Ako zabezpečiť klietku pre morča?

gabina30
3. máj 2020

ahojte, má niekto skúsenosť s chovom morčaťa? je chov v pohode alebo???a čo by som mohla dať okolo stien klietky aby nevypádavali piliny?
Ak by sa nám s chovom nedarilo, je tu niekto kto by to po nás prevzal?
Vopred ďakujem za odpovede

karhu
3. máj 2020

nám sa najviac osvedčil takýto plastový box, na dno jednorazová savá podložka (ako sa používa v nemocnici), alebo tie, čo sa dávajú pod šteniatka, a na vrch piliny..
je to vysoké, morča nevyhrabe nečistotou mimo toho..vďaka savej podložke sa to oveľa ľahšie čistí (keď sa podložka vyberie aj so senom, či pilinami, ktoré sú na tom, pod nou stačí už len vytrieť antibakteriálnou handričkou)i a morča ostane v suchom..dokonca to menej smrdí, škoda, že som to nepoužívala od začiatku..ak by chcelo morča chodiť von, tak nejak rebrík, no a samozrejme, nezakrývať, nech má dosť vzduchu

matabb73
3. máj 2020

My máme už druhé morča. Je to veľmi milé a nenáročné zvieratko. Miesto pilín používajte podstielku pre morčatá. Sú to také valčeky, stačí vymeniť raz za týždeň. Potom treba seno, to je základ stravy, zrnká a zeleninu. Naša má najradšej šalát. Niektoré jedia aj ovocie, treba vyskúšať, čo bude chutiť. Zelenina a ovocie dodávajú vitamín c, inak by ste ho museli pridávať umelo. Naša má už skoro štyri roky. Nechávame ju aj behať po byte, len treba skryť káble, lebo morča je hlodavec a za pár sekúnd ho dokáže prekryznúť.

majamat
3. máj 2020

my sme mali kedysi morca a nebolo to anrocne. zhanali sme mu seno a na spodok noviny. morcatko s menom Pepina sme dostali od pribuznych a nemali sme vybavu, tak sme ju mali prvych par dni v krabici. no ona nam vzdy z nej vyskocila. morca vie skakat. treba na to dat pozor. potom sme ju presunuli do starej klietky po andulkach. okolo sme mali pomedzi mriezky taku nejaku foliu, aby vsetko nevypadavalo. no spredu tusim ani nie. a ozaj aj tu krabicu a neskor aj noviny zvykla rozhryzt. ona sa rada do niecoho zahrabavala, preto potrebovala seno.
a strava, zelenina, ovocie, tusim sme mali aj nejaku zmes pre morcatka. nosila som jej z vonku aj travu a tak sa na nu naucila, ze vzdy ked pocula dvere, pistala. clekom hlasno vie morca pistat.

a naozaj to nie je moc narocne zvieratko, dcera by nejake chcela a rozmyslala som prave nad morcatkom. kedysi sme mali aj andulky, ale teda s tymi sa neda tak pomaznat. morcatko som nosila aj von na travu. ja som bola kludne na opierke lavicky a ona sa pasla. vobec neutekala, bola spokojna v trave. skrecok je tiez fajn,a le je mensi a rychlejsi a preto lahsie niekam zalezie a strati sa. mali sme neskor aj psikov,a le tie potrebuju vencit vonku a ked nie sme doma, je to problem.

kittyna5
3. máj 2020

My sme mali ježka a okolo klietky sme na mreže pripevnili plexisklo, ale nie všade, iba kde hrabal, aby tam aj mohol dýchať a mal vzduch. Akvarko alebo plastové nejaké prepravky, by som ja osobne nevolila, už len kvôli tomu, aby malo zvieratko dosť vzduchu 🙂 ale každý volí iný príbytok

lenkamatkova
3. máj 2020

Aj ja som mala morčiatko, skvelé zvieratko 🙂 pobehovala po dome, len fakt pozor na káble, my sme raz nechali na zemi diaľkové od tv a všetky gombíky poodhryzovala. Inak v lete sme ju dávali aj na dvor do podomácky zmajstrovanej ohrádky na trávu a taktiež sme jej dávali konáriky z ovocných stromov na hrýzkanie, takto nehrýzla všetko dookola. Ak máte malý byt, tak len poviem toľko, že morča vie celkom nahlas pískať 😀 doteraz to počujem, ach, normálne mi chýba, Mišena naša...

