Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

cat
24. feb 2008

helka, ja som tiez dostala orchideu a viem len tolko ze potrebuje vela svetla a zalievat raz do tyzdna,ale tak ze do misky nalejes vodu, pockas kym ta voda vsiakne do korienkov a vyberies. teda nezalievam ju zvrchu, lebo ak raz orchideu prelejes a jej zahniju korienky, je po nej. Mojej mame tak uz 2 vykapali.. 😒

elise
24. feb 2008

orchidea sa nemá prelievať a je dobré pozorovať vzduchové korene, podľa toho polievať raz ročne hnojiť (predávajú špeciálne hnojivo na orchideu) treba odtrhnúť vednúce kvety. takto sa o orchideu stará moja kamoška dostala ju odomna k narodkám. a ešte niečo nemá rada prievan a ostré slnko 😉

princess007
24. feb 2008

a este ju treba rosit 🙂 vtedy je naozaj krasna. a ked odkvitne, tak sa stonka odreze nad prvym malickym listkom na stonke a ona vyzenie dalsi konarik a mala by kvitnut zase 🙂

dorotelka
25. feb 2008

Ja som dostala bielu orchideu pred 2 rokmi od manžela na Valentína. Polievam ju 1x/týždeň vychladnutou prevarenou vodou, približne 1 štamperlík priamo ku korienku. Mám ju položenú na parapete na južnej strane a je pravda že neznáša prievan. Vednúce kvety tiež odstrihávam, ale pahýľ na ktorom rozkvitnú nechávam tak, a stalo sa mi už dvakrát, že vyrašili z neho nové výhonky a neskôr puky. Mám z nej obrovskú radosť, kvitne nám neustále. 🙂 Veľa šťastia pri pestovaní. helka!!! 😉

whizzy
25. feb 2008

Ja polievam zvrchu, raz do tyzdna, len troskou dazdovej vody. Ak nemam, tak aj z vodovodu. rosit som davno prestala. Obcas troska hnojiva do zalievky.
Vysledok - prave kvitnuce: http://profile.imageshack.us/user/whizzzyy

mouse
25. feb 2008

Ahoj Helka,
ja orchidey kazde rano kropim prevarenou odstatou vodou a raz za dva tyzdne im nalejem plnu misku vody, hodinu, dve ich necham takto ponorene, potom vodu vylejem. Prihnojovala som ich iba raz 1,5 roka.. Mam ich pri okne otocenom na vychod, pod nimi sa opdaruje voda, lebo su takmer priamo nad radiatorom...

matullienka
25. feb 2008

ja ju mam uz rok ked kvety odkvitnu tak ich odstrihnem, polievam asi raz za tyzden a po odkvitnuti vsetkych kvetov som ten pahyl odrezala cely a vyrasil mi novy a uz mi znova kvitne 6 krasnych kvetov

emjee
3. sep 2008

martek • snž • Dnes o 18:28

Pestujete nektera?????
poradite mi, jak prinutil Phalenospis kvest??? porad vyrazi jen nove listy

diky

Martek

martek
3. sep 2008

dekuji za presun, me nefunguje vyhledavani 😅

sirinka
3. sep 2008

orchidea ma rada okno na vychod, polievat raz za tyzden prevarenou vodou - zaliat cely kvetinac az po vrch, po hodine vyliat. niekedy pomoze vymena substratu.

