Bývanie v dvojgeneračnom dome

sharpka
8. apr 2018

Ahojte kočky,

mám takú otázočku.. Ste tu niektorá, ktorá býva v dvojgeneračnom v dome so súrodencom a jeho rodinou alebo prípadne švagor/švagriná a ich rodina..? Nemyslím bývanie so svokrovcami/rodičmi..

Dá sa takto bývať a žiť?? aké máte vzťahy?? a šli by ste do toho znova?? alebo to ľutujete??

Jedná sa totiž o to, že ja a manžel bývame v byte.. Byt by potreboval rekonštrukciu už.. Takže premýšľame čo urobiť.. či investovať do bytu, alebo ísť radšej do domu a prerobiť si to tam... Jedná sa o švagrov dom v ktorom býva sám.. a vychádzame spolu dobre už roky.. Samozrejme každý by mal svoj vchod..

Ďakujem za každú odpoveď..

angelina1003
8. apr 2018

Podla mna toto zalezi od povahy😊co jednemu vyhovuje druhemu nemusi.....takze sa to zvrhne bud na ludi co povedia ano alebo takych co su maximalne proti
...ja mam rada rodinne byvanie...typu haciendy kde je rodina pokope takze ak spolu vychadzate tak v tom ja problem nevidim...skor by som sa poistila v pripade ze by sa nieco zomlelo v tej druhej rodine aby nenastali problemy keby sa nahodou rozvadzali alebo tak....inak si myslim ze dvojgeneracne byvanie je to iste ako byvanie v panelaku a mate susedov

loginexistuje
8. apr 2018

Je to riadna hlupost aj pravne aj vztahovo

janinah
8. apr 2018

S vlastníctvom domu by to bolo ako? je to švagrov dom a vy tam v podnájme a prerábali by ste cudzí dom?Švagor je asi sám a bezdetný,to si vezmeš na krk jeho na starobu a ešte aj jeho dom? ak je to takto,tak by som si ostala v tom bytíku

sharpka
autor
8. apr 2018

Ďakujem za odpovede.. Prosím neriešte vlastníctvo atď.. to je jasné, že to by sa právne dalo riadne naporiadok... To zas by "len tak" nebolo.. že by sme cudzie prerábali.. to nie.. Tu sa skôr jedná o to, že bytovka v ktorej bývame je fakt nestojí to za reč..Tu sa nedá hovoriť o súkromí, pokoji atď .. Premýšľame nad domom už dávno.. Je to však nad naše pomery, kúpa pozemku, stavba domu atď.. Ja si nikoho iného nejdem brat na "krk".. Ja sa len pýtam, či takto niekto býva a či fungujú okej.. alebo by do toho nešli.. viem svoje a vlastné je naj.. to áno.. však máme svoj byt..

cecilia68
8. apr 2018

@sharpka Môže sa stať hocičo...napríklad si privedie ženu...budú mať deti a vy dve sa môžete
nenávidieť....ale potom cesta von z takého spolužitia môže byť veľmi zlá .

dorottka
8. apr 2018

@angelina1003 to ani nahodou 🙂 Susedka je ti cudzi clovek a chodba je spolocna, cize odpadnu dva problemy, na ktore sa ludia pri 2generacnom byvani stazuju najviac - druha generacia sa im stara do veci a neohlasene ich navstevuje + dohadovacky, kto ma kedy pravo byt na 'spolocnom' priestranstve a kto ma byt tomu druhemu ako zaviazany, ze tam vobec moze byvat 🙂

angelina1003
8. apr 2018

@dorottka viem o com hovorim....povedlaa som svoj nazor a stojim si za nim😉 ako som povedlaa su ludia za su ludia proti...pre mna je podstatne mat to vyriesene vlastnicky a ak su dobre vztahy nemam problem so spolubyvanim ak ide o velky dom😉 a hovorim so skusenosti nie do vetra....aj ked pre mna je urcite lepsie byt vo velkom dome s rodicmi pripadne s rodinou mojho surodenca ako so svagrom ale to len preto lebo tam nemame dobre vztahy ale tu je situacia uplne ina....

eeffka
8. apr 2018

@sharpka vychadzate dobre lebo spolu nezijete a tak by to aj malo ostat

akynka
8. apr 2018

Ano kazdy hned potrebuje riesit ci prerabate cudzie a podobne..ale..ja niesom typ ze by som sla s cudzim clovekom ako mi svagor este stale je..ale s bratom by som sla. Ak mate pekny vztah..ale naozaj pekny a nie ze "vychadzame spolu" tak ano.. lebo tam ti nebude "len" sused bude bud clenom rodiny alebo to bude zle..
My byvame u nasich... ale z okolia viem len ze sa vnucka dostahovala k starkej, vsetko opravili a odisli..chyba bola u oboch a tiez synovec sa nastahoval k ujovi a vydrzali mesiac..ujo je ale velmi zvlasny typ cloveka..
Ak tam nieje alkohol a MATE SA RADI tak mozte ist..ale ak len vychadzate spolu tak na to kaslite..budete ho mat pri sebe kazdy den (mozno nie v obyvacke ale za oknom..)

