Ako dosiahnuť najnižšie náklady na kúrenie?

lucann
27. sep 2020

Planujeme rekonstrukciu domu, da sa povedat celkovu a najviac by ma zaujimalo ako dosiahnut co najnizsie naklady na kurenie, kedze to je asi najvacsia polozka v dome. Ked citam ze tu maju niektore domy celkove naklady okolo 100€ az sa mi nechce verit. Moja plocha je okolo 200m, tak by som bol rad keby som sa zmestil do 150 za plyn. Je to vobec realne pri takej ploche? Neplanujem kurit kotlom na drevo, mozno krb na jesen ak sa podari.

simsalabim
27. sep 2020

@lucann zateplenie domu a dobre okna su podla mna klucove. No a potom vhodny spodob kurenia... skus sa poradit na modrej streche.

nelca0510
27. sep 2020

Zateplenie kvalitne, okná minimálne trojsklo. Mame aj krb a mesačne za plyn 40 eur plus nám vracajú každý rok.

deti95060810
27. sep 2020

Ahoj... platíme za plyn 36 e... kúrime, varíme a ohrievame vodu... podlahová plocha 150 štvorcov
dom je zateplený, okná drevená trojsklo....

milka1988
27. sep 2020

Tiež odporúčam radšej otázky nasmerovať na modrú strechu

lucann
autor
27. sep 2020

Mi je do placu, ze 36€ za plyn 😂 Neviem si to predstavit ci toto bude v mojom 50r dome mozne. Asi pojdem do podlahovky, ale mizno necham rezervu radiatory keby bolo zima. Co?

dzulik_
27. sep 2020

@lucann no to teda aj mne, 36€ ach. My síce v byte kúrime elektrinou, ale teda 200€ mesačne a máme z toho pekný hlavybôľ každý mesiac 😁😁

oli18
27. sep 2020

@deti95060810 napíš,čím vykurujete. Ď

deti95060810
27. sep 2020

@oli18 plynom... inak nechápem otázke.... a nie len kúrenie...to je aj varenie, a ohrev teplej vody...

oli18
27. sep 2020

@deti95060810 Pardón, zlé som sa vyjadrila. Či podlahovka, alebo radiátory.

deti95060810
27. sep 2020

@oli18 áno.. radiátory...len neviem aký typ...boli robené na zákazku v KE...mm už spí, on všetko objednával...

lucann
autor
27. sep 2020

@deti95060810 tak nam to zajtra daj vediet, tiez by sme radi usetrili.

deti95060810
27. sep 2020

@lucann čo chceš konkrétne vedieť...lebo mne sa nezdá žeby to bolo v radiátoroch...skôr v zateplení a v oknách....a samozrejme strecha...

zalka
27. sep 2020

@lucann prečo doplaču, začínaš správne. Pri rekonštrukcii sa dá uvažovať so všetkým.
Máme dom cca 70r. Kúrime elektrikou, podlahová plocha cca 300m2 a mesačné náklady 90e, no z toho sa kúri cca v 180m2 a zvyšných 120m2 sa temperuje a v prípade potreby sa kúri i tam.
Tiež sme po rekonštrukcii, zateplenie domu, eurookná 2sklo zatím, v celom dome podlahovka vodná, radiatory len v kúpelkách, plyn ani nemáme, varíme na elektrike, tarifa 20/4 aj tam sa dá ušporiť. Ale čo je veľkým plusom, je solar na streche 120 trubíc, 2 nádrže na vodu. Jedna na TUV, druhá na kúrenie , solar pomáha aj v zime ( je použitý uhol sklonu taký aby v zime dodávalo teplo ) .
A z toho všetkého sú potom mesačné náklady 90e na elektriku. A ešte v obývačke máme krb, tak tonu brikiet za zimu spálime na tzv. prikúrenie pri telke, a tepelnú pohodu. Odhadujem, že ak by sme kúrili aj tých zvyšných 120m2 normálne tak by sme mali náklady na elektriku 120e mesačne to je môj odhad teraz temperujeme na 11-13 stupnov.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrejka1974
27. sep 2020

No podla mna je najlacnejsie kurit asi drevom ja mam sice len zatial vikendovy dom ale v zime kurime najcastejsie drevom a mam aj plyn mesacne 30 eur

oli18
27. sep 2020

@deti95060810 Tak na radiátoroch vôbec nezáleží. Ešte by možno bolo potrebné uviesť, na koľko stupňov vytápate. My máme zateplený dom, dvojsklo plastové okná, nový kotol Viesmann, na plyne nevarím, ohievame teplú vodu, topíme na 22,5-23 stupňov pri podobnej podlahovej ploche pre tento rok platíme zálohu 96 eur. V min roku sme platil 106 e. Tvoja taxa sa mi zdá veľmi nízka. Neviem, kde je pes zakopaný.

