj starších...to niekomu z rodiny.??.. 😀 😀 Tak som jej s veľkým úúúsmevom 🙂 🙂 oznámila, že tie 4 sú moje.... 😀

slavomir_slavik
4. júl 2011

Vidim ze tu v tom mate chaos.
Ja som niektore veci vybavoval este ked bola mamka a drobci v nemocke, a aj potom som nemal s nicim nikde problem ze musi prist poziadat mama, vsetky dokumenty a ziadosti boli podpisane mamou a mal som aj jej OP.
A vsetko sme dostali ako bolo treba, prispevok pri narodeni (vyplnene tlacivo som dostal uz na matrike ked som bol pre rodne listy, ostatne som vyplnil v PC doma v klude), priplatok k prispevku, ziadatelkou bola mamka. Pridavky na deti som si ziadal ja, takisto v praci som poziadal o danovy bonus na deti.

Vsetko info s vykladom je tu kde su aj vysky, prilozim iba zakladny vypocet:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

Prispevok pri narodeni: 151,37€, zvyseny o 50% na dvojicky, teda 151,37+50% x 2 = 454,11€ - je to vlastne trojnasobok.
Priplatok k prispevku, tzv. kocikove: na kazde dieta 678,49€, na dvojicky teda 678,49 x 2 = 1356,98€

Celkom teda 1811,09€.
Tieto prispevky v pripade dvojiciek treba dokladovat po 28 dnoch ako tu uz bolo napisane,
narok zanika po pol roku.

Pridavky na dieta su tusim 20,02€ na kazde dieta, narok zanika po 3 mesiacoch, teda ked by som na deti narodene vo februari zaniesol ziadost az v juni, tak za februar a marec by som pridavky nedostal, dalej vsak chodia.

zuuuzana7
4. júl 2011

@mamoka4 no ked im dam letny vak tak mi prejdu celu postielku, lebo je tenky a mozu sa dobre hybat v tom, teraz je u nas chladnejsie tak som dala vak s futrom a trosku im to nocne vandrovanie znemozmuje, no ale mam z toho stres 😉

janette77
4. júl 2011

@zuzuliatko12
@mamoka4
@mamoka4 Ahojte, babulky, my sme kocikovne dostali za obe deticky v plnej vyske, cca 1800€. Je to jednorazovy prispevok, ktory sa uplatnuje po dovrseni 28dni veku zivota deticiek. Ziadost treba poslat na UPSVaR v mieste trvaleho bydliska, najneskor do 6 mesiacov od narodenia babatiek. U nas to vsetko vybavoval manzel, len potreboval moj OP. Tlacivo je mozne stiahnut si aj na stranke Ministerstva prace... (www.employment.gov.sk).
A potrebujete k tomu:
OP, potvrdenie od lekara, ze ide o prvorodene deti, potvrdenie, ze ste chodili na pravidelne prehliadky na gyndu pocas tehu od 4. mesiaca, rodne listy deti, fotokopiu identifikacnej karticky z banky, potvrdenie od pediatra, ze sa babatka dozili 28 dni, potvrdenie od zamestnavatela matky, potvrdenie zo zdrav. poistovne, o tom, ze matka bola pred narodenim zdravotne poistena minimalne rok...
🙂

janette77
4. júl 2011

@slavomir_slavik jej a ja tu pisem ako cesky zandar... 😀

juliagregor
4. júl 2011

@slavomir_slavik nemáme chaos...mamoka je trochu iný prípad...u nej sme riešili nárok na kočíkove pri 3 -4 dieťati--- ja som jej dávnejšie písala, že by mala mať narok na obidve deti, lebo pri viacpočetnom porode maju ratať počet porodov a nie počet detí... preto som sa pýtala ako to dopadlo
a musím napísať, že každá socialka ma asi inu vyhlašku, niekde stačí podpis a niekde som musela letieť sama, lebo mužovi to nechceli vziať 😝
ked som sa sťažovala na ustredí, tak mi mila pani volala, či to myslím vážne a či to maju prešetrovať, lebo každý samosprávny kraj ma iné pravidlá... 😝

juliagregor
4. júl 2011

@zuuuzana7 nerieš, vela detí spinká na bruškách a riťku vystrčenú 😎

slavomir_slavik
4. júl 2011

No, podla veku jej deti, neplati "Žiadosť o príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá", preto by mala dostat to co my a preto sa aj cudujem co napisala.

