Potravinové mole - ako sa ich konečne zbaviť?!

nisita12
21. jan 2019

Ahojte dievčatá. Ešte pred Vianocami sme kúpili orechy a doniesli sa v nich mole. Ako som to zbadala, orechy som vyhodila, povysávala potravinovú špajzu, vyutierala Sanytolom aj octom. Sáčok do vysávača som potom dala nový. Kúpili sme aj lapače na mole a zavesili do špajze, nejaké sa na ne pochytali. A stále máme mole a nevieme sa ich zbaviť . Skúšali sme aj tie lapače, jablčný ocot, levandulu. Aj Biolitom sme striekali. Je to paneláková špajza, ktorá má dva vetráky, takže účinná látka z prostriedkov dosť vyprcháva. Poraďte, ako sa tých molí zbaviť. Ďakujem

ja197
21. jan 2019

@nisita12 vitaj v klube...my ich máme už 2 roky a nijako sa mi ich nedarí vyhubiť...levanduľové sáčky, odvlhčovač, lepiace pásiky, jablčný ocot...teraz sa mi zdá že to trochu pomohlo ale aj tak sem tam nejaká preletí...už som sa na to aj vykašľala, nekonečný príbeh...my sme ale na prízemí, takže máme vlhko...

nisita12
autor
21. jan 2019

@ja197 My sme kúpili aj elektrický pohlcovač vlhkosti a nič, nepomáha

janulla1
21. jan 2019

@nisita12 ja som si ich priniesla so strúhankou z obchodu, trvalo mi 3 roky kým som sa ich zbavila, vyhodila som všetky potraviny co boli v špajze, treba prejsť police, papiere, pretože vajíčka nákladu všade nielen FO jedla, nakúpila som raid lapače, každé 3 mesiace som ich menila za nové a zase zopakovala celú procedúru s kontrolou a dôkladný umývaním a po 3 rokoch som sa ich konečne zbavila. Ale jeden lapač mam pre istotu už stále nalepeny na skrinke

ukulela
21. jan 2019

postupy radili baby. ja som mole nasla aj vo vegete napr. z babskych rad - proti moliam - ja som mala napr. bobkovy list v priedusnych vrecuskach porozkladany.

renab
21. jan 2019

@nisita12 u nas pomohlo len vyhodenie vsetkych potravin a vycistenie spajze. Inak sa v pravidelnych intervaloch liahli nove. Vyhodit som musela naozaj vsetko, lebo najskor sme to selektovali, ale potom sme zistili, ze su aj tam, kde by to nik nepredpokladal a ichbreprodukcne schopnosti boli nad nase sily. Po pol roku trapenia sme urobili tento radikalny krok a odvtedy mame pokoj.

osky
21. jan 2019

Vypucuj spajzu,vyhod vsetko co tam mas.
Potom porozkladaj bobkovy list a daj si vsetko do skla.
My sme sa nevedeli zbavit moli cele roky ale uz mame blazeny klud.
Nakupila som velke pohare na zavit a vsetko mam v skle.
Muku,krupicu,orechy,vlocky,cukor,strukoviny.....
skratka uuuplne vsetko.
Je to velmi prakticke a ucinne.

andyka321
21. jan 2019

Mole sa vyvinu z cervikov, ktore mozu byt v hocicom. Ja som mala kopu cervikov v susenom lipovom kvete a kym som na to prisla, tak uz boli skoro vsade. Jedine riesenie je vsetko vyhodit, nelutovat nic, aj ked sa vam zda, ze tu nic nevidim, tak si to necham..... Ak su rozlezene po miestnosti tak sa moze stat, ze sa ich niekolko " ukryje" a potom este niekolko dni, tyzdnov budu poletovat po byte. Zbytocne je striekat chemiu. Vsetko vyhodit a vyumyvat. Ak napr. v sacku s mukou vidite akoby pavucinku a je to nalepene na stenach sacka, uz su v muke cervy. Vsetko co uz mate dlhsie v skrinke, vyhodte. Z mojej dlhorocnej skusenosti viem, ze prve mole sa vyliahnu v orechoch a krupach. Toto zasadne drzim v chladnicke a mole som uz davno nemala. Dufam, ze som to teraz nezakrikla😁😁😁Ked si to prinesiete z obchodu, tak je jasne, ze ta struhanka alebo ryza je uz stara. Vsimajte si aj datum spotreby. Prajem vela trpezlivosti v boji s touto havedou.