lucann
autor
27. sep 2020

@viestta co stoji priblizne taky projekt? Kto ho vie vyhotovit?

lucann
autor
27. sep 2020

V tom dome su liatinove radiatory, samozrejme stare. Ja ich mam chut vyhodit. Urcite kvoly vysokym nakladom liatinu kupovat nebudem. Co myslite, je to spravne?

jolien88
27. sep 2020

My mame 200m2 plochu domu, kurime len plynom, aj varime plynom aj vodu ohrievame plynom, platime 65 eur mesacne za plyn. Kurime hned ked sa ochladi (ja som zmrzlik 🙂 ) a nastavene mame permanentne 23 stupnov (mame male deti). Ale mame novy dom, obvodove mury tehla 39 cm + 10 cm polystyren.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
loginexistuje
27. sep 2020

problem je ze to treba urobit rovnomerne ... nema zmysel zateplit len obvodove mury ak ti unika teplo cez strechu ci do zeme ... preto sa treba nad tym zamysliet komplexne a vypocitat si tepelny koeficient domu teraz a potom ked prejde upravou (ake vrstvy pojdu do murov, do podlahy plus strecha ake kurenie zvolis a pod ...
vypocty sa daju robit aj na nete viac mas asi o tom na modrej streche ...

zalka
27. sep 2020

@viestta opýtam sa ťa, v čom má podlahovka vysoké náklady?
staré domy majú zvyčajne len dyle a škvaru pod nimi, takže riešiť komplexne znamená odizolovať a podlahovka ako rúrka vôbec nie je drahá.

stela01
28. sep 2020

@lucann tiež mám 200 m2 kúrime a ohriev vody mame na plyn , mame radiátory členov rodiny 6 kusov platíme 100€

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
28. sep 2020

No neviem ako ziju ostatni ludia :DD ja som realne porovnavala dva domy, my drevodom obytna plocha 180m2, susedia cca 120m2.. obaja platime pomerne rovnako za EE. Kurime podlahovkou elektrickou, bez vody. Ohrev vody na EE. Vsetko v dome na elektrinu. Platim 210EUR mesacne (v byte som za spotrebice atd mala ucet za EE cca 50EUR,cize ak to beriem do vuvahy, tak teoreticky okolo 120-150EUR teraz by mohlo byt iba kurenie). Sused kuri viac drevom v krbe, dokuruje.. vtedy sa samozrejme termostaty postaraju o to, ze podlahovka sa vypne. Oba domy su do 5r, zateplene.. atd atd.

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. sep 2020

@viestta vieš pri rekonštrukcii sme robili poriadne, a aj tam kde bol beton sme dávali podlahovku, síce sme znížili malinko svetlú výšku ale ide to, rekonštrukcia je o kompromisoch... ale podlahovka potrebuje rozdelovače a to potrebuješ i pri radiatoroch a neviem o ničom inom čo by tak predražovalo ( ak nedôjde k poškodeniu rúrky v podlahe, to potom áno to sa predraží veľmi, a samozrejme solar na strechu nebola lacná záležitosť kúrenie všeho všudy len materiál vyšiel na 14000e , robota detto ... mali sme CP od kúrenárov riešenie celého domu za 27000e bez DPH, ... )

era777
28. sep 2020

@lucann podla mna do 150e sa zmestis v pohode 😁 my mame dvojpodlazny do (2x150m2), plyn nemame vobec ...podlahovku mame elektricku, plus sme minuli rok urobili krb a prieduchy, teplo dreva na nezaplatenie 🤣 elektrinu nam vyratali na 90e mesacne , ale platime si viac(potom vracaju) ... Samozrejme mame plastove okna, zateplene ... Skus sa poobzerat po peletkovych peciach ak mas jednopodlazny dom 😉 alebo by som sla do podlahovky vodnej ...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zalka
28. sep 2020

@viestta súhlasím s tebou, treba zvážiť čo je výhodnejšie. Mne prišlo napr. nelogické čo spravil kamarát, dotiahol plyn a kúpil plynový kotol. Ak nemám prípojku tak riešim to elektrokotlom napr. lebo prípojka to zbytočne predražuje. Tiež konal zbrklo a nepremyslene. Preto chválim zadávateľa za to, že sa zaujíma a pýta sa na možnosti.