Rodinný dom verzus byt

17. aug 2021

Ahojte.. s priatelom máme momentalne na vyber kúpu 3 izboveho menšieho bytu (68m2) bez balkonu na prízemí, vo velmi dobrej lokalite v rodnom meste a velmi blízko mojej a aj jeho rodiny za 80,000 Eur a teraz sa nam naskytla možnost kupiť rodinny dom 8á, s menšim dvorčekom, kompletne prerobený, zateplený s velkou terasou, proste slusný domček 3 izbový, k nasťahovaniu sa za 89,000 eur ale v dedine, 10 km od mesta, kde momentalne byvame. Ja bohuzial nemam este vodičsky preukaz, cize bduem musiet do prace dochadzať rano tých 15 min cca. Teraz bývam 8 min. peso od roboty, cize mam trocha strach z ranneho zhonu a aj to, ake by to bolo byvať na dedine. Na jednej strane, bude mi luto za zivotom v meste a na druhej strane si chceme zakladať rodinu a moja kamoska, ktora teraz byva s malym v byte mi stale píli usi, ze to je na nezaplatenie, ked mas dom, dvor, kde len vypustiš dieťa a hra sa v piesku, v zahrade, vo svojom vlastnom. Vy by ste si co vybrali? potrebujem nejake názory, pre a proti atd. ďakujem

katkami123
17. aug 2021

Ak chcete raz deti, tak jednoznačne dom. Už len kvôli počtu izieb, tiež úložnými priestoru atd. Zase to dochádzanie nemáte až tak ďaleko.

ivkazba
17. aug 2021

Tak v prvom rade, do bytu na prízemie a bez balkóna by som nešla ani zadarmo a to myslím úplne vážne. Dochádzať do práce 10 km a 15 min je sen väčšiny bratislavčanov, ktorí dochádzajú každý deň viac ako pol hodiny. Takže toto ozaj nie je žiadna veľká vzdialenosť. Do domu by som však išla iba v prípade, že chcete žiť v dome, že viete čo to obnáša. Ak nemáte sen žit v dome, tak hľadajte byt, kde môžete žiť ako rodina. Myslím normálny byt, s balkónom a normálnou rozlohou (68m2 je za mňa brutálne málo).

karhu
17. aug 2021

tu nie je o com, dom
koli detom, koli priestoru, koli sebe

katkami123
17. aug 2021

A ešte vodičský je v dnešnej dobe už povinnosť, zvlášť, keď máš deti. Čím skôr si ho urob.

marion09
17. aug 2021

@katkami123 povinnost?to kde pise?

hruska91
17. aug 2021

my sme stali pred rokom pred podobnym rozhodnutim....vybrali sme si 3izbak (akurat ze mame aj balkon aj garaz aj 1/4 dvora, kedze je to stvorbytovka).
Vo vybere sme zvazovali hlavne lokalitu (mame dve uplne male deti ), vodicak sice mam ale auto pouziva manzel do prace a nechcela som vzdy ostat sama v dedine odrezana ( v nasej spominanej nebol ani obchod, lekaren, nic len moja svokra ) cize my sme to nakoniec poriesili takto... a cez vikend ideme k rodicom na dvor.

Ale co sa tyka domu, terasa a dvor je urcite super, a co si mysli priatel?

marcellka32
17. aug 2021

Podľa toho, koľko detí plánujete, ak 2 tak určite dom, urob si vodičák je to na nezaplatenie, sadnes kedy chces a ideš, 10 km dochádzať je nič

savoya
17. aug 2021

Ja by som si tiez nekupila byt na prizemi a aeste aj bez balkona.A ani prizemny byt s balkonom koli bezpecnosti.A to ze stoji 80 000 € je dost!Byty na prizemi a 1 .poschodi sa tazko predavaju a casto aj pod cenu.