mishkamishka
3. máj 2020

Ahoj, my máme morča jeden rok, bála som sa ako to bude a mala som dohodnuté, že ho vrátime, ak by bol s ním problém. Ale práve sme k nej obstarali ešte jednu samičku mláďatko, lebo až počas tejto izolácie som si sama na sebe uvedomila, ako sociálne zvieratko samo trpí (morčatá sú veľmi sociálne, potrebujú spoločnosť svojho druhu). Ináč je veľmi nenáročné, aj na stravu, aj na čistenie aj na opateru. Ani ho nie je počuť, čuší v klietke, ale ja malú povzbudzujem, aby ju, teda teraz ich každý deň vyberala, mala na rukách, vonku v tráve nechala, po chodbe na prestretej deke nechala pobehať... Máme normálnu klietku, cca 90 na 45 cm, má dosť vysoké steny, aby peletky nevypádavali. Má záchodík, ten čistíme častejšie. Naozaj je to nenáročné zvieratko, aj to ma presvedčilo, aby sme obstarali ešte jedno. Dieťa cca 6, 7 rokov sa dokáže postarať. Len treba mať na zreteli, že samo zvieratko trpí, dieťa po pár týždňoch už tak nebaví sa s ním hrať, dospelí nemajú čas a preto ak sú dve, je lepšie. Začnite jedným a potom uvidíte.

lucia147852
3. máj 2020

Ako už bolo spomínané. Morča je nenáročné zviera. Určite nedávať ako podložku noviny pretože morča ich pokuse a sú plné jedovatých farieb. Hoblíny, podložku, postieľku pre morcata. Takisto pozor na množstvo zeleniny kvôli hnačke. Šalát veľmi nafukuje tak tiež potroške. Naše milovali jablká, uhorky, pupavu (nezbierat pri ceste),mrkvu, dokonca aj melón. Stále musi mat prístup k vode a senu. Chov si však treba rozmyslieť a byť zodpovedný. Zvieratko je živý tvor a nie hračka ktorá keď mi nevyhovuje sa jej zbavím. Preto radšej 10x premyslieť ci do toho idem a, až potom zaobstarať zvieratko

yna1
3. máj 2020

najlepsie je davat original podstielku, su to take rolky male, tie su dobre, ani nevypadavaju, ani to tak nesmrdi ako nasiaknute piliny. Morcatku staci zeleninka, seno, nejaky domcek, nadobka na vodu 🙂

lentilkaxxx
3. máj 2020

Chovám hlodavce cez 25 rokov. Ako podstielku kúp original briketky miesto hoblin. Vôbec sa z toho nepráši, nesmrdí to a nemáš taký neporiadok. Teraz už to stojí len pár drobných. Pred 15 rokmi som pre to musela do ČR a cena neskutočná. Ale aj tak pre komfort všetkých (náš aj ušiaka) to bola dobrá investícia. Odvtedy iné nepoužívam, keď nemusím. Naše zvery si s radosťou vystielaju hniezdo natrhanými kvalitnými servítkami a sušenými ružami. Tiež ako hračky slúžili rôzne papierové krabičky

luciapp
3. máj 2020

Naše prve zvieratko, morča Dodik 🙂
Je uplne super, sama som tomu neverila, ze aj takyto domaci milačik sa da skoro všetkemu naučiť.
Miluje čerstvu zeleninu, travu a seno. To musi mať kazdý deň. Ked zazvoni zvonček, otvoria sa dvere, dokonca aj od chladničky pišti.
Na noc ho nechavame v predsieni, aby nas v noci nerušil. Ale za ten rok čo ho mame nas nikdy nezobudil piskaním ani ponocovaním 🙂

gilmorka
23. máj 2020

@lentilkaxxx prosim, taketo peletky na kurenie? A to sa pouziva po celej klietke ano?

