Ploštice - dezinsekcia

ninanikol
25. aug 2021

Ahojte, objavili sa u nás ploštice (sme si istí), no objavili sme ich, až keď sme ich mali vo všetkých izbách a vo veľkom počte. Nič domáce, či z netu nepomohlo, chceme sa teda obrátiť na firmu alebo domovníka. Väčšina firiem píše, že treba vybrať veci zo skríň, no reálne si neviem predstaviť, kam. Do stredu izby na kopu, či kde, keďže sa neodporúča potenciálne zamorené veci prenášať? Do vreca a opatrne vyberať a prať tú tonu vecí, aby sa náhodou nedostali tie svine späť do priestoru? Neviem si to vôbec predstaviť, ako máme zabrániť opätovnému zanesenie, keďže aj napriek tomu, že máme len potrebné veci, je ich veľmi veľa (5-clenná domácnosť, z toho 3 študenti, malý 3-izbový byt). Ak to dám na kopu, neprečistia ich postrekom, ak inde, len ploštice prenesieme. V "detskej" kde je najviac vecí sa pomaly nedá pohnúť, tak si neviem predstaviť presúvať len veci z nábytku, nie že ešte samotný nábytok niekde naokolo už vybratých vecí. Ako ste riešili ploštice v plnšom byte? Dá sa to bez vyhodenia potrebných vecí? (Nepotrebné priebežne vyhadzujme a máme len to, čo reálne treba a sa používa a aj tak sa asi ešte niečoho vzdáme, no nemôžeme vyhadzat až toľko vecí, aby sa to dalo zvládnuť vyčistiť a znovu kupovať aby sme mali všetko potrebné. A aj zamrzí, že na niečo som robila x-hodín za nízky plat a je to nové a treba k to, ale musí ísť preč.
Budem vďačná za akékoľvek tipy k hocičomu čo sa týka odstraňovania ploštic odborným zzásahom. (riešiť s domovníkom/samostatne , ako dosť preplnenú domácnosť pripraviť a vyriešiť, prípadne tipy na firmu v KE, s ktorou máte reálne skúsenosti)

salonka22
26. aug 2021

@ninanikol ahoj, my sme veci tusim vyprali na najvyssej moznej teplote, vysušili na balkone a tam zbalili do igelitovych vriec, ktore sme odniesli mimo bytu. Firma celý byt postriekala tak do 2h, potom sa tam vetralo. My sme medzitym byvali u rodicov, k nim sme nastastie nic nedoniesli.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ninanikol
autor
26. aug 2021

@salonka22 ďakujem za reakciu. ja si neviem predstaviť poprať to nejako všetko. A aby sa to nezrazilo. Len moje veci (ak by som ich prala bez ohľadu na farbu) by som mala na dobrých 30 praní určite, keďže mám kvôli práci veľa zimného oblečenia, ktoré ale nosím a potrebujem, a čo ostatní štyria (+ veci typu záclony, obliečky, poťahy)? Sušičku nemám, tak to by bolo aj časovo náročné, kým všetko poschne, tak odhadujem také 3 týždne len prania. Nemáme možnosť ísť bývať inde, musíme vydržať štípance. len chcem, aby sme sa toho zbavili a nešiblo nám z tých vecí a nijak neviem vymyslieť nejaký praktický a zvládnuteľný postup 😕

marcellka32
26. aug 2021

Opýtaj sa priamo tých, čo prídu dezinsekciu robiť, bude treba všetko vyprať, môžeš odniesť do pracovne, vo väčších mestách sú aj pracovne na veľa kíl oblečenia

salonka22
26. aug 2021

@ninanikol rozumiem. my sme vtedy byvali v 1 z troch izieb, nemali sme veľa veci. ale oblečenie sme prali max na 40, tiez som si nechcela znicit veci. zaclony sme nemali. U nas boli v lepenke na starom nabytku zo zadnej strany a sirili sa len z jednej izby, do nasej akosi nedorazili... Drzim palce.

angie11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
angie11
30. mar 2022

@ninanikol prosím ta ako ste to vyriesili s tymi plosticami? Riesim teraz tuto dilemu. Malý postipaný aj muz, ja a druhy syn nic. Vsetko pravidelne periem na 60tke. Aj parný mop sme kupili ale opat su postipany. Chvilu pokoj a potom znova. V januari nam boli striekat blok no vystriekali u nas iba stupacku a kuchynu s chodbou a nasledne nato mal maly stipance. Myslim si ze presli od susedov. Chcem si zavolat deratizacnu firmu. Neviem teda aka je spolahliva alebo ci to opat riesit cez spravcu bytoveho domu. Lebo vtedy to riesil niekto iny. Myslela som ze pridu robit opatovný postrek ale nikto nic. dakujem za odpoved. Ivana

ninanikol
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninanikol
autor
11. apr 2022

