Ako vyčistiť dom?

13. okt 2021

Prosím o radu. Mám nový dom a dnes prišli rodičia na návštevu na pár dní. Sú to strašní neporiadnici, spinavci, to je aj dôvod prečo som celý život túžila po novom a čistom dome. Oni si doniesli ešte aj svoje papuče, ktoré nosia doma vo vnútri ale zároveň s ktorými chodia medzi sliepky, kačky. Dokonca im z nich trčí aj kúsok sena 😱 Keď som im ponúkla naše, tak odmietli, lebo oni sú zvyknutí na svoje. Aj oblečenie nosia aj niekoľko dní, perú raz za čas... Moja otázka znie. Ako dať do pucu môj krásny čistý domov 😩 môžem na dlažby a laminátové podlahy použiť roztok savo? Lebo sanytol podľa mňa stačiť nebude. Ako vyčistiť látkovú sedačku, čím?

kulumulu123
13. okt 2021

Vieš o tom ze najlepšia dezinfekcia sú plamene???

ankare
13. okt 2021

Juj,moja,najprv pories seba. Toto je prehnané a chorobné. Skús sa uvoľniť a radšej sa tes sa,že rodičov vôbec máš. Držím palce!

anshelia
13. okt 2021

Moja rada znie, že najbližšie pri návšteve daj nejakú deku na sedačku, po návšteve operieš... Domáce papuče tvojich rodičov nedovoliť nosiť u vás... Teraz všetko umyť a sedačku buď nastriekať, alebo vytepovať.

vanda323
13. okt 2021

Mám svokru ktorá sa nikdy nevyzula. Raz som ju na to slušne upozornila že keď laskovo vojde nech sa vyuzuje. Od vtedy sa vyzuva

maximilie
13. okt 2021

😅 nie si vadna....len ako si tak mohla žiť a zrazu ti ta špina vadí? Vždy boli takí? Alebo to je horšie vekom?
Určite savom môžeš a nie len po rodičoch, ale pravidelne ☝
Ja som vždy na podlahy používala samo bez chlóru a aspoň 1x v týždni s chlorom.
Na sedačky- vlhkou handrou ich pretepuj s prípravkom na to určeným a potom máš dezinfekčné spreje. My používame septoderm na ruky, na povrchy,... používa sa aj v nemocnici na čistenie nástrojov.
Pre mňa zvláštna otázka, že,,po rodicoch".
Dom treba čistiť vždy, nie len po návšteve. U nás dezinfekcia fičí bezohľadne na to, či u nás niekto bol.
Po návšteve akurát vždy hneď dezinfikujeme toalety.

lala123
13. okt 2021

@dominikakr nič v zlom ale ešte asi nemáš detičky však?aj keď chapem, všetci mame niejaku úchylku ale podľa mna pri deťoch človek rezignuje v niektorých veciach.

fleur1111
13. okt 2021

Rozumiem ti, ale myslím, že len zbytočne stresujes. Ja mám prehoz na gauči, ktorý sa dá oprat a podlahu vytieram po každej návšteve. To si myslím, že je základ. Netreba to až tak prežívať a kaziť si deň.

benit
13. okt 2021

@vanda323 moji svokrovci sa tak nevyzuvaju ani doma. Ked som sa zadivila, ze v topankach na bledulinky koberec, vonku prsalo🙈, tak som dostala odpoved, ze dedka bolia nohy a babka si uz tiez tak zvykla. Tak ked maju prist , zrulujem pekne koberec v obyvke. Samozrejme umyvam dlazku nech sa to neroznasa.

vanda323
13. okt 2021

@benit No moja svokra není stará skôr lenivá by som povedala haha

gleep1
13. okt 2021

Ja ta chápem ale ja to mám presne naopak od teba. Mne je napríklad zle z predstavy že by moje dieťa malo chodiť po chemialiami umytej zemi. Že by mu spadol kúsok jedla a na ňom by ostali molekuly čistiaceho prostriedku a ona by to zjedla. Naozaj mi nevadí ked vidím na zemi kus (netoxickej neškodnej) hliny a ked mi tam niekto prejde v topankach, ale keby mi niekto umyl zem sanytolom v tom momente by som to musela minimálne na 3-4 krát premyt prírodným čistiacim prostriedkom.
Naozaj ma udivuju ľudia ktorým nevadí mat byt postriekaný chemikáliami, vstrebavajucimi sa cez kozu, pluca a pripadne aj tráviacu sústavu. A ešte do toho najlepšie zapáliť vonavunku vonnu sviečku 👍🏼🙏🏼 Dokonalosť sama 😖

dadis
13. okt 2021

Tiez sa mi to zda prehnane po rodicoch. Akoze v byte, ktory som prenajimala, sa mi strasne hnusilo si sadnut na gauc. Alebo v hoteli nikdy nesadam na gauc alebo kreslo, len na postel s povlieckami, jednoducho sa mi ta predstava hnusu. Pritom normalne napr. v kaviarnach na kreslach sedavam a nic podobne nepocitujem. A doma po navsteve uz vobec nie, ved je to moj gauc a sedeli na nom v cistom obleceni. Inak pozor na prilisnu cistotu a neustalu desinfekciu v domacnosti. Moze mat viac negativ ako pozitiv, len bežné detergenty by sa mali pouzivat. Aj ked aj ja milujem tu vonu sava bez chloru. Ale ten nariedeny podla navodu nema dezinfekcnu ucinnost ako chloramin, savo, lyzol alebo profi dezinfekcie. V nemocniciach je to ine, tam je to nutnost.

