Ako využiť stavebný pozemok na prenájom?

janulienocka
15. sep 2019

Ahoj dievcata, mam taku cudnu oztazku, ani sama neviem ci sa to da ci neda ale tak za opytanie nic nedam. Mame stavebny pozemok, v novej stvrti, medzi novostavbami, ktory sme pred 4 rokmi kupili, ako investiciu do buducna pre deti, bud si tam postavia alebo sa preda a tak. Ma cca 550 m2. tak ako to byva v tych satelitnych mesteckach, vsak viete. V bankach su uroky o nicom, tak sme dali uspory do pozemku. My mame domcek, s hypotekou asi 30000 este, tak postupne splacame, urok je nizky. No a prisla som o pracu, hladam si samozrejme dalsiu, ale zatial uvazujem ako poriesit nejaky prijem. Pozemok predat nechceme, len rozmyslam, ci by sa dal nejako prenajat ... Je to blby napad? neviete o niecom takom? ani neviem na co by ho mohol niekto vyuzit, mozno tam chovat sliepky :D neviem. Muz mi hovori, ze ako ma napadla taka sprostost ... Ale tak, rozmyslam ... dik za vas nazor

simsalabim
15. sep 2019

@janulienocka no dobre blby napad. Mna by slahlo, kebyze sused v satelite prenajme pozemok na chov sliepok 🤦‍♀️

selest
15. sep 2019

Napriklad postavit prenosne garaze a prenajat ak teda je komu kedze tam asi kazdy ma svoje parkovisko. Alebo by si tam niekto mohol postavit nejaky prenosny stanok, obchod alebo nieco take.

janne318
15. sep 2019

Prenajať ho samozrejme môžeš, je Tvoj, resp. Váš, môžete s ním naložiť, ako uznáte za vhodné. Otázne je, za akých podmienok, na aké obdobie a na aký účel. Dom tam isto nikto nepostaví, napokon - domnievam sa, že by ste s tým ani nesúhlasili. Na chov zvierat je takýto druh pozemku absolútne nevhodný, a pochybujem, že by sa vôbec niekto s takýmto zámerom našiel. Do úvahy by snáď prichádzal mobilný dom. Tu by ale asi bolo na mieste zvážiť, či umožniť nájomcovi ukotviť na Vašom pozemku jeho mobilný dom (a v tom prípade rátať s tým, že po skončení nájmu môže nastať problém s jeho odprataním), alebo investovať ďalšie peniažky do mobilného domčeka, a prenajímať to spolu ako celok - čo by určite bolo lukratívnejšie, finančne zaujímavejšie a potencionálne menej problémové. Samozrejme to závisí od Vašich aktuálnych možností, plánov do budúcnosti, atď.

h2
15. sep 2019

@janulienocka Ahoj, a prečo nechcete predať pozemok? Veď máte hypotéku, tak ja by som pozemok predala a z toho splatila tú hypotéku. Kupovať pozemok pre deti "do budúcna" nepovažujem za dobrý nápad. Neviem, koľko máte detí, ale na pozemku s výmerou 550 m2 si bude môcť postaviť dom len jedno dieťa. A otázne je, či vôbec bude chcieť. A držať si pozemok, z ktorého nič nemáš a ešte aj daň zaňho platíš... Lebo teda neviem, na aký účel by si niekto takýto pozemok prenajímal. Ak už chcete investovať, tak postavte na pozemku dom a ten prenajímajte. Ak to z finančných dôvodov nejde, predala by som pozemok, splatila hypo a žila šťastne bez starostí.

janulienocka
autor
16. sep 2019

@h2 predať ho mi príde ako najkrajnejšia možnosť, to by ma v budúcnosti mrzelo a tak výhodne už určite nezoženieme. Ja som len chcela vedieť váš názor na ten prenájom, a asi je to nezmysel, vďaka kočky za názory

fokuska
16. sep 2019

@janulienocka Z toho co pises ide o stvrt, ktora je urcena na byvanie, teda pozemky jeden pri druhom a kazdy ma rodinny dom. V uzemnom plane je teda pozemok urceny na byvanie a ani ti nedovolia chovat tam sliepky alebo nieco podobne. Ani nepochopim ten napad, vies si to realne predastavit?

@h2 Takemu pozemku hodnota len rastie. Cize ma velky vyznam nechat si ho, nemusi na nom ziadne dieta realne stavat, ale moze sa predat. Investicia do nehnutelnosti je asi vzdy dobra investicia.

saja1
16. sep 2019

@janulienocka podla mna to nie je uplne ze blby napad 😁 chapem co myslis ale nic take ma nenapada, a vsetky pozemky okolo nas co su prazdne tak su proste prazdne... ale ako investicia je pozemok urcite lepsi ako nejake sporenia alebo drzat peniaze na ucte.
No jedine co ma napadlo, ak potrebujete peniaze, predat pozemok, kupit maly byt a prenajimat ho...

mihula
16. sep 2019

ak si v strede a mas susedov po stranach,tak ponuknut na dlhodobý prenajom im,možno by si vedeli dopestovat zemiaky,zeleninu,postavit skleník

eliska13
16. sep 2019

@mihula To isté napadlo aj mňa, ale koľko ľudia zaplatia za to, ze si môže posadiť zeleninu, ovocie?
@janulienocka určite ho nepredavaj pozemok má vždy cenu a je to dobrá investicia

janulienocka
autor
16. sep 2019

@mihula
@eliska13 to mi veru nenapadlo, super nápad dievčatá, fakt🤗