Zatuchnuté prádlo

motorkatri
29. máj 2021

Už dlhšiu aj 2 roky som si všimla, že mi prádlo divne zapácha. Prádlo ukladám do skrine suché a voňavé. A keď po mesiaci si prádlo vyberiem tak prádlo divne páchne. Prádlo smrdí potuchlinou. Jedná sa o obliečky na periny, pyžamá, bavlnené pláštenky, tričká. Niektoré žehlím niektoré nie. Podľa návodu. Každé ráno vetrám až prievan. Všetko je pohode. Nevie kde robím chybu. Poraďte mi. Ďakujem.

zuzuliennka1
29. máj 2021

vybrala by som vsetko zo skrine a poriadne vydrhla a vydezinfikovala skrinu. Nemas tam mole?

motorkatri
autor
29. máj 2021

@zuzuliennka1 To som spravila minulý rok. Prádlo som znova oprala, vyžehlila voňavé som ho dala do skrine. Prádlo poskladané smrdí a čo sú na vešiaku nesmrdia.Teraz som som si vybrala tričko poskladané bežné čo nosím v byte a smrdelo potuchlinou. Mne sa zdá, že je to od vtedy ako zateplili panelák a vymenili okná. Je zaujímavé že keď tričká a pyžamá dám na vešiak a sú tam dlhšie tak nesmrdia.

gbgb
29. máj 2021

@motorkatri mozno vyssia vlhkost v byte.. vetrat skrine stale. Ja som tak mala v podnajme.. fakt hnus,sme mali aj Ceresit odvlhcovac a prd pomahalo. Vsade tie vrecka vonave. Tam bola vlhkost vzduchu vyssia

motorkatri
autor
29. máj 2021

@gbgb kúpili sme odvlhčovač Ceresit čo nám poradili 4 do každej miestnosti napne sa topili ale vlhkosť je tam stále. Bývam tu 40 rokov prádlo mi nikdy nesmrdelo ako teraz.

atafrog
29. máj 2021

@motorkatri Odporucam kupit merac vlhkosti, idealna vlhkost je 50 - 55. A co sa tyka odvlhcovaca, urcite sa oplati investovat do elektrickeho. My mame z Lidlu za 150 eur a je to fantasticka vec.

motorkatri
autor
29. máj 2021

Prečítala som si od viacej žien názor na zatuchnuté prádlo. Že najhoršie na prádlo sú gely na pranie.Aj ja som prešla na gel Perwoll Pred 2 rokmi. Lebo všetko sa perie na 40 °C či tričká aj posteľné prádlo, pyžamo atd.. Predtým so prala v práškoch, Lanza, Persil color. Palmex veru vtedy mi olečenie nesmrdelo.

motorkatri
autor
29. máj 2021

@atafrog Mi máme vlhkomer ráno keď otváram okná je 65 vlhkosti Nechám otvorené až do 45 stupňov. A čo ten odvlhcovac akú má funkciu. Prosím o info. Ďakujem

leskovael
29. máj 2021

Tiež mi nesedela vôňa v miestnosti kde bolo vlhko, dlhšie zložené veci mi smrdeli. Podľa mňa je to jedine vlhkosťou. Ked vetraš pootvárať aj šatník. Inak neviem poradiť čím by to ešte mohlo byť

wokokoza
29. máj 2021

Nám ešte celkom dobre padlo keď som začala do skríň dávať také tie levanduľové guličky, tie aj prevoňali, aj proti moliam a nebolo to zatuchnuté 😉

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
atafrog
29. máj 2021

@motorkatri no odvlhcovac vysusuje vzduch, ako ten ceresit, akurat ovela efektivnejsie. Napriklad takyto: https://www.orava.eu/sk/odvlhcovac-vzduchu-dehum Najdes samozrejme aj lacnejsie, aj drahsie... Ked nevies poriadne vyvetrat (napr ked prsi, tak ti vlhkost skor stupme, ako klesne) tak zapnes ten odvlhcovac. Ja bud za den aj viac krat vetram, alebo zapnem ten odvlhcovac. Kym som nemala susicku na pradlo, tak som ho pouzivala aj pri suseni pradla, aby poriadne preschlo. Tu je fajn clanok ako vybrat odvlhcovac: https://odvlhcovace-vzduchu.heureka.sk/poradna/...