A cim mensia pobocka ci uz socialky alebo pracaku, tym horsie vybavovanie 😀

lenuliatko
4. júl 2011

@ika00 budem to musieť risknúť 🙂 A ak sa niečo vyskytne, tak to nejako riešiť tu... Zatiaľ som mala na kočíky šťastie, či už dorjan, alebo mám aj monokočíky Infinity a všetko je ok. Sestra má bexu a liru a tiež ok, takže sa už len musím spoľahnúť, že aj tentokrát kúpim dobre 🙂 A cena je super, keby stál veľa, bolo by to iné.

andysok
4. júl 2011

@mamoka4 jaaaj tak to viem len som nevedela že "kocikovne" sa tomu hovorí ;) ešte aj mestská časť občas niečo dá ;)

katka.ott
4. júl 2011

@andysok ale nie kazda 😒

vanilka1802
4. júl 2011

@zuuuzana7 mne sa tak tiez tocia, teda hlavne Lukasko, jeden krat som ho pretocila ked som si isla lahnut a bolo zle,buntosil dalsiu hodinu dokedy zaspal, a aj tak o hodinu bol zas na brusku. Odvtedy uz nepretacam a on ked mu je to neprijemne tak to da najavo a ja ho pekne otocim, niekedy staci pohladit dat dudlik a spi ale väcsinou potom nasleduje kojo.

betina1984
5. júl 2011

Ahojky. Ako čítam, ten príspevok pri narodení dvojičiek, to je ozaj taký vysoký? Ja som myslela, že sa dostávam normálne ako pri jednom, lebo je to vlastne jeden pôrod. A on sa dostáva dvojnásobok? No pekne...

zuzuliatko12
5. júl 2011

@janette77 ahoj, a to potvrdenie od pediatra ste dávali len jedno alebo dve. Neviem či sa to nedáva aj ku príspevku pri narodení dieťaťa, lebo tam bolo niečo že si žiadame o zvýšení príspevok a doložíme to po 28 dňoch

lucia.kl
5. júl 2011

@zuzuliatko12 všetko je to na jednom tlačive, dávaš to na rovnaký úrad, ja som hore na tlačive zaškrtla dve kolonky, že k čomu to patrí aj príplatok k príspevku pri narodení čo sa dáva po 28 dňoch a aj to tretie kočíkovné...tých 50% čo je ešte na každé dieťa pri dvojičkách z toho prvého príspevku...

janette77
5. júl 2011

@zuzuliatko12 Ahoj, potvrdenia od lekarky (pediatricky) sme mali dve - jedno na synove, druhe na dcerkine meno...ale mohlo sa to vypisat aj pod seba, ak si dobre pamatam (cize obe mena pod seba na jedno lajstro). Dokonca mi manzel hovoril, ze to potvrdenie od zamestnavatela ani nechceli... (na UPSVaR). A nam teda vsetko obehaval manzel, uplne bez problemov - dolezite bolo, ze som doma podpisala papiere a vzal si moj OP...

zuuuzana7
6. júl 2011

baby pomooooooooc, nasi mi uz dlhsie celu noc prespali a posledne dni sa zase hlasia kazde 3-4 hodky a chcu zase flasu 😖 co robit?

lucia.kl
6. júl 2011

@zuuuzana7 nič, vydržať, toto robia aj moje - vtedy sa večšinou nejaký zub u nás objaví....
poprípade skús namiesto mlieka dať vodu, či to nieje len od smedu.... ono to zas prejde a budú spať celú noc...

