Dvojičky, druhá časť

catjob22
20. jan 2009

Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂

chruminka
16. nov 2009

scalette uolne s tebou sucitim,ja som uz tiez na nervy,lebo svokra prisla akoze mi pomahat ,okolo deti to zvladam sama,tam mi pomoc moc netreba,mne skor treba ked uz tu je navarit a taketo veci v domacnosti,rano sa jej pytam mame este daco na obed?(kedze varila vcera ona) a ona ze nie,tak sme sa dohodli ze bude na obed ryzovy nakyp....a myslite ze je uz hotovy?Teraz ho dala do truby,keby som si nenasla este salat od vcera tak uz umriem od hladu 😝
To ze mi raz za 3h pomoze nakrmit jedno dieta to mi nic nepomoze kedze ich uz zvladnem nakrmit sama obe naraz...ja som myslela ze bude super navarene a tak ,no co uz do piatku dako vydrzim

ja som tiez po sekcii - spinal a ja som tiez po 24h v pohode vstala a hned som sla do sprchy a potom to pomalicky rozchodila,nemala som ziadne komplikacie.Len to bola otrava lezat 24h ,to sa mi zda lepsia celkova anesteza ze clovek moze vstat po 12h.

loginka
16. nov 2009

scarlette, nechceli buvat drobci ?

scarlette
16. nov 2009

jul pri cisaraku sa dava spinal a pri prirodzenom epidural 😉

baby bola som sama, dozrala ma svokra vrrrrrr

chrumi mne sa praveze svokra hrnie k detom a nie k hrncom a sama ich nezvlada takze varene je iba ak spravim ja zvacsa a to aj tak az na veceru...

mauzos
16. nov 2009

scarlette prave som chcela napisat, ze ta asi nasr... svokra, ale predbehla si ma 😀 Nezavidim 😝

scarlette
16. nov 2009

mauzos 🙂
teraz sme u mojich rodicov a som v klude, len mam teplotu - asi prso a to odsavam pravidelme, obcas mam chut s tym pprastit ☹

julietka
16. nov 2009

babulky mamulky od ktoreho tt ste zacali chodit do poradne do nemocnice?

a este som chcela vediet ci vas na matersku vypisali 6, alebo 8 tyzdnov pred terminom porodu...ja sa pytam preto ci si stihnem vybrat staru dovolenku, alebo neviem ci mi ju prenesu a ako dlho sa prenasa 😕

julietka
16. nov 2009

scarletka, chrumi no vobec vam tie svokry nezavidim, ta moja je fajn, ale aj tak si zavolam moju mamulku 😉 mama je len mama

katrinb
16. nov 2009

chruminka a scarlette - vydrzte...viem co to je ☹ Aj ked ako som pisala, ja mam super svokru...ale presne sa viem vcitit do vas.....mali by robit to, na co dosli ale ony nie.....hmmmm

deny32
16. nov 2009

Ahojte baby, ja by som sla najradsej asi klasicky, keby sa dalo.. chalani su vedla seba, nie priecne, takze keby sa obaja otocili hlavickou, asi by som skusila.. samozrejme epiduralka a vsetko pripravene bna cisarak, keby bolo treba. Ale moj nazor sa este lahko moze zmenit, uz sa aj parkrat zmenil 😀 Urcite si vsak necham poradit od lekara, ked si konecne nejakeho vyberiem. Pri klasickom sa najviac bojim nastrihu, alebo roztrhnutia.. to je moja najvacsia brzda.. a pri cisaraku, ze dlho budem mat bolesti a nebudem vladat sa o deti postarat... Kolegyna rodila oboma sposobmi, a ze urcite je lepsie klasicky.. apson podla nej.
Julietka, super ten link.. dlho som hladala taku knihu.. velka vdaka.. 😵
Scarlette, co Ta tak nastartovalo?