maru21
8. apr 2018

Je to ťažké, i co sa týka spoločných energií.. Elektrina, kúrenie aj záhrady

danmag
8. apr 2018

byvali sme s mojim bratom a svagrinou a nikdy viac.ona zacala chodit po dvore v plavkach,provokovat,aj ked sme mali svij zivot,ale ona sa furt predvadzala a volakedy sme boli najleosie kamaratky,za mna nie,teraz sme sami a je to na nezaplatenie

loginexistuje
8. apr 2018

Nastahuj sa tam na dva tyzdne a uvidis

sharpka
autor
8. apr 2018

Ďakujem, máte pravdu.. Keď si to tak človek zhrnie je viac proti ako pre.. Ako premýšľali sme už dávnejšie nad tým všetkým, či ideme prerábať byt či ideme riešiť dom nejako... ale vlastné je predsa len vlastné..už keď dom tak sami pre seba ho mať.. nech je ako je, človek nikdy nevie čo príde ešte časom.. Síce bytovka nič moc, ale aj tak sme chodíme viac menej len spávať (aj tak sme stále v práci).. Len plánujeme dieťa tak sme chceli väčší pokoj a trošku viac konfortu.. ale prežijeme aj takto..

maminka12345
8. apr 2018

@sharpka my mame 2 generacny dom byvam s bratom mame vsetko zvlast a pokial ide o vztah mame fajn byvame takto uz 15 rokov ale sem tam to nieje dobre koli povaham kazdy sme iny a ja vela ustupujem.

loginexistuje
8. apr 2018

@sharpka ved zmente byt potom ale vlastne je vlastne

siska53
8. apr 2018

@sharpka U nas v rodine tak byvaju - synovia aj po smrti rodicov tam.ostali byvat, jedno poschodnie obyva zenaty syn s rodinou,druhe jeho slobodny brat. Ten zenaty ma uz deti dospele a nikdy nemali ziadne problemy.. A to maju len jeden vchod...

Ale posla mna vela zavisi od povahy..

deti95060810
8. apr 2018

poznám prípady keď tak ľudia bývajú už roky...dokonca moji susedia na spodku majitelia a na vrchu už min. 15 rokov nájomníci..... nájomníkov tam dal jeden z majiteľov domu.... majú dokonca spoločný dvor a každý auto a snažia sa fungovať...
K tvojmu prípadu - tak si rozumiete tak ja by som to skúsila....však budete mať každý svoj vchod, bytovú jednotku...

misinka0611
8. apr 2018

Ja by som do toho nešla... :/ Radšej si prerobíte svoje 🙂

catherinah
8. apr 2018

Nikdy by som to nechcela, pokial je in moznost. Mozete sa mat radi, raz pride nieco, co vas rozdeli alebo aspoň nastrbi vase dobre vtahy.

pininka
8. apr 2018

Poznam par takych pripadov a vsetci sa nakoniec rozhadali. Pride mnozstvo roznych situacii a ktovie ci budete vediet spravne pochopit tu druhu rodinu.

mslava
8. apr 2018

Žijeme tak a pokiaľ žíl brat sám tak v pohode ale ako sa oženil tak celé zle ,švagriná je úplne iná ako my a má úplne iné zmýšľanie takže namiesto pohodoveho bývania máme peklo keby som to vedela pred rokmi že tu bude takáto osoba žiť tak by som tu určite neostala a nevrazila všetky peniaze do rekonštrukcie. Nerob to, radšej ostante tam kde ste .

cecilia68
8. apr 2018

@akynka Mladí majú bývať sami....problémy viacerých rodín na kope skôr, či neskôr vyplávajú a potom tu čítame dookola tie isté témy frustrovaných žien :( A to, že teraz s vašimi vychádzaš dobre, neznamená, že to tak ostane aj o mesiac....rok....Stavím sa, že tvoj muž to tak nevníma ....

