Aké máte skúsenosti so životom na samote?

janula2511
27. sep 2019

Prosim vás, skúsenosti by som potrebovala od tých čo žijú na samote alebo na polosamote. Uvažujeme s muzom že by sme išli bývať na samotu. Prosím vás napíšte čo máte skúsenosti, pre a proti.

margaretka_
29. sep 2019

@modrava
@dskjhfdlkdjhl
Lebo deti, ktore chodia denne do skoly neflakaju ziadne predmety a maju lahsiu pubertu 😀 Mna rodicia nikdy nenutili sa ucit. Ja som sa ucila v ramci svojej vlastnej rezie, znamky som mala dobre. Raz v zivote som mala 3 na vysvedcku. Nikto s tym nemal problem. Odmietla som sa cely vikend venovat dejepisu a opravit si to, lebo to bolo pre mna utrpenie 😀 A keby do mna niekto huci, ze sa musim ucit, tak dakujem pekne
Aj vysoku skolu som vystudovala a nie lahku. A aj rocnik som opakovala a nikto ma za to nezvozil. Ale ja sama som tu skolu chcela vystudovat, tak som ju vystudovala 🙂

modrava
29. sep 2019

@margaretka_ no a to je presne dokaz toho, ze tradicne skolstvo produkuje normalnych schopnych ludi 🙂

dskjhfdlkdjhl
29. sep 2019

@margaretka_ nie, deti ktore chodia do skoly, nemaju lahsiu pubertu, ani sa neda povedat, ze by nemali sklony k flakaniu. Ale je rozdiel, ci sa im nieco od zaciatku povoli, alebo nie. Ved vyskusaj, ja uz mam jedno dieta dospele, druhe v puberte, navyse dost vela skusenosti z prace, ale je to na Tebe, Ty si zodpovedna za svoje deti.

margaretka_
29. sep 2019

@modrava skor som chcela poukazat na to, ze ak niekto chce studovat, tak bude aj bez toho, aby ho niekto nutil

dskjhfdlkdjhl
29. sep 2019

@margaretka_ ano, ak niekto chce, tak ho netreba nutit. A si si ista, ze dokazes prebudit vztah k predmetu, ktory si Ty sama neoblubovala, u svojho dietata? Netvrdim, ze to dokaze kazdy ucitel, ale ak si Ty napr. nemala rada matematiku (je to len priklad, mozno si mala), tak sotva dokazes svoje dieta zaujat tak, aby si tu matematiku oblubilo a kludne moze mat predpoklady, ktore Ty ako laik nezbadas, nepodchytis.

abbey1
29. sep 2019

@margaretka_ K samote sa nevyjadrim, to nie je nič pre mňa, ja potrebujem k životu ruch a najlepšie veľkomesto.
Len chcem niečo k domácemu vzdelávaniu. Staršia dcéra 2,5 roka gymnázia bola na samostudiu, mladšia prvé 2 roky zakladky. Pre mňa i pre je úžasný čas. Absolútne nič im neutieklo z vedomosti, skôr naopak. Nabrali schopnosti v cudzom jazyku, v rôznych odboroch. Veľa sa vzdelávali na nete, v múzeách, prednáškach a podobne. Dcéra zmaturovala excelentne, teraz nastúpila na pomerne náročné študijné odbory na univerzite. Mladšia začala tretí ročník na základnej školy. Dobrovoľne, lebo teraz už chcela, dozrela. V škole v podstate nemusí pohnúť prstom, tvrdí, že sa tam nič neučí. Jedine z diktatov má trochu stres. Tie sme doma nikdy nepísali. 🙂 Učebnicu Aj si prešla celú behom 2 dní. Hovorí anglicky výborne. Dokonca lepšie číta v Aj než slovensky. ;)
Nebanujeme nikto z nás, že sme boli v domácom vzdelávaní. Výborné strávený čas.
Ja sama som bývalý pedagóg. V podstate stále učím, keďže som lektor Aj. A za mňa bude vždy platiť, že v školstvo v súčasnej podobe je zbytočný zabijak času. Deťom v pozitívnom zmysle dá len priateľstvá. Ale gro vedomosti naberú úplne inde. Hovorím o využiteľných vedomostiach. Nie nabiflovanych faktoch na písomku.
Česť školám a pedagógom,ktorí deťom poskytujú reálne vedomosti, schopnosť chápať, spájať súvislosti a využívať získané znalosti. Bohužiaľ, stále ich je veľmi málo a hľadajú sa veľmi ťažko.
Ak sa rozhodnete pre domáce vzdelávanie, držím päste. Väčšinou majú ľudia veľmi skreslené predstavy, ako to funguje.

