Ceny nehnuteľností - 2023, 2024

dreamss
24. jan 2023

Ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností najbližšie 2 roky? Asi záleží od regiónu, mesta, časti mesta, ako aj od typu a ceny nehnuteľnosti, ale de facto sú asi 2 scenáre:

a) ceny budú klesať
b) ceny zostanú približne rovnaké, pretože majitelia nebudú chcieť ísť s cenami dole

Sprísňovanie schvaľovania hypoték, resp. schvaľovanie nižších hypoték než v minulosti, slabnuci rast ekonomiky, inflácia, zdražovanie, drahé energie, chudoba, krach firiem, prepúšťanie reap. riziko prepúšťania, strach a neistota ľudí čo sa týka budúcnosti, vojna na Ukrajine, starnutie populácie, odchod časti obyvateľstva do zahraničia, koniec realitnej bubliny... Tých negativnych faktorov je veľa.

https://index.sme.sk/c/23114284/developeri-ceny...

laurita285
24. jan 2023

No kiež by začali klesať, kúpila by som si aspoň 2-3 byty 😎

missdiva
24. jan 2023

@laurita285 presne.
Problem je, ze malokto bude chciet predat lacno kedze za lacno uz ziaden developer nic nove nepostavi. Vacsina ludi co ma viac bytov si ich radsej necha na prenajom kedze peniaze z predaja by akurat zabila inflacia. Myslim, ze u nas zacne byt beznejsie zit v prenajmoch rovnako ako v zahranici kedze ludom nedaju uz taku hypo atd.

bessie12
24. jan 2023

sama som zvedava ako to bude s cenami nehnutelnosti, lebo v priebehu tohto roka by sme si chceli kupit dom. Zatial sme len vo faze vyhladavania.

maialeo
24. jan 2023

Pluto opozicia Pluto hovorí o tom, že to pôjde hore. Tak či tak, bežná ovca na to už mať nebude.

evamarek77
24. jan 2023

Ak budú ceny energií enormné, taktiež ceny hypoték. Tak bude problém kúpiť si nehnuteľnosť, rovnako aj zobrať si nehnuteľnosť do prenájmu.
Ľudia začnú znova žiť viacgeneračne, keďže si nebudú môcť zaplatiť svoje bývanie z nízkych príjmov, ktoré sú na Slovensku.
Ceny potravín, ceny liekov, ceny PHM sú veľmi vysoké, čo reálne znamená vysoké mesačné náklady vo všetkých odvetviach ekonomiky.
Dalo sa čakať, že realitná bublina praskne a nereálne ceny nehnuteľností, budú musieť ísť dole a predávať sa za reálnu cenu,nie za predražené hodnoty, ktoré si nastavili developeri a predávajúci.

maialeo
24. jan 2023

@evamarek77 žiadne ceny dole nepôjdu.

michal711
24. jan 2023

Chceli by ste lacnejšie nehnuteľnosti ale asi vás sklamem stále existuje veľa ľudí čo proste nakúpia byty a budú ich držať nič nepôjde dole

silvike
24. jan 2023

@michal711 No a pomaly, pomaly sa dostaneme aj my k modelu, ze nehnutelnosti bude vlastnit hrstka najbohatsich a budu ich prenajimat chudobe. A zrazu tu budeme mat najomne byvanie jak kvet. Nikto nic nebude vlastnit, len teda hrstka vyvolenych :/ To je ten "skvely" zapadny model. Ty, bezny obcan, nic nemaj, nebud sebestacny, len bud zavisly cely zivot od financnikov a spol. ktori maju na to, aby mali.

iv007
24. jan 2023

@silvike nemyslim si, ze sa cosi take stane v horizonte desiatok rokov.Slovaci maju zakorenene v sebe to vlastnictvo a stale su tu ludia dobre zarabajuci, podnikajuci ktori si dovolia kupovat nehnutelnosti.A vela bytov a domov sa tiez dedi z generacie na generaciu..

