Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

linuska1
27. mar 2012

@janulap to plati pre tie ktorym koncilo 31.01.2012 poistenie... tym ktorym pokracuje.. tak ked im skonci 270 dni poistenia a pojdu na matersku v ochrannej lehote.. tak tiez budu potrebovat potvrdenie..

janulap
27. mar 2012

@linuska1 a tie,ako som pisala ja?DNP zalozene do 31.1.2012 ale otehotneju len niekedy teraz?

poisonblu
27. mar 2012

@ivana899 ano, prepac, zle som to precitala...

linuska1
27. mar 2012

@janulap tym ktorym poistenie pokracuje po 31.01.2012 .. tak ked im skonci 270 dni poistenia a pojdu na matersku v ochrannej lehote.. tak tiez budu potrebovat potvrdenie.. ochranna lehota ti zacina po dosiahnuti 270 dni poistenia..

janulap
27. mar 2012

@linuska1 ale ja nemyslim nejake pokracovanie poistenia.Ja mam na mysli prvy krat zalozene poistenie DNP do 31.1....tak tam nechapem ake potvrdenie.Vacsinou si zeny zalozia poistenie 1-2mesiace predtym,ako chcu otehotniet,aby im to vyslo...Tak tie zeny,ktore otehotneju teraz budu potrebovat ake potvrdenie?

datanka
27. mar 2012

@linuska1 nechapes ako to byby myslia?priklad:zalozila si si dnp 1.x 31.1.,takze platis po starom.zalozila si si ho preto,lebo chces babo a chcela by si poberat vacsiu matersku.tak sa teraz pekne snazis otehotniet a podari sa ti to napriklad v maji...(najneskor do oktobra musis otehotniet)porodis az v januari,napriklad,ale dnp ti uz po tych 270dnoch zaniklo(v oktobri)tak ked si pojdes napr.v decembri vybavovat materske,musis doniest potvrdenie,ze si v case zaniku(v tom oktobri )bola uz tehotna 🙂

janulap
27. mar 2012

@datanka..tato odpoved bola asi pre mna,ze?lebo ja tomu potvrdeniu celkom nerozumiem....tak,ked by mi dr.davala papier pre SP s nastupom na MD,tak mam od nej pytat este papier,ze som v case zaniku DNP bola tehotna?

linuska1
27. mar 2012

@datanka presne to som pisala..🙂

linuska1
27. mar 2012

@janulap ja sama neviem naco to potrebuju ak im rovno donesiem papier o MD... ale pani mi na SP povedala ze si to potvrdenie mam od doktorky pytat a doniest ho... ze mi ma potvrdit ze som k 31.01.2012 bola tehotna a presnejsie ze v ktorom tyzdni som bola...

datanka
27. mar 2012

@linuska1 jezis,ja som to poslala tebe 😀 sorry

datanka
27. mar 2012

@janulap ano,pytaj si papier,mozno staci prefotena tehu knizka...oni tam musia mat proste nejaky dokaz,ze si otehotnela v case platenia dnp...ak by si otehotnela neskor,nemas narok na matersku z dnp,jedine ze by si si dala ten balik na pokracovanie,ale to je uz ina tema 😉

datanka
27. mar 2012

@linuska1 a gratulujem k vysledkom! 😉

linuska1
27. mar 2012

@datanka dakujem..🙂

toxity
27. mar 2012

ahoj babky, mam len dnp, inak som na urade prace. som pn na rizikovom. termin mam 11.6., aky datum uviest na ukonceni pn-ky a aky na nastup na md? dakujem za pomoc

aliwia
28. mar 2012

ahojte baby, vedel by mi niekto poradiť, mám DNP, 270 deň poistenia mi vychádza teraz na 1. apríla, som tehotná a lekár ma vypisal od 1. apríla na PN. Budem dostavať max. PN-ku alebo mám za nim zajsť nech mi tu PN posunie od 2. apríla

livia341
28. mar 2012

ahojte mamičky, poradte mi od 2.3 som podala žiadosť na materskú a čakám na rozhodnutioe zo sociálnej poistovni a stále nič neprišlo? Prečo? neviem stále akú materskú budem dostávať a dočítala som sa, že to trvá aj 60 dní? je to pravda? to je nekonečnosť a rodím už za týždeň.

