Ako vychádzate s peniazmi? Ako to robiť lepšie?

abetka
25. mar 2008

Ahojte. Hladala som nejaku podobnu temu a nic som nenasla. Uz som na nervy . Som na materskej , ale stale nam to nejako nevychadza. platime nejake pozicky , byvame sami a mame dve deti. Stale sa na ucte krutime okolo nuly a ja uz neviem ako z toho von. Snazim sa nekupovat zbytocnosti a nahovaram muza na zmenu prace, ale on nechce o tom ani pocut.a ja uz naozaj neviem ako. Prosim vas ako to robite, ze vam to vyjde? Poradte nejake triky, alebo ako nahovorit muza hladat si novu pracu. Detom musim kupovat veci, jedlo, obuv. Ako to robit este lepsie a este efektivnejsie.

susik77
26. mar 2008

baby, ja sa ani necudujem...my mame pravid. vydavky asi 26000, okrem toho vydavky na potraviny a na oblec. a veci pre malu-tak mesacne aj cez 40000 😝 a to este odkladat na zariadenie bytu 😎 lebo sme sa teraz nastahovali...a kazfy mesiac skoro vecsie vydavky na malu-raz stolicka na papanie, potom golfky, cestovna postielka...

lienocka235
26. mar 2008

junovka... ono ja som si robila napr.. nase mesacne vydavky a byslo mi t ot akto..
nase mesacne vydavky:
hypoteka + poistky 6000 +2000
najomne + elektrina + plyn 4000
skolka + kruzky malej 3000 + 2000
internet + kablovka 1000
benzin cca 3000

a to je uz spolu 21 000 a este tam nie je strava oblecenie drogeria a pod... z tej sumy nemozem zlavit. hoci mohla by som dat znizit najomne lebo nam kazdy rok vracaju desat litrov.. aj viac.. ale da sa to len osobne a nemam cas tam ist.

u nas nie je problem s peniazmi hoci tych asi nie je nikdy dost.. riesime to tak ze z muzovho platu v pohode vyzijeme a moj odkladame.. a na dovolenku a vianoce mame navyse platy plus odmeny a premie.. atd.. ale dneska rozhodne nie je jednoduche vyzit.. ak len jeden robi..

abetka
autor
26. mar 2008

vies ale clovek by mal mat nejaku rezervu.Mame sice stavebne, ale ubija ma to, ze jednoducho nech robim co robim stale je malo. Ja uz ani neviem kedy dom si nieco kupila na seba.Chodim niekedy okolo skrine a mam ju chut rozbit 😒
Vam sa da aj usertit??

susik77
26. mar 2008

my setrime, ked manzel dostane odmeny- ma asi kazdy treti mesiac. tu rezervu schvalujem, neda sa ist do nulty, ked mas pozicky 😒

monkula
26. mar 2008

abetka, to že sa krútite okolo nuly je super...
Koľko ľudí je pravidelne stále vo väčšom a väčšom mínuse, berú si pôžičku na splácanie pôžičky....
Buď spokojná s tým, čo máš, po MD to bude lepšie.. 😉 😉

lienocka235
26. mar 2008

abetka ano setrime.. teda ak to bola otazka na mna.. mame odlozenych 130 litrov ako zeleznu rezervu na to nesiaham..
ked nemame odmeny ani nic.. tak mame prijem cisty mesacny 55 -60 ale dost casto su premie odmeny a tak.. ked sa dokonci projekt tak 1.5 nasobok platu.. a pod..

ono ja by som v pohode isla na tvojom mieste si privyrobit aj s tym upratovanim.. ak sa muzovi nelubi nech zarobi viac mu mozes povedat.. a to co zarobis mozes pouzit aj na oblecko pre teba..

ja som z chudobnej rodiny.. saty sme dedili po sesterkach.. a viem co je to vypracovavat sa z nuly.. uz na strednej som si musela privyrabat.. aj na vysokej.. preto sa snazim aj teraz mat nejake rezervy..

