Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinkaaa
14. mar 2012

ahojte ja som si tu toho už toľko prečítala že mám z toho taký chaoos - skúsite mi poradiť v mojom prípade prosím?
Platím si DNP cca 4roky - v januári som sa odhlásila a znovu prihlásila na DNP z max.VZ. Som tehu a chcem ísť na PN ale až po 26tt to mi vychádza nejak v lete.Keď pôjdem na PN musím to zaniesť do soc.poisťovne a už si nemusím platiť to DNP ? či ako to vlastne je Vlastne chcela by som z PN prejsť na MD potom takže to musím zrušiť to PN a znovu nahlásiť na soc.poisťovni.Nieje mi jasné či počas toho obdobia musím platiť to DNP či nie aby som mala nárok na dávku.

oskvarka
14. mar 2012

@tinkaaa počas PN ked budes cerpat uz davku z DNP lebo budes mat na nu narok platit nemusis si oslobodena od poplatkov ale tvoje poistenie trva dalej uplne normalne ako by si ho platila... potvrdenie musis zaniest na zaciatku PN a potom aj na zaciatku materskej na socialnu...
a nahlasovat a odhlasovat poistenie si nemusis pocas tychto krokov trva ti stale az kym ti v oktobri nezanikne zo zakona... len s tym ze pocas PN a pocas MD si oslobodena od platenia poistneho

karinka2105
14. mar 2012

ahojte,poberam rodicak do maja 2013,od januara si platim dnp,kedze planujeme druhe
ked cchem dostavat maximalnu matersku nemala by som nikde robit teda byt zamestnana,lebo tam sa to potom vselijako meni,aspon tak som to pochopila,ale brigadovat alebo na dohodu by som mohla robit?
dakujem

angieska
14. mar 2012

Ahojte, chcem sa len uistit, či je všetko tak ako si myslím. 14.4.2012 mi skončí DNP, ktoré som si platila z maxima a chcela by som z neho čerpať PN aj materskú (teraz som v 12 týždni a doktor ma pravdepodobne vypíše na rizikové). Som však aj zamestnaná na dobu určitú do 30.6.2012 (od 31.8.2011, predtým som bola 10 rokov zamestnaná).
Chcem sa spýtať či nebude nejaký problém s tým, že prvých 10 dní platí PN zamestnávateľ, teda či môžem ísť na PN len z DNP bez toho aby sa do toho zapojil zamestnávateľ (predpokladám že to je možné)?
Druhé na čo sa chcem spýtať je, či bude PN nejak ovplyvnená ukončením zmluvy toho 30.6. Predpokladám že až do nástupu na materskú budem musieť byť prihlásená na úrade práce, ale neviem či tam len stačí predložiť že som PN, alebo sa tam budem musieť neustále hlásiť?

walta
14. mar 2012

😎 😎 😎 Ahojte dievcata... dnes mi prislo zo socialky, kolko mam denny vymeriavaci zaklad na matersku... a ako to mam vyratat, kolko mi to bude robit za mesiac? Tu sumu mam vynasobit s poctom pracovnych dni v mesiaci, alebo s poctom vsetkych dni do mesiaca? D A K U J E M 🙂 🙂 🙂

elian
14. mar 2012

Ahojte mamičky prosím mám jednu otázočku. Platim si DNP z max VZ to je tá suma 49,13 eur od minulého roka, ale tu na nete som čítala, že od januára tohto roka sa zvýšil VZ na sumu 1153.50 eur a z toho sa platí mesačne 50,75 eur..................tak som sa bola spýtať na SP či mám platiť už tú vyššiu sumu a ona mi tvrdila, že pre mňa stále platí ten mesačný poplatok 49,13 eur ????? tak teraz neviem ako to je?????budem mať nedoplatok??? ďakujem

jaya47
14. mar 2012

@elian Ahoj. Sice nie som odbornicka na socialku, ale na toto si myslim, ze viem vynimocne odpovedat 😉
Ty si si minuly rok udala vymeriavaci zaklad podla max. vymeriavacieho zakladu. Teda nejakych 11xx eur. Tento rok sa sice zmenil max. VZ, ale Ty si si svoj VZ nezmenila, takze mas povodny VZ. Akurat, ze ak chces, tak si ho asi mozes zvysit (ak preslo pol roka).
Mesacny poplatok Ti teda ostava, ziaden nedoplatok.
Hadam mas aj info o ruseni DNP 1.2. zo zakona tym, ktori uz maju 270 dni poistenia.

peta268
14. mar 2012

@walta ahoj, poctom kalendarnych dni 🙂

elian
14. mar 2012

@jaya47 ďakujem ....ano 270 dní budem mať až v júli 🙂 .......som kľudnejšia 🙂 .......mne išlo len o to aby som nemala nedoplatok 😉

walta
14. mar 2012

@peta268 dakujem ti... to znamena, ze teraz v marci budem nasobit moj vymeriavaci zaklad s 31 dnami... no to mi odlahlo, lebo keby to nasobim iba s pracovnymi dnami, tak materska by bola o nicom 😖 😖 😖 Platila som si totiz dobrovolne pripoistenie 😉

peta268
14. mar 2012

@walta ano, ak si nastupila na MD od 1.3 alebo skor

andrea27
14. mar 2012

Ahojte, chcem sa opýtať prve dieta sa narodilo v roku 2007, v roku 2009 som si začala platit dobrovolne nemocenske a platila som 11mesiacov potom som ho zrušila. Teraz som na PN a budu mi stoho vyplacat nemocenske. Tomu rozumiem. Len sa chcem opýtať . Ked som teraz tehotna a platim si znova dobrovolne poistenie či mam nárok na vyššiu matersku . Nakolko som po prvej materskej bola na úrade práce od27.8.2011 ale popritom som pracovala na dohodu ešte počas materskej 12.04.2010 a pracovala som až do 1.10.2011 odkedy som dostala zmluvu na dobu určitu ktora konči 31.3.2012. Bude sa mi vyplacat z dobrovolneho alebo si to platim zbytočne. Ďakujem veľmi pekne.