autor
14. okt 2021

Niektoré odpovede sú tu také, že tomu vôbec nerozumiete. Ja si svojich rodičov vážim, no od istého času som pochopila, že nechcem žiť ako oni. Ten ich štýl života sa mi hnusi. Aj keď som ešte študovala, tak svoju izbu a svoje veci som si denne čistila, prala. Mám po nich bordelarstvo, s ktorým bojujem, že naskladané veci na kope alebo neusporiadane veci v kuchyni. Ale čisto musí byť.

autor
14. okt 2021

Oni si napríklad ani po wc neumyju ruky, ale nejde mi o opisovanie všetkého čo robia zle. Mne ide o to, ako poriadne vyčistiť dom a čím, aby som neublížila podlaham zároveň získala späť ten pocit čistoty...

fleur1111
14. okt 2021

Podlahy umývam Savom na podlahy alebo Sanytolom, kľučky a povrchy univerzálnym Sanytolom, v kuchyni aktuálne Dettol, kúpeľňa wc rôznymi inými pripravkami z drogerie, ale to už agresivnejsimi ako napr Domestos a Fixinela.

smitjan
14. okt 2021

@fleur1111 podobne aj ja, ale teda ja za posledne obdobie som sa na vonu sava zmotala 😀 Ze by som nim asi vsetko najradsej umyvala 😀 😀

oblecenie99
14. okt 2021

Obsedantno kompulzívna porucha, u autorky sa to prejavuje takto, musí všetko poumývať čo najskôr, ináč to "svrbenie" v hlave neprestane ;)

Vždy som bola podľa viacerých ľudí prehnanie čistotná.. dokonca na výške som mala tak trochu podobné stavy ako autorka, ale dokázala som to po rokoch postupne prekonať.. a to som tak drhla ruky (o covide sa vtedy ešte ani netopierom nesnívalo), že keď som písala zápočet z ústavného práva a držala v ruke pero, tak mi koža tak praskala, že papier bol od krvi.. ALE ako tak čítam niektoré komentáre, tak mám stále v mnohých oblastiach ohľadne čistoty a upratovania medzery.. alebo som proste po rokoch rezignovala a zlenivela :D Môj otec je tiež typ, ktorý sa nevyzúva, samozrejme iba keď je vonku sucho a ponáhľa sa a skočí ku nám na návštevu, ale už to neriešim, odíde a poumývam potom dlážku - potom, nie hneď, AJAX-om, odkedy je malý, tak používam aj SAVO alebo SANYTOL.. bežne sa stane, že s malým prídem domov, zabudnem pred odchodom zatvoriť dvere do obývačky, a on ma samozrejme ignoruje a zbehne v topánkach do vnútra.. no keby som mala denne dvakrát po tomto hneď vydezinfikovať dlážku, tak by ma asi j*eblo s prepáčením :D

gabinkomisko
14. okt 2021

ja neviem čo ste sa niektoré tak do nej pustili ... očividne ak má nejaký prehnaný vzťah k upratovaniu, vyplýva to práve z toho bordelu , v ktorom žila s rodičmi. Na jednej strane je aj dobre, že sa z toho vymanila .. A po ďalšie, keď už máme svoje hniezdočko, máme svoje predstavy ako má vyzerať a potrebujeme sa tam cítiť dobre. Má to byť naše útočisko. Chápem, že jej vadí keď jej rodičia(hoci ako ich môže mať rada a byť vďačná za život, atď.) toto jej domáce , intímne prostredie narúšajú tým, že jej tam nanosia bordel, na akí sú zvyknutí doma. Poradiť ohľadom podláh neviem, ale držím palce 🙂

tafita
14. okt 2021

@dskjhfdlkdjhl tiez si myslim, ze tam bude uuuplne inde problem, nie v sedacke, ci papuciach.