@angie11 asi to dám rozsiahlejšie:
Zavolali sme firmu, ktorá bola v zozname overených nejakým zväzom/spoločnosťou(neviem presne...proste nejaká oficiálna profi organizácia). Veci nakoniec ostali v skrini - podľa pokynov. Mali sme fakt že silné zamorenie. Čistili chemicky (väčšinu) aj parou. Postrek sa má robiť dvakrát. Pri prvej návšteve nám po skontrolovaní postelí povedal, že tie by sme mali vyhodiť, tak sme rozobrali a vyhodili (spali sme na nafukovacích posteliach a karimatkách) že už aj keď vystrieka, je šanca, že niekde niečo prežije aj tak, nakoľko sme tej hávede mali veľa. Hovoril, aj že podobne zamorené byty sa niekedy musia spraviť "na holodom", že to môže ostať aj pod podlahou (čistá radosť dozvedieť sa toto). Dali sme 250€ za 1.postrek. Riešili sme to aj s domovníkom. Vraj kým sme len sami, čo sa sťažujú, že si to musíme riešiť sami (nakoniec ale dal spraviť obhliadky niektorých bytov na prítomnosť). Chvíľu bol relatívne pokoj, no stále boli ploštice prítomné, po dvoch mesiacoch sme sa dostali k inej firme - tí boli skutočne profíci. Poučili nás (to aj predchádzajúca, ale nie všetko bolo pravda) a vystriekali byt (úplne nanovo ako prvý postrek). S tým, že už sme mali pred návštevou mať všetky veci vo vreciach pevne zatvorené (dosť masaker - asi 70 vriec, niektoré mega ťažké) a keď prišiel, vystriekal všetko, aj steny, zásuvky, nábytok. Povedal, že tiež treba 2x postrek. To bolo teda 2x 180€. S vrecami sme to robili tak, že boli v 2 izbách, kým striekal tretiu, postupne sme z jednej vynášali. Povedal, že všetko vyprať na 60° alebo do sáčkov a do mrazničky aspoň na -18° (napríklad niektoré zošity a drobnosti sme takto zachraňovali pred vyhodením). Skvelý tip je suchý ľad (kocky CO2), odsúhlasil aj odborník - nahádzať kocky do vriec - čo najviac vytlačiť vzduch z vreca (vyparujúci sa CO2 to nafúkne, tak nech vám nepukne/neodlepí vrece) zalepiť proti úniku - nechať aspoň cez noc ( CO2 sa klesá dole - rozbaľovať na balkóne, poriadne vetrať - sú to veľké koncentrácie). Vo vreciach treba pootvarat sáčky alebo krabice, ktoré sú dnu, aby plyn prešiel všade po celom obsahu (my sme niektoré veci balili do sáčkov a krabičiek, nech sú potriedené, ale sme riadne poprepichovali). Upozornili nás, že prvý týždeň po vystriekaní bytu je v podstate dobré, ak ploštice uvidíme - postrek ich vypudí z úkrytu aj za dňa, tým, že budú liezť po postrikanom za nami (jedlom), tak sa otrávia, ale iný postrek zabíja rovno....Postupne by mali vykapať, postrek je aj proti vajíčkam, ale sú rôzne postreky, to už vám ku každému dá pokyny odborník, keď vystrieka, oni ich musia striedať, nech si ploštice nevytvoria rezistenciu a nie na úplne rovnakom princípe fungujú ale odborník vie. Celkovo sme sa dozvedeli, aj že vôbec sme pôvodne nemuseli vyhádzať postele, že by sme sa ploštíc boli zbavili aj tak, len treba vedieť. Čiže pozor, na koho sa obraciate, my sme tých prvých 250€ + všetky postele a "posteľné veci" vyhodili úplne zbytočne, lebo prišla nekvalitná firma (kvalitou postreku aj informáciami) a dva mesiace sme nevedeli, čo bude, lebo budeme musieť asi všetko vyhádzať.

ninanikol
autor
11. apr 2022

@ninanikol z firmy hovorili, že ak by bolo zamorenie menšie, tak do vriec by sme balili len veci okolo postele, možno ani to nie a tam by to vystriekali a aj posteľ - ostatné len tak povrchovo - lebo ploštice ak sa budú chcieť najesť, budú musieť prejsť po postrikanom tak či tak a skapú - no len my sme ich mali všade - už nie len v posteli, tak sme museli celý byt pobaliť (aby sme nepranásali ploštice schované vo veciach)

angie11
25. apr 2022

@ninanikol ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď 🙂
Ja som nakoniec zavolala firmu z BB nič sme nevyhadzovali vystriekal postele aj komplet plošne všetko, akurát tiež som dávala nejakých plyšákov a koberčeky do vriec. Lenže u nás nebolo nič, čiže ku nám sa chodili hostiť z inakadiaľ, 2 týždne pokoj už od vtedy až dnes som našla 2 živé vôbec neviem odkiaľ sa vzali. Ale doštípaný zatiaľ nieje nikto, ak to opäť začne ma porazí. Možno to boli ešte dajaké zabudnuté a teraz vyliezli.

