Aké máte skúsenosti so životom na samote?

janula2511
27. sep 2019

Prosim vás, skúsenosti by som potrebovala od tých čo žijú na samote alebo na polosamote. Uvažujeme s muzom že by sme išli bývať na samotu. Prosím vás napíšte čo máte skúsenosti, pre a proti.

simca06022011
27. sep 2019

@lenka2710 ja som z mesta, pár rokov som bývala v Ba, polovička v Budapešti, desať rokov sme bývali v centre mesta, 10 minút od namestia. A zvladame to super.

yukki
27. sep 2019

My. Do obchodu 3km,doktor 12,iba detský, ostatní 30km. Vlci, medvede, jelene, potok za domom. Paráda. No je tu železnica. Ešte keby tak tá nebola. Je to 10:1, výhody versus nevýhody.
Nevyhody jedine to, že deti nemajú taký ten spoločenský život, že po vyučovaní k spolužiakom a vonku.... A že nie je výber krúžkov, teda okrem ZUŠ, tá je super v meste. Tých 12 km. Bez auta sa nedá.

ibrunova
27. sep 2019

Sorry, ale mi to príde od muža také.. On by sa sťahoval hneď na samotu, pritom by ťa tam nechal samú celý týždeň a on by bol niekde v meste..

simca06022011
27. sep 2019

@janula2511 no za predpokladu že chlap chodí domov len na víkend by ma v žiadnom prípade na toto nenahovoril. Ja dom blízko mesta, dá sa to... Ale ak fakt niekde 20km... Jedno ochorie, druhé treba do školy... Treba nákup... A ja sama.. no nikdy...

sheila72
27. sep 2019

@0silvia0 aj na dedinách sú školy, žiaľ, možnosti sú tam neni také ako v meste, čo sa týka voľnočasových aktivít. Ale máš aj ty pravdu, vo väčšine dedín je len základná škola a potom treba dochádzať do mesta... Ja bývam na dedine 3 km od mesta, takže spoje chodia každú pol hodinu. Lenže poznám takých, čo bývajú na dedine pol hodinu autom od mesta a tam chodia 2 busy za celý deň.

margaretka_
27. sep 2019

My sa planujeme stahovat na polosamotu. Pod lesom. Ja sa tesim na velky pozemok, budeme moct chovat nieco, dopestovat hocico a sadit stromy kde sa nam zachce a neriesit ci netienime susedovi na mur :D
Manzel chce robit z domu a iba na polovicny uvazok, ja este uvidim co budem robit. Ja viac potrebujem chodit sem tam medzi ludi, ale nie vela :D velke mesta nemam rada. Deti planujeme vzdelavat doma, ale ak by im to nevyhovovalo, do mesta je to 15 minut autom. Zimy sa trochu obavam, ale tak vyskusame :D

dskjhfdlkdjhl
27. sep 2019

Taka trufala otazka pre tie, ktore pisu, ze budu/su na samote a deti planuju vzdelavat doma. Jednak by ma zaujimalo, ci mate skusenosti so vzdelavanim niekoho a druha otazka-ak teda budete na samote, deti tam vela rovesnikov nebudu mat, vzdelavat sa budu doma, takze kontakt s rovesnikmi bude slaby. Mysleli ste na toto?

ahyt
27. sep 2019

@yukki a jak to vidi vase deti???? Tem nevadi ze takto ziji? Bez kamaradu,vse daleko atd atd.Ja bych to brala jako konec zivota promarnenej zivot mladi .Muj nazor

margaretka_
27. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl vzdelavanie doma si napr ja nepredstavujem tak, ze zatial co by dieta sedelo 5 hodin v skole, tak bude sediet 5 hodin doma a ucit sa. Planujeme sa samozrejme stretavat napr aj s inymi doma vzdelavajucimi rodinami a ich detmi. Ja skusenosti s ucenim nemam, ale na ucivo zakladnej skoly si asi trufam :D

v_alika12
27. sep 2019

Co na to deti? Ich nazor je urcite najdolezitejsi. Muz kedze chodi na tyzdnovky, no jeho by som sa najmenej drzala. Detom by som to neurobila. Teda pokial same nechcu