martek
3. sep 2008

presne to delam 😎
a nekvete a nekvete

roasha
3. sep 2008

heli,nevies povedat?uz som niekde pisala,moja mamca ma cca 40druhov orchidei/lebo stale kupujeme dalsie/ 😵 ,musim uz nejake cvaknut,a hodit do alba.ja mam len 4. 😅
takze......hned ako ich kupime,presadzame ich,ziadne bla,bla,pokial kvitne nesmie sa. 🙄 kupis si substrat konkretne na orchidei/predavaju sa cca 7l vrecka/na jednu bohate staci/.vyberies z kvetinaca,a niektore blbe firmy pchaju presne do stredu korenov taky mach,alebo co to je,to musis uplne do cista povyberat,lebo z toho zvyknu odhnivat korene. 🙄 my pouzivame klasika kvetinac umelohmotny/nezalezi na farbe,ziadne bludy-ze musi byt priesvitny,vobec nemusi/. 😠
zasadis,vzdusne korene nechas normalne vonku/ponaras len tie klasicke korene/,rosit pumpickov len tie vzdusne korene,ale len rano,do vecera ma byt substat suchy.
pouzivat hnojivo na orchidei,a po odkvitnuti nechas tu kvetovu stonku tak,bud na nej znovu vykvitne,alebo su druhy,ktorym stonka zaschne,a vyzenu novu. 🙂
zhruba vsjo. 🙂

martek
3. sep 2008

roasha, ja ten substrat v Baumiku videla, osahala sem si ten pytlik a prisel mi desne jemny, jen malilinkaty kousky, ne takovy ty centimetrovy, jak mam ted .....

roasha
3. sep 2008

este k vode,mamina zo zacitku pouzivala "destilku",ale soom jej povedala,co sa tak "pára",tak uz pouzivame vychladenu vodu po prevareni z kanvice .🙂 kto by sa dokupil tolkej vody? 😀

roasha
3. sep 2008

martek,zalezi od firmy,niektora ma substrat jemny,a niektory je z kuskami kory.ale v kazdom pripade to nie je len kora,ako ked orchideu kupis.mozno preto mnohym "odide",a cuduju sa preco. 😒 ved kazdy kved by sa mal po doneseni z obchodu presadit. 🙂

roasha
3. sep 2008

este ma napadlo,nema rada priame svetlo/nesmie na nu priamo piect slniecko/,radsej trosku zaklopit zaluzie,alebo zmenit stanoviste.

martek
3. sep 2008

tak ja zkusim zitra koupi novy substrat, nebude teda vadit, kdyz bude jemny....vsechny presadim a uvidim... 😵

mam teda i ty co zrovna kvetou????? 😉

roasha
3. sep 2008

kludne aj kvitnuce,my ich presadzame naozaj hned. 😉 v jemnejsich substratoch byvaju gulicky polystyrenu.-to je o.k.nezabudni jej vybrat vsetok ten mach z korenov. 😝

martek
3. sep 2008

ok, zitra to udelam...... mam jich deset, tak to bude prace na pul dne 😀

stary substrat soupnu na kompost 😉

roasha
3. sep 2008

jasne. 😉 🙂

roasha
3. sep 2008

z toho stareho substratu mozes nechat par kuskou kory,a premiesat z novym substratom 🙂 .

martek
3. sep 2008

mam ostrihat i "divny" koreny????
ja to tak cas od casu delam, jakoby je vyvetram.... ostriham suchy a shnily koreny, zasypu skorici a znocu zasadim

roasha
3. sep 2008

suche a zhnite korene prec..... 😝

martek
3. sep 2008

rozkaz! 😎

to bude zitra operace! 😀

jeste jedna otazka, je teda jedno, jaky substrat to bude? samo, ze pro orchie, ale jestli je neco lepsiho... nerada bych, aby mi odesly...holky moje 😅

roasha
3. sep 2008

kupujeme akykolvek na orchidei,ake konkretne na ne!lebo su aj sustr.na "orchidei a ine kvety" 😒 .ty si kup len na orchidei. 🙂
presadzaniu zdar,neboj,bude to o.k.
fakt ich musim pofotit,a "znasilnit muza,aby ich sem supol. 🙂

roasha
3. sep 2008

kvetinace umelohmotne/na farbe nezalezi/ 🙂 ,nie keramicke! 🙄

emjee
3. sep 2008

roasha sem nieee 😅

martek
3. sep 2008

a muzu je mit v okrasnym obalu???????