abbey1
29. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl A tým záujmom. Zastávam názor, že dobrý učiteľ, či už rodič, alebo bežný učiteľ v škole, má jednu hlavnú úlohu: Ukázať deťom možnosti, otvoriť dvere a byť k dispozícii. Deti sú prirodzene zvedavé a nemajú predsudky. Preto v správne podnetom prostredí ich prirodzene zaujíma skoro všetko. Bohužiaľ, potom nastúpia rušivé faktory: stres zo zlých výsledkov, neoblubeny učiteľ, tlak rodičov,... A dieťa začne neznášať predmet. Ak však dieťa nie je pod zbytočným tlakom a má podnety, prirodzene sa zaujíma, objavuje, skúša, kľudne štýlom pokus a omyl. Ale nikto ho zbytočne nehodnotí, nezosmiesnuje.
Tento štýl vzdelávania nie je vhodný pre každého. Veď bežne vidíme v školách, že deti majú vzdelanie na háku po vzore rodičov. Ale v tých prípadoch zlyháva aj klasické školstvo a tie deti dochodia školu a možno, možno sa uchytia, často len prežívajú s minimálnou mzdou po vzore svojich rodičov. Občas sa stane zázrak a tie deti zachytia šancu a pohnú sa úplne inde. Často vďaka dobrému pedagógovi, spolužiakom, ktorí ich motivujú a potiahnu.

dskjhfdlkdjhl
29. sep 2019

@abbey1 v mnohom s Tebou suhlasim (aj mimo tuto temu sa zvycajne zhodujeme), ale v tom Tvojom pripade nie je rozhodne nepodstatne to, ze Ty nie si uplny laik, sice uz neucis v skole, ale nejake skusenosti mas. Takze za mna asi tolko-domace vzdelavanie nie je pre kazde dieta, ale ani pre kazdeho rodica. Ja napriek skusenostiam by som do toho nesla (a to si myslim, ze som dobry pedagog), ale to nie je podstatne.
Napr. moja mladsia dcera ma zatial velke stastie na ucitelky, tam by som rozhodne nemenila. Pri starsej som uz raz velmi zvazovala napr. individualnu vyuku matiky, ale nastastie im po roku matikarku vymenili a dovod na individualnu vyuku sa stratil. Teraz pojde na polroka studovat na Novy Zeland, som velmi zvedava-aj ako matka, ale aj ako ucka, co bude hovorit. Mne osobne je anglicky system blizsi ako slovensky (na NZ mi to ten anglicky system pripomina, preto som zvedava, co na to dcera bude hovorit). V kazdom pripade, vzdy je to o konkretnom ucitelovi.

dskjhfdlkdjhl
29. sep 2019

@abbey1 Inak, ten stres z blbych vysledkov-tak toto nie je ani tak chyba skoly, ale chyba rodiny-mnohi rodicia totiz tak nejako baziruju na znamkach, vidim to na MK, vidim to vo svojom blizkom okoli.

dskjhfdlkdjhl
29. sep 2019

@abbey1 A este k tym znamkam. Ucitelka matematiky, s ktorou som ja bola absolutne nespokojna, vyhovovala zvysnym rodicom mimoriadne-znamky z matiky totiz boli vyborne, dcera mala same 1 z matiky, da sa povedat, ze 1 dostala za kazdy prd. Nastastie to trvalo len rok. Teraz som spokojna ja, aj dcera, zvysok triedy uz menej-a teda zvysok rodicov este menej, pre mna je podstatne, ze dotycny dobre vysvetluje a netrepe kraviny, ale kontrolujem ho-zo zvyku😉