mishkamishka
17. okt 2020

@gilmorka áno, také, v obchodoch pre zvieratá kúpiš, cca 3 eura za 5 kíl.

jamabe
17. okt 2020

@gilmorka 15kg necelých 5€ v Obi..

gilmorka
18. okt 2020

@jamabe
@mishkamishka dakujem, to uz je stara otazka, uz sme zbehli

mamickatt
25. okt 2022

@karhu aké rozmery má ten box, v ktorom máte morča? My máme klietku, ale chcela by som ho dat radšej do boxu.

gilmorka
25. okt 2022

@mamickatt v boxe nemá dobré vetranie, pokiaľ je ten box vysoký. A predpokladám, že ani nie je dosť dlhý, morča potrebuje na dĺžku aspoň meter, to je ozaj minimum

ninka1991
25. okt 2022

@karhu este sa ti nestalo ze by od tial vyskocilo? 😀

majamat
25. okt 2022

ked som sem pisala, este sme nemali morcatko,t eraz mame Pixina, ma uz rok. prave pobehuje v detskej izbe. pustame ho na koberec. ma miesta vystlane svojimi rohozkami, ktore som usila a pod nimi je nepremokava deka. obcas necha bobky aj pod radiatorom na podlahe.

klietku sme kupili velku, ma tam 2 domceky. ma tam zachod, nad nim dreveny sennik a preto je casto nabobkovane a nacurane v zachode. inak byva v domcekoch. chvilu bol v malej klietke, no nevedeli sme, ze morca by malo mat vacsiu, ked sme ho kupovali. vtedy sme pouzivali Asan, teda asi len mesiac. vyslo to tusim okolo 40e. teraz ho amme len v zachode a zvysok am pokryty tkanym kobercom a rohozkami. na spodku v domcekoch su nepremokave, na tom save rohozky. na vrchu je flis - aj ked je troschu mokry, nie je to na nom tak citit. a na domcekoch ma hyndry na mop 😀 take tie s takymi akoy stuplikmi. on ich miluje spava na tom.

a takto si spi s mojim chlapom :D

majamat
25. okt 2022

to je uplne najlepsie, ked am takto nohy dozadu 😀

majamat
25. okt 2022
mamickatt
27. okt 2022

@gilmorka v podstate aj klietka, ktorú máme, je spodná časť plastový box vysoký cca 20cm a potom mriežky. Len veľmi z toho vyletujú hobliny a tiež sa zle manipuluje s klietkou, keď ju chcem premiestniť. Klietka má 95x55cm a box zvažujem 78x55, čo by bolo len trochu menšie. Keď je dobré počasie, tak má vonku búdku s výbehom, a teda chceli by sme dokúpiť ešte jedno morča, lebo je to sociálne zvieratko, ktoré osamote trpí.

majamat
27. okt 2022

@mamickatt akurat a 2 morcata treba vacsiu klietku. a BOx urcite nei ej vhodny,a k je vysoky. fakt tam neprudi vzduch, v klietke je sice box,a le je nizky a horna cast sa vetra.

my nepouzivame hobliny. mame koberceky a rohozky v domcekoch ( najskor som mala len take nastrihane handry ) a tie periem. je to viac roboty, ale co uz. akurat v zachode ma Asan a na spodku take drevene granule. to az tak nevyletuje,a le do celej klietky to vychadza draho. nehovoriac o tom, ze Asan za posledny rok zdrazel na dvojnasobok. som velke balenie kupovala za 14e, teraz stoji urcite okolo 15e. cistim mu casto.

inak my sme rozmyslali nad 2 morcatkom, no ked sme tohoto kupovali, tka to bolo narychlo a nezistila som si info. my sme slubovali dcere morca, ked bude posluchat,a le stale bolo tak, ze neposlucha, tak morca nebolo. a tak som si myslela, ze ani nebude, potom zrazu mm rozhodol ze by sme ho mohli kupit.
keby viem,kupime s nim aj kamarata, co mal v klietke. na druhy den ho uz nemali.
skusali sme ho davat dokopy s inym samcom a nevzeralo to dobre. obaja boli v iradnoms trese este potom cely den. ten nas krpec si dost presadzuje, ked ho pestujeme je nenormlane uhundrany s vynimkou toho spolocneho spania, ako hore na foto. celkovo je dost hlucny. a teda samicku k nemu dat nemozeme, jedine ze by sme ho dali vykastrovat. no mam torchu obavy. morcata zle znasaju narkozu.