ja si nemyslim ze sa treba spoliehat na to ze po MD bude lepsie.. potom bude RD a to je len cca 5000 aj s pridavkami.. a to nie je vela.. podla mna treba na sebe pracovat.. vzdelavat sa.. aby clovek sa mohol pohnut dalej

charlinka
26. mar 2008

Ahojky, muj muž první rok vydělával na železnici kolem 20tisíc čistého, z toho se poplatila hypotéka, a další učtu na dum, přitom jsme přestavovali, máme malé dítě apod. ale hledal novou práci až našel, je velmi spokojený, i když i na železnici byl ale je realista a ví že rodina potřebuje víc peněz než zustavat na nule. máme víc peněz i když to není nic hrozného, ale zase platíme dan tu že je jako projektový manager stále na cestách. ale v práci stoupá, takže snad se zlepší i peníze a i ten čas.
Já studuju druhým rokem vysokou školu. je potřeba se vzdělávat, na druhou stranu kde vzít 15tisíc za rok za školu?? když nějaké rodiny jsou na nule každý měsíc?? nám občas pomáhají i svokrovci, tohle donesou, tohle koupí, člvoěk to ani nevidí ale pomoc je to velká. taky se učím angličtinu abych si udělala státnici, myslím si totiž, že po mateřské to bude fakt nastejno a člověk muže využit aspon tento mamičkovský čas aby se trošku vzdělal, šel na nějaký kurz a podobně.
Hospodařit moc neumím to se musím přiznat a teprve se to učím. takže bych byla taky ráda za radu. slyšela sjem o tom že nějaké rodiny dávají peníze do obálky, ale v dnešní době učtu apod. se mi to zdá zvláštní.
držím palečky at to vyjde, je to dost těžký období ale zase to určitě pomine. 😉

susik77
26. mar 2008

my este premyslame, zalozit si zvlast termin. vklad-a tam davat rezervu-peniaze, kt. nebudeme vyberat-aspon rezervu na 2 mesiace. Keby sme boli potom vo vaznej krizi, tak by sme napr. stihli predat auto...

charlinka
26. mar 2008

Rezerva je super nápad i my se chystáme, jen do toho vždycky něco přijde, škola, pojistka na auto, domovní dan, nedoplatek za plyn, vánoce apod. vždy se něco najde, že nevyzbyde ani na začátek rezervy.

zuzidr
26. mar 2008

tak ja teda neviem či som kúzelník,ale MM má 12000čistého(a to robí v otcovej firme už 6rokov hlavného skladníka a zásobovača 😠 )ja som na materskej,a v pohode 😉sem-tam nejaká fuška,čo je okolo 2000mes.+ 😀 samozrejme,že penazí je málo,a neušetrím mesačne tisíce,ale stále kupujem niečo malej na MMB,velmi vela minieme na potraviny 😠 tiež máme poistky,elektrika,plyn,nájom a pod 😠 😠 ale ked človek musí,uskromní sa 😉 ale keby zvýšili materskú na 9tis.bodlo by to 😀

maruschka
27. mar 2008

zuzidr-stačilo by tú materskú zvýšiť aj na 7 tis...nech je nejaká pôrodnosť a má kto robiť na dôchodky 😀 😀

liana
27. mar 2008

abetka, stále si povedz že ste na tom ešte dobre. keby tak prišiel manžel o prácu, čo by bolo? to by ste sa potom museli fakt inak obracať.
materská sa nezvýši, a ako príde euro potom len uvidíme ako všetky vecičky pre dieťa idú pekne hore. určite nezúfaj, sú na tom ľudia čo sú na tom oveľa horšie. Skôr sa poobzeraj po tom, ako i ty môžeš teraz prispieť do rodinnej kasy, nie len manžela nútiť. určite sa teš z dieťatka, koľkí sú čo by chceli dieťa, ale namiesto neho majú len kopec peňazí. určite neľutuj výdavky na poistky. každá poistka je aj šetrenie na niekoľko rokov, i keď vy z toho nič mať nebudete, tak aspoň vaše dietky. detto stavebné sporenie. sama dobre viem, aké to je nemať. práve teraz som v takej situácii, kedy musím vyžiť z 1000 😢 korún na mesiac, lebo strata zamestnania z nie vlastnej viny je teda nič moc. A ešte keď ti tak na pohovore chrstnú do tváre, že si žena a stopercentne chceš ísť na materskú, tak ani tie vyhliadky nie sú nič moc.