abbey1
29. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl Zasa spolu súhlasíme. Ja by som veľmi rada zverila deti do rúk vhodnej školy. Ale som lenivá sťahovať sa. Keď vidím ten potenciál deti, ktorý zostáva nevyužitý, je mi to veľmi ľúto. Základ je vždy rodinné zázemie a dobrý pedagóg. Systém je tu zlý a dobrú učitelia často bojujú s vedením, smernicami, majú zviazané ruky. Napriek tomu robia, čo sa dá.
Dcéra teraz začala vysokú mimo Sk a zatiaľ vidím obrovské pozitíva v praktickom vzdelavani, dôraze na chápaní učeného, aktívnej práci študenta. Uvidíme, ako to pôjde ďalej. Mne u nás chýba dôraz na praktické využívame vedomosti, tak deti najlepšie pochopia, čo sa učia a prečo sa učia.
Preto napríklad milujem Anglické múzea. Všetko ochytat, vyskúšať, interaktívne zažiť. Dokážeme v nich tráviť celé dni. Pozri múzea u nás: Ticho, Nechytat! Mlčky obzrieť a za často vysoké vstupné.
Tvojej dcére držím päste, nech si pobyt čo najlepšie užije. To sú nezaplatitelne skúsenosti. Ja vidím obrovský prínos v takýchto pobytoch. Tie deti sa vracajú úplne iné, otvorené myslenie.

abbey1
29. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl Presne s tými známkami. Systém zameraný na známky. Keď sú dobré, dobre je. Celé zle. O tom predsa vzdelávanie nie je. Ja si vážim prísnych učiteľov, ktorí veľa vyžadujú, ale i veľa poskytnú a sú ľudskí.

dskjhfdlkdjhl
29. sep 2019

@abbey1 No, my sme u starsej vyskusali dve ZS, prvu ZS sme volili tu, co sme mali najblizsie, ale neboli sme velmi spokojni, ona sama sa nastastie rozhodla ist do jazykovej triedy, takze sme pomerne elegantne z tej prvej ZS odisli na inu a ta je sice narocna, maju tam prisne, ale dobre ucitelky. Potom isla na 8-rocne gymnazium a tam je pomerne spokojna. Mladsiu sme uz rovno dali na tu lepsiu (z nasho pohladu lepsiu) ZS. Mnohi rodicia naopak na tuto ZS (aj ked je ich spadova) deti nedavaju, lebo je tam prisnejsie hodnotenie. A sme zase pri tom, ze mnohych rodicov viac ako vedomosti/schopnosti zaujimaju znamky.

margaretka_
29. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl ano, dokazem dietatu neznechutit to o co sa zaujima

dskjhfdlkdjhl
29. sep 2019

@margaretka_ to mi je jasne, ale dieta dopredu nevie, ci by ho napr. nezaujimalo nieco, k comu Ty mozes mat odpor. Ale znovu-mna len zaujimalo, ako su rodicia na to domace vzdelavanie pripraveni, ake maju skusenosti. Zodpovednost na svoje dieta mas Ty, bez ohladu na to, co si o tom myslim ja.

margaretka_
29. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl popravde, ani mi nenapada nieco, k comu by som mala vyslovene odpor. A mam este aj muza, ktory chce deti vzdelavat doma viac ako ja, to skor ja som ta, ktora sa zamysla viac nad negativami

dskjhfdlkdjhl
29. sep 2019

@margaretka_ Takto, napisem za seba-viem na 100%, ze matematiku by som svojim detom sprostredkovala lepsie ako v skole (ale to aj tak robim, lebo to sa da aj popri skole), ale su predmety, ktore som mala rada, mala som z nich 1, ale tak, aby som ich komplet mohla oducit, tak na to sa necitim ani trochu. A to som s dcerou vyrabala napr. herbar, pestujeme vsellico v zahrade-v tomto smere som ju z prirodovedy/biologie naucila dost, aj to bolo v skole vidno, ale nevzala by som si to na svoju zodpovednost. Taky zemepis - my vela cestujeme, takze aj v tomto smere deti dostavaju od nas dost, avsak-stale to beriem ako doplnok k tomu, co ma v skole. Mozno je naopak to, co maju v skole "len" doplnok k tomu, co dostanu od nas-od rodicov. Ale mozno je to aj o tom, ze odmietam byt len doma, mna moja praca bavi a vyhovuje mi to, ze deti travia cas aj v skole, nielen s nami.

lujza123
29. sep 2019

@janula2511 sťahovanie na samotu mame v plane a tak isto mam dosť kamarátov co vymenili mesto za kopanice, takže aj keď to ešte nemám zažite mam celkom jasnú predstavu o com to asi bude
Myslím ze k spokojnemu životu na lazoch sú potrebne 2 veci.