gilmorka
27. okt 2022

@mamickatt ale je rozdiel 20cm vanicka, z ktorej este par cm tvori podstielka a vysoký box kde močiatko nema kontakt s okolím a vymena vzduchu je tiez zlá, mokrá postielka, bude tam riziko presne. A ten rozmer 78 je veľmi malý, tych 17 cm na dĺžku ver že rozdiel je a veľmi k horšiemu. A ešte ak zvažujes pre neho spoločnosť, tak to už vôbec nebude vyhovujuce, pre dve by mala byť klietka 120 cm.
Ja som na začiatku tiež nevedela, kupila som 80 cm dlhu klietku a ešte kým bol malinký,tak ako tak,ale veľké morča tam už nemá dosť priestoru, a dve už vôbec. Kúpili sme 120 cm.
Vonkajší výbeh sa dá použiť len v lete, čiže zvyšok roka sa budu mačkať v malom boxe.
Ja mam Casitu 120 cm, tá má oproti ostatným myslím že o trochu hlbšiu vaničku. Hobliny vyhodia sem tam. Ja mam skôr neporiadok z dopĺňania sena,to zametám stale 🤦

gilmorka
27. okt 2022

@majamat keď narkózu, tak inhalačná je lepšia. Ja som dávala kastrovať v 5.mesiacoch.

majamat
27. okt 2022

@gilmorka my sme rovnako, len ma stve, ze obycajna plastova vanicka a par drotov a stalo to skoro 50e a na 2 veci to mame. v tych obchodoch by mohli trosku aj poradit. potom sme kupili taku s drevenou konstrukciou a drotenou mrezou, spodok plastovy. vonkajsi rozmer je tusim 125cm. a teda vie a tam dobre vyblaznit 😀 beha tam jak raketa. aj ked teraz mam pocit, ze menej, je to tucko.

moje morca ma 1130g, pribral z 780g. preto sa snazim mu stravu vyberat, aby neobsahovala zvbytocne obilniny, strukoviny, ani ovocie. boli sme v predajni ahladala som nejake mnamky s nizkym obsahom vapnika. predavacka mi nieco ponukala a vsade bolo nieco nevhodne v zlozeni. ona na mna vyjavene pozerala, ze preco to riesim, ze ona ma trpaslicieho zajaca. ktory ma 3kg a je obrovsky. akoze som nepohcopila. podla nej je ok, ked zviera, ktore ma byt male, je take prekrmene. no co uz.
my msme so stravou problem, lebo nas Pixo pred niekolkymi mesiacmi pri curani pistal. tusila som o co ide. mal v mocaku piesok. dostal liecbu a redukujeme vapnik. smola je, ze on nam absolutne nechce mrkvu. ja neviem co mu mam davat jest. zeler, petrzlen a kalerab dostaval, no obsahuju vela vapnika. tak to sice dostava, ale malinko, okrem toho este ladovy salat, sem tam trosku brokolice, rajcinu, nejaky cas nechcel papriku, terza mu chuti, tak ju jedava. a doplname vit C v granulkach, on ho miluje. ked s nim zahrkame, je napruzeny, anchystany, ohryza klietku 😀 okrem toho trochu bazalky, pupavu a travu, ale tiez menej,a ko rpedtym, elbo tusim aj pupava ma viac vapnika. nastastie je to teraz dobre.
a vecer granulky, Versele laga, ale len v takej malinkej odmerke. predtym mal niekedy este rano a teraz ich vyje hned naraz. riadny zrutik.