lubka_to
28. mar 2012

@livia341 ja som dostala rozhodnutie až po pôrode, ale peniaze mi nabehli hned za ten mesiac ako mali

lion13
28. mar 2012

@gapa ahoj, vidím že radíš babám tak by ma zaujimal tvoj nároz.Od 1.1.2010 som si doplacala DPN do max.vymeriavac. zakladu kedze som bola aj zamestnaná tak len z toho rozdielu. K 31.1.2012 mi DPN zaniklo. od 26.1.2012 som na PN-rizikove tehot.Termin porodu mam 2,7.2012. Budem podla teba dostavat max. matersku teda aj z DPN alebo len z toho co som bola ako zamestnana? dakuejm

linuska1
28. mar 2012

@aliwia ja by som to posunula... myslim si ze az od 271 dna mas narok...

@lion13 vypocitaju ti matersku z toho co si bola zamestnana a z DNP... avsak sucet oboch bude maximalna materska... a to je 750 eur

lion13
28. mar 2012

@linuska1 dakujem ale musim ist na matersku 6t.pred porodom? je tam ta podmienka?

mima_mama
28. mar 2012

@mima595 nerozumiem, co sa pytam neskoro? ved mi 26.3. skoncilo DNP a este nie som na PN-ke. Ja som len chcela vediet, ci by sorm tym nieco pokazila, keby som isla na PN-ku teraz ked som na rodicovskom a isla by som na PN-ku. Ci by mi nevyplacali matersku zo zamestnania aj z DNP, alebo ako? Lepsie je zostat bez PN-ky a potom mam zarucene, ze sa mi materska bude pocitat z obidvoch aj z PVZ zo zamestnania a aj Z DNP? Nemenila som VZ vobec.

gapa
28. mar 2012

@lion13
áno, z dnp treba presne 6týž pred terminom, zo zamestnania môžeš aj skôr (písala tu mamička odpoved zo sp, či je to možné a odpísali, že áno.
Je podstatné aby do nástupu na md ti nevzniklo žiadne nem.poistenie, lebo by ti prestala plynúť ochranná lehota z dnp. Teda je podstatné, aby si nemala žiadne prerušenie poistenia v zamestnaní. PN nevadí, vtedy poistenie trvá, len ak by trvala dlhšie ako 52týž.

mima595
28. mar 2012

@mima_mama -precitaj si este raz, co som i napisala...aj 3x...ohladne PN...ta vobec nie je problem...ci nastupis, ci nenastupis, na tvoju matersku nebude mat vplyv...

ale VELKY problem je ten, že ak budes pozadovat o materske aj z prace, prerusis rodicaka a tym sa ti skonci ochranne lehota z DNP...teda narok na materske budes mat iba z prace!!!!!

angelika_2
28. mar 2012

@mima595
ahojček, potrebujem od teba ešte jednu radu, keď som zmenila lekára moja PN je presunutá k novéme Dr. ovplyvni to výšku mojej PN? ďakujém 🙂 🙂 🙂

jana201
28. mar 2012

dobry den chcela by som sa spytat stihla som sa pripoistit este v januari z maxima 50,75 a som so synom na ocr ... bude my 26 t vyplacane z minimalnej mzdy mozem sa spytat kolko to vyjde ?? vdaka za odpoved

linuska1
28. mar 2012

@lion13 ano.. ak ides v ochrannej lehote z dpn.. tak musis ist presne 6 tt.. neda sa ist tych 8 tt... 6tt je podmienka...

linuska1
28. mar 2012

@mima595 to mas odkial ze na materske bude mat @mima_mama narok iba z prace?... narok bude mat aj z prace aj z dnp...