abetka
autor
27. mar 2008

ja viem baby , ze aj ja sa musim snazit. Ved sa aj snazim.Urobila som si VS popri malej a uz som bola tehotna, ked som skoncila.ale citim sa ako uvaznena, pretoze maleho kojim, mala je v skolke, mangel stale v praci.Chodi domov o 19.00 a to deti uz ukladam a vsetci naokolo robia.Mam jednu susedu, ktora by mi maleho optrila, ked bude vacsi , ale byva 10 km od nas a ked som to povedala muzovi tak preratal benzin, cas a povedal , ze sa to neoplati a koniec.ja viem ze sa musime uskromnit a verte, ze to aj robime.Ved maly dostal 6000 na krst a chudakovi sme to zobrali a zaplatili pozemok. ☹ A aj som si povedala, ze vzdy mu nieco kupim a bude to mat akoze za tie peniaze, ale nejako neostava.Mozno ma to trapi viac akoby malo ale jednoducho sa mi to takto nepaci.

maruschka
27. mar 2008

abetka,tak sa prestan trápiť 😉 ved aj tak hlavným finančným "ťahúnom" v rodine by mal byť manžel,ak je manželka na materskej, nie??Tak čo sa trápiš.Máš dve maličké detičky,domácnosť,tak ja neviem,čo chceš ísť ešte robiť.Neboj sa, materská ujde ako voda,tak si užívaj detí, pokiaľ sa dá, lebo potom ťa už nebudú tak potrebovať, ako teraz a bolo by ti aj ľúto, že si od nich odišla...Ja takéto pocity tiež prežívam, asi ako každá matka na materskej..Tak čo už,nejako to ujde a potom sa budeme môcť plne realizovať v praci 😉 😉 😉

a nepíše mi mäkčen,takže pardoooooooon- a tuším ani dlžen-decká mi zalepili celú klávesnicu,paráda 😀 😀

abetka
autor
27. mar 2008

ja nepisem nai interpunkcne znamienka 😀

bellasandra
27. mar 2008

Tak baby , ja mam rodičovský príspevok 4600 +500 rodinné a výplatu teraz čo robím mesiac mi vychadza 13500sk, priatel zarobí 8500 😠 platím podnájom 8500sk mesačne, pozičky mam 6000sk mesačne.
Teraz uz dufam ze to bude lepsie, ale ako som nerobila 3 mesiace, tak sme sa dostali do sakra velkeho minusu 😒

Ale da sa zvladnut vsetko 😉

dobromila
27. mar 2008

abetka - podla mna, bud bude mat tvoj muz klud v robote, ale doma budu nervy - hlavne tvoje, alebo bude mat klud v rodine a moznoz e zo zaciatku vacsiu zataz v novej lepsie platenej praci

Ja osobne Ti urcite nebudem radit, aby si si isla privyrabat popri starostlivosti o 2 male deti a domacnost! Vsak to je riadna drina!

