Ako zrušiť druhý pilier?

duracelko
10. jún 2012

Poradte mi ako zrušiť dds v tatry-Sympatia, je to myslím 2 pilier, zamestnávateľ mi platil 5% z platu ja som si platila vtedy 100 sk mesačne. som už na druhej materskej po sebe, a ked mi chodia výpisy, tak si všímam že ma tí zlodeja každý rok oberaju o moje našetrené peniaze 😠

aamonka
18. mar 2016

@sabinka777 ak si tvoj muz nedaval dobrovolne prispevky tak nedostane ani deravy gros!vsetky peniaze daroval soc.poistovni na vyplacanie soc.davok

wladka
13. feb 2017

@aamonka aj ja sa chcem spytat, uz cca 8-9r (asi) som v Aegon v 2.pilieri. Mam ten Solid - dlhopisovy garantovany fond.. uz vlani som si vsimla, ze to cislo strasne pomaly rastie, mam uvazovat nad zmenou toho fondu? Aegon ponuka moznost kombinacie Solidu s Vital (akciovy negarantovany), alebo s Index (indexovany negarantovany). Uprimne vraviac, mne tieto slova a cisla nic nehovoria.. akoze, je mi jasne, ze radsej ostanem pri tom, co mam, nemusim vymyslat.. ale napadlo ma sa hlbsie do toho pozriet, a nasla som tu tie komentare.. 😅 .. Tohto roku mam 35r., dobru pracovnu poziciu.. ;)

aamonka
13. feb 2017

@wladka da sa prest do lepsej spolocnosti...nic to nestoji. A ak aj nie, rozhodne indexovy, lebo to zaraba 🙂

evittam
13. feb 2017

@aamonka Jasneee,a ta "lepsia" spolocnost je lepsia len tym,ze zarobi nejakemu dalsiemu "agentovi s teplou vodou" na províziu a cloveka osklbe tak isto ako aj ta prva a dalsie.😂

richardhudec
13. feb 2017

@evittam Ako ošklbe DSS klienta? Maximálne poplatky sú pre všetky DSS dané zákonom - najviac si môže DSS účtovať 0,3% p.a. z hodnoty účtu. Takže nech je klient kdekoľvek, za prestup sa nič neplatí a klient platí rovnaké poplatky. ;)
Hlavne treba mudrovať ;)

richardhudec
13. feb 2017

@wladka Nakoľko si mladá, presuň všetko do Indexového fondu.
Pri ňom máš najväčšiu pravdepodobnosť čo najvyššieho výnosu. Musíš však počítať aj s tým, že keď akciové trhy padnú, pôjde dole aj hodnota účtu. Netreba sa však stresovať, skôr či neskôr to pôjde hore a následne do plusu - buď to bude rok, možno to bude 5 rokov. V každom prípade do dôchodku máš podľa fotky ešte aspoň 30 rokov, takže takého výkyvy ťa nemusia trápiť.
Zmena fondu je bezplatná a indexové fondy zarobili za posledných cca 5 rokov kumulatívne približne 50%, pričom dlhopisové len cca 5-10%.
Jediné čoho si musíš byť vedomá je to, že to môže naozaj aj klesať niekedy, ale ten pokles sa buď hneď alebo o rok, alebo o 5 rokov vráti na pôvodnú úroveň 🙂 Počas poklesu však budeš nakupovať lacné podielové jednotky 🙂

No a čo sa týka konkrétnej DSSky, tak Indexový fond v Aegone zaráva slušne, teoreticky historicky mal napríklad AXA Indexový o možno 1% p.a. vyššiu výkonnosť, ale to nemusí byť pravidlom aj pre ďalšie obdobie. Takže kľudne aj v Aegone zostaň, prípadne prejdi inde, poplatok za prechod je presne 0€ a je stanovený zákonom 🙂

evittam
13. feb 2017

@richardhudec Ako?! Ak si "odbornik",tak by si to mal vediet a mozno aj dobre vies....😉 Viac k tomu nemam co dodat.....