lenuska9999
17. aug 2021

Bývať v meste je super a pohodlné. Ale zasa dochádzať 10 minút do mesta nie je vôbec veľa. Keď plánujete deti , je dom vážne na nezaplatenie.. ale zasa by som čím skôr rozmýšľala nad vodicakom a vlastným autom, aby keď budeš s dieťaťom na materskej si sa nemusela terigat s kociarom po autobusoch. No stráviť svoj čas doma na materskej s dieťaťom a mať svoju záhradu je na nezaplatenie. Môžte tam urobiť ihrisko na hranie, postaviť altanok na opekanie, pripadne bazén, niečo si posadiť.. ale o dom a záhradu sa treba samozrejme starať. Poraďte sa s partnerom a rozhodnite sa spolocne.. počítaj aj s tým, že k domu môžete stále nejakú časť dostaviat, urobiť prístavbu a zväčšiť ho aj počet izieb. S bytom už veľa nenarobis.. stále to bude byt bez balkóna o rozlohe 68m2

katkasmacka
17. aug 2021

Za mna dom...pri detoch je naozaj na nezaplatenie ked ich mozes pustit na zahradku...motkat sa tam s nimi...aj pocas kovidu ked sa nemohlo chodit na ihriska len velke plus,tiez aj praca z domu,mas viac miesta...a zas az tak daleko to neni...15min je nic...ide o to ci aj ked je to 15min nebudes hodinu v zapche rano,poobede....no dom/dedina ma aj minusy....starat sa,zahrada,opravy,mesto nakupy,skolka,skola vozenie a pod....stoji to cas aj peniaze...to napr.v byte v meste riesit nemusis....vsetko ma plusy aj minusy....samy si musite sadnut a povedat co ano a co nie...

renka30
17. aug 2021

Dochádzať 15 min do práce je skvelé. Ja v rámci toho istého mesta dochádzam autom cca 30 až 45 min. Podla mňa nemáte o čom, určite by som išla do domu. Hlavne keď sú deti malé je skvelé mať záhradu, kde sa môžu vyhrať, mať pieskovisko, bazén, hojdačku...

deti95060810
17. aug 2021

dom... si prečítaj koĺko maminiek píše o susedských vzťahoch v panelákoch - konkrétne keď deti plačú a nemôžu po byte ani pobehnúť lebo napálený sused už má plno rečí...🙄

lusyyy36
17. aug 2021

Určite dom! Boze a ta cena, neviem kde to síce je ale u nas o niecom takom ani len snívať nemôžem. Ja cestujem do prace 1 hodinu v rámci mesta, takže tvojich 15 min ti môžem len závidieť.

a_adamcova
17. aug 2021

Bývame v 2i byte, prerobenom na 3i, máme dve deti, a hneď by sme brali dom, kebyže máme možnosť. Máme chlapca a dievča - dievča už v puberte - chce svoje súkromie, svoju izbu. Čo jej v trojizbáku nevieme dať, keďže už takto sme ho prerábali, aby sme mali spálňu a nespali v obývačke. Izbu majú veľkú to áno - ale chýba jej súkromie, okrem toho dvor je na nezaplatenie, počas lockdownu nám chýbal ešte viac. Deti pustíš von, hrajú sa na dvore, a ty si v pohode vieš porobiť doma čo ti treba.

ivik4
17. aug 2021

Tak za mna PORIADNY byt v meste. Ja by som za mesto do domu na dedinu nesla ani keby ma rezali,nehovoriac o tom robit dietatu taxikarku a otrocit x rokov kym ako tak vyrastie a dochadzalo by aj same kam potrebuje. Ale ked citam byt bez balkona to je nic moc. U nas je prvorada lokalita , zvysok ide bokom. Keby ale dieta nemam ci uz je velke,kludne by som sla za mesto par minut od neho, lebo niesom ochotna dochadzat do prace viac ako par minut. Ale ziadna dedina kde zdochol pes, tak aby som bola behom chvile v centre . Ja neviem aka si ty, ale ja milujem denny ruch, kavicky, hlucny zivot. Preto sme sa rozhodli pre byt v centre mesta a lepsiu vikendovu chatu

katulienkax
17. aug 2021

@a_adamcova no ono ti pubertaci neviem ci skor vyhladavaju dvor alebo mobilny telefon, pri malych detoch moze byt dom super ale tie vacsie deti uz skor zacnu vyhladavat kamosov a partie ako byt niekde na dvore s rodicmi. Izba navyse v dome je vyhoda ale to sa da aj vo vacsom byte

belllinka
17. aug 2021

@a_adamcova tak pubertaci by urcite viac ocenili vacsi byt v meste, ako dom v nejakej dedine, kde jazdi autobus raz za hodinu a vecer uz vobec.