jaroslav81
24. jan 2023

Sledujem inzertné portály a každý deň pribúdajú nové a nové byty na predaj a tie staré veľmi nemiznú...len znižujú ceny...Pred rokom sa predávali 3 izbové byty v KE v pôvodnom stave za 180 000€ a dnes ich máte v ponuke obrovské množstvo s cenami okolo 135 000 - 140 000 a každý deň pribudne nový inzerát s nižšou cenou. Posledný pol rok prudko klesli 4 a 3 izbové byty a teraz začínajú klesať 2 a 1 izbové, pretože nie je možné aby bol rozdiel v cene medzi 3 a 2 izbovým bytom v tej istej lokalite a podobnom stave len cca. 10 000€. Sledujem to x mesiacov, neverte oficiálnym štatistikám ktoré tvrdia, že ceny klesli len do 5%, tie sú skreslené lebo do nich spadajú aj novostavby, ktoré zatiaľ neklesajú. Ale staré byty v pôvodnom stave už klesli aj o viac ako 20% a ďalej klesajú. Začiatkom februára bude znovu ECB zvyšovať úroky, očakávam pokles cien minimálne celý rok 2023, zatiaľ to vyzerá tak, že ceny sa vrátia niekde do roku 2020. V rokoch 2021 - 2022 to bola iba davová psychóza spôsobená hypotékami s úrokom 0,6%. Bolo jasné, že ceny sa neudržia dlho na takýchto úrovniach.
Kto kúpil v roku 2021 starú chajdu za 200 000 s úrokom 0,6% a fixol to iba na 3 roky bude čoskoro dosť prekvapený.

michal711
24. jan 2023

@jaroslav81 ale tá bodaj by klesli aspoň by s tiež kúpil ešte nejaký byt 🙂 je to fajn že tie ceny už nestupaju aspoň mám čas dosetrit peniažky a následne kúpiť niečo .

fiffinkaa
24. jan 2023

Keďže stavebné materiály išli a ešte aj pôjdu hore raketovou rýchlosťou, plus do toho vysoké náklady na energie,. premietne sa to do nehnuteľnosti a pôjdu hore...kto si to dovolí kúpiť? Je možné že budú ceny stať ale dole nepojdu.

michal711
24. jan 2023

@fiffinkaa presne tak . 🙂 Ľudia nebudú kupovať nové byty budú kupovať staré a nakoniec cene starých pôjde ešte hore .

maialeo
24. jan 2023

@silvike no to opisujes Agendu2030. Prečo nie? Pluto vstupuje do Vodnára, tam sa to bohužiaľ takto bude diať.

maialeo
24. jan 2023

@fiffinkaa No neviem 😀 Ľudia si začnú viac vyberať a už nebudú bezhlavo brať hypotéky na králikárne v Petržalke za 300 tisíc. Za svoje prachy už budú chcieť niečo poriadne. Zvyšok na to mať nebude, priškrtí ich kríza. Už teraz vidíme, že ľudia tie hypo nezvládajú.

fiffinkaa
24. jan 2023

@jaroslav81 aj rodinné domy máte odsledovane pre porovnanie z pred roka? Napr.prerobeny dom zo 60 tich rokov a novostavba ?

silvike
24. jan 2023

@iv007 No len aby sme neboli vsetci prekvapeni. Ked sa niekto rozhodne tak zrazu budeme len pozerat co sa to deje.

jaroslav81
24. jan 2023

@fiffinkaa Ceny stavebného reziva, ocele aj betónu klesajú...ich cenu vyhnal hore stavebný ošiaľ v rokoch 2021 - 2022 kedy staval dom každý kto ma "dieru v zadku". Vysoké úroky už ale ošiaľ spomalili a ceny materiálov začínajú klesať...A do bytu v pôvodnom stave treba tiež vraziť dobrých 40 000€ na rekonštrukciu, preto o tie byty teraz nie je záujem. Všimol som si, že najlepšie sa teraz predávajú byty s 2 - 3 ročnou rekonštrukciou, ak je za normálnu cenu. Do prerábky sa dnes už nikomu nechce.

stinovy_odpadlik
24. jan 2023

Ja čo pozorujem ceny, tak mierne klesajú či stagnujú najmä malinké bytíky a byty na sídliskách.

gemerka17
24. jan 2023

Mňa neskutočne zaráža, že ešte sa nájde niekto, kto tvrdí, že ceny pôjdu hore alebo budu stagnovať.
Kto sleduje reálne sleduje situáciu na trhu, správy, články, odborníkov a je priemerne ekonomicky vzdelaný, tak sám dobre vidí ako to je.