ja osobne som rodicovsku prepisala na manzela.. a ja som isla na pn.. kedze som na rizikovom.. na pn mam narok aj z prace aj dnp...a tak isto budem mat narok na matersku.. aj z prace aj z dpn...

linuska1
28. mar 2012

@mima_mama

ja som to urobila... rodicovsku sme prepisali na manzela... a ja som na pn...
info som mala z hn poradne od navratilovej... a overovala som si to aj na SP...
tu je odpoved od navratilovej...
Ako tehotná osoba budete od 1.2.2012 v 8 mesačnej ochrannej lehote.
Funkciou ochrannej lehoty je predĺžiť účinky nemocenského poistenia po jeho zániku, pričom rozhodujúce obdobie na určenie výšky nemocenských dávok sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia, vo Vašom prípade dobrovoľného nemocenského poistenia.
To znamená, že po 1.2,2012 Vám zanikne dobrovoľné nemocenské poistenie, ale pretože budete mať splnenú podmienku 270 dní DNP, vznikne Vám nárok na nemocenské, ošetrovné aj materské.
Nárok na nemocenské a ošetrovné Vám z povinného nemocenského poistenia nevznikne, pokaľ budete ma rodičovskej dovolenke. Nárok na materské Vám vznikne z obidvoch nemocenských poistení.
Ponúkajú sa dva scenáre možného postupu
1. Ostanete na rodičovskej dovolenke
Počas rodičovskej dovolenky sa prerušuje účasť na povinnom nemocenskom poistení a prerušenie účasti má rovnaké účinky ako zánik účasti na nemocenskom poistení (§26 zákona 461/2003 o sociálnom poistení). Pretože nárok na nemocenské dávky má len poistenec nevznikne Vám počas rodičovskej dovolenky nárok na nemocenské a ošetrovné. Z dobrovoľného nemocenského poistenia budete mať po 1.2.2012 nárok na nemocenské aj ošetrovné.Výhoda takéhoto prístupu je v tom, že ostanete s dieťaťom doma čo je pre dieťa najvyššia devíza.Zamestnávateľovi nebudete robiť prevádzkové problémy.
Materské sa bude určovať
- z povinného poistenia ako 65% z pravdepodobného vymeriavacieho základu ( čo je s vysokou pravdepodobnosťou ten istý denný vymeriavací základ ako pri prvom materskom)
- z DNP z vymeriavacieho základu, v ktorom ste v roku 2011 platili poistné na DNP
2. ukončíte rodičovskú dovolenku
V prípade dočasnej práceneschopnosti budete mať nárok na nemocenské aj ošetrovné z obidvoch poistení.Výhoda: Vyššie nemocenské dávky
Nevýhoda. Zamestnávateľovi vytvoríte prevádzkové problémy a naozaj sa treba pozerať na vec aj z jeho zorného uhla, pretože Vám to môže spočítať po skončení druhej rodičovkej dovolenky zrušením pracovného pomeru.
Materské sa bude určovať
- z povinného poistenia z priemerného denného vymeriavacieho základu z ktorého sa bude platiť poistné po nástupe z rodičovskej dovolenky
- z dobrovoľného nemocenského poistenia z vymeriavacieho základu, z ktorého ste v roku 2011 platili poistné na DNP

mima595
28. mar 2012

@linuska1 - lenže @mima_mama pisala, že jej trva PP a že cerpa v praci RD....
a pri plynuti ochrannej lehote pocas rodicovskej dovolenky je prave ten zadrhel, že ukoncenim poberania rodicaku sa ukončuje prerušenie nem. poistenie a tym padom zanika OL....

tento problem ...rodicovska dovolenka, OL a nastup na matersku v OL po rodicaku sa tu preberal cely januar...lebo vela, vela babam to robilo a este aj bude robit problem.....

ty si to obisla elegantne, ukoncila si rodicak este pocas trvania DNP....aj ked kvoli inym dovodom ako je OL, ale vyhla si sa pripadnym problemom....

mima595
28. mar 2012

@angelika_2 - predpokaldam, že nie...ostala ta ista PN, tam nie je dovod menit VZ