aamonka
13. feb 2017

@evittam prepac. Neviem o cim tocis. Ona za to platit nebude. Kazdy ma pravo zmenit spolocnost.

richardhudec
13. feb 2017

@evittam §63a, zákona 43/2004 ;)
No a nájdite mi tam tie vaše poplatky :D Ja tam vidím maximálnu hodnotu odplaty pre DSS 0,3% p.a. z priemernej čistej hodnoty účtu za daný rok.

evittam
14. feb 2017

@aamonka O com tocim? O tom,ze ta "osklbu"....Partner mal 2.pilier. Mal tam nejake fimancie kym platil ako SZCO odvody,potom nebol povinny platit a cca za 2roky mu to co tam bolo "zozrali" poplatky!!!
Takze tu netvrdte,ze to nie je mozne aby vas "neosklbali"....Kto veri podobnym produktom a dalsim poistkam a setreniam je hlupak. To je vsetko.

wladka
14. feb 2017

@richardhudec cize rovno mozem riesit ten indexovy? no skusim to tak spravit, ako vravis.. ze solid co uz mam, necham, a nove dam do indexoveho.. ;) asi je to aj bezpecnejsie, ze aspon ten solid bude isty :D

wladka
14. feb 2017

@richardhudec co mam oznacit? Som z toho jelen 🙏

richardhudec
14. feb 2017

@wladka zaskrtni hore že chceš zmeniť fond pre nové príspevky a napíš 100 k indexovému fondu.
A zároveň keď nechceš všetko presúvať z toho čo tam máš, tak odporúčam aspoň nejaké % z aktuálnej hodnoty presunúť do indexového. Takže zaškrtni aj chcem zmeniť dôchodkový fond pre úspory a daj tam napríklad 50 k solidu a 50 k indexu. Ako vravím, ideálne by bolo dať 100% do indexu, ale keď sa bojíš, tak aspoň 50% tam presun. Naozaj nech sa deje čokoľvek, pri 30 ročnom horizonte si v pohode 🙂

wladka
14. feb 2017

@richardhudec vyyyborne, vdaka ti za pomoc.. presne takto som myslela, len nevedela som sa z toho vysomarit.. tych 50% aspon 😂

tatianajannaj
2. máj 2017

Mám druhý pilier a dostala som sa na invalidný dôchodok,už momentálne nepracujem,tým sa mi ani nič neodvádza do druhého piliera.Ešte mi zostáva 26 do dôchodku,ale neviem,či a vôbec koľko budem pracovať,tým sa II.pilier pre mňa stáva neatraktívnym a nereálne si v ňom sporiť v mojom prípade.Viem,že bol otvorený v 2015 roku,zatiaľ nemám informácie o tom,že by mal byť znovu otvorený.Neviete niekto viac?

ewka0012
31. jan 2018

ahojte,zaujima ma jedna vec, mam 2.pilier v DSS postovej banky, zalozeny v roku 2003,mam tam dva fondy, myslim ze ,stabilita a prosperita,som zamestnana, mam 32r.,v aprili nastupim na 2.matersku,daju sa peniaze z fondov vybrat?vsade citam ze pilier bude dostupnejsi od februara 2018,ale pride mi to ze len pre dochodcov. daju sa peniaze vobec vybrat?treba zrusit uplne zmluvu-vystupit z piliera,alebo sa da vybrat len jeden fond a druhy ponechat a sporit po materskej dalej?diki za info

tatianajannaj
31. jan 2018

@ewka0012 ahoj,peniaze sa vybrat nedaju,to viem stopercentne.

kofilka33
31. jan 2018

@ewka0012 peniaze sa nedajú vybrať.Ak zrusis poistku nasporena suma sa vracia späť do sociálnej poisťovne .

mikulas38
28. jan 2021

Chcem si zrušiť vo VÚB GENERALI je to možné a dostanem aj svoje peniaze

aamonka
28. jan 2021

@mikulas38 peniaze nedostanes

bety2222
10. mar 2023

Treba mať dobre nastavené fondy, ak chcete mať výnosy