duun
22. jan 2019

PRESNE.. všetko vyhodiť, čo sa nedá totálne skontrolovať. Potom zaváracie poháre a ksklené nádoby a VŠETKO, čo nakúpim, dám tam - múku, rezance, lúšteniny.. všetko. Raz som doniesla nejaké chrobáky ešte aj vo vegete.. nechápala som, ako v tej soli môžu žiť, ale žili - žrali asi tie sušené zeleniny, hnusoby. Odteraz vidím, z ktorých obchodov a ktoré druhy výrobkov sú napadnuté - mole sa vyliahnu ale iba v tej nádobe - chytím, vyhodím a viackrát už ten konkrétny výrobok nekúpim.

michaelkanr
22. jan 2019

vsetko skontrolovat,aj este original zabalene potraviny. my sme si doniesli v ryzi. bola neotvorena ale dnu to uz zilo😀😅 a vyliezalo von, neviem akym mikroskopickym otvorom. vsetko popresypaj do sklenych doz, to je na istotu. staci ze jedno vajicko prezilo a uz su toho hufy.

senta_sofia
22. jan 2019

s tymi poharmi a vieckami to tiez nie je 100%, ja som nasla nakladene tie ich vajicka paradoxne pod hranou viecka. Takze som prezerala este aj tie a nasledne umyvala. A tiez sa mi stalo, ze som mala neotvorene balenie chia semienok a tie svine sa niekadial prekusali. Inak pomaha len pravidelna kontrola, vzdy ked nieco preleti, prebehnem skrinku, inak hruba sila na tie viditelne 😅

petrofka
22. jan 2019

Pozor, ak mate koreniny v otvorených sackoch, napriklad gulasove korenie, pizza korenie, vsade su. Vsade. Jedine v soli neboli. Vela potravin ich uz ma v sebe. Napriklad krupica, ryža. Takze kupovat mensie balenia, ktore sa rychlo skonzumuju, aby sa nemali kde schovat.

gabika4
22. jan 2019

My sme si prednedávnom doniesli mole v celozrnej múke. Nepomohlo nič, všetko som musela vyhodiť. Nové potraviny, čo som kúpila, hneď som ich dala do zatvárateľných sklenených dóz. Vonku som nemala žiadne jedlo, pečivo, ani omrvinku. Každý večer tie hnusoby vyšli, čo som videla, to som zabila :D zmizli do dvoch mesiacov 🙂 inak oni dokážu prehrýzť aj obal, mne sa dostali do zatvorenej krupice, normálne prehrýzli obal, mala som tam malé dierky...dokonca si pochutnávali aj na sušenom droždí :D

bettymacd
22. jan 2019

Všetko ale že všetko vyhoďte!

danula.ch
22. jan 2019

@nisita12 aj my sme ich priniesli v orechoch a 2 roky sme sa ich nevedeli zbaviť. Dávali sme lapače, ale to nestačilo. Nakoniec šli všetky potraviny na 2 mesiace do garáže, rozvesali sme nové lapače a bili sme všetko, čo sa pohlo. Nedezinfikovali sme . Ony ked nemaju co zrat, pokapu a nerozmnozuju sa. Toto pomohlo a už máme 3 roky pokoj

tanita36
22. jan 2019

Ako už bolo spomínané, treba všetko vyhodiť! Aj ja som si tým prešla a dlho sa nevedela tých potvôr zbavit... Ja som dala tie feromónove lapače, 1x tyz. vsetko kontrolovala a vyhadzovala, co bolo podozrivé. Ale mám overenú metódu. Ked to vsetko povyhadzujes, poumyvaj dezinf.roztokom, potom octovou vodou a na záver to poriadne vyfenuj horúcim fénom ( každý cm a aj špary)
Malo by to pomôcť. Držím ti palce!🙂

alienkami
22. jan 2019

Tiež mám všetko vo fľašiach resp. v dózach. Ak aj v niečom mole donesiem, nerozlezú sa po všetkom a stačí vyhodiť len jednu vec.

janetinka
22. jan 2019

My sme mali tie mole a vajicka za linkou, zvesili sme ju a vsetko umyli. Bol pokoj.