1.mat na to povahu. Byt clovekom co mesto nemusí a nevidí v ňom žiadne pozitíva. Sebestacny, vynaliezavy a tak trochu kutil a je jedno ci ide o ženu alebo muža. Vedieť si poradiť, narúbať drevo, opraviť plot, navariť obed aj keď ti 3/4 ingrediencií chyba. Mať vodičak, auto, vedieť si nahodiť snehové reťaze ci sa "vyhupat" keď západnes v blate. Netreba to vedieť všetko dopredu, ale musíš byť proste povaha co v tom vidí skôr výzvu ako prekážku. Nezlakne sa každej myši, pavúka a neposerie sa keď nájde ráno na dvore jelena. A presne od toho aka si povaha sa odvíjajú + aj - bývania na samote. To co jeden môže vnímať ako prekážku druhý vidí ako výhodu

2. Vedieť zladiť takéto bývanie s "povinnosťami" všetkých členov rodiny. Pre dospelých to znamená hlavne prácu. Do fabriky na 6 tu sa z lazov len tak ľahko nedostaneš. Vsetci co poznám buďto hospodária, pracujú z domu alebo chodia na pracovné cesty, turnusy... Pre deti je dnes skolka, 1 stupeň ZŠ - malotriedka takmer vsade ale s druhým stupňom a strednou je to horšie. Ta stredná sa ale dá riešiť školským internatom.
My sme začali tou pracou, nemáme žiadne konvenčné zamestnanie, čosi robíme spolu, čosi každý zvlášť, veľa sa dá z domu a aj sme veľa na cestach. Jednoducho pripravujeme sa na to aby sme si mohli dovoliť bývať trochu ďalej a nestresovat sa dochádzanim niekde do prace na 8 mu a vysvetľovať šéfovi že opäť budem meškať lebo snežilo (co je blbe ak bývaš v horách kde nakydalo meter ale v meste pršalo a tvojej snehovej kalamite nikdo neverí). Tak isto čakáme kým pôjde dcéra na strednú a bude samostatnejsia. Od16 tích môže mať vodičak na malú motorku tak potom tie lazy pubertiaka menej bolia. Čiže u nás sú to ešte také 4 roky v meste.

Tiež považujem lokalitu za veľmi dôležitú, lebo nieje samota ako samota. V našom prípade hľadáme dobrú dostupnosť dialnice ci hlavnej cesty. Keď máš auto nejde ani tak o vzdialenosť ale o čas strávený v aute. Benzínu oveľa viac minies keď sa trmolis zákrutami, kopcami po rozbitej ceste ako keď ideš rýchlejšie po rovnej. Nechcela by som samotu ktorá je síce 3 km od dediny ale ta dedina je úplne na konci sveta a nikde nič... Takže u nás je to skôr samota do tých 20 - 30 km od vacsieho mesta ale s dobrou dostupnosťou. Niekoľko lokalít už mám vyhliadnutych tak uvidíme.

h2
29. sep 2019

Ahojte, pridávam sa do diskusie. Síce na samote nežijem, ale túžim po tom. S mužom sme už viac-menej rozhodnutí, že sa na staré kolená odsťahujeme niekam do lesa. 😀 Ja pochádzam z Bratislavy, muž z dediny. Pred 10 rokmi sme sa presťahovali do malej dedinky, kúpili sme starý dom s veľkou záhradou hneď vedľa školy. Medzitým sa veľa zmenilo, z malej dedinky sa za pár rokov stala veľká, rýchlo sa rozrastajúca dedina, ak sa to ešte vôbec dá dedinou nazvať, je to satelit Bratislavy, všetkými smermi pribúdajú novostavby, počet obyvateľov rastie geometrickým radom. Už sa tu necítime tak dobre, ako na začiatku. Kvôli práci a hlavne kvôli synovi tu ale zostaneme bývať, minimálne, kým neskončí strednú školu. Práve toto leto sme sa s mužom dohodli, že potom sa odsťahujeme. Odvtedy ma táto myšlienka úplne posadla, vo voľných chvíľach hľadám vyhovujúcu lokalitu a dokonca pozerám ponuku nehnuteľností. Preto by ma veľmi potešili Vaše tipy, kde je krásne, ticho, čisto... Ideálna predstava je: pred chalupou jazero, za chalupou les 😁 ale to jazero nie je podmienkou. Les áno. Lebo niektoré ste písali, že na samote bývate a že je u Vás nádherne, ale nenapísali ste, kde to je. 😊 Ďakujem krásne za všetky tipy. ♥️🌲

janula2511
autor
30. sep 2019

@lujza123 stavať budete?