zuuuzana7
6. júl 2011

@lucia.kl zeby uz takto skoro zubiska ale dasienka nemaju opuchnute? lenze cez den mi nevypiju viacej ako jeden 500 ml a druhy 800 ml. och ja som koooooooo 😝

lucia.kl
6. júl 2011

@zuuuzana7 a ešte dotaz, sú len na mlieku alebo si začala už s príkrmom???

zuuuzana7
6. júl 2011

@lucia.kl luci zasala som s prikrmom, a uz si jeden poharik hipp rozdelia a spapaju na obed.

lucia.kl
6. júl 2011

@zuuuzana7 skús večer kašu, ja som kupovala tie od hami - na dobrú noc...
a oni ti papajú to jedlo z pohárikov?? moje hotové nikdy nechceli - im to nechutilo ☹ tak ale varenie ma víde lacnejšie... no hotové by bolo dobré na cesty...

zuuuzana7
6. júl 2011

luci ano pohariky lubia, ani som nad varenim nepremyslala poviem ti uprimne, moja dr. mi povedala, ze ani nemam varit ze to neviem doma tak sterilne pripravit a ze hippka su pod prisnym dozorom. myslim, ze aj keby ona tak na tom nestala, ze pohariky davat aj tak davam.
aha vidis tak skusim kasu, od hami ok kuknem, a to sa dava do flasky alebo lyzickou? lebo vecer su uz taky unaveny, ze mi asi aj s lyzickou v puse zaspia 😒

matelko1
6. júl 2011

ahojte...prajem pekny den.
u nas je uprsane pocasie...
@zuuuzana7 mojim chlapcom ani tie hotove prikrmy nechutili...skusala som im to parkrat dat,ale mohla som to vyhodit...ved uvidis a mozno ani tvoje deti to nebudu chciet a budes musiet nieco uvarit...
ja som kase robila take redsie do flasky aby presli cez cumel.....

zuuuzana7
6. júl 2011

@matelko1 no zatial im to chuti a velmi v podstate od prveho dna, moja svokra este povedala, ze to este nevidela aby deti od prveho dna takto lyzickou jedli, ale asi je to u vela deti normalne, varenie zatial neriesim, lebo aj ja sama som toho nazoru ze take sterilne sa to doma neda upravit. hippkari maju na to svoje pristroje a viem ze od aventu sa da kupit ten parny pristroj, ale ako vravim neriesim pokial nemusim 🙂
aj tebe na tej kasi viacej prespali?

zuuuzana7
6. júl 2011

a este mi tu nemame trznicu s bio zeleninou, len same markty, sice su vyhradene obchody s cisto bio zeleninou ale tak predrazene ze to by som moju matersku len na zelenine minula ☹ a ci vobec je to take biologicke o tom nie som presvedcena 😖

matelko1
6. júl 2011

@zuuuzana7 moji chlapci od 3mes do 9mes prespali celu noc.ano davala som im vecer kase a rozne sunar,nutrilon,nestle....potom po 9mes nastal zlom,zacali sa budit a takto nam to trvalo 4mes a teraz zase prespime celu noc.su obdobia,ze sa zobudia v noci.dnes v noci sa maxim zobudil a bol hladny,to sa nam uz davno nestalo....mojim tie prikrmy kupovane nechutili...skusala som to este doma dochutit,ale nie,nezabralo to.....
aj moji od prveho dna krasne lyzickou papali....

zuuuzana7
6. júl 2011

@matelko1 je tak to ti krasne do deviateho m. prespali, a cim bol potom ten zlom zubky?
tak skusim dnes na veceru daku kasu 🙂 dik za rady

lucia.kl
6. júl 2011

@zuuuzana7 kašu dávam cez flašu, mám od aventu s tým variabilným dudlom a cez to to pijú už v postielke keď sú okúpané....
ja varím z obyčajnej zeleniny aj ovocia - bio nekupujem, aj teraz tá ecoli bola z bio potravín...

matelko1
6. júl 2011

@zuuuzana7 ano ten zlom to boli zubky.......aj ja varim z obycajnej zel.a ovocia.....