lucila83
16. nov 2009

Ahojte kocky.
Prepacte,ze vam sem skacem,ja sa vzdy ozvem,len ked sa chcem nieco opytat.... 😅
Som v 26 tt,len by som chcela vediet,ci je v pohode,ak jedno baby kope podstatne viac ako druhe.Citim obe kazdy den,ale ten chalan je taky nervak ci co a o dievcatku takmer ani neviem.Je to normalne? 😕

deny32
16. nov 2009

Scatlette, sorry, nedocitala som dalsiu stranu... 😒
Mna swokra doziera hned ako si na nu spomeniem... smutne, ale realita.. 😅

scarlette
16. nov 2009

lucila to s kopkanim je ok, zalezi od toho ako je placenta, u mna mal jeden vpredu toho som citila menej a druhy ju mal v zadu a toho zase viac 🙂

jul ja som chodila k malovej od 8tt, a matersku som riesila porodom 😀

katrinb
16. nov 2009

lucila - ja tiez necitim tie pohyby rovnako.... Ved mozu byt aj inak otocene - ja osobne si myslim, ze je to uplne normalne. Nebojkaj

deny32
16. nov 2009

Lucila, tiez sa pridavam k Scarlette a Katrin.. tiez ich citim inak.. 🙂

vranka4
16. nov 2009

ahojtee 🙂 ,lucila,myslím,že je to normálne,tiež som necítila pohyby v rovnakej intenzite,hlavne,že drobce boli v poriadku,chlapček bol naľavo v mojom brušku,ten sa hýbal o 106,robil rôzne vydutinky na mojom brušku,dievčatko bolo pokojnejšie...ale teraz sú úplne opační 🙂

miskad
16. nov 2009

Ahojte baby mám na vás prosbu máte niektorá skúsenosti s doktorkami na Antolskej konkretne Lattaková a Bertoldová. Čakám dvojičky a moja lekárka ma chce poslať do rizikovej poradne na Antolsku lebo tam chcem isť aj rodiť a mám si vybrať medzi týmito dvoma. Viete mi poradiť mám hrozné skúsenosti s lekármi a rada by som niekoho kto vie čo robí.
Ďakujem veľmi pekne 🙂

deny32
16. nov 2009

Vranka, moj na pravej strane viacej kopka a ten na lavej sa pretaca a vyduva.. 🙂 kazdy inak...

katka.ott
16. nov 2009

loginka, upresnenie: 1x som mala pri sebe dieťatko 3. noc (prvú som prespala po narkóze, druhú som sa zotavovala už na izbe). a to som si malú vypýtala sama, lebo presne ako nana, aj ja som sa cítila ako krkavčia matka - bola som za sestričkami, nech mi druhú malú hneď ráno donesú na kojenie a nechajú. tiež pozerali na mňa, vraj nech sa vyspím a cez deň ich budem mať obe a potom celý život. čo by som teraz dala za jednu pokojnú noc, prípadne deň... 😎

s jazvou to bolo trochu horšie, ale asi na 4. deň to bolo už dobré 😅
rodili ma dr.Greksova a Sysak

lalupa
16. nov 2009

aj na cisara sa dava epi 😉

vranka4
16. nov 2009

chruminka 🙂 ,s tou svokrinou pomocou teda nič moc 😉 ,v prvých mesiacoch som bola tiež najradšej ,keď som bola sama s deťmi,staršie baby v škole,manžel v práci,vtedy som si v kľude navarila,upratala/samozrejme nie vždy/,moja mama bola už na dôchodku,aj svokra,lenže keď prišli,všetko dlhšie trvalo,to sme sa viac zahovárali,oni posedávali,mne to bolo blbé im dať niečo robiť.....ja som si najradšej všetko sama urobila...mama nakoniec sama pochopila,že to zvládnem v pohode a usúdila,že príde,keď jej zavolám......v období okolo roka,vtedy mi dobre padlo,keď ich zobrala na prechádzku,na dvor a ja som vtedy mohla využiť čas pre domácnosť,poupratovať.......a to si vôbec neviem predstaviť,že by u nás vtedy-v prvých mesiacoch aj spávali,predsa sme mali svoj zabehnutý režim......................ale teraz,keď sú dvojičky škôlkarikovia,a ja pracujem,mi pomoc občas padne vhod a som im vďačná 🙂

deny32
16. nov 2009

Vranka, pekne si to napisala.. ked ich zoberu von a ja stihnem v pohode nieco urobit, alebo sa hoci len venovat sama sebe, tak to vitam... ale nie zasahovanie do rezimu, prespavanie a tak... tiez by mi bolo blbe davat niekomu okrem manzela nieco robit. Ako sa poznam, tak by som sa snazila prave ja upratat a navarit predtym ako pridu...