zuzuliennka1
29. máj 2021

@motorkatri ty peries aj postelne pradlo len na 40??
postelne pradlo, pyzama, spodne pradlo, kuch. utierky, plachty,.. to vsetko per minimalne na 60… minimalne…. inak neznicis mikroby a pripadne plesne

na 40 periem len tmave veci a obycajne klasicke tricka na von, nohavice, ponozky…
spodne pradlo, plachty, postelne pradlo, kuchynske utierky, pyzama - to minimalne na 60

martinajurkechova
29. máj 2021

Skús odtiahnuť skriňu či tam náhodou nie je pleseň.

luxus10
29. máj 2021

@motorkatri a preper postupne pradlo na 50 st., aspon raz...

motorkatri
autor
29. máj 2021

@luxus10- ja som to už skúsila, všetko bolo v poriadku, ale po troch mesiacoch vyberiem určité prádlo a smrdí potuchlinou. A dala som ho tam vysušené.

motorkatri
autor
29. máj 2021

@zuzuliennka1 Ja tak periem už 40 rokov

erickatt
29. máj 2021

@motorkatri používať prach. Ano moze to bit tym ze zateplili barak, elektricky odvlhcovac je mega. Mas susicku ci susis na volno

jankapepe
29. máj 2021

@motorkatri skriňa, steny....

ctrl
29. máj 2021

@motorkatri prádlo ti zapácha zatuchlinou preto lebo máš pleseň v hadicy a medzi bubnom a práčkou máš usadeniny z komerčných práškov( ktoré môžu obsahovať hlavne v tých lacnejších a akciových pomlete husacie perie ktore aj samozrejme zväčšía svoj objem ,takze z obchodu odchádza človek z pocitom dobre som nakúpil ale bohužiaľ 1/4 je prášok a zvyšok plnidla ako je aj sódua bykarbona plnidla ti zanasaju pracku v miestach ktoré voľným okom neuvidis a tam sa tvorí aj pleseň
Pozri si čistenie pracky z Agentom a cisticom praciek . Ja to mám za sebou a bola som zhruzena čo mi povychadzalo z pracky ak chceš poslem ti foto do súkromnej správy . Do geloch sa pridáva tuk a bohužiaľ voda.
Takze treba vyčistit pracku a prejsť na na ekologickú šetrne pracie prostriedky ktoré tieto plnidla neobsahujú .

https://www.youtube.com/watch?v=WDEtj4yf_5w
luccija
29. máj 2021

@motorkatri moja mama ten isty problem pradlo vonave po vysuseni na susiaku vytiahne zo skrine napr postelne pradlo, uteraky, ktore dlhsie mozno mesiac nepouzivala a stuchlina.Rolldory ciste, plesen nemaju pracka vycistena...perie levandulovym praskom sama som to citila normalne jej pachol sveter a to aj avivaz pouziva.Teraz ide vymenit prasok avivaz...takze nie si sama

espritka29
29. máj 2021

U nas tiez ten problem. Pracka je relativne nova, pravidelne cistena. Pouzivam prasok nie gel. V byte mame suchy vzduch. Ziadne roztoce ani plesne. Deje sa to jen u veci z bavlny. Syntetika nie. Dokonca som si vsimla aj to, ak pradlo susim na susiaku v byte, je vonave. Ak ho susim na balkone, strati vonu a miestami aj pachne. Nerozumiem tomu.

ctrl
29. máj 2021

@espritka29 prášky a gély obsahujú plnidla a tie po vysuseni cítiť v prádle ako stuchlina a to nehovorím že spôsobujú u citlivých ľudí exemy a alergie bohužiaľ , aké tým že sa zmení gel akebo prášok za komerčný nie je riešenie .

martinajurkechova
29. máj 2021

@espritka29 áno sušené na vonku stratí vôňu aviváže a nasiakne pachy z vonku. Moji susedia celoročne kúria, takže musím dávať bacha aby mi nesmrdelo od dymu.

adhuska15
29. máj 2021

@motorkatri mala som rovnaky problem a uz dlhsie neviem, co je to zatuchnute pradlo 🙂 pouzivam tuhy prasok, ale kvalitny. Zial na svk zname znacky dovazaju druhotriednu kvalitu. Vzdy kupujem v dm ich znacku. Rovnako uteraky, utierky periem na bavlne, velmi to pomaha odstranit zapach. Nezehlim vobec , praveze som mala pocit, ze zehlenie mi podporovalo zatuchnuty zapach.snad pomoze ;) a urcite nie je odveci precistit pracku 90stupnovym programom