ajsha123
22. jan 2019

Mole sa dokazu zakuklit aj v skarach políc. Fakt ich netreba zanedbat. Ja som sa tiez raz dlho nevedela zbaviť moli, vsetko som vyhodila, ale zeby zrali cokoladu, to ma nenapadlo. Skoda, ze nemam fotku, aka bola, fuj, samy cervik

arkelia
22. jan 2019

@nisita12 ahoj ja už 10 rokov používam levandulu sušenu ci čerstvú a nemám ich, treba kúpiť a dat ich tam odkiaľ vyletuju

arkelia
22. jan 2019

@nisita12 mimochodom to je rada ešte od mojej prababky a funguje nejedno storočie, aj keď sme ich mali v skrini, pomohla levanduľa a nim to smrdí mam ju v každej skrinke s potravinami a pokoj v duši 10 rokov

prevenar
22. jan 2019

@nisita12 ..vsetko co je v papierovych / tenkych plastovych vreckach dat do skla a pevne zavriet ..alebo do pevnych kvalitnych plastovych nadob so vzduchotesnym zatvaranim , nemaj nic na volno okrem zavaranin a plechoviek a potom vsade savesit lepkave pasce ..nemyslim 1-2 ..myslim 10 a viac 😉

hviezda21
22. jan 2019

Pozor! Ja som mala v susenej levanduli priam liahen moli!!! A trapili sme sa par tt predtym, vsetko kde by mohli byt islo prec, ostatne do doz a furt boli. Ani vo sne by mi nenapadlo ze tam budu preto som ju ako ochranu nechavala....inak u nas tutovka ovsene vlocky a vsetky ine vločky, nesolene arasidy zastipcovane v 2 baleniach.!!! + ta levandula +susene huby a cokolvek susene, krekry chipsy a muka je klasika ale nezvyknem drzat dlhsie ako po zaruku tym.padom sa to nezvykne mnozit. Biolit, ocot, dozy a sacky a max.do konca zaruky drzat, idealne co najkratsie, ved sme v potravinach 2x tt min.vzdy sa da dokúpiť.

ballenka
22. jan 2019

ja rizikove potraviny-múky, ryžu a podobne občas zmrazím, všade mám tie lepivé pásy, a všetko presypané do skla, a naozaj to miesto pod víčkom, medzi yávitm milujú
a áno jedia aj čaj, aj koreniny, korenie aj čokoládu. je to fajná pliaga. z 1 molej samičky môže byť vraj 700 !!! molí takže treba byť Ostražitý!!!

cherinka87
22. jan 2019

Nam pomohlo len vsetko vyhodit,vymalovat spajz a porozkladat do kazdej policky bobkovy list...odvtedy mam klud (klop klop klop)

ivka7411
23. jan 2019

Necitala som sice predosle komentare, tiez sme sa moli nemohli zbavit a vzdy sme si ich domov doniesli z jedneho obchodu na sidlisku.tam uz podobne potraviny, ktore chutia moliam, nenakupujeme. No my sme vedeli, v com ich mame, mali sme aj lapace..vyhodili sme kontaminocane strukoviny, a cuduj sa, stale mile lietali..som sa nastvala a vyhodila som lapace, resp.dala som ich pred okno von, a sledovala....kazdy vecer prilepenych plno moli a dnu ziadna... Takze jednoznacne nevyhadzovat potraviny ktorym nic nie je, ale lapace, ktore prilakaju vsetky mole zvonku, aj od susedov, cez vetraky a stupacky... 😉

venusa85
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanaam
23. jan 2019

Inak veci, v ktorých mole nevidíte, vyhadzovať netreba, stačí ich niekoľko dní premraziť v mrazničke na -18.

comika
23. jan 2019

@nisita12 nasla som kukly v papiery na pecenie. Pod vieckami poharov. V stiplavej paprike, v morskej soli. Naozaj treba vsetko vyhodit, alebo veelmi dobre skontrolovat, lebo sa ich nezbavis.

nistika
23. jan 2019

my sme tiež mali. treba samozrejm vyhodiť všetko. ak ich donesie niekto v niečom, treba vyhodiť aj okolie-všetka muka je väčšinou infikovaná nejaké semiačka a treba popozerať my sme mali vajcia aj v granku. a potom na plafone na stenách po rohoch si zvyknú tiež klásť vajcia to treba pozerať a hubiť. ak vyhubíte vajcia, mole vyzabíjate lahko a malo by to byť v poriadku. tie veci ako levandula a sáčky proti moliam moc nefunguju. možno sa vyhnú sáčku ale určite nie celej domácnosti. to možno ked tak do oblečenia pomôže...

mirien22
24. jan 2019

Mne ich kamoska doniesla v cestovinách 🙈 vyhadzala som všetko do kosa, vydezinfikovala celu skriňu a odvtedy mám pokoj. Klop-klop