stanzi
17. aug 2021

Ja by som si nevybrala ani jedno. Prizemny byt nic moc, a dom je za mna tiez o nicom pokial ma len 3 izby. Hladala by som iny byt alebo iny dom, a to uz vy sami podla mna musite vediet, ktory typ nehnutelnosti a sposob zivota je vam blizsi…urcite nehladte na to co vam vravia ostatni (reci typu “ak chcete deti tak jedine dom…”)

jana_eyre_2
17. aug 2021

Každý má iné preferencie..ja som predtým bývala iba v bytoch, bola som spokojná, hoci po dome som vždy túžila už ako dieta.. ale pred deťmi sme sa rozhodli stavať, po dvoch rokoch peripetii sme sa sťahovali a do roka prišiel prvý syn.. videla som koľko roboty okolo domu bolo a je - v tom období keď bol prvý syn bábo, som chcela ísť znova do bytu, aj vysoká hypo, aj veľa nedokončených veci na dome.. navyše milujem mesto.. ALE odkedy mám deti viac tak je premna dom na nezaplatenie.. neviem si predstaviť byť už v byte, deti krotiť pomaly aj v dýchaní aby sme nevyrusovali ostatných, mám dvoch chalanov a jedno dievča a čím sú starši tým sú viac rozblazneni, hlučnejši.. celá korona bola super zvládnuteľná vďaka záhrade.. viem si predstavit u nás doma veľa veci inak, viem si predstavit žiť znova v meste, ale až keď budú deti staršie a samostatné.. premna je dom super, aj keď stále veľa nemáme dokončeného a je tu veľa nedostatkov, čo by sme v byte už mali vyriešené lebo by bol na ne čas.. napr.aj okná sa ľahšie umývajú na 3i byte ako na 6i dome.. proste su individuálne preferencie čo musíš pri rozhodovaní zohladnit na vaše návyky..

ivik4
17. aug 2021

@stanzi presne, dom je fajn pri mensich detoch, starsie sa na to mozu vykaslat, aj tak len do mesta budu chodit a len co robota s domom , duplom ked deti aj tak odidu v dospelosti

katulienkax
17. aug 2021

@stanzi ako vravim deti podla veku ak uz niekto byva v byte v meste a ma vacsie deti ktore vyhladavaju kamosov tak tie dom na dedine mozu uz velmi pekne ofrflat. Ine je pokial idu mat male deti a tie si na dvor zvyknu ale mne v meste vyhovuje ruch stale niekoho stretnem a ked idem na dedinu na vylet tak je to ako vymrete aj mi je z toho nevolno na zaludku - teda mam na mysli tie nove primestske dediny kde nic nie je

euka210
17. aug 2021

10km od mesta je nic, urcite dom ked chcete aj deti ,a urobis si vodicak. Ja som musela oprasit po rokoch nejazdenia a manzel bol super instruktor. My sme 4km od mesta, v dedide okrem kostola nie je nic, takze si hovorim ze sme take predmestie 😁 kef chceme lepsie obchody na oblecko ci logopediu ci lepsieho lekara, ideme 25km do vacsieho mesta, kde aj manzel kazdy den dochaza za pracou. Ja som vyrastala v bytovke vo veeelkom meste a skoncila 100km dalej v dedine. Okolo domu vela prace, ale ja som spokojna.

ninusa221
17. aug 2021

Urcite by som nekupovala byt bez balkónu to je najväčšia blbosť.. a zas na dedinu by som nešla byvat 🤷🏽‍♀️ Možno dom niekde na sídlisku.. ale to je vec názoru ja byvam cely zivot v meste.. a okolo domu je vela roboty..