janula2511
autor
30. sep 2019

@h2 krásne na samote ja si myslím že je niekde v horách, severné slovensko

kvetinka75
30. sep 2019

@ahyt tiež by som to z časti videla aj takto. Podľa mňa nebudú mať deti dostatok rôznych možností sa naučiť kopu vecí, vyskúšať všeličo. Predsa len, domáce vzdelávanie nie je až také ,,odborné,, ako napr. v školách, v krúžkoch. Budúp možno ochudobnené o krúžky. Športový, tanečný, hudobná, výtvarný. Doma sa dá kopu vecí naučiť, hlavne praktických ale aby to potom v živote nemali ťažké. Zapadnúť medzi ľudí, aby neprišli o príležitosti napredovať v niečom, v čom by mohli byť dobré a nebudú, lebo nebudú mať šancu niekam chodiť. viem že školstvo nie je na ktožvie akej úrovni ale domáce vzdelávanie tiež nemôže pokryť všetko. Napríklad druhý stupeň. Ako môže 1 človeko vládať všetko čo sa učí na škole, keď na škole sú na každý predmet iní učitelia a s VŠ vzdelaním? Určite to má aj svoje pozitíva ale negatív by bolo podľa mňa viac.

kvetinka75
30. sep 2019

@dskjhfdlkdjhl presne tak, dieťa si veľakrát vyberie to, čo je pre neho jednoduchšie a pohodlnejšie a nie lepšie. Nechať takéto veci nech si rozhodnú deti?

h2
30. sep 2019

@janula2511 Ďakujem, aj keď severné Slovensko je dosť široký pojem. 😊 Mňa to skôr ťahá niekam do Štiavnických vrchov... Ale ešte uvidíme, kam nás osud zaveje. 😁

lujza123
1. okt 2019

@janula2511 ak by to ináč nešlo aj stavať, ale pre mňa by bola ideálna rekonštrukcia pôvodnej predvojnovej chalupy z nepalenej tehly, ideálne ak by mala ešte všetky pôvodne sedliacke stavania ako chlievy, stodolu atď. a žiadne novodobé stavebné úpravy ako betón na podlahách a pod. ktoré takýmto stavbam skôr skodia. Tieto staré gazdovstva mávajú často vynikajúce usporiadania na pozemku, sú otočené tak aby im v zime svietilo slnko do okien a v lete zasadené stromy tak aby mali na dvore tieň. Všetko má svoju logiku, je zasadené ci postavene presne tam kde treba, to sú také staré vedomosti deduškov a babiciek na ktoré sa dnes už dávno zabudlo. Nehovoriac o určitom génius locci ktoré tieto chalúpky určite majú.
A keďže robím s hlinenými omietkami, dosť sa pohybujem prave po rekonštrukciách ci ekologických novostavbách tak mam celkom jasnú predstavu co a ako funguje. Pre mňa je hlina nadčasový materiál a presne tieto stavby z nepalej tehly nad ktorými väčšina ľudí ohrna nos ja považujem za úžasné a zdravé bývanie (keď sa teda opravia tak ako treba) s tou najlepšou vnútornou klímou aká sa v žiadnej modernej narychlo zbuchanej drevostavbe nedá dosiahnuť.