walta
14. mar 2012

@peta268 ano, na matersku som nastupila teraz od 12.2.2012. 🙂 🙂 🙂

peta268
14. mar 2012

@walta takze v aprili dostanes matersku za cely marec 🙂

cumliatko
14. mar 2012

@walta Ahoj, ja som sa ťa chcela len opýtať, že koľko ti to vychádza na jeden deň, presne suma. Mne to dnes prišlo a tiež som si platila maximum z DNP. A teraz v apríli mi tiež vyplatia za celý marec. Díky moc. ALeob mi napíš do pošty.

walta
14. mar 2012

@peta268 ano, od aprila uz dostanem za cely mesiac, ale este za februar mi vyplatia matersku od toho 12.2., a to je 18 dni z februara. To je tazka matematika, co? 😀 😀 😀

peta268
14. mar 2012

@walta hej hej, za 18 dni, to by ti uz kazdu chvilu malo prist 🙂 ....vsetko dobre prajem 🙂

walta
14. mar 2012

@peta268 ano, ono to pride, na socialke mi povedali, ze az po 17. v mesiaci sa vyplaca materska, tak uvidim, kedy presne to bude chodit. Zelam pekny dnik a vsetko dobreeee aj tebe 🙂 🙂 🙂

zalka
14. mar 2012

@andrea27
No moja zlatá, kedže si si DNP platila v roku 2009 tak ťažko TI z toho DNP budú vyplácať nemocenské... nebudú.
Napíš mi kedy Ti vznikol PP nie dohoda:
- dátum vzniku PP
- a tiež dátum od kedy si platíš DNP
- a tiež dátum predpokladaného pôrodu.
Lebo z toho ako si to napísala, sa toto vyčítať nedá.

vani
14. mar 2012

Ahojte. chcem vás poprosiť o radu.
Som čerstvo tehulka a platím si od januára na novo DNP , nakoľko sa mi to prvé zrušilo.
Momentálne som nezamestnaná, tak si platím z maxima, aby som mala max. materskú.
Predpokladaný termín pôrodu mám 20.11.2012 a DNP mi končí 13.10.2012.
Znamená to teda, že do pôrodu 270dní splním, ak neporodím predčasne.
Nástup na materskú je väčšinou 6 týždňov pred pôrodom, ak sa nemýlim
a vtedy ešte 270dní mať nebudem. Dúfam, že to nijak nevadí.

zalka
14. mar 2012

@vani
Neboj sa, kedže si platila aj predtým DNP, tak Ti stačí z nového 26 týždňov a vznikne Ti nárok na materskú zo skutočného VZ a detto aj na PN zo skutočného VZ.
Ak by si šla teraz na PN ( a tvoje DNP dokopy trvalo 270 dní ) tak dostaneš PN vypočítanú z minima.

vani
14. mar 2012

@zalka dakujem ti za takú rýchlu odpoved. a keby som teraz išla na pnku, tak dostanem pn z minima ? a koľko to je prosím ťa teraz ?
a keby som bola na pn počas celého tehotenstva a platím si naďalej to DNP, tak materskú dostanem maximálnu ?

zalka
14. mar 2012

@vani
No PN by si mala rátanú z VZ 339,89 eur takže cca asi 180 eur. Počas PN ak je platená z DNP odvody do DNP neplatíš. A nemá to vplyv na tvoju materskú, to bude po 26 týždňoch od začiatku nového poistenia maximálna.
Predtým si mala od kedy do kedy DNP?

vani
14. mar 2012

@zalka nemusím platiť počas pn ? a potom z čoho mi vyrátajú tých 270dní pred pôrodom, keď to platiť nebudem ?
Predtým som si to platila od 26.12.2010 do 17.1.2012 a toto nové mám od 18.1.2012

zalka
14. mar 2012

@vani
Nie nikdy sa neplatia odvody za DNP ak poberáš PN z DNP.
Ved ak pôjdeš zajtra na PN a budeš PN až do nástupu na materskú tak Ti vyrátajú z obdobia 18.1.2012 - 14.3.2012, a kedže platíš z maxima tak budeš mať maximálnu materskú.

vani
14. mar 2012

@zalka takže v tom prípade by som to tých 270dní platiť nemusela a aj tak by som maximum dostala ?

zalka
14. mar 2012

@vani
bingo :D , ale len ak by si bola na PN.

vani
14. mar 2012

@zalka prepáč, že sa tak hlúpo pýtam, ale pre istotu....lebo už som z toho DNP totálne zmätená. Veľmi pekne ti ďakujem. a ty pracuješ v soc.poisťovni , či si ekonómka, keď vieš takto dobre poradiť ?

ursula5
14. mar 2012

@walta ak Ti píšu Tvoj denný vymeriavací základ tak z toho 65% a x počet kalendárnych dní v mesiaci 😉

zalka
14. mar 2012

@vani
V pohodke, viem že človek nechce urobiť chybu, ale viem čo hovorím nie si prvá čo jej radím, kamoška ešte teraz poberá max. materskú a pritom bola temer celé tehotenstvo teda od 6 týždňa do konca na rizikovom, lebo vo vyššom veku čakala dvojičky. Takže tiež neplatila počas PN odvody . 🙂