jana_eyre_2
17. aug 2021

Inak ja neviem či som taká zvláštna, ale pri rozhodovani som si nikdy nemyslela že dom bude naša posledná "zastávka" a bude to navždy.. ak sa v dome človeku nebude páčiť tak sa vždy môže rozhodnúť pre byt a presťahovať sa.. dom sme postavili, ale myslím že.vekom pôjdeme určite preč a uvidíme či kúpime dom inde alebo kúpime už byt, alebo teraz si predstavujem skôr pekný chalupu niekde.pri lese a budeme bývať tam..

sara07
17. aug 2021

za mna byt ale s balkonom rozhodne
ak sa potrebuješ vyluftovat ideš von do hôr do prirody, tura okolie atd
vypustit deti von , neviem radšej by som trávila čas spolu ako vyhodím to na dvor nech sa to hrá
zase okolo domu vkuse nostopo nejaká robota , a tam kosenie, a to drevo a tam odkvap atd a dedina psy, kohuty, vyšinuty sused čo spaluje celu zimu hovädiny , drby 3x väčšie
je v tej dedine škôlka/ škola ? budeš to vediet potom zvažat hore dole , kružky atd
jedno dieta chore druhe treba ist do školy/ kružok teraz čo
v meste ti zbehne babka rano aj ale na dedine bude sa jej tam chciet trepat bude ochotna

autor
17. aug 2021

Ďakujem, velmi si vazim vase nazory.. vlastne ja som sa aj trocha zle vyjadrila, ide o nedavno vyhlasene mesto a nie dedinku, je to komplet občiasnke vybavenie, kulturne podujatia, kupele, tesco, mensie obchody, namestie atd.. len je to male no... a 10 km od mesta. Vodičak si musim spraviť tak ci tak, ale uz som velm spohodlnela. Priatel velmi tuzi po vlastnom baraku, dvore, zahrade, atd..a ja tiez, ale mam strach opustiť mesto. Velmi tazko sa mi teraz rozhoduje, lebo pred 3 dnami sme mali smrť v rodine, z čoho som strašne na dne, a presne v tom čase ako sa to stalo bol vyhodeny inzerat na ten dom.. tak sme to išli kuknut, potom aj s majstrom a proste chceli sme sa vyspat na to a dnes povedať verdikt, ale taka som emocionalna zo smrti a zo zmeny ze neviem uvazovať. Moja rodina ma v tom maximalne podporuje aby sme sli do domu

ivetz
17. aug 2021

Neviem, či všetci, ktorí sú za dom v dome aj reálne bývajú. Ja v dome žijem celý život, ale keby som bola na tvojom mieste, volila by som byt (s balkónom a ešte lepšie s terasou - i keď by mal byť drahší ako dom). Áno je pravdou, že deti vypustíš na dvor - ako koľko to bude trvať? O pár rokov začnú chodiť do škôlky - domov prídu popoludní... koľko si ten dvor užijú? Neskôr škola - možnosti (krúžky, umelecká škola, mimoškolské aktivity...) sú v meste väčšie ako vo väčšine dedín. Puberťáci? - tým je šum a fuk, či majú dvor alebo nie... A nakoniec deti odídu z domu a vy v ňom zostanete sami. No a potom ďalšia vec - máte vôbec vzťah k domu a živote v ňom... Dom vyžaduje neustálu údržbu a prácu okolo neho... Je to "život na splátky" - a to je fakt. Ja si strechu zaplatím sama, v bytovom dome sa na ňu skladajú všetci nájomníci. Ja si plot musím natrieť sama, v byte nemusíš... (samozrejme tieto argumenty ber s rezervou...). A ak ešte padne argument susedia?... tak tí môžu byť fajn v dome i v byte...

ivik4
17. aug 2021

No ja by som ozaj nesla ak este nemas deti a chces ich mat ,lebo dochadzanie, zapchy a robota okolo domu su o drzku ale vsak kazdy podla seba 🙂

sara07
17. aug 2021

ešte jedna vec je tvoja polovička kutil ? vie porobit na dome ? či radšej po robote vylahne na gauč ?
napr moja polovička je kutil vie urobit ale radšej ako riešenia veci okolo domu oddychuje, paradoxne vyrastal celé detstvo v dome a nešiel by byvat len ak mi mal hromadu prachov aby nemusel nič robit
to máš niekedy prácu č.2

ivik4
17. aug 2021

@ivetz moja rec