0silvia0
27. sep 2019

@simca06022011 ludia maju aj inu situaciu ako opisujes. Moj svagor nedochadza dennodenne, chodi na turnusy mesiac-dva v zahranici, mesiac doma. Sestra neplanuje ist do zamestnania a nema vodicak, takze dennodenne vozenie deti cestou nehrozi. Ak svagor nebude doma, deti budu musiet slapat do skoly peso pol hodinu hore a dolu kopcom, kazdy to ma inak

dskjhfdlkdjhl
27. sep 2019

@margaretka_ zvycajne si trufaju taki, co o tom nemaju sajnu. Ja napr. ucim vyse 20 rokov, a rozhodne by som na domacu vyuku nepristupila-nie preto, ze by som to ja nezvladla vedomostne, ale aj z toho dovodu, ze nie som za vyclenovanie deti z kolektivu, nemenej dolezite je to, ze napr. som si sice ista, ze z matematiky by sa mojim detom dostalo viac ako v beznej skole, ale su predmety, ktorych vyuku by som nechala radsej na tych, ktori to nielen ovladaju, ale aj vedia, ako to vyucovat-lebo to je rozdiel. Ale tak nech si kazdy robi ako chce, len by bolo vhodne mysliet aj na buducnost deti. Jasne, teraz tu bude hadka o tom, ake je slovenske skolstvo neschopne-lebo bezne mamicky su zase naopak extra schopne.

petkaaa
27. sep 2019

@margaretka_ Niektore predmety fajn, dajú sa naučiť aj doma, ale nehnevaj sa, nemyslím si, že napríklad matematika by sa dala vyučovať doma bez predošlých skúsenosti s výučbou. Ja osobne som proti učeniu doma, pretože deti sa v škole stretávajú aj s rovesníkmi, budujú si vzťahy, učia sa fungovaniu v kolektíve a hlavne, z domáceho vyučovania nebudú dostatočne pripravené na dalsi, vyšší stupeň vzdelávania.

yukki
27. sep 2019

@ahyt veľa sme s kamarátmi. Chaty, pobyty, krúžky majú v meste, v zime vlek v obci plus celoročný listok... Kompenzujeme to takto. Majú koňa, mačky, psy. Oproti 90%spoluziakov majú víkendy a prázdniny zaplnené pobytmi a stanovačkami a spoločnými tabormi v kruhu kamarátov. No len ozaj to také poobede hodím tašku a k spoluziakovi...... To nepoznajú. To uvádzam ako jednu z tých dvoch nevýhod.

yukki
27. sep 2019

@ahyt a do školy chodia do mesta , aj do ZUŠ... Dokým im potom ide bus hore do dediny, majú čas, niekedy hodinu, aj viac.. Nepridavam už dlhšie fotky tu na koníka ale na ilustráciu aj tie staré snáď keď si pozrieš, nevyzerajú že to berú ako koniec života zatiaľ

margaretka_
27. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl
@petkaaa
Takto, ja mam ani nie 4 rocne dieta. Co bude a ako budr do predu neviem. Vestecku gulu nemam. Ale to, ze dieta nechodi do klasickej skoly predsa neznamena automaticky, ze zije separovane od inych deti a dospelych ludi 😉

ajuga
27. sep 2019

@janula2511 my zijeme na polosamote. Je to cca 4km do najblizsej dediny a 6km od mesta, cize ziadna tragedia. Ale....... Dokopy sme na samote cca 8 domov obyvanych, inac sama chata. Obyvatelia su samotari, dve rodiny tu ziju s detmi plus my. Cesta je uplne rozbita a cez nas ide nevyasfaltovana cesta. Poviem ti, kazdy vidi ten pokoj, ticho v lete, sprtkanie v zemi, opekacky, gulase, dvor, proste pohodu... Ale len maaaalokto vidi problemy v zime, neupravene cesty, jedine co si clovek svojpomocne odprace, tym padom komplet cesta zamrznuta, zladovatena. Posyp sa vacsinou davat nemoze kvoli spodnym vodam a popravde, cestari maju co robit v mestach a dedinach, kaslu na nejake samoty. A tiez deti, ak su skolopovinne, tak s nimi musis ist za kazdeho pocasia do skoly, skolky. To zasa chce vodicak, dalsie vydavky na auto a benzin. Dieta budes musiet odviez do školy a zo skoly, ktovie ci ti to praca umoznuje. Ja som bola minulu zimu sama s dietatom, muz v zahranici a poviem ti, ze som bola par dni odstavena kvoli ladovej ceste, nemala som odvahu soferovat, ked sa v topankach nedalo stat na ceste, nieto este ist autom. Ked vypli elektriku, nezakurila som nicim inym, lebo plyn tu nemame. Susedia sa nepozname velmi, kedze my sme tu novi. Povedala slm muzovi, ze ok, byvat tak dalej od mesta mozeme, ale v ziadnom priade uz nepojde do zahranicia. Teraz je doma, cize ked sa nieco pokazi, tak opravi, malu nosi do skolky atd. Ale aby muz isiel na tyzdnovky a ja na samote.. Dakujem, neprosim. Ono, da sa zvyknut na vselico, ja to tu zboznujem po cely rok, okrem zimy... Je to blizko mesta, ale mame sukromie, no ta zima... Dobre si rozmyslite. Hlavne deti budu na teba odkazane az dokym si nespravia vodicak... Proste denno denne ich vozit do mesta, z mesta, ku kamaratom, kruzky, nebudu vobec samostatne

