Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

luna22
15. mar 2010

napíšm ti to tu presne ako to mám. Viem, že ťa zase otravujem, ale teraz totu presne napíšem ako to je. Celý rok 2008 som robila. V roku 2009 v marci ukončený pracovný pomer. Ale februá, marec som bola na PN v roku 2009.Potom som bola nezamestnaná a nič som neplatila. V septembri 2009 nástup do novej práce. 25.1 platím DNP z maxima. Nastup na matersku 16,8 a TP 26,9. Mám si teda platiť DNP a dostanem z maxima? ak niekto viete napíšte, dakujem

onellyo
15. mar 2010

mamama----- oplati sa platit,,, lebo mozes marodovat pred materskou a tiez ti budu vyplacat z dnp a potom hned nastupis na matersku 6 mesiacou,,ja mam tak,,, a oplatilo sa mi,,,

BABY a ako to je ked ostanete na materskej az do 5 rokov ,,, no co
mi nieje jasne je to ze je po tych 3 rokov,,, platia volaco alebo nie?? neviete niektora nahodou??? 😕 😕 😕 😕 😕

zuzanaca
15. mar 2010

nikaivka, RO je od prihlásenia do nástupu na materskú 🙂

zuzanaca
15. mar 2010

luckyfuk...mala by si vyššiu PN a aj materskú. Stačí ti platiť menej, ak si zamestnaná, nemusis platit z maxima DNP. Od maximálneho VZ (toho času 1084,55 eur) si odrataj svoju hrubu mzdu a čo ti vyjde je tvoj VZ, z ktorého si plat DNP. Po uplynutí 270 dní platenia DNP, by si mala mat maximálnu PN a nasledne matersku. 😉

luckyfuk
16. mar 2010

díky zuzanaca, a čo by sa stalo, keď som sa prihlásila na DNP len od 1.3.2010 a hneď po dvoch mesiacoch by som išla na PN? Nedostávala by som maximálnu PN?

zuzanaca
16. mar 2010

luckyfuk...aby si mala dávky z nemocenského poistenia (PN, materská), musí uplynúť 270 dní platenia.

nikaivka
16. mar 2010

zuzanaca, si zlatá. Ďakujem ti, že si mi opovedala na môj dotaz. Ešte raz ďakujem.

lothi
17. mar 2010

diobry den chcela by som sa spytat ja si platim dnp uz 7mesiacov a teraz som otehotnela spada mi to do materskej alebo nie oplati sa mi ist na sosoalku a zvisit si to lebo teraz platim 17,60 a chcela by som to zvisit na maximum a kolko by som potom to mala platit dakujem za odpoved

andrejkag
17. mar 2010

Zuzana ešte by som ťa chcela poprosiť ovysvetlenie,
stále sa to tu točí okolo materskej, ale ako sa ráta PN alebo OČR ?
platím si min. 14 eur z DNP, je mi jasné že musí uplynúť 270 dní,
oplatí sa platiť aj keby som bola doma ma OČR napr. len 2 týždne?

gapa
17. mar 2010

andrejkag,
ak myslíš za rok len jednu očr na dva týždne, tak neopatí. lebo by si dostala zaplatené len cca 55eur, lebo platených je len prvých 10kalendárnych dní. Ale pre nárok na ošetrvné netreba splniť 270dní, nárok máš aj teraz.

bondy1
17. mar 2010

Ahoj kočky, možno sa spýtam úplne od veci, ale poprosím o radu - na materskú nastupujem 29. marca - DNP si platím z minima viac ako 270 dní - súčasne som zamestnaná na trvalý pracovný pomer - poberať teda budem materské z dvoch strán (v súčte snáď maximálnu materskú, ak tomu dobre rozumiem) - potrebujem však poradiť ohľadne postupu, kam ktoré dokumenty ohľadne materskej zaniesť - predpokladám, že potvrdenie od lekára zamestnávateľovi - mám si pýtať dve potvrdenia a druhé zaniesť priamo do sociálky? Bude mi to chodiť na účet naraz, alebo na dva krát? Ďakujem za radu, nemám s tým ešte skúsenosť - čakáme naše prvé bábo.

