Prečo nehnuteľnosti tak zdraželi?

5. dec 2021

Je to pre mňa dosť... nepochopiteľné. Ľuďom sa znižovali platy, dostali skrz koronu výpovede, energie drazeju, potraviny drazeju, všetko je drahé a platy máme na zaplakanie.
Čo má však ale udivuje, moja sestra minulý rok predala byt na Čermani v NR 3,5izbovy komplet prerobený a komplet zariadený aj s loggiou za 105tisic.
Teraz čo pozerám na Čermani taký istý prerobený, ale nezariadený za 145tisic 🤷🤷🙈🙈🤦
Včera zverejnený inzerát na byt na Chrenovej, prerobený a ani neviem,či sa predáva zariadený, to tam nebolo, no zariadenie bolo skôr skromnejšie, ale o to nejde. Tiež 3izbovy + teda garáž ....ale 209tisic???? Za približne tú sumu sme s muzom kúpili na Kyneku 6,5a pozemok a postavili novostavbu bungalov 4izbovy s garážou 🤷
Sestra si teraz hlavu bucha,že mohla predať tento rok a pýtať aj 155tisic 🙈
Vie mi to niekto vysvetliť,prečo to išlo takto hore preboha?
My keď teda predáme dom, aj 300tisic môžme pýtať 😂 keď byt ide za 209tisic

agacela
5. dec 2021

Pytat môžeš aj 500 000€ ale otázne je či ti to niekto aj da 😅 nehnuteľnosti idu stále hore …
Zdražel stavebný materiál, preto idu nehnuteľnosti hore ;)

elizabet173
5. dec 2021

vždy je to vec ponuky a dopytu. Zdražel veľmi stavebný materiál, tak sa to dorazilo aj na cenách bytov, okrem toho je tých bytov stále nedostatok a len časť novostavieb je podľa predstáv tých, ktorí si byt chcú kúpiť.

autor
5. dec 2021

@agacela dobre...ale prečo idú hore aj nehnuteľnosti,ktoré stoja pár desiatok rokov a sú už dávno postavené.
Keby idú hore tie,čo sa teraz stávajú s tým drahým stavebným materiálom ok.

autor
5. dec 2021

@elizabet173 hej len keď pozriem, koľko v priemere zarábajú v čistom ľudia, tak vôbec rozmýšľam,či takú vysokú hypotéku vôbec dostanú 🤷

autor
5. dec 2021

@agacela
@elizabet173
Ešte si pamätám,ako minulý rok hovoril maklér v Teleráne,že nehnuteľnosti pôjdu cenovo dole, lebo ľudia dostali vypovede, preto sestra rýchlo byt predala.
No keby vie,že to takto dopadne, tak ho preda až tento rok

draik
5. dec 2021

To, že možno Vy máte plat na zaplakanie, neznamená, že je to tak v priemere za SK. Nehovoriac o tom, že skrz lockdownom sa obmedzili možnosti utrácania. K tomu nízke úroky na hypo.

autor
5. dec 2021

@draik ja mám dobrý plat, inak by sme si s mužom nemohli dovoliť postaviť dom 😀 ale keď si pozriem gastro, cestovný ruch, predavačky 650-700€ v čistom :/ vo fabrikách ľudia zarobia v čistom od 850-1200€ záleží od pozície 🤷 s mužom máme teraz dokopy okolo 3000€ v čistom.

sasa1310
5. dec 2021

pretože úroky na hypotékach sú nízke. Neoplatí sa sporiť a mať peniaze uložené na účtoch, ale investovať. A tak každý kto mohol, investoval do nehnuteľnosti.
kto je aspoň trošku finančne gramotný, tak investuje a kupuje nehnuteľnosti. Tam mu hodnota penazí neklesá, ba naopak stúpa.
A samozrejme čím vyšší dopyt, tým aj vyššia (cenovo) ponuka.

autor
5. dec 2021

@sasa1310 to aby sme teda kúpili ešte nejaký byt a o pár rokov ho predali aj raz za toľko 🤔 to v podstate nie je zlý nápad

lucia147852
5. dec 2021

Nehnuteľnosti je malo, dopyt je väčší ako ponuka. Hypotéky majú nízky úrok. Tie byty sú preto bohužiaľ nadhodnotene. My sme kupili byt v roku 2016 za 56000€. Dnes má hodnotu 90000€. Ale u nás absolútne nič neni. Kamaratka vyše roka zháňala byt, kým ako tak schopný kupili.

sasa1310
5. dec 2021

my tak máme 2 v BA

martinka13
5. dec 2021

Odpoveď je jednoduchá. Dopyt prevyšuje ponuku, náklady na hypotéku sú pomerne nízke.

elizabet173
5. dec 2021

pozri, každý pozná hádam svoje možnosti, ak má nižší plat, tak nemôže kupovať byt alebo dom v Nitre za 250000 eur, ale uspokojí sa s bytom alebo domom na dedine za polovičnú cenu. Alebo sa bude snažiť zarábať viac, my dve to tu nevyriešime. Syn kúpil tento rok dvojizbový byt za 78000 eur, dnes ho nekúpiš na 95000 v tej istej lokalite - menšie mesto. Vlastne on ho má za cenu 95000, za ktorú by ho dnes kúpil, aj prerobený a viac menej zariadený.

liljana
5. dec 2021

Od krizy v roku 2008 sa neprestali tlacit peniaze, kvoli covidu ho este zvysili. ECB, FED, vsetky centralne banky. Uroky sli na nulu, co v EU dokonca do minusu Vysledkom je obrovska inflacia, nehnutelnosti su jedna z foriem ochrany pred inflaciou. Ked mas moznost zobrat hypoteku za nizky urok, potrebujes byvat, bojis sa inflacie, vidis ako ceny neustale rastu, tak v strachu akceptujes rastuce ceny.
Jedina moznost dnes je zohnat lacnejsi pozemok dalej od velkeho mesta, pockat kym cena stavebnych materialov neklesne na normalnejsiu uroven. A postavit co najviac svojpomocne.

