Daňový bonus na dieťa, ktorého matka s otcom nežije

dmonikad
22. okt 2008

Ahoj, neviete niekto poradiť? Som na MD s druhým dieťaťom, je nejaká šanca dostávať daňový bonus na prvého syna, keď som si ho v robote uplatňovala teraz ja, ale ja mám teraz druhé dieťa s iným mužom za ktorého nie som vydatá. Môže si môj terajší partner uplatniť tento nárok? Alebo musíme byť zobratý? Neexistuje nejaký príplatok k príspevku na dieťa, ktorý by mi to vykryl?

luciar79
23. okt 2008

môj muž si uplatňuje daňový bonus na dcéru, ktorú mám s prvým manželom. Je len treba splniť podmienku, že musí to dieťa žiť s daňovníkom v spoločnej domácnosti. O manželstve sa tam nepíše. Nech sa opýta na mzdovom v práci alebo priamo na daňovom úrade. tým že nie ste zobraní zároveň prichádzate aj o možnosť odpočítať si nezdaniteľnú položku na manželku....tento rok nám vrátili 19 tis, lebo som nemala žiadne príjmy.A budúci rok to možno bude ešte viac lebo túto položku pravidelne zvyšujú.

miroslava72
23. okt 2008

Ahojte.No mna by to tiez zaujimalo,nakolko som v tej istej situacii.
Ja uz som sa na to pytala aj u nas v praci na mzdovom a mne zas bolo povedane,ze je tam vyslovene pisane len o manzeloch,takze partner nema narok na danovy bonus na nevlastne dieta,ked nie sme zobrati.
Tak teraz uz ozaj neviem.Niekde to ide,inde nie.

jaduska
23. okt 2008

Sobáš určite nie je podmienkou poberania daňového bonusu...

Aby si daňovník mohol uplatniť nárok na daňový bonus, musí spĺňať tieto podmienky:
1) príjem za celý rok musí byť aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy,
2) vyživované dieťa musí žiť s daňovníkom v spoločnej domácnosti,
3) za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu

miroslava72
23. okt 2008

3) za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu

no ale ved tu sa pise,ze dieta druheho z manzelov

asi sa tym riadia aj u nas v praci

a ako im dokazem,ze partner zije s nami v spolocnej domacnosti,ked sice prihlaseny je u mna,platim byt za styroch,ale trvale bydlisko ma inde? ja,syn i dcera mame rovnaku adresu

jaduska
23. okt 2008

mirka ak je prihlásený v tvojom byte, tak by trebalo nejaké potvrdenie z bytového podniku, že tam žije, že zaňho platíte napr.smetie, vodu, atď... to, že má trvalý pobyt inde, nevadí. V zákone je jasné napísané - spoločná domácnosť, nie trvalý pobyt.

miroslava72
23. okt 2008

jaduska dakujem.
No nechapem,preco ma v praci takto odbili,ked to je mozne.
A kde by som to mohla este zistit,nevies nahodou?
Vies,myslim tak,ze by som im to nejako dokladovala,aby nas zas neodbili...ja nemam taku naturu,ze by som sa vedela nejako hadat...my totiz obaja pracujeme v jednej firme.

luciar79
23. okt 2008

najlepšie je zavolať na miestny dańový úrad a tam sa opýtať. A povedať im všetko ako to máte s trvalým pobytom a tak. tam ti povedia a potom s ich stanoviskom zaútočiť na mzdové v práci.

dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaduska
24. okt 2008

Dmonikad prepáč, ja som si to nedala do súvislosti, ide o to, že ak je to dieťa vlastné, tak nemusia byť partneri manželmi, iba keď je to dieťa nevlastné, tak manželmi byť musia... O tom príspevku k rod.prídavkom som voľakde čítala, ale nevenovala som tomu pozornosť, keďže sa ma to netýka...

dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaduska
24. okt 2008

Nooo, to je v našich zákonoch blbosť, že v niektorých prípadoch je lepšie byť manželkou alebo družkou nie je to isté. Ako tu už vyššie ktosi písal, existuje iba nezdaniteľná položka na manželku, na partnerku (priateľku, družku) už nie...