Jednoznacne by si mal muz vstupit do svedomia a urobit vsetko pre lepsie platenu pracu. Ci sa mu ju aj skutocne podari najst a ako rychlo, to je otazne, ale ani sa nepokusit, tak to od neho nie je velmi zodpovedne...

bzuco
27. mar 2008

abetka, môj muž si teraz hľadá novú prácu, hoci táto čo má, nie je zle ohodnotená, ale ja začnem zachvíľu poberať rodičovský príspevok a teda dosť klesne môj "príjem" 😠
sám s tým prišiel, má dosť ponúk, musí sa len rozhodnúť, dokonca k hlavnému pomeru ide vziať aj jednu robotu na polovičný úväzok
máme hypotéku a ako aj vy...tiež platíme milion iných vecí, takže peniažky treba

bibinka
20. apr 2008

abetka- nechcem ti nič vyčítať, ale môj muž tiež robí programátora a zarobí približne rovnako ako tvoj a mám tiež len rodičovský prísp. a dve malé deti- a v pohode vyžijeme. Za tisícku týždenne sa v pohode dá nakúpiť- muž má v práci určite obedy a ty si tiež niečo doma zobneš.Takže prečo vyhľadáva "niečo lepšie" a tebe to vyčíta? Samozrejme deťom treba dopriať riadnu výživu- ale každý deň minúť v obchode dve-tri stovky a "nenakúpiť nič "-to sa mi zdá divné. My v pohode dávame 6 tis na stravu mesačne, niekedy aj viac, pokiaľ sa "chceme objesť".
Bohužiaľ v našom okrese sa zarába tých 20 v čistom, s tým nič nenarobíš. A to sú tie lepšie platy. Na jedn smenu a sedí v kancelárii. Neviem, kde chce zarobiť viac-pokiaľ nevie cudzie jazyky, ktoré môže využiť, tak sa musí uspokojiť s tým, čo momentálne má.
Aké (preboha )kurzy si má ešte robiť? Ak je programátor, takbbude robiť len programátora-tam nieje žiaden iný postup. To treba ísť do iného fachu. A propo, viem o jedne firme, kde konštruktéri majú cez 30-len tam sa treba obracať.
A ja si myslím, že muž by mal mať relatívne pohodovú prácu, lebo doma ho čaká ďalšia šichta-s deťmi, manželka, pomôcť, prípadne stavať dom-to sa mi zdá fakt dosť stresujúce. My sme teraz prerábali byt a teda si neviem predstaviť, že by som toho svojho nútila ešte chodiť po nejakých kurzoch. To je môj názor.

xena22
30. apr 2008

Mozno som z ineho sveta,ale ja byt na MD tak ani nedovolim muzovi rozmyslat o tom,ze by mal zmenit pracu,ved to je velky risk v dnesnej dobe...My sme tiez zili tak nejako podobne,stale som utahovala utahovala a aj tak to bolo na prd...muz si velice nasiel lepsie platenu pracu,ale co cert nechcel,firme sa zrovna velmi nedarilo a jeho v skusobnej dobe zo dna na den prepustili (pritom to bola seriozna ponuka a robili tam aj znami,nebolo to naslepo) no a zrazu sme zostali bez prijmu a vianoce boli predo dvermi.Kam na pohovor v takom obdobi???V januari sa zbalil a siel do irska skusit stastie...zapacilo sa mu,predali sme byt a zijeme teraz v irsku vsetci spolu,aspon kym su deti male,aby som nemusela ratat,co detom doprajem a co nie...Rodiny s malymi detmi by mali mat zabezpecenu zdravu stravu,hracky na rozvoj,kruzky na volny cas,dovolenku na relax...nie som narocna,ale uplne abetku chapem o co jej ide...a tak trosku aj jej muza 😉
Mozno treba len dufat,ze ked pojde do prace,ze sa polepsi,ale na to by som sa nespoliehala,v dnesnej dobe je to ozaj o drzku vyzit...clovek by mal byt skromny,ale co je vela,to je vela,nedat si jogurt,alebo tatranku,lebo radsej necham detom?Nekupit si nic na seba a necitit sa ako zena?Nikam neist,lebo na to nie je?Dookola omielat,ze na to nemame,na tamto nemame...ved to nie je zivot.Da sa vyzit aj s tisickou na tyzden,ale ako dlho??Dva tri mesiace?Kym nevzniknu ine vydavky ako dokupit oblecko,prach na pranie,alebo kozmetiku??? Ono da sa ist na doraz a setrit do extremu,ale nie dlhodobo 😉