margaretka_
27. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl
@petkaaa
Este dodam, aj som to pisala. Ze budeme byvat 15 minut autom od mesta. Nie od dediny, takze su tam aj stredne skoly, aj základné. A ak domace vzdelavanie nebude to najlepsie pre moje deti co im budem vediet ponuknut, tak budu chodit do skoly, kde im to bude vyhovovat 🙂
Ja si v idealnom pripade predstavujem nejaku komunitnu skolu, kde by boli deti tozneho veku a kde by im bolo umoznene venovat sa tomu co ich najviac bavi a to co je minimalne povinne vediet, nech staci, ze vedia minimalne, nec maju radsej viac casu venovat sa veciam, ktore ich bavia a aj nad ramec naor bezneho uciva v skole 🙂

puklica13
27. sep 2019

@janula2511 ja som na samote vyrastla..takze som do zivita dostala zakladnu vybavu..narubat drevo, zabit a osklbat sliepku,porylovat zahradu...osobne som vnutorne velky samotar..zijem v meste ale na stare kolena sa vratim domov..teraz tam stale este ziju moji roficia..cca obaja 75..su kompletne sebestacni...ale ziju tak v podstate cely zivot..ty mas relativne male deti a muz je cely tyzden prec..nie si zvyknuta..co ked ti v zime napadne pol metra snehu, vypadne elektrika, mladsie budemat teplotu a starsie bude musiet do skoly? Vacsina ludi ma nesmierne romanticke predstavy ako im po dvore pobehuje hydina, cvrlikaju vtaciky a oni si odtrhnu jabko zo stromu za domom...ale samota je jednak drina, lebo dom samotny bude potrebovat starostlivost, predpokladam ze novostavba to nebude..a budes schopna liezt po rebriku ked ti dajme tomu padne velky konar na strechu? Lebo spoliehat sa ze muz to cez vikend spravi...no bud to bude robit a budete obaja unaveni, vycerpani..alebo nebude a aj tak budete obaja unaveni a vycerpani,...budes chovat zvierata..to je starostlivost, budes mat zahradu takisto, o stromy sa trreba starat, si schopna zobrat do ruky hasak a opravit prasknutu trubku, alebo srobovak? Duplom ked muz tam nebude? A druha vec..nastavit sa na samotu nie je lahke..hovorim o tej socialnej samote, ze sa cele dni s nikym neporozpravas a to ze zavolas kamoske do toho nerataj..twraz mas susedov, mozno sa nerozpravate,ale podvedome vies ze su v dome vedla, ale na samote je to ine..taky riadny zahul je to az po par mesiacoch..ked to na teba dolahne...takze 2x premyslaj..

sasesoe
27. sep 2019

@janula2511 muzovi sa lahko ide, ak sa ho tyka iba cez vikendy. To by som skor zvazovala nejaku chalupu. S malymi detmi potrebujes behat lekar, skolka, skola, kruzky,... pocasie kadejake... mas problem so signalom na telefon nie to este internet. Nehovorum, mozu byt ludia tam stastni. Viem si predstavit aj moderny zero waste styl spolu s homeschooling a rodinna idylka. Ale pre mna by to nebolo.

katy42
27. sep 2019

@janula2511 o podobnej teme humorne pise skvela Betty MacDonald v knihe Vajce a ja, odporucam 🙂

eliska13
27. sep 2019

@margaretka_ A nie je to náhodou tak, že vzdelávať doma môže iba žena s pedagogickým vzdelaním?minule bola v Teleráne mama s deťmi čo ich tak vzdeláva.Este máš malé dieťa ta idea je pekná, ale vekom bude chcieť viac ako s mamou sedieť na dvore a oberať jablcka.Myslim deti 8, 10 plus...vieš na strednej škole nikoho nebude zaujímať, že sa venovali viac veciam, ktoré ich bavili a napĺňali, ale žiaľ učivo a známky.