vranka4
16. nov 2009

deny 🙂 ,ešte k tomu pôrodu,ja som vďačná,že som mohla rodiť prirodzene,hneď po pôrode mi dvojičky priložili k prsiam,laktácia sa pekne rozbehla..,nemenila by som,pri cisárskom sú bolesti intenzívnejšie a trvá dlhšie,kým sa mamička trošku zotaví...ja som po vyše dvoch hodinách od pôrodu išla do sprchy a keď ma preložili na oddelenie ,dvojičky mi hneď doniesli a celý čas boli so mnou na izbe,dokonca mi ich nebrali ani na noc,keď som s tým nesúhlasila 🙂 ,k tomu nástrihu,pri dvojičkách ma nenastrihával,zvládli sme to v pohode bez ,nebolo potrebné ani šitie,čo pokladám za zázrak,lebo pri starších dcérach som si prvý týždeň vytrpela,ani poriadne sadnúť,bolesti poriadne 😒 myslím,že každá tehuľka má obavy,mňa to tiež neobišlo, pracujem v zdravotníctve,vedela som o možných rizikách prirodzeného,aj cisárskeho pôrodu,bála som sa,či sa nevyskytnú nejaké komplikácie počas pôrodu,či budú dvojičky v poriadku,ale našťastie všetko prebehlo v pohode,pôrod po 10 rokoch bol rýchly-trval 3hodiny a dvojičky boli zdravé,mali 3000g,2550g a 49cm obaja...treba zvoliť taký pôrod,ktorý bude najvhodnejší a najšetrnejší pre rodičku,aj detičky,...do poslednej chvíle som netušila,ako budem rodiť,posledné 2 týždne som ležala v nemocnici pre vysoké pečeňové testy,pre prípad,ak by sa vyskytli nejaké komplikácie,aby mohli ukončiť tehotenstvo cisárskym rezom,ale nakoniec to prišlo prirodzene v ukončenom 39.tt-prvé dieťatko bolo otočené hlavičkou,druhé nožičkami,toho som sa bála,aby sa nezakliesnilo v pôr. cestách,ale išlo to rýchlo a hladko 🙂 ..prajem vám tehuĺkám bezproblémové tehuľkovanie,krásne pôrody a zdravé detičky,ani sa nenazdáte a budete aj vy kočíkovať 🙂

scarlette
16. nov 2009

miskad ja mam skusenosti iba s Bertoldovou a je uplne super, skvela lekarka s ludskym pristupom, moyem len odporucat 🙂

scarlette
16. nov 2009

lalupa nemas pravdu, epiduralka ti ma ulavit od bolesti pri kontrakciach ale neumrtvi ta uplne od pasa dole, spinal to spravi, ono je to dost podobne kedye sa to zavadza do chrbtice ale nie je to to iste 😉

nana77
17. nov 2009

scarlette, s tou anesteziou je to tak, ako pise lalu (ona je z oboru) - pri sekcii moze byt aj spinalna aj epiduralna 😉