simca06022011
14. okt 2021

tak ja neviem, ja napr. neznasam ked mi beha navsteva bosa po byte alebo chlapov kamos si svoje bose capty vylozil na gauc a moja polovicka to nezvladla psychicky, vypoklonkoval ho z gaucu, nech sa ide obut :D Ale zase sadnut si vo vrchnom obleceni na gauc v obyvacke vidiet ako problem, mi pride dost... co sa ludia vonku valaju po zemi? Rovnako ja neriesim, ze sadli sme si na gauc v teplakoch a pred chvilou sme v nich boli vonku... to mam tepovat pred kazdym prezlecenim sa do pyzamy a lahnuti si na gauc? 🙂

tafita
14. okt 2021

@oblecenie99 ja mam s touto poruchou zial bohate skusenosti, ja autorku chapem. Myslim si ale, ze kvoli takejto poruche nazvat rodicov spinavci je sila. A este napise, ze si ich vazi.
Mne osobne nepride az tak divne to upratovanie, ako styl, akym sa vyjadruje o rodicoch.

oblecenie99
14. okt 2021

@tafita Áno, aj ja. Dokonca to zostalo v zlomkoch, musím skontrolovať byt, plyn, a pod. pred odchodom, aj keď som predtým nevarila, a pod. ale už to nie je také zlé ako kedysi, že som bola schopná vrátiť sa aj z autobusovej zastávky, ak som niečo zabudla skontrolovať.. Dá sa s tým pracovať, potláčať a zbaviť sa toho, no trochu to trvá.. So zvyškom, čo si napísala, súhlasím tiež

beronsche
14. okt 2021

je tu riziko, ze tvoja obsedantno-kompulzivna porucha sa bude zhorsovat, odporucam to zacat riesit uz teraz.
Je mozne, ze tvoji rodicia su naozaj v otazke hygieny extrem a zivot v takej domacnosti ju mohol spustit..

maryon1
14. okt 2021

Autorka: ja používam najradšej na dezinfekciu Sanytol. aj keď niekedy mám pocit, že to klasické smradľavé savo vyčistí najlepšie.

A chápem ťa v tom, že sa desíš tých papúč, papuče, z ktorých trčí slama a slepačie hovienka, by vydesili aj mňa - a nedovolila by som nikomu, aby mi v takto špinavých topánkach chodil po dome, je jedno, či by to boli moji alebo mm rodičia, ani moje deti alebo muž, či ja takto nechodíme, po vonku a vo vnútri v tých istých topánkach, človek nemusí byť Monk, aby mu vadilo blato a slepačince na dlážke. Rodičom by som to hneď zatrhla, prípadne dala mame vedro, čistiace prostriedky, a nech si tie topánky najskôr vydrhne, ak v nich chce teda po mojom dome chodiť. a sa divím, že si vôbec takto zašpinené papuče k tebe donesú, ved ťa musia už poznať predsa, že si čistotná - aj ked prehnane - tvoja vec, problém - ale predsa rešpektujem pravidlá majiteľov domu, ked u nich chcem pár dní pobudnúť.

a v čom ťa nechápem, že nazveš rodičov "špinavci" - to mi príde hrozná nadávka. "neporiadnici" - ok, nie každý je monk, ale tí špinavci je príliš silná káva na mňa.

anshelia
14. okt 2021

Každá z nás má iné nároky na čistotu, každá z nás toleruje niečo iné. Pre niekoho je to už cez, pre inú normálne, lebo to robí podobne. Nehľadajme problémy tam kde nie sú.. keďže autorka chcela poradiť, netreba riešiť to, prečo to tak robí. Má na to svoj dôvod. Stačí iba poradiť a ak to neviete ženy, tak si jej príspevok nevšímajte. Buďme k sebe ohľaduplné..

autor
14. okt 2021

@anshelia
@maryon1 ďakujem vám 😔 uznávam, mala som zvoliť iné slová, takto sa o rodičoch nevyjadruje. Ale bola som zúfalá s tou mojou poruchou, keď som to videla.

jaskolka
14. okt 2021

Normálne povedať rodičom, že u teba sa bude prezuvat do hostovskych papuciek, tie v pohode vyperies. Na gauč daj deku a vybavene.
Prwzuvanie chápem, ja nerozumiem, ako niekto môže sa neprezut, keď príde zvonku. Ale sedenie na gauči mi nevadí, ved zase ten človek sa nevala po špine vonku.Alebo umytie rúk automaticky, keď dôjdem z vonku. Už aj malého v tom drezurujrm, keď prídeme z prechádzky, ideme hneď do kupelne umyť si ruky mydlom a prezliekam ho.

mimikarol
14. okt 2021

Nechápem prečo sa jej vysmievate. Ja ťa chápem. Mne sa zle pozera už len film, kde na nevyzuvaju alebo idú do posteli v topankach. Strašne ma to ruší. Vadí mi, keď niekto k nám príde a nevyzuje sa. Cez leto prišiel svokor a chodil bosý. To som si myslela že ma porazí. Slušne som mu povedala nech sa obuje, že ani my nechodíme bosý po dome. ( Chodíme, ale od nás mi to nevadí) Mne sa hnusia hole chodidlá druhých ľudí. Len naše, našej rodiny mi nevadia. Každý máme dáku "úchylku". A skon k čistote je práveže dobrá vlastnosť.
Autorke: na podlahy používam sanytol.