eliska13
27. sep 2019

@janula2511 Nežijem tak, ale ani by som nechcela.Dobre si to premysli iné by bolo, keby muž bol cez týždeň doma.Na to Vám stačí chata deti od istého veku potrebujú kolektív, kamarátov odrastu a ty tam budeš poobede do večera sama, lebo po škole zostanú v meste, u kamošov...mne tak išla kamarátka do Borinky kúsok od Ba do domu pod les ako deti išli do puberty vrátili sa do mesta.ak bol vietor nešla sieť, elektrika, v zime auto ledva vyšlo hore nebolo odhrnute a to bola len toť kúsok od mesta.Musis byť typ, ktorý to baví a nájde v tom zmysel.Je to pekne ísť do lesa, na pole, v lete si zavarat, pokým sú deti menšie zima musí byť utrpenie, ale ja som človek spoločenský možno je to len môj rozmaznany názor😉

margaretka_
27. sep 2019

@eliska13 nie, staci mat garanta. A neviem ci si citala vsetky moje komentare, ale pisem tam, ze ak pre moje deti bude lepsie chodit do skoly, tak tam chodit budu. Ja naozaj neplanujem ist zaslepene za mojou predstavou o niecom, co sa este ani nedeje. Ja chcem mat stastne deti 😀

janage
27. sep 2019

@katy42 presne ta ma napadla dnes😉 K domacemu vzdelavaniu. Moja mladsia bola tolko chora v prvom rocniku, ze takmer pol skoly stravila doma. Ucili sme,sa spolu. Obmedzila som to na matiku a slovinu. A za nas obe mozem povedat ze NIKDY. Chybala jej trieda, skupinova praca pri rieseni uloh. A to sa v podstate ucila len pisane, tlacene vedela aj pocitat do 10.
@janula2511 K samote. Ja som 20 rokov prezila na dedine blizko mesta. Bus raz za hodinu, v spicke za pol. Kamarati na uplne druhom konci dediny. Nestihali rodicia nas na ziadne kruzky nosit. A mne to teda chybalo, velmi. Mama to mala este tazsie, lekara sme mali v tej dobe prideleneho na sidlsku kde od nas nechodil autobus. Do teraz spomina ako v horuckach nas na rukach skoro hodinu niesla k dr. Ja som mestsky typ. Na ihrisku kopec deti, kruzky od vymyslu sveta, skola kde varia dietu teda dieta nema 8 rokov iba prihrievane. ZUS, lekari, obchod, posta do vecera otvorena, keby nieco klopem susede. A tiez mam muza co je casto na sluzobkach a poviem ti naposledy starsia skoro 39, bolesti brucha na pravej strane ze chodit nevedela, tak ten pocit ze co skor ako poriesit druhe dieta a aj psychicky je to narocne riesit krizove situacie uplne sama. Pripadne uraz sa stane vazny. Dojde ti sanitka v zime? Kde nechas druhe dieta kym ty budes pri starsim v nemocnici?Ak ty ochories tak ze nebudes fatkt vladat, bude ti na odpadnutie, uraz -nahle a sama budes na samote s dietatom mas niekoho co pride a pomoze? To su realne situacie co zazivaju zeny co su same lebo muz pracuje mimo domu.

janage
27. sep 2019

@janula2511 a este mna ako dieta to na zahrade vobec nebavilo. Mne chybali spoluziaci. Tisko som zavidela tym co chodili na tanecnu, hudobnu, jazyk ci nieco ine. V skole boli akurat kruzok sikovnych ruk a z jazykov iba rustina. V druzine som ostavala dobrovolne az dokonca a prikmotrila som sa aj na druhom stupni.

svettii
27. sep 2019

Zakaždým keď ma naštvú si poviem, že idem žiť niekde na samotu, ďaleko od ľudí, že nám tam bude dobre ale potom ma to prejde. Tam je to trošku o tom, že človek musí potlačiť tú svoju pohodlnosť si myslím trošku ale sú tam zase iné výhody

dskjhfdlkdjhl
27. sep 2019

@margaretka_ ved rob ako myslis, ja som len napisala, co si o tom myslim a sice mam len vyse 20 rocnu skusenost v skolstve, v praci s mladymi ludmi, ale svoje deti by som doma nevzdelavala a viem, ze oni by ani nechceli, uz sme sa tom bavili a rovno mi vtedy (10-rocna) dcera povedala, ze jej by chybal kolektiv-takmer doslovne ju citujem.

margaretka_
27. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl no vidis, tvoja dcera chcela chodit do skoly, tak chodila. Moje deti ak budu chciet do skoly, pojdu tiez, ak chciet nebudu, nepojdu 😉

dskjhfdlkdjhl
27. sep 2019

@margaretka_ otazka je, ci dieta vie posudit (obzvlast ak bude len doma), ci je pre neho dobre byt doma, alebo v skole. Ale ako som uz pisala-je to na rodicoch, ked si trufaju a myslia, ze daju detom doma viac, tak nech daju. A teda ja rozhodne nepatrim medzi tych, co skolstvo obranuju, ja som naopak velky kritik, ale domace vzdelavanie-do toho by som nesla.