Len všetko záleží od okolností, ono kúpa domu je vždy o kompromisoch, to sa vždy človek musí rozhodnúť co je pre neho dôležitejšie ci lokalita, stav domu/pozemku ci cena

lujza123
1. okt 2019

@h2 okolie Štiavnice je pre mňa tiež top lokalita na bývanie, pre milovníkov starodavnych chalúp je to raj. A presne lesy a tajchy všade, čo viac si človek môže priat.
Ak chceš ešte nejaký tip tak mne sa paci aj u nás v okolí Trenčína na slovensko moravskom pohraničí, je tu rozsiahla kopaniciarska oblasť, hornata a zalesnena, ale je to zároveň blízko na vsetky hlavne dopravné tahy (dialnica BA-Za), cesta do Brna takže ak potrebuje človek aj civilizáciu koli práci ma to na skok.

dooscoby
1. okt 2019

@h2 my sme kupili pozemok v Losonci. Vyhody cca. 20km do Trnavy, do hodky Bratislava, mala dedina do 600 obyvatelov, je tam len skolka co viem, ale tak skolu a skolku uz nepotrebujem riesit, nie je to transitna dedina cize auta idu pod dedinou, Smolenice 3 km, jaskyna Driny od pozemku 45 min. pesi, da sa aj pesi aj smer Zahorie, Smolenice sme hned pod Karpatmi. Kusok od nas chatova oblast Jahodnik, cesta ide cez krasnu sceneriu Horne a Dolne Oresany, jazero kusok na Majdane. Ako kamos byva na lazoch Zabudisova krasny kraj len uz dalej od mesta a Bratislavy, kedze sme zatial hladali vikendovy relax. A nam Trnava vyhovuje co sa tyka vybavenosti, skol a je tam aj VS a busom to mam tak isto ako tu do prace v BA. Zatial sme v stadiu povoleni na inzinierskie siete. Projekt na dom uz viac menej mame hotovy. Zo zaciatku som hladala na stranke www.romantickechalupy.sk, tam si pizri oblast a predstavu o cene. Ked uz sme chceli modernejsiu chalupu, zrekonstruovanu, vacsi pozemok tak cena bola aj 100tisic,ale aspon ti to da predstavu a budes vediet co ocakavat. Staru sme pozerali tiez len to chce kopec casu, penazi a zalezi ci vies obetovat vikendy a makat par rokov alebo si das postavit nove.

rawmamka
1. okt 2019

@janula2511 Ahoj, radi sme s mužom v prírode, chodievame na sem tam na víkendy na Zaježovú, poznáme tam viaceré rodiny s deťmi....... a po dôkladnom uvážení všetkých pre a proti sme zostali v meste a na lazy či len tak do hôr vyrážame cez víkendy/prázdniny. A to ešte napr. v Zaježovej je komunitný život veľmi pestrý, aktívny, aj keď ľudia žijú na samotách, resp. pár domov bližšie pri sebe. No drvivá väčšina samôt/lazov takto nefunguje. Ako píšeš, máte dve malé deti a muž chodí na len na víkendy domov, v takomto prípade by som určite neišla bývať na samotu, navyše sama si na pochybách, takže tvoje odhodlanie, presvedčenie, že do toho chceš ísť je nedostatočné. Deti potrebujú kamarátov, sociálne väzby a časom by si videla, že je to pre nich nesmierne dôležité. Ak chcete, skúste bývať niekde na okraji dediny, niekde kde za domom už budú len lesy, lúky, ale zároveň deti budú mať bližšie školu, škôlku a kamarátov, ty zasa obchod, poštu, lekárov,.... Sú ľudia, ktorí na samote žijú svoj sen, ale podľa mňa, vaša rodinka by nebola spokojná na samote. Ber to ako môj subjektívny pohľad na vec, tu na MK o vás nevieme takmer nič, len pár informácií, ktoré si poskytla, takže rozhodnutie je na vás.

h2
2. okt 2019

@lujza123
@dooscoby
Ďakujem za tipy, dievčatá. Štiavnické vrchy sú top lokalita aj pre mňa, len je to tam asi dosť vychytené, v sezóne tam bude kopa ľudí. Malé Karpaty v okolí Lošonca poznám veľmi dobre, môj muž sa v Smoleniciach narodil, často tam chodíme. Všetky stránky s nehnuteľnosťami mám poprezerané 😀 , top lokality, v ktorých hľadám, sú: okolie Banskej Štiavnice, okolie vodnej nádrže Buková a Duchonka (lebo stále mám predstavu, že aj to jazero by tam malo byť 😅 ). Občas pozriem aj niečo iné, trochu ďalej (Nitrianske Rudno, Zvolenská priehrada...). Ale keď mužovi ukážem nejakú chalúpku, ktorá sa mi páči, nechce o tom ani počuť, že na to je ešte minumálne 10 rokov čas. ☹