angelina1003
8. apr 2018

@cecilia68 aj my tak byvame roky a bez problemov zas netreba byt negativista a rozmyslat ze sa urcite musia ludia pohadat na zivot a na smrt alebo ze musia prist problemy...a ked uz sme pri tych flustrovanych zenach tu tak castejsie citam ako sa odstahovali kdesi daleko a su tam same lebo muzi su v robote ako im tam je smutno ako tam nikoho nepoznaju tak taketo je stale...co sa pri viacgeneracnom byvani stat nemoze😉a ano mme by hrablo keby mame byvat bez nikoho len aby sa niekto nad tym necudoval, ze preco niesu mlady sami.... a nie neni to rodicovsky dom...je mi lepsie ked viem ze aj ked muz nema cas stale je niekto doma s kym sa da pokecat, dat si kavu kedykolvek bez toho aby som musela sadnut do auta a letiet na navstevu😉

eeffka
8. apr 2018

@angelina1003 no ale ak natrafis na cloveka ako som ja. Ze mam rada svoj priesto a svoj osobny zivot nechcem zdielat tak natrafi kosa na kamen. Ty si budes mysliet ze som cudna a ja si budem mysliet ze si dotierava ... kazdi ma byt v svojom a dostatocne daleko aby sa vztahy nerozhadali.

angelina1003
8. apr 2018

@eeffka ale to je presne ta otazka povah ja som len povedala ze to ze to niekomu nevyhovuje alebo
Si o tom mysli svoje neznamena ze to niekde inde fungovat nemoze 😉a to ja som pri tom ta ci potrebuje priestor a klud ale mam to tak zariadene ze ho mam....ked nemam naladu tak ma nikto nemusi v podstate ani stretnut

dorottka
8. apr 2018

@angelina1003 ved to je uplne jasne, ze kazdemu vyhovuje nieco ine a zalezi aj od povah. Ale tu na konikovi je az prilis vela tem na podobnu temu a fakt, citam ich tu zial velmi casto a si jedna z mozno troch osob, ktorym take byvanie sadlo... preto nevyberame vynimky, ale skor sa tu v teme upozornuje na to, ze pozor, pretoze az prilis vela pribehov tu zacinalo optimisticky a vsetko vyzeralo ruzovo a skoncili sa takmer unisono zle.

lujza123
8. apr 2018

Ja osobne by som do toho nesla, mam rada voje veci a svoj klud. Zahradu kde si nasadim co chcem, plot ktory si natrem farbou ako chcem, dom ktory si zariadim ako chcem... Uz som byvala s kadekym, aj s rodinou, aj s kamaratmi, aj v jednom byte aj v 2 generacnom dome ...ako da sa ked vies robit kompromisy - ale vsetko slo o docasne podnajmy, svoje peniaze by som vrazila len do niecoho co za to stoji
A nemyslim si ze byvanie v rodinom dome je az tak strasne cenovo nedostupne. Pokial sa clovek uskromni a zaobstara si maly domcek s malou zahradkou tak je niekde na cene lepsieho bytu, netreba byt megaloman a stavat 100 m2 ked na to financne nemam, zit sa da aj v 50 m2, dolezity je ten priestor vonku, klud, pokoj, vlastna zahradka

petrofka
8. apr 2018

Nechodte do toho. Clovek sa zacne inak pozerat na cloveka pokial sa vidia raz za cas vs. denne. Vsetko sa tym pokazi. Akonahle žiješ s niekym takto blízko, je samozrejme, ze budu aj spory, obcasne vycitky a pomaly ale isto sa z dobreho priatela a dobreho vztahu stane vztah neziaduci. Tym konfliktom sa proste nevyhnete. Byvat s rodinou je uplne ta najvacsia blbina. Lebo ta kazde zle slovo bude o to viac skriet. Nevidim v tomto tvojom rozhodovani ani jednu jedinu výhodu byvania v dome. Radsej si kupte zahradku alebo vinicu a travte cas tam. Napada mi asi tak milion veci, za ktore sa da celkom slusne pohádať. Vazte si svoje sukromie a dobre rodinne vztahy.

xxxkatka
9. apr 2018

Ono je asi dolezite, ako sa ten dom da rozdelit. Ci je ho mozne prerobit na dve uplne samostatne jednotky so samostatnym vchodom, dvorom... Mam kamosku, byva takto s bratom, ona dolu, on hore, ale... Vchody su samostatne, zahrada rozdelena, kazdy ma vlastny kotol, el, hodiny...A funguju dobre, v podstate ako susedia v byte. Takze ak aj u vas sa to da, problemy by nemali byt. Ale staci jedna spolocna vec a mas vymalovane na zaludocne vredy.

angelina1003
9. apr 2018

@dorottka ved ja nikoho nenutim hovorim len svoj nazor😉a na koniku je vela tem aj typu ako su zeny na vsetko same ako im je smutno