Pre pobavenie a opis situácia trhu :
https://fb.watch/ig5xaxzQIC/

summer23456
25. jan 2023

@gemerka17 podľa teba pôjdu rapídne dole?

gemerka17
27. jan 2023

@summer23456 ono teraz ťažko predpovedať presné čísla. V marci, ak niekto vyhlásil, že ceny budú klesať a trh sa otočí, bol považovaný za blázna a veľkého snílka. V poslednom roku ceny stúpli o 20 % vyššie (toto je tá realitná bublina) z dôvodu extrémneho dopytu kvôli úrokom, čiže je reálne možnosť, že to klesne na takú prijateľnejšiu úroveň resp. praská tá realitná bublina a to strašné nadhodnotenie vzhľadom k našim platom. V podstate teraz je práve čas, keď dochádza predávajúcim skutočnosť, že treba znižovať cenu, aby vôbec mali šancu predať, lebo nikto im nezavolá, že sa vôbec príde pozrieť. Ceny čo vidíš na internete sú v oneskorení cca 3 mesiace ako je situácia na trhu.

summer23456
28. jan 2023

@gemerka17 ďakujem,tiež čakám a dúfam,že to klesne a potom kúpim.

iv007
29. jan 2023

@summer23456 len zo zvedavosti..To mas cash 100+ tisic na nehnutelnost ked cakas a potom kupis? Je ti jasne ze hypoteky budu stale nedostupnejsie a uroky pojdu len hore,uz teraz su cez 4%

portret7
1. feb 2023

@iv007 tiež cakam aj v minulosti sme cakali a kúpili v 2011 s vysokým úrokom za vyborny peniaz novostavbu RD, vysoké úroky boli iba chvíli, potom sme dali refinanc na nízky úrok. A treba si vždy prepočítať, čo je lacnejšie na konci dna - drahá nehnuteľnosť s nízkym úrokom alebo lacná s vysokým? Veľa ľudí pozerá iba na úroky.

iv007
1. feb 2023

@portret7 rapidne zlacnenie nebude.Mozno stare haraburdy ktore dlho stoja, ale inac to klesa iba symbolicky.Stale je nedostatok byvania.

portret7
2. feb 2023

@iv007 mozno mas pravdu, mozno nie, uvidime…zatial sim iba sledovatel a ceny idu dole, nielen haraburd.

jaroslav81
2. feb 2023

@iv007 Už prestante s tými otrepanými frázami, že je nedostatok bývania, to by potom nebolo na portáloch tisíce bytov na predaj v každom meste. Bytov je dostatok, ale sú pre mnohých nedostupné, lebo ECB držala roky úroky na nule. Ak by to nerobila, teraz by boli nehnuteľnosti o 50% lacnejšie a dostupné pre všetkých. Nemá to nič spoločné s počtom bytov.

iv007
2. feb 2023

@portret7 moja cerstva skusenost vcera z banky (riesila som tam ine veci), ale rec padla na hypoteky.Mlady muz cca 25-30 rocny co ma vybavoval sa mi priznal ze sam momentalne ziada o hypoteku na byt (NR kraj).Ceny vraj isli dole symbolicky o 2% ale uroky idu raketovo.Takze necaka ale kupuje teraz kym su ako tak dostupne.Vravel ze asi 2 roky bude trvat takato situacia.Sama som zvedava co to urobi s cenami.

summer23456
2. feb 2023

@iv007 aká situácia? Klesanie ceny bytov či stúpanie úrokov?