katy09
12. nov 2008

ahojte baby my mame takyto problem..vzali sme sa s priatelom a ja mam dieta z prveho manželstva s ktorym som doma na materskej..chcela som aby si manžel vybavyl v praci na maleho danovy bonus no v praci mu povedali že nato nema narok pokym nema maly zmenene priezvisko..žijeme v spoločnej domacnosti,sme manželia a on nato nema narok??no nechapem..hlavne že ja nemam narok na vyživne od štatu bo som sa vydala tak to mi zobrali...prosím poradte kam ist aby manželovi uznali ten danovy bonus???dakujem 🙂

dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katy09
12. nov 2008

dmonikad....dakujem ti velmi pekne za radu..zajtra to skusime v praci a ak neuspejeme pojdem na danovy urad..ale kde sa tam treba presne obratit??či stači ak poviem že idem kvoli danovemu bonusu a už ma niekam odporučia??z danoveho su mi schopny dat neaky doklad do manželovej prace??prepač že mam tak moc otazok ale v tomto ešte neviem chodit..dakujem 😉

jaduska
12. nov 2008

Katy, ja by som ti odporúčala kontaktovať daňový úrad mailom. Oni dosť neradi takto podávajú informácie, lebo keby im tam každý chodil a pýtal sa na to isté, tak by nestíhali klebetiť a piť kávu (to srandujem samozrejme, majú dosť práce s kontrolami a spracovaním daňových priznaní a pod.).
Skús ešte stránky www.drsr.sk, www.porada.sk, www.obcan.sk ...

jaduska
12. nov 2008

A ešte - asi by som sa najprv opýtala účtovníčky v manželovej práci ako ona chápe ten paragraf, čo vyššie citovala dmonikad a možno ti ani daňový nebude treba...

olinka6226
13. nov 2008

ich uctovnicka nespravne chape paragraf, ak ho vobec pozna... treba ist za nou ze podla zakona o dani z prijmu paragrafu 33 odsek 2 Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125) narok na danovy bonus ma. 😉

katy09
13. nov 2008

juj baby dakujem vam všetkym za rady..velmi ste mi pomohli...moc dakujem ešte raz...pondelok to pojdem vybavit..dam vam vediet ako som pochodila... 🙂

olinka6226
14. nov 2008

katy v pondelok je statny sviatok 😉

katy09
15. nov 2008

mno...som sa už spametala ..bola som taka najedovana že mu v praci dve blbe uradníčky tvrdili že nato nema narok až som uplne pozabudla nato ,že je pondelok sviatok....tak utorok idem nato..... 😀

dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fliper
11. jan 2011

kto by mi mohol poradit????s prveho manzelstva mam dve deti,teraz s priatelom cakame spolu dieta a on by si chcel uplatnit na tie dve danovy bonus.zobraty nie sme,zijeme v spolocnej domastnosti.ma nan narok???????????

dajna11
11. jan 2011

@katy09 ahoj...akos i dopadla s tým danovým bonusom na dieťa?som rovnaký prípad ako ty a tiež mojho mm v práci odbili že nemá nárok,tak ako to je?

sisaha
12. jan 2011

@dmonikad ahoj, ja som sa bola pytat na ten prispevok k pridavkom na dieta a bolo mi povedane, ze pokial nie sme invalidi, tak sa nas to netyka....takze zial, v tomto state su bonusy a odpocitatelne polozky iba pre manzelov...

sisaha
12. jan 2011

@fliper zial nema...ja som si to uz zistovala 😖

dmonikad
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisaha
3. feb 2011

@dmonikad tak je, a pritom chapem, ak sme sa rozhodli nevziat, ze si napr. chlap nemoze uplatnovat napr. pri rocnom zuctovani dani odpocty za zenu, ktora je na materskej. A pritom to su velmi pekne peniaze. Ale nechapem, preco zena aspon pocas materskej dovolenky nemoze poberat aspon polovicny danovy bonus na svoje starsie deti, ked si ho uz jej priatel uplatnovat nemoze. Niektore zakony su na hlavu postavene a rodine nepomahaju..

dambala
6. feb 2014

Dobrý večer chcem poprosiť o radu. S pratelom spolu nežijeme nikdy sme nežili. máme len spolu dieť. ale on berie stále danový bonus na malého. kde s mám obratiť aby somto stopla? užíva si peniaze so svojou pratelkou a to sa mi nepáči kedže sa o maleho nestara. bola somaj na danovom a tammi nevedeli niakjo poradiť. ochota strašne. dakujem za radu

evita68
7. feb 2014

@dambala na daňovom ti nevedeli poradiť??? napíš im list doporučený a ak vieš jeho zamestnávateľa, napíš aj jemu