angie11
25. apr 2022

@ninanikol tiež nás to vyšlo 250,- eur ale mali nejaký taký roztok neškodný keďže máme mačku tak iba na 2 hod. sme opustili byť a fungovali sme normálne

maja295
19. aug 2022

@ninanikol ....pošleš mi prosím link na tú firmu,ktorá pomohla?....Ďakujem.

camie
23. aug 2022

@maja295 baby aj ja poprosim link , na tu firmu nejak je toho moc…ja som tiež v detskej izbe našla 5 ploštíc a maly bol postipany nechápem odkiaľ všetko máme čisté doma ….

mackova11
3. sep 2022

@ninanikol môžem firmu poprosit

mackova11
3. sep 2022

@angie11 alo ste dopadli, aku fiemu ste mali vidi ze kosice...tiez zhaname.. Ďakujem

maja295
6. sep 2022

@camie ako si dopadla,volala si nejakú firmu?....ak ešte potrebuješ pošlem ti kontakt na firmu......ja mám už konečne dva týždne pokoj

angie11
6. sep 2022

@mackova11 no nakoniec sme mali firmy z BB ale oni chodia po celom Slovensku, prišiel pán, vystriekal všetko, ostatné som dala do vriec také nepotrebné, žiadne oblečenie som nevyberala zo skríň. My máme mačku čiže na 2 hod. von z bytu a potom sme normálne fungovali ďalej akurát som mesiac nezmyvala ani okná som neumyvala. Ale účinok okamžite. Nikto už nebol dostipany. Od vtedy mám pokoj. Odporúčam je to firma Laper DDD

camie
6. sep 2022

@maja295 no prišli nám to čistiť zistili že od susedy ktorá toho mala moc, mne to len ložisko po stenách ..14.9 prídu druhý krát tak som zvedavá , lebo noc iné nerobím len v noci chodím a svietim v detskej každú hodinu…
Včera som našla na stene dve …uvidím túto noc.
Ja som nemála doma žiadne hniezda ..nic nenašli

camie
6. sep 2022

@angie11 mne to aj dymili aj striekali..-a dva týždne dlážky neumývať

angie11
6. sep 2022

@camie nám nedymili, ale u nás nebolo hniezdo ku nám sa chodili hostiť, potom som ešte 2 živé našla cez deň ale boli už také omracene a to bol koniec, dúfam že sa to už nezopakuje

camie
6. sep 2022

@angie11 tak super dúfam že to bude mat aj u mna taký priebeh , aj k nám chodia len od susedou sa hostiť ani nám nechceli dymít ze keď neni hniezdo ale som ich poprosila ze nech spravia aj to .
No daj vedieť keby niečo dúfam ze aj ku nám neprídu naspäť od susedy ak by sa toho nezbavili úplne

jankamuchova11
7. sep 2022

@camie Dobrý deň, prosím o radu...keď ste dymili, tak skrine s oblečením ste pootvárali? Veci zo skrine sa môžu používať po dymeni aj bez vypratia? Ďakujem.

camie
7. sep 2022

@jankamuchova11 nám normálne otvoriť odsunúť a rýchlo preč z bytu na 24 hodín tam nikto nemohol vstúpiť

jankamuchova11
7. sep 2022

@camie Veci zo skrine ste vyprali po tom dymení?

camie
7. sep 2022

@jankamuchova11 nie nebolo potrebné tak ono do oblečenia to nejde my sme nemali ani hniezda , všetko mi skontrolovali nám len v noci lozíli od susedov

camie
7. sep 2022

@camie teraz ešte prídu o týždeň ešte raz striekať a tiež si to dam aj vydymit pre istotu

jankamuchova11
7. sep 2022

@camie Aha, tak to som rada, lebo mám hrozne veľa oblečenia v tej skrini a neviem si predstaviť to všetko prať. Len to som nevedela, že keď nechám pred dymením otvorené skrine, či to nebude treba prať, či to oblečenie budú môcť deti hneď nosiť.

camie
7. sep 2022

@jankamuchova11 no mne nepovedali nič take len 2 týždne neumývať dlážky len vysávať , a umyť len linku a pracovnú dosku ..nekazali ani vypratať skrine

jankamuchova11
7. sep 2022

@camie Veď ani nám nekázali vypratať skrine, len všade čítam, že treba všetko poprať oblečenie.