gapa
17. mar 2010

bondy,
áno 2x žiadost o materké, na obe vyznač, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia a vyznač, z ktorého si uplatnuješ. Sama odnesieš žiadosť, na ktorej si vyznačila DNP do SP podla trvalého bydliska (urob si príp. kopiu a na nej nechaj potvrdiť prevzatie soc.poistnovnou) a druhú žiadosť dáš zamestnávatelovi, on vybaví ostatné (niektoré mzdárky to vraj dávajú tiež mamičkám odniesť na SP podla zamestnávatela, no to sú výnimky). Dávka ti bude vyplatená jedna v súčte z oboch, ale rozhodnutia ti predpokladám prídu dve.

Potom po narodení nezabudni zaslať kopiu RL dieťaťa k obom žiadostiam, t.j. ku každej zvlášť na odd.nem.poistenia danej SP. Samozrejme dalsí RL budeš potrebovať k prihláške na dôch.poistenie. Taktiež potom pri vybavovaní rodič.príspevku treba dať potvrdiť obdobie a sumu materského v každej pobočke SP zvlášť, jedine že by si mala obe žiadosti v jednej pobočke tak stačí predpokladám jedno tlačivo.

bondy1
19. mar 2010

Ďakujem veľmi pekne 🙂

ivana899
20. mar 2010

ahojte🙂 len som sa chcela spytat, ci vam prislo domov potvrdenie o plateni dnp. pri prihlasovani som si nedala potvrdit kopiu a teraz nemam ziadny doklad:( ... platim uz dva mesiace. dakujem;)

xpetka1x
20. mar 2010

doklad mas aj zo seku ak so odkladas a kopiu ja mam doma to mi dali automaticky

ivana899
20. mar 2010

... no mne nedali nic, tak keby cosi, snad postaci aj vypis z ib 🙂 dik;)

buducamama
20. mar 2010

Ahojte, aj ja som myslela, ze uz tomu DNP ako tak rozumiem. Ale kdeze 😒 Som v 4TT tehotenstva a tento tyzden som sa bola pripoistit, na najvyssiu vysku. Len neviem, ako to bude, ked pojdem este pred uplynutim 270 dni na PN, kedze ak som spravne pochopila, pocas PN neplatim. Seky mi dali na SP len dva, prvy na alikvotnu ciastku a druhy v plnej sume. Keby som bola na PN, tak ako platim dalej? Zas len ciastku, ktoru mi vypocitaju oni? Poslu mi sek? Ale potom by som asi nemala narok na vyssiu matersku, keby som bola PN? Ci si mozem platit aj tak? Lebo rozmyslam, ze si to asi zrusim, kedze cele tehotenstvo asi v praci nevydrzim, uz teraz ma riadne napina 😖

ada11
21. mar 2010

poprosila by som o radu, možno ste to tu už aj rozoberali : momentálne som na RD ale pracujem na dohodu /ale PP mi trvá, na dohodu pracujem u svojho zamestnávateľa/, DNP ak chcem dostať najvyššiu dávku, tak musím platiť maximum, tých cca 47 €, alebo len rozdiel môjho VZ , ktorý by som mala ak by som robila a max. VZ z DNP, alebo to, že mi PP trvá ale som na RD nijako neovplyvňuje túto platbu? tottiž moje bábiky bývajú často choré a keď som s nimi doma, tak prichádzam o peniaze z dohody a strácam na tom /oproti tomu, že som mohla mať 256 € RP ak by som nemala dohodu/. ďakujem

gapa
21. mar 2010

ada,
môžeš si v klude platiť aj z maxima, ak chceš z dôvodu nároku na max. ošetrovné z DNP (samozrejme musíš tak platiť v rozhodujúcom období a nárok na ošetrovné z tohto VZ ti vznikne až ked vznikne očr po uplynutí 26týž. od posledného prihlásenia na dNP).