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oli18
5. dec 2021

My sme predali pre 8 rokmi 4izbovy a teraz je o 100000 drahsi. Tiez sme si vtedy mysleli, ze uz viac hore ist nemozu. Toto mi kompenzuje radost z toho, ze moje deti stihli vybudovat domy za ako tak normalne ceny. Dnes by do toho asi nesli.

autor
5. dec 2021

@oli18 hej no, 2 moje kamarátky teraz stávajú na záhrade rodičov, aspoň takto ušetrili 40-50tisic za pozemok, tiež by asi do toho nešli teraz 🤷😀

luci310
5. dec 2021

Treba počkať kým zlacnejú 🙂

sasa1310
5. dec 2021

@luci310 nikdy nezlacnejú už len kvôli inflácii.

autor
5. dec 2021

@cocolino234 tak...nehovorím síce o BA 😀 ale prakticky, len som sa opýtala, čudujem sa tomu, ako to všetko za jeden rok tak vystrelilo hore 😀 my sme našťastie kúpili ešte za fajn peniaz aj pozemok a dom stihli postaviť než ten materiál zdražel 🤷

luci310
5. dec 2021

@sasa1310 ale čoby nie, raz ta bublina praskne a hlavne sa začne viac stavať, nie predávať draho tieto väčšinou staré komunistické

autor
5. dec 2021

@liljana No alebo ako spomínam v inom komentári,ak je možnosť, postaviť u rodičov na záhrade 🤷 tam sa ušetrí aj 40-50tisic za pozemok

sasa1310
5. dec 2021

@luci310 bublina praská už 5 rokov 😀 Nie, neklesnú ceny nehnuteľností. Obzvlášť pri týchto úrokových sadzbách

dollyzv
5. dec 2021

Ja som kupovala byt pred 7mimi rokmi za 37tis..teraz s takou rozlohou predávajú v našom meste za 130-150tis..asi by mi momentálne na to nestačili ani dva životy aby som si mohla teraz dovoliť kúpiť byt 🤣🤣

luci310
5. dec 2021

@sasa1310 nepraska, pred 5-6 rokmi boli byty úplne lacné, kupovali sme vredy tiež jeden🙂 takze to zas tak dávno nie je, treba len vydržať ak to nie je súrne samozrejme

martinq54
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasa1310
5. dec 2021

@luci310 no ako kde boli lacné 🙂 V BA ceny stúpajú tých 10 rokov pomaly mesačne o niekoľko tisíc eur. Prvý byt som kupovala 17 rokov dozadu, posledný tento rok. Väčšinou robíme kúpa predaj po 5 rokov kvôli prachom presne kvôli tomu, že hodnota stúpa. Tak o cenách v danom období viem, ako idú postupne hore a hore stále a nikdy bublina ešte nepraskla, aj keď o nej hovoria už niekoľko rokov.

sasa1310
5. dec 2021

@martinq54 ohľadne tohto budú rozhodujúce hypotéky. Ak ich sprísnia a úroky rapídne pôjdu hore, je toto dosť možné. Málokto si bude môcť dovoliť hypotéku.

luci310
5. dec 2021

@sasa1310 no v každom prípade nie sú ustálené, čiže tie ceny sa zvyšujú stále, čo nebude do nekonečna 🙂 ja úplne súrne nič kupovať teraz nepotrebujem, čiže si počkám…

zmrzlinka2021
5. dec 2021

@autorka

Uprimne, ak ceny napr. bytu, ktory by si ty chcela predat , sa pohybuju okolo 150 tis.EUR, ty sama by si isla pod cenu a predavala ho za 120 tis. EUR? Lebo ja o tom velmi pochybujem, zeby si dobrovolne isla predat za nizsiu cenu, len aby si byt mohol kupit niekto s nizkym prijmom, pricom by si bola ho schopna predat za 150 tis. EUR.

Druha vec - cena je vysledkom dopytu a ponuky. Pokial je niekto dat cenu, taka aka je teraz, vznika deal - proste dohodli sme sa. Preco by mal predavajuci zbytocne takto prist o moznost mat par tisic eur naviac?

Tretia vec - vzdy posudzujeme veci podla seba a nasich financnych moznosti, ale je aj kopec rodin, parov, kde maju naozaj cisty prijem 2500-3000 EUR a dokoncia niektore rodiny aj podstatne viac.
Dalsia vec je aj ta, ze su rodiny, kde su prijmy nizsie, ale napr. zdedia peniaze, nejaku nehnutelnost, ktoru predaju a zrazu si hypo beru len 60-70 tis. EUR, mnohi dostavaju dary, napr. ked sa mladi beru.. toto su silne individualne veci.