Dvojičky, druhá časť

catjob22
20. jan 2009

Ahoj, tak baby sem sa!!! 🙂

shania31
24. máj 2013

@pancuska
To verim, to som aj ja chcela posledne tyzdne. Clovek uz nevie, ako ma spat, babatka uz vsade tiskaju atd at

petruska1212
24. máj 2013

@shania31 A ake hormony si papala ked sa mozem spytat?

shania31
24. máj 2013

@petruska1212
Clostilbegyt som uzivala. Ty si mala zamlcany potrat alebo spontanny??

petruska1212
24. máj 2013

@shania31 ja ani neviem aky potrat to bol. Hcg klesalo, na ultrazvuku nebolo nic vidno. Len domaci test ukazoval 2ciarky aj to jedna bola velmi slabulinka. Mohla som byt 5ty tyzd ale podla hcg len 2-3. Uz na slovo potrat ani nechcem mysliet. Zacala som krvacat a brucho ma bolelo uz asi 3 tyzdne. Bolest bola velka ale myslela som ze je to ok. Ale brala som duph ale nezachranilo to :( inac sa hovori ze po clostiku mozu byt dvojicky. Nemas clostik aj pre mna este v zasobe??? 😀

shania31
24. máj 2013

@petruska1212
Tak to si mala spontanny, ked si krvacala a odislo to same. Pri zamlcanom to zostane v maternice a musia robit kyretaz-to som vlastne mala ja. Odumrelo to, prestalo rast a museli ma vycistit ☹
No to som nevedela, ze po clostile je taka pravdepodobnost pocat dvojicky, ja som bola rada, ze som konecne tehu a sup ho hned 2 naraz. Juj veru nemam, to vzdy som tu jednu krabicku uzila pocas jedneho cyklu.

sisi79
28. máj 2013

@antony31 ahoj ako sa mate?ako to zatial zvladas?akurat mi pred tyzdnom pisala kamaratka co ma tiez dvojicky asi o tri mesiace mladsie ako ja ze sa im narodil treti chalan 🙂

ruth
28. máj 2013

@pancuska Tak uz som doma z nemocky, ale este stale sme 3 v jednom, krasne som si odpocinula pocas tyzdna, podavali mi magnezium proti tvrdnutiu bruska a zelezo, teraz uz len chodit kazdy tyzden do nemocky na kontrolu, momentalne sme v 35 tyzdni, i ked tu na konikovi to ukazuje o tyzden popredu, babatka su v poriadku a vazia kazde priblizne 2,5 kg,

pancuska
28. máj 2013

@ruth zrovna som dneska myslela ze ci ti napisem..... takze uz si doma?? a uz je to ok to otvaranie? inak aj ja musim uzivat magnezko 3x denne lebo som spomenula ze sa mi zda ze mi tvrdne brucho .....ale ono to je asi len tym ako sa mi tam tie babatka ulozia a potom mam tvrdsie brucho ked su obidve chrbatikmi von .... no a zelezo tiez beriem.... takze mam si davat pozor aby som si to tam aj ja neisla obzriet ze? .... ono tie tyzdne ja to chapem tak ze teraz mi ukazuje 33tt ale povodne som 32+ 2 tt ale to sa rata uz ako 33tt takze to je jedno..... lebo ked pridem na poradnu a tu mam napr 33tt tak aj sestricka mi povie ze uz som 33tt tak sa tak ujistim.... a inak sa mas dobre? to uz mas velke babinka inak!!! 🙂

shania31
28. máj 2013

@ruth
@pancuska
Ahojte, tvrdnutie bruska v takychto tt je uz normalne- max 10 krat za den moze a hlavne nech to nie je pravidelne a bolestive 😀 Mne tvrdlo uz od 21 tt, takze ja som si odlezala 3 mesiace v nemocnici aj so zasitim 😎

pancuska
28. máj 2013

@shania31 dakujem.... a tak 10 krat to nie je mozno len 3-4 krat maximalne aj to len ked stojim alebo ideme autom po tych nasich dobrych cestach...... ale nalaka ma to....

shania31
28. máj 2013

@pancuska
mne to tak v nemocnici vraveli, lebo som si musela to tvrdnutie sledovat ako casto - 10-krat ok a nie pravidelne intervaly
tvrdne to brusko aj preto, ze babatka tlacia a drazdia maternicu a maternica sa "na necisto" pripravuje na porod, takze hlavne klud, nelakat sa a vela oddychovat- lebo potom to brusko tvrdne- to pri stati a aj dlhsom sedeni aj mne tvrdlo a hlavne pri zmene polohy

ruth
28. máj 2013

@pancuska No mna poslala moja lekarka, kvoli otvaraniu, ale pravdepodobne skracovaniu krcka, ja neviem napisala to vsetko latinsky a vraj tvrdnutie brucha, ale nejak extra mi netvrdlo, ani som sa nato nestazovala, ale som rada ze som bola lebo mi porobili vsetky vysetrenia a pomerali babatka, krvny obraz, prietoky a aj som oddychnuta, no aj ja som prekvapena ze su dost velke, maju jednu placentu, co som ani nevedela, aj tak dobre lebo som nasla ze je to rizikove, ze si mozu odoberat vyzivu a zbytocne by som sa stresovala, ku ktoremu lekarovi chodis do poradne, mozes aj na internu postu napisat

pancuska
29. máj 2013

@shania31 dakujem za vysvetlenie..... uz sa snazim lenosit aby som vydrzala co najdlhsie a hlavne doma 😉 ja uz mam normalne z nemocnic fobiu a teraz ked si predstavim ze zasa nemocnica tak mam nocnu moru 😉

pancuska
29. máj 2013

@ruth aspon si si to tam omrkla.... ale ja ani neviem do coho pojdem ? 😉 a lezala si na ktorom oddeleni.... ?