maca793
30. apr 2008

abetka, ja mať také problémy, tak som happy. mylsím tým, mať chlapa. ja som sama na 3 deti, mám len materskú+prídavky+výživné na dvojičky to je spolu 9500,-na mesiac. byt-4000,-, splátky-1500,- a ostatok škola, oblečenie, potraviny...
našťastie som si zobrala robotu na víkendy, rozhadzovanie letákov, tak mám 3500-4000,-sk mesačne navyše, ale tie mám uložené bokom.
teraz budem sa mať o niečo lepšie. lebo konečne bude na Karolínku otec platiť.

maca793
30. apr 2008

asi tak pred 6 rokmi bla materská len 2740,- výživné som dostávala 2600,-sk, takže som to mala na mesiac a vyžila som. za byt som platila 2600,-sk, musela som kupovať 4 balíčky plienok pre deti+ UM mlieko, oblečenie....
vyžila som aj keď niekedy s problémami. ☹

horallka
5. nov 2008

siduska, ale u vas je materska neporovnatelne vyssia ako u nas na Slovensku- ale vysla by si z 5000? Asi tazko, ze?

adina22
6. nov 2008

siduska - suhlasim s horallkou.Som tiez slobodna mamina,zijem sice u nasich,ale prispievam im na stravu.Takze vyzit z 5000-oveho prijmu je ako sci-fi.Jednoducho nikam nechodievam a na seba si tiez nic nekupujem....atd 🤐

ada32
7. nov 2008

ja si myslim ze s dlom rastie chut.cim vacsi je rodinny prijem,tym viac ta rodina minie.

ja mam skusenost aj s velkou biedou z obdobia ked som bola sama s malym dietatom,vyzivne ziadne , ani rodinne pridavky/v tom obdobi to bolo tak,ze narok na pridavky zanikal ak bol prijem rodiny vyssi./
teda ked sa mi dieta narodilo a manzel mal vyssi prijem,tak som tie pridavky jednoducho nedostavala.
a kym mi po styroch rokoch neurcil sud vyzivne,ani som tie pridavky nedostala.pretoze som nemala pridavky,tak ma socialny urad posudzoval podla subjektivnych tabuliek ako matku,ktora si zije nad pomery.a preto ma narok dostat len polovicu zivotneho minima.
tolko k nasmu uzasnemu soc.systemu.vtedy ma prichylili stari rodicia aspon som neplatila najom.inak by som z tych necelych 3000 asi nevyzila.viem,co to je ,kupovat odtucnene mlieko namiesto tucneho,lebo ked napr.kazdy druhy den takto usetrim 3sk,tak na konci tyzdna mozem dietatu kupit jogurt.
asi to vyzera pritiahnute za vlasy,ale aj dnes mnoho matiek zije presne takto.

a tiez mam skusenost s nadstandardnym prijmom.ja aj moj druhy manzel podnikame,dostala som sa do inej zivotnej etapy a terz mam znova pocit ze sa tocime v jednom kruhu./odvody,DPH,dane,nafta,atd atd./
tiez to nie je jednoduche.
zivotne naklady sa zvysili,musime platit uplne ine veci.po tom co mam za sebou musim povedat ze som dost skromny clovek aj ked obcas si nieco pre radost doprajem.

najviac ma ale hneva ze osamele matky s detmi v tejto krajine su totalne opominane,vacsina z tych deti zije naozaj na pokraji chudoby a nikto sa nad tym nepozastavuje.tak to ma hneva velmi.
este ked ma tak"seriozneho exmanzela",ktory na tie deti ani neprispieva...

18denka5
6. aug 2012

Dokáže niektorá mamička vyžiť s 90eur mesačne a ak áno potrebujem radu ako...