Jenovaječné dvojčatá- ako prebiehajú vyšetrenia v tehotenstve?

doda28
6. okt 2019

Ahojte, chcem vás poprosiť viete pozdieľať svoje skúsenosti a rady so zdravotnou starostlivosťou pri tehotenstve s jednovaječnými dvojčatami? Som v 16tt jednovaječné dvojičky, 2 vaky. Aké časté by mali byť prehliadky u lekára, je nutné sledovanie v perinatologickom centre, prípadne sú doporučené špeciálne vyšetrenia? Ďakujem pekne.

mogaa
6. okt 2019

@doda28 všetko prebieha normálne akoby si čakala jedno....všetko sa vyvíja od tvojho zdrav.stavu a stavu detičiek - je jedno či čakáš jedno alebo trojičky....kontroly dáva lekár podľa zdrav.stavu, vyšetrenia sa robia vždy štandardné, špeciálne vyšetrenia sa robia v prípade ak niečo ukáže sono alebo pri rizikových alebo starších mamičkách(na odber plodovej vody)....

paladia
6. okt 2019

Mna s dvojickami automaticky poslali do rizikovej poradne. Placentu maju kazde svoju?

doda28
autor
6. okt 2019

@paladia Placentu maju spolocnu. Do rizikovej poradne ma lekar neposlal.

mogaa
6. okt 2019

@doda28 ono nie je to podmienka...keď v meste nemáte nemocnicu kde je riziková poradňa tak ťa nebude zbytočne posielať aby si chodila na bežné vyšetrenia a kontroly do iného mesta.....má to opodstatnenie ak máš ťažkosti napr.nábeh na help syndrom alebo bábätká sú menšie ako by mali byť.....

doda28
autor
6. okt 2019

@mogaa Ďakujem

martinals
6. okt 2019

Ahoj,pri dvojčatách nie sú potrebné žiadne špeciálne vyšetrenia ak ti ich neodporuči tvoj gyn.Ja som bola na rizikovom tehotenstve , ležala som v nemocnici 4mesiace, pôrod bol sekciou v 36 tt.drzim palce 😉

paladia
6. okt 2019

@doda28 tak to mas mo-bi dvojicky? Mala by si mat castejsie robene sono, kvoli riziku transfuzneho syndromu. Aspon teda moj lekar pre to robil sono raz za 4 tyzdne. A kontroly som mala kazde dva tyzdne.

nikpa
6. okt 2019

@doda28 Častejšie sa pri jednovaječnych sleduje možnosť transfúzneho syndrómu, dá sa operovať len do určitého týždna tehotenstva, už si nepamätám do ktorého. Ale treba dať na to pozor lebo ak sa to presvihne nedá sa s tým uz nič robiť. A celkovo na začiatku som chodila na sono každý týždeň, nemala som žiadny problém, proste dr povedal že si chce začiatok odsledovať ci sa vyvíjajú rovnako a správne. Potom asi od piateho mesiaca som chodila len každé 2 týždne

doda28
autor
10. okt 2019

Dakujem vam vsetkym za zdielanie info

monywtf
17. okt 2019

@doda28 aj ja mám jednu placentu a musím chodiť každé dva týždne na kontroly

monywtf
17. okt 2019

@paladia ja mám tak isto koli tomu že mám jednu placentu mám chodiť každé dva týždne na kontroly

h_petra
17. okt 2019

@doda28 určite pozor na ten transfúzny syndróm.
Dvojičky s jednou placentou sú rizikové, mali by sa sledovať častejšie, bohužiaľ, stále sú lekári, ktorí to podceňujú.

paladia
17. okt 2019

@monywtf mne teraz na konci zistili,ze zrejme mam predsalen dve placenty,ale zrastene ci co,tak vyzeraju ako jedna. Ale som rada,ze to moj lekar radsej odsledoval a nepodcenil,ked si nebol isty poctom placent.

doda28
autor
18. okt 2019

@monywtf Kontrola kazde 2 tyzdne a to mas tak od zaciatku alebo od nejakeho tt? Diky

monywtf
19. okt 2019

@doda28 až teraz v 20tt mi prišli na to že mám len jednu placentu takze od teraz mám každé dva týždne vyšetrenia

nikk1
2. nov 2019

@doda28 ja čakám jednovaječné dvojky s jednou placentu a dva plodove vaky. Bola som na veľkom sone v 13tt, tam nás doktor upozornil, že je tam náznak transfuzneho syndrómu. Potom som bola aj v 20tt a to bol doktor spokojný, že sa vyvíja všetko super. Moja doktorka ma ale priestoru poslala do nemocnice v 22tt a tam sa už ukázal transfuzny syndróm. Bábätká boli na Tom veľmi zle, ale v prahe ich zachránili operáciou. Teraz som v 31tt a o 3-4 týždne mi chcú spraviť sekciu lebo sa boja že placenta nevydrží. Ale od 28tt chodím každý týždeň na kontroly 🙂

paladia
3. nov 2019

@nikk1 drzim silno palce,nech vsetko dobre dopadne.

nikk1
3. nov 2019

@paladia Ďakujem krásne ❤️

h_petra
3. nov 2019

@nikk1 velmi drzim palce, aby boli babatka v poriadku!!!

nikk1
3. nov 2019

@h_petra Ďakujem ❤️

doda28
autor
4. nov 2019

@nikk1 Drzim palce, nech je vsetko ok, prajem vela zdravia.

nikk1
4. nov 2019

@doda28 Ďakujem ❤️