Čo s nekalými praktikami bytového spoločenstva?

filange
11. jún 2019

Bývame v novostavbe, 3i byt. Každý mesiac platíme 180 € zálohu (kúrenie, voda, správa). Už tretí rok za sebou nám prišiel v ročnom vyúčtovaní veľký preplatok - v r. 2016 - 520€, v 2017 - 545€ a teraz naposledy už bezmála 600€. Volala som do firmy, ktorá má v správe našu bytovku - či sa nedajú znížiť mesačné platby lebo predsa nie je normálne mať také vysoké preplatky. Pani ma dosť odbila, že môžem byť rada, že je preplatok a že nikto iný sa nesťažuje. Problém je ale v tom, že už je to 21 dní, čo prišlo vyúčtovanie a ten preplatok stále nevrátili. Ja mám podozrenie, že oni naschvál nastavili tie mesačné platby vysoko preto, aby si priebežne financovali svoj biznis - firma, ktorá nám robí správu je totiž aj realitka a kšeftujú s bytmi. Mne sa nechce dotovať ich biznis, ja si môžem 50€ mesačné posielať na sporenie, kde mi tie peniažky aj čosi zarobia. Čo by ste robili?

filange
autor
12. jún 2019

@cacianka nemáš pravdu. Z hľadiska cash flow je lepšie mať nedoplatok ako preplatok. Aspoň nikoho nedotuješ.

cacianka
12. jún 2019

@filange tvoj názor - môj názor
mne by nebolo veru milé keby sa stala nejaká nepredvídateľná situácia, aby museli urgentne riešiť havarijnú situáciu a potom by pýtali peniaze, už by ich od ľudí nevideli. ja by som nebola pripravená len tak do 3 dní vyvaliť 500 €. to majú platiť naše potreby zo svojho a potom krvopotne vyberať ?
skrátka táto minca má dve strany, má dva tábory priaznivcov aj odporcov a nemôžeme povedať že tvoja pravda 100% alebo moja 100%

veltraud
12. jún 2019

mne tiez kazdy rok vracaju a kazdy rok znizuju predpis. a ja vytrvalo platim povodnu sumu, mam to ako formu sporenia 🙂 dvacku mesacne si nevsimnem, a tri stovky raz rocne potesia 🙂 ale chapem tvoju situaciu, treba pisomne poziadat, a trvat na pisomnej odpovedi

sintra
12. jún 2019

Mozno by som im pohrozila aj medializaciou. Jasne ze ako jediny vlastnik zmenit spravcu nemozes, to by ste sa museli dohodnut cely vchod. A sudy vieme, ako pracuju, mohlo by sa to tahat aj roky. Asi by som tam zasla osobne a urobila rososo, co su toto za praktiky?

boba82
12. jún 2019

@filange ahoj., minule v tv bola taka reportaz konkretne s SPP ( plyn) a klient mal tiez kazdy rok preplatok, a zalohove platby mu neznizili
Tam sa k tomu vyjadroval nejaky urad ( nepamatam si aky) ale zo zakona ti musia znizit zalohove platby podla realnej spotreby...preplatok vracaju zvycajne do konca juna, kedze zo zakona musia do konca maja poslat vyuctovanie...a urcite na tvojich navysenych platbach zarabaju, min. pri "toceni penazi". urcite tie peniaze su u nich vyuzite....snad som pomohla

mogaa
12. jún 2019

@filange neviem či ti ide prioritne o zníženie záloh alebo že neskoro vyplácajú preplatky.....ak ti ide o zníženie záloh, jednoducho plať menej alebo požiadaj písomne o zníženie záloh(inkasa).....čo sa týka vyplácania preplatkov treba si pozrieť zákony, určite je niekde uvedený dátum do kedy sú povinný vyúčtovať preplatky......prípadne neplať inkasom v banke ale môžeš platiť na pošte a na bytovom družstve si zruš číslo účtu....vtedy ti vyúčtovanie odrátajú v nasledujúcom inkase a ostatné ti doplatia na pošte.....

luliu
12. jún 2019

Určite sa nedá platiť svojvoľne menej, to by si bola brana za neplatica. Oni s tým musia suhlasit

mogaa
12. jún 2019

@filange ale podľa mňa hľadáš problém tam kde nie je...treba napísať oficiálny doporučený list, že vzhľadom na výšku preplatkov v posledných rokoch žiadaš znížiť zálohové platby....sú povinný ti ich znížiť....

sintra
12. jún 2019

@mogaa necitas? Uz to urobila a oni nereaguju. V tom je problem.

mogaa
12. jún 2019

@sintra ale žiadala ústne🙂v tom je ten problém.....ak by zažiadala písomne, musia jej odpoveď a odpoveď typu že môže byť rada že má preplatok alebo že nikto sa nesťažuje jej píspmne dať nemôžu....okrem toho ak potom 2x nezaplatí nájomné, nemôžu jej ani nič vytknúť nakoľko máva stále vysoké preplatky a napriek jej žiadosti jej neznížili zálohy.....

airaw
12. jún 2019

@mogaa žiadala aj písomne a nič, bez reakcie

sintra
12. jún 2019

@mogaa nie, necitala si asi poriadne. Aj pisomne a doporucene.

dopolbokaodrata
12. jún 2019

@veltraud ja som tak nechala na trvalom príkaze pôvodnú sumu a až po pol roku som si všimla, že nám každý mesiac ten rozdiel vracali naspäť 😂 lebo to platíme z účtu na ktorý inak nechodievame 😂

filange
autor
13. jún 2019

Ono je to celé o tom, že správca, ktorý aj účtuje naše spoločenstvo má aj realitku a podľa mňa naschvál nastavili zálohové platby vysoko aby mesačné mohli tie prachy točiť. Čo je možno ok, lenže ak sa nepodarí nejaká investícia tak sme v keli. A oni takto "spravujú" možno 10 nových bytoviek. O to tu ide. A ak som všemožnými cestami žiadala o zníženie záloh a kašlú na mňa, potom niečo nie je s kostolným poriadkom. Tu nejde o tých pár stovák, tu ide o princíp.