Sekcia sa môže vykonávať v celkovej anestézii, keď pacientka dostane do žily anestetiká v primeranej dávke pre ňu, ale aj pre dieťa. Spí počas celej operácie a s bábätkom, už očisteným, označeným a zabaleným v perinke sa stretne až po zobudení.
Druhou možnosťou je regionálna miechová anestézia. Využíva sa spinálna alebo epidurálna anestézia. U tehotnej pacientky, ktorej zväčšená maternica mení anatomické pomery v dutine brušnej, hrozí menšie riziko aspirácie žalúdočného obsahu pri regionálnej anestézii ako pri celkovej anestézii. Matka je pri vedomí a môže sledovať pôrod, prvý výkrik a plač svojho bábätka, ale žiaľ, počuje aj to, čo sa deje na operačnej sále.
Pri spinálnej anestézii anestéziológ tenkou ihlou prepichne kožu, väzy spájajúce tŕne a telá stavcov a nakoniec miechový obal v oblasti driekovej chrbtice. Matka pri výkone leží na boku, alebo sedí. Pichanie bolí menej ako injekcia do svalu. Po podaní lokálneho anestetika rýchlo nastupuje tŕpnutie nôh a za ním strata citlivosti, ale aj svalová sila od pupka dole. Procedúra sa vykonáva atraumatickými ihlami a pri správnej technike, by miecha nemala byť ohrozená.
Druhou možnosťou regionálnej anestézie pri sekcii je epidurálna anestézia. Anestetikum sa podáva do priestoru pred miechový obal. Spolu s punkciou epidurálneho priestoru sa cez ihlu zavedie aj tenký katéter. Využíva sa na liečbu pooperačnej bolesti po operácii , môže byť ponechaný aj niekoľko dní, ba aj týždňov ( ale týždne nepletia pre cisársky rez). Epidurálna blokáda nastupuje pomalšie oproti spinálnej, ale pomalšie aj vznikajú zmeny, ktoré sprevádzajú blokádu miechových nervov. Tie okrem orgánov, svalov a kože inervujú aj cievy. Pod miestom blokády, cievy strácajú nervovú reguláciu, môžu sa rozšíriť a ochabnúť až natoľko, že výrazne klesne krvný tlak. Anestéziológ dokáže veľmi rýchlo rôznymi manévrami tlak krvi upraviť tak, aby sa matke a dieťatku nič vážne nestalo.
Pri cisárskom reze, pokiaľ je dieťa zdravé, po vybratí z maternice a vytiahnutí z brucha, nadýchne sa a zaplače tak, ako pri spontánnom pôrode.

nana77
17. nov 2009

jaaj, este musim upresnit, ze o tej anestezii som to sem prekopcila z jedneho clanku. aby ste si nemysleli, ze som taka mudra 😀 😀 😀

miskad
17. nov 2009

scarlette- ďakujem za odpoveď môžem sa ťa opýtať bola si počas tehotenstva na PN lebo ja som a moja gynekologička mi vždy da papier k obvodnej raz mesačne na predlženie PN funguje to takto aj u Bertoldovej myslím tým v rizikovej poradni .
Ďakujem pekne 🙂

nana77
17. nov 2009

miska, ja som tiez chodila na antolsku od zaciatku tehu, ale papier na predlzenie mi vystavovala cely cas obvodna doktorka. manzel mi tam chodil pren a nosil do poistovne 🙂

miskad
17. nov 2009

nana77,lenže ja mám PN na základe gynekologičky a obvodná mi tu PN predlžuje na základe toho čo jej gynekologička napíše lebo PN mi vystavila obvodná ale na odporučanie odborného lekára čiže a teraz si neviem predstaviť ako to bude fungovať či by stačilo keby mi terajšia gynekologička napisala že idem už priamo do rizikovej poradne na antolsku a budem PN až do pôrodu alebo ja už neviem každý tvrdí niečo iné.
Cítim sa ako cvok lebo som si vybrala Rozemberga na Antolskej a teraz mi gynekologička povedala že knemu nemôžem isť lebo on nerobí rizikové tehotenstvá ja už neviem som z toho na nervy 🙂

loginka
17. nov 2009

chrumi, scarlette, vela nervov pri svokrusach, ja mam moju najradsej tiez tak max 1-2 dni, neviem si ju predstavit na dlhsie, ale nejak to uz vydrzte

nana, feee, tak to mame komplet odborne vysvetlene 😉 dikes
mne zase moja gynekol. hovorila ze to vyzera na cisar, spoluziak gynekolog ze aby som o prirodzenom ani nerozmyslala, mozno keby som nebola prvorodicka a bola pocas tehotenstva vo fyzickej pohode, prip. bola trosku sirsia tak si trufnem (samozrejme pri dobrej polohe babatiek a placenty)

tie kopance ja to mam presne tak, mala mi kope o 106 nalavo a maly len tak sem.tam slabucko a skor sa mi vyduva a robi taky spic

inak mne papiera o PN dava moja gynekologicka, tiez som zvedava ako to bude v nemocke
ozaj pri cisarskom ma zmysel rozmyslat o zazmluvnovani? ci je to skor pri prirodzenom opodstatnene?