gilmorka
27. okt 2022

@majamat ja tiez nemám ,, ľahké,, váhy, samička má 1200g a samcek 1300g. Ale vahu nemôžeš brať ako jedinú vec na porovnávanie, lebo morčatá sú rôzne, veľa krát skrížené. Samičku mám čistokrvnú, anglický crested s kalifornskou kresbou, samček je miešanec,ale asi nie je až tak premiešaný, lebo nemá uši hore a predĺženú hlavu ako tie čo majú v zoo obchodoch.
Granule máme tie iste, versele laga complete cavia, mňamky v obchodoch nekupujem vôbec,presne kvôli zloženiu, v lete je aj tak najväčšia mňamka tráva a kukuričné listy, obrem toho rôzne bylinky. A na zimu im doma suším zásobu 🙂 sušené kukuričné listy, bazalku, jahodové listy, matu,medovku, skorocel, trochu pupavy.
Pupava, mrkvova vnat a petrzlenova obsahuju vela vapnika, takže to majú obmedzene len občas.
Zo zeleniny jedia zeler, mrkvu, fenykel, papriku, rajčiny, čakanku, rimsky alebo lolo šalát, stopových zeler,cviklu, a občas kvet brokolice,karfiolu, ak doma nieco z toho varím, hrachovy lusk bez zrniek, keď je sezóna.
Na zimu im na oknách dopestovavam jačmeň.
Vitamín C im davam na zeleninu, vacsinou na kusok salatu alebo list pupavy, lebo z napajacky im to velmi nechutí, veľa nevypijú

majamat
27. okt 2022

@gilmorka my mame tie granulky s vit C a ten miluje, kvapky som ani neskusala. u nas nastal problem s vapnikom prave koli zeleru, petrzlenu a pupave. kedze hocico nezje, tak toho mal via,c ale ked takto obmezdujeme, je to lepsie.

travu mu nosim veru cele elto,a le u nas tot u vykosili cez leto, bolo sucho, tak som pomaly ani nemala kde trhat. uplne to tu bolo vyprahnute, tak som obchadzala cele sidlisko,a by som nieco nasla. ale snazim sa. zime mame tiez zasadene obilniny. susit moc nemam kde, mame vlhky byt a plesnivie to. inak trham pupavu ( nie vela ), skorocel, pripadne aj misi chvost. napr, jahodove listy zje, ale preferuje ine.
bazalku kupujeme cerstvu v kvetinaci. tiez ju ma rad. vnatky veru uz dost ob,edzujeme, koli vapniku. prakticky petrzlenovu mal asi 1x odkedy nastal problem. neviem kedy to bolo. vobec si nepamatam.
zo zeleniny, zeler a petrzlen miluje,a le koli vapniku davam len malinko. stopkovy zeler vobec, salaty rozne,a le teda najviac davam ladovy salat. viem, ze nie je moc hodnotny, ale chuti mu a teda je to taka mnamka pre neho. brokolicu tiez davam,a le az tak vlemi mu nechuti a tusim ma trosku viac vapnika tiez ( nie az tak extremne,a le ma) fenikel a cakanku som neskusala, fenikel som pozerala v obchodoch,a le akosi som nan este nenarazila. karfiol tiez az tak nechce a stve ma, ze nechce tu mrkvu. bolo by fajn, keby ju jedol, ale on nie. uz som skusala vselijaku,a j domacu zo zahrady, sem tam trosku do nej dobol a dalej nic.

majamat
27. okt 2022

@gilmorka tento vit C mame a fakt sa ide za nim utlct. mame ho v takej krabicke a mm si ho vezme, da mu Cecko a potom si spolu pospia. ked sa estelen krabicka otvara, tak sa snazi do nej dostat, ked ju otvorime, prakrat nam ju aj vysypal, ako sa hrnul dovnutra.
https://www.petissimo.sk/pre-hlodavce/krmivo-vy...

gilmorka
27. okt 2022

@majamat toto nepoznam. Ja davam priamo tento na foto.

majamat
27. okt 2022

@gilmorka ja prave nechcem kvapky,lebo neviem kolko by som doneho dostala, ci by to chcel. zbytocne komplikovane. granulky miluje, takze to je clekom fajn.