shania31
29. máj 2013

@ruth
Jednovajecne babatka maju jednu placentu, dvojvajecne 2 🙂
Mozem sa opytat a ty to tvrdnutie bruska necitis? Vahy maju naozaj dobre,ja som rodila v 36 tt a mali 2670 a 2840.
I ked tie ich merania treba brat s rezervou- rozdiel niekedy byva +/- 300-500 g.

ruth
29. máj 2013

@shania31 Myslim ze to nie je pravidlo lebo su dvojvajecne a maju jednu placentu, nie tvrdnutie necitim skoro vobec a to som sa teraz dost rozbehla po prichode s porodnice

shania31
29. máj 2013

@ruth
Ale to uz mas pekny tyzden, uz keby nahodou sa ti rozbehol aj porod 🙂 Dvojvajecne a maju 1 placentu???

ruth
29. máj 2013

@shania31 no vidis ja som sa to dozvedela tiez az teraz, tak co uz sa vedia takto odmala delit 🙂

shania31
29. máj 2013

@ruth
No to sa mi vobec nezda, doteraz vsetko co som citala v lekarskych knihach a aj lekari, co mi hovorili-dvojvajecne dvojicky maju vzdy vlastny plodovy obal a vlastnu placentu, kedze vznikaju oplodnenim dvoch vajicok-nikdy nie spolocnu 1 placentu.
Jednovajecne dvojicky mozu mat jednu ale stava sa, ze aj 2.

ruth
29. máj 2013

@shania31 Ja teda neviem, pozri mi prosim ak mas nejake lekarske knihy doma vyraz monochoriati biamniati

ruth
29. máj 2013

@shania31 a to dokonca jedno by malo byt chlapcek a to druhe dievcatko co mi doktorka povedala v 20. tyzdni ale v 30. si uz nebola ista, takze ja uz neviem, hlavne aby boli dve 🙂

shania31
29. máj 2013

@ruth - tu sa urcite najdes 😀

Monozygotní (jednovaječná) dvojčata
V případě, že se
• embryoblast rozdělí po 3.dnu fertilizace, vznikají gemini monochoriati, biamniati
• embryoblast rozdělí po 9.dnu fertilizace, vznikají gemini monochoriati, monoamniati
Nejčastější typ monozygotních dvojčat – monochoriati biamniati.

Bizygotní (dvouvaječná) dvojčata
Dvojvaječná dvojčata tedy mají samostatné obaly, amnion, chorion a deciduu capsularis, mluvíme tedy o gemini bichoriati, biamniati.

shania31
29. máj 2013

@ruth
Jsou-li to monochoriati biamniati, jsou jednovaječná, ale mají každé svůj vlastní obal (a jednu placentu). Pokud jsou označena jako biamniati bichoriati, jdou dvojvaječná (každé má své vlastní oba obaly).

ruth
29. máj 2013

@shania31 No vidis a doteraz som bola v tom ze su dvojvajecne, lenze moj lekar mi to tvrdil este aj rozdielne pohlavie a teraz sa to uz vraj neda zistit ked su velke ci je jedna placenta alebo dve a ked mu volali povedal tento latinsky vyraz, ktory mam aj v sprave, tak teraz komu verit, no nic hlavne ze sme zdravi a velmi dakujem, uz som si to aj ja studovala na nete a vyslo mi to co tebe

lauricka
29. máj 2013

zajtra rano na Markize v Telerane budu dvojcata, tak sa kuknite, kto chce 🙂

shania31
29. máj 2013

@ruth
Hej, to aj mne vraveli, ze to sa da len na zaciatku zistit - ked mi robili ten UTZ - NT v 12 tt - mi to hovoril lekar, ze neskor je to uz problem zistit, ci su jedno alebo dvojvajecne (ja som to vlastne odvtedy mala takto v papieroch). A to pohlavie - hm hlavne dievcata sa tazko zistuju :-/ Mozno to budu dvaja chlapci 😀

shania31
29. máj 2013

@lauricka
Juj velmi rada si pozriem, ak mi to moje dvojky dovolia 😀 😀 😀

ruth
29. máj 2013

@shania31 A ty mas jednovajecne alebo dvoj? A aku si mala polohu placient? Myslis ze sa to da zistit pri porode, ci boli jedno alebo dvojvajecni?

shania31
29. máj 2013

@ruth
Ja dvojvajecnych chlapcov-kazdy mal svoju placentu-jednu som mala vpredu a jednu vzadu. Ak by bol cisarsky rez, tak mozno by aj vedeli.

ruth
29. máj 2013

@shania31 No ved aj mne pisu ze placenta predna aj zadna stena, ved to sa navzajom vylucuje