Delíte si s partnerom výdavky na domácnosť?

ullala
8. júl 2011

ako mate porozdelovane vydavky v domacnosti? Kto kupi, ten to kupi, alebo idete takmer vo vsetkom na polovicku? Mne uz z tohto mierne hrabe, pomaly vsetko kupujeme s priatelom na polovicku, este mi aj pinda, ze vela benzinu spolu miname a co ja viem co este vsetko, vraj vela miname. Ale ved nema to byt nahodou tak, ze pokial je to pre nas, tak ma byt fuk, kolko minieme?

ullala
autor
10. júl 2011

ja som sa sice pytala, ako to riesite v domacnosti, ale my este spolu zatial nebyvame. To zacneme az o mesiac, teda v auguste, ale neviem si to s tymi peniazmi mierne predstavit. Auto je jeho a vyuzivame ho celkom casto, vlastne vozime sa v nom len spolu, len mne je to take divne platit frajerovi za benzin (teda na polku). Ako nemala by som s tym problem, ale pride mi to divne. Ani mojmu bratovi frajerka neplatila 🙂 Ale na druhej strane potom pocuvam, ze kolko benzinu spolu miname. Ked nakupujeme spolocne potraviny, tak tiez ideme na polku. Samozrejme, ze nie do uplneho centa, ale len tak od oka. Co sa tyka najmu, tak to samozrejme bude na polku bez debat. Aj sa kulturne vyzivame, sem tam kupime nejaku hovadinku, len potom to odrazu stopne a potom zase pocuvam tie vycitky (alebo jak to nazvat), ze miname a takto dokola. Sa bojim, aby sa z neho postupne nevyklul nejaky stryko drzgros, co si nic nevie uzit okrem preratavania penazi.

elise
11. júl 2011

@ullala treba skúšať ako vám to bude spolu vyhovovať, skuste si dať pár mesiacov na to a nájdete si vyhovujúci spôsob financovania nám to trvalo tak cca 6 mesiacov kýmsme našli obom vyhovujúci spôsob riešenia.

ttrrinitty
11. júl 2011

@ullala tak to je teda fakt dost divné,že máš frajerovi platit za benzín,nezávidenia hodná situácia 😝 to ja by som sa potom svojmu už teraz manželovi v časoch ked sme spolu chodili asi tak lahko nedoplatila,kedže za mnou cestoval autom dennodenne 20km hore dole to robí 40km,nevravím sem tam som išla ja,ale to sa nedá porovnávat kolkokrát chodieval on,kedže ja som v tej dobe nemala stále auto k dispozícii a nikdy mi to nevyčítal,a o benzíne sme sa v tých časoch ani nebavili 🙂 možem sa ta spýtat ako dlho ste spolu?na tvojom mieste by som si asi radšej ponechala svoj účet a teda ak budete spolu bývat tak platit všetko na polovicu,lebo no neviem nepoznám tvojho priatela ale ku mne keby sa takto správal a staval k týmto veciam moj priatel,tak by som si dávala bacha...istota je gulomet 🙂

habibi78
11. júl 2011

@ullala vies ako sme problem financii vyriesili my s manzelom? Ked sme este spolu chodili, tak sme si zalozili spolocny ucet, kde kazdy z nas prispieval istou ciastkou z platu.... obaja sme mali k uctu platobne karty.... takze ked sa nieco kupovalo, ci potraviny, kino, divadlo.... tak sme to platili touto kartou..... a neboli ziadne vycitky, ze jeden zaplatil viac alebo menej...... skuste tento variant, tak aj uvidite, kolko mesacne spolocne miniete.... 😉
Teraz som na materskej a to ma manzel uz viac ako tri roky doslova zivi... moj prispevok mam ako vreckove... takze na ucet prispieva iba on, ja z toho nakupujem veci do domacnosti....

ullala
autor
11. júl 2011

@habibi78 toto sa mi lubi, dakujem za tip 🙂 Ale uz sa nam tam volaco podobne crta, tak snad sa kvoli tomu neposekame 🙂
Inak @ttrrinitty chodime spolu takmer dva roky, s tym cestovanim to mame podobne ako vy, len trosku menej km. za to mu neplatim, ale tak nepriamo frfle, ze vela benzinu sa mina. Ved si davam bacha, preto som aj sem napisala. Inak je v pohode, len v tomto je divny. Najprv v pohode nakupujeme hocico (teda ze si doprajeme) a potom sa obrati o 180 stupnov a frfle na to. Sak uvidim ci bude takyto aj ked budeme milionari 😀 😀 😀

ttrrinitty
11. júl 2011

@ullala no ved jasné,ty ho poznáš najlepšie 🙂 treba si dat možno nejaký finančný limit mínania napr.ked idete niečo kupovat a dohodnut sa na nom spoločne aby nemohol frflat 🙂
ale tiež sa mi pozdáva aj nápad habibi78
sa ti nedivím že si dávaš bacha,mne by tiež asi"blikala komtrolka"pri takomto priatelovi 🙂 ale nič po zlom,pokial sa budete vediet dohodnut tak sa dá,všetko sa dá 😀

ullala
autor
11. júl 2011

takto ked spolu nebyvame, tak sa tazko urcuju limity a hlavne jemu, ked su to jeho peniaze. Ale potom ked zacneme spolu byvat, tak mu asi skusim nieco navrhnut z tejto temy, potom to bude ine, ved to uz nebude o randeni 😀 . celkom inspirativne prispevky som tu nasla 🙂 ta spolocna kasa sa mi pozdava, dufam, ze aj jemu sa bude. urcite lepsie ako pri kazdom nakupe ist na polku

