Prenájom časti domu

nika0204
26. sep 2021

Ahojte, chcela by som sa poradiť keďže si neviem takúto informáciu dohľadať na internete, v prípade že vlastním nehnuteľnosť- dvojgeneračný dvojposchodový dom, ktorý je prakticky ako dve samostatné bytové jednotky( samostatný vchod, vlastná kúpeľňa,wc, kuchyňa), je možné prenajímať to ako dva byty? je tam potrebná nejaká zmena na katastre za bytové jednotky alebo niečo podobné?som v tomto úplný laik.. prenájom celého domu sa neoplatí je to veľké pre jednu skupinu..
Ďakujem za rady

bolarazjedna
26. sep 2021

Ja si myslím, že by si mala mat odpoctove hodiny na vodu, plyn pre každého zvlášť, inak v tom problém nevidím. Dáš do zmluvy že ktorú časť domu prenajímaš a podla mňa je to vybavené.

nika0204
autor
26. sep 2021

@bolarazjedna ďakujem 🤗

oli18
26. sep 2021

@nika0204 čo chceš riešiť na katastri? Hádam by si mala vedieť, na čo slúži kataster😉 Prenajímať to samozrejme môžeš a keďže sú to dve bytové jednotky, tak asi dvom rôznym nájomcom. Jedine, že by niekto chcel do nájmu obe bytové jednotky. O nájme sa spisuje zmluva. Ak to nechceš prenajímať na čierno, musíš si na daňovom úrade vybaviť DIČ a každoročne dávať daňové priznanie.

nika0204
autor
26. sep 2021

@oli18 zaujímalo ma len či nebude potrebná zmena z rodinného domu na bytový dom alebo niečo podobné... nehnuteľnosť plánujem kúpiť ako investíciu tak preto sa len dopredu informujem, či sa to takto dá.. čiže v podstate nie je potrebné nič meniť..áno to viem samozrejme že nechcem prenajímať na čierno. ďakujem za odpoveď.🙂

kubkovamama
26. sep 2021

@nika0204 kataster s tym nema nic spolocne,samozrejme to mozes prenajimat ako uznas za vhodne,najomnik ti tam napr.moze aj podnikat.Presne ako ti poradili,spraviť zvlast merace,lebo po sezóne bude problem ktora cast kolko spotrebovala a na polovicu to najomnikom navrhnut nemozes

zuzanka.zuzu
26. sep 2021

@nika0204 a keby plánuješ prenajímať po izbách? ani vtedy nič neriešiš na katastri

zuzanka.zuzu
26. sep 2021

@kubkovamama môže im navrhnúť čo chce, horšie by to bolo s nárokom na nedoplatky 😀 ale ak si navýši nájom tak že energie sú v cene (napr. my tak máme) tak nemusí riešiť ani vyúčtovanie, len berie nájom

nika0204
autor
26. sep 2021

ďakujem Vám za rady 🙂

sslobodnamama777
26. sep 2021

jéj, to je super napad, ja som tak byvala v Nemecku, ale to treba jasne pravidla, pre nemcov lahké, s ich zakonmi, bolo to super, predok travnik..zahrada, garaz predná bol susedin, hlavny vchod spolocny, lebo tam zvonil postar, ale my sme mali zadny travnik a zadný vchod ktoty sme castejsie pouzivali a zadnu garaz. Pivnica tiez delená. Balkon mala suseda na nasej strane, tam jedli jesen jar leto, ak to bola také..ale super sme zili a oni tam ziju doteraz, tam je to lepsie v tomto osetrené, boli to bezni ludia, paci sa mi ze toto Vas napadlo. Pri koseni sme mali kazdý svoju stranu ale kosacka spolocná a benzin do kosacky platil majitel neviem preco to tak bolo, smeti kazdy vlastné v pristavenej budke, teda v nej bolo naradie na upravu pozemku a kazda rodina z dvoch tam mala svoj plastovy smetiak, zmiesaný a na papier. Urcite na toto právnika.

nika0204
autor
26. sep 2021

@sslobodnamama777 ďakujem za skúsenosť🙂)) presne nad tým som rozmýšľala že teda pre jednu rodinu je to veľké, dnes už väčšina nechce bývať s rodičmi/svokrovcami a keďže je to pekne zrekonštruované a takto vybavené tak škoda nevyužiť to 🙂