katrinka8
11. júl 2011

No, my sme to od zaciatku riesili tak nejak prirodzene - ked sme este neboli manzelia, tak sme platili za byt a spol. tak, ze to slo z mojho uctu, ale kazdy druhy mesiac mi tu ciastku vtedy este moj priatel previedol na ucet (cize sme to platili na striedacku). Byt bol vtedy pisany na mojich rodicov (oni ho prepisali potom na nas) Co sa tykalo stravy, tak to sme kupovali tiez tak na striedacku, raz on - raz ja. Ako kedy - priblizne rovnako. Ale neriesili sme to, proste to tak prirodzene vyplynulo 😀
Ked sme sa zobrali, ostali nam povodne ucty. Zistili sme, ze je to nevyhodne menit na jeden spolocny - financne aj tym, ze menit vsade udaje atd. Vzali sme si hypoteku, aby sme vyplatili mojho brata. Takze to je tak, ze hypoteka ide z uctu mm, byt z mojho. Velke nakupy idu z uctu mm, take male podla toho, kto to kupuje 😀 Benzin (my mame auto na plyn vlastne) obvykle mm. Ale tak ako sme sa zobrali, neriesime, ci su to moje peniaze alebo manzelove peniaze. Su to nase peniaze, len na 2 uctoch 😀 Ked napr. potrebujem hotovost (to nie je casto, ja radsej platim kartou vsade, kde sa da), tak sa vzdy opytam mm, ci nema pri sebe, aby som zbytocne nevytahovala z bankomatu - a on vzdy ma 😀 A opacne, ak on potrebuje a ja mam, tak mu dam 😉

maca_p
11. júl 2011

@ullala za potraviny platis polovicu vydavkov? ved taky chlap zosrotuje ovela viac ako zena.

andrejka1974
11. júl 2011

My sme manzelia uz dlho este ked sme spolu chodili tak sme mali uz spolocny ucet teraz ho mame spolocny tiez a o vsetkom rozhodujeme spolu ja som teraz na rodicovskej dovolenke tak je vacsina penazi na manzelovi nehadame sa ja som skor ten typ ktory obcas musi povedat nie

ttrrinitty
12. júl 2011

@ullala áno pokým spolu nebývate tak sa tažko určujú limity,ale tak potom nech nefrfle 😀 no ked budete spolu bývat nejak sa to riešit bude asi musiet,si myslím že tu máš viacej dobrých nápadov,tak sa dúfam dohodnete 🙂 aj ked mám pravdu povedat,je mi to divné,pretože my sme počas chodenia takéto veci neriešili,až potom ked sme spolu začali bývat,ale sme rozny a ja vám držím palec hore,nech to klape ako má 😀

dada1212
12. júl 2011

Som dosť prekvapená, že až toľko z vás to ma podelené. ale tiež som zástancom toho, že je lepšie si to radšej nejako deliť ako mať všetky peniaze spolu a potom sa hádať, že kto míňa na aké zbytočnosti a kvôli komu sa nedarí nič ušetriť alebo kvôli komu je domácnosť v mínuse.
Samozrejme, ak nie sú hádky, je ideálne mať peniaze spolu. ale zase na druhej strane ak sú peniaze spolu, privlastnia si ich obe strany a potom tomu druhému vyčítajú načo ich minul, lebo skoro každý má niečo načo sem-tam nejaké euro pustí, či už je to u žien drahšia kozmetika, nákupy vo výpredajoch aj nie úplne nutných vecí, u mužov napríklad nová elektronika, nie práve nutné investície do auta a podobne.

libka1
3. okt 2011

my mame spolocny ucet, 2 karty k nemu, kazdy kupi a zaplati co treba, nie je to o nicom inom len ci sa mozes na toho druheho spolahnut ze vie kde je hranica, predtym nez sa kupi nieco vacsie to vzdy prediskutujeme aby boli obe strany spokojne, riesit ze si kupil nove tricko alebo rifle nastastie nemusim, nakupuje s rozumom a ked ich potrebuje tak nech si ich kupi 😉 a on neriesi ked si ja kupim nieco co sa mi paci v rozumnej cene 😉 kremy za 100 eur nekupujem, co on dobre vie 😉 osobne si myslim ze ked sa peniaze prilis riesia a su predmetom dennodennych debat tak to k nicoumu dobremu nevedie... podla mna napad s tym ze dat kazdy rovnaku ciastku a z toho gazdovat co tu ktosi napisal je super, kebyze nie sme manzelia a nemame spolocny ucet asi by sme to riesila takto... zda sa mi to najspravodlivejsie a nemali by vznikat zvady...

rainbow1
3. okt 2011

my sme na tom podobne ako píše @libka1, teda spoločný "rodinný" účet, kam idú všetky naše príjmy a odtial všetky naše výdavky, tiež sa môžme na seba navzájom spoľahnúť, že nebudeme kupovať bez vedomia a dohody s tým druhýn niečo drahé, čo by náš rozpočet narušilo. neviem si predstaviť dávať každý polovicu a zo zbytku si každý robí čo chce, lebo keď jeden napr. zarobí 2000€ a druhý len 500€ a každý dá do spoločného 250€, tak ten jeden si žije na "vysokej nohe" a ten druhý sa musí uskromňovať ? ja si myslím, že keď sme raz spolu a máme sa radi, nie je dôvod niečo poliť a mať každý "svoje" peniaze, to sú predsa "naše" peniaze a to som v našej rodine tá, ktorá zarába viacej 😉