Ak chceš dalsíe dieťa, t.j. chceš íst na dalšiu materskú, tak podla teraz účinného zákona, ti stačí platiť z rozdielu a v súčte zamestnanie+DNP by malo byť materské maximum.

gapa
21. mar 2010

budúcamamina,
píšeš málo údajov. Ale ak máš v posledných dvoch rokoch pred porodom a dva roky pred vznikom PN len jeden pracovný pomer, ktorý stale trvá a žiaden ukončený, resp. ukončené iné nem.poistenie, tak ti nárok na materské z DNP nevznikne a ani nárok na nemocenské z DNP.

DNP netreba platiť počas poberania nemocenského z DNP. Počas poberania nemocenského zo zamestnania predpokladám musíš DNP platiť, ak nepoberáš nemocenské aj z DNP.

SP ti výšku odvodov oznamovať nebude.

martina646
21. mar 2010

Gapa, chcela by som ta poprosit o vysvetlenie, ci som DNP dobre pochopila. Som zamestnana teraz stvrty rok, medzitym som bola cca 2 mesiace (leto 2009) nezamestnana. Planujeme mimi v lete 2011, takze ak sa podari, otehotniet by som chcela teraz na jesen. 15.marca som sa prihlasila v SP na DNP, VZ je rozdil mojej hr.mzdy a max VZ. Zacala som si to platit takto skor, keby ze budem nahodou na rizikovom, pripadne z ineho dovodu dlhodobo PN. Lehota 270 dni mi uplynie 9.decembra 2010. Ak by som teda bola PN po tomto termine, budem dostavat davku maximalnu moznu (alebo z akeho obdobia sa rata vyska davky pocas PN?) a ked pojem na matersku, tiez by som mala dostavat to maximum. Vykladam si to spravne? Dakujem.

ada11
21. mar 2010

gapa, na OČR z DNP by som nemala nárok hneď po prihlásení ? musím čakať 26 týždňov ?

buducamama
22. mar 2010

gapa dakujem, sakra to som ale teda necakala, ze narok nebudem mat. Este som nezaplatila ani jeden sek z DNP, mam to zaplatit do 8.4., si to mozem rovno ist zrusit. Uz piaty rok robim v tej istej praci a DNP mam len od stredy 17.3.2010. Takze myslis, ze si to mam zrusit? Lebo uz teraz nemam penazi nazvys 😒 Dakujeeeem este raz.

gapa
22. mar 2010

ada,
nárok na ošetrovné budeš mať hned. Ale nie z tvojho VZ, ale z minimálneho odvodu, t.č. teda z VZ 319,58eur

gapa
22. mar 2010

bududamama,
ak ti ide o materské a nestihneš 270dní do pôrodu, tak pre nárok na materské ti je DNP zbytočné. ☹

gapa
22. mar 2010

martina,
to čo píšeš je ok. Ak by si išla na PN napr. hned 10.12.2010, tak sa ti nemocenské z DnP b ude rátať z vym.základov z DNP v období 15.3.-30.11.2010. Samozrejme ak v nietorom mesiaci v súčte VZ zo zamestnania + DNP prekročí maximum, tak sa odráta VZ z DNP, t.j. nebude sa rátať za tento kalend.mesiac VZ, z ktoreého si platila, ale len z rozdielu maximálneho VZ a VZ zo zamestnania a mala by si na DNP za tento mesiac preplatok.

buducamama
22. mar 2010

gapa, dakujem. Ale teraz som trochu popletena z toho. Kebyze stihnem tych 270 dni do porodu mala by som narok? A nevadi ked som mala tych 5 rokov jeden pracovny pomer? Ja to potrebujem asi polopatisticky vysvetlit 😀 Aj to s tou PNkou, kebyze si cerpam teraz PN, tak neplatim DNP, ale potom by som nemala tych 270 dni platenych, dobre som pochopila?

stojdulka
22. mar 2010

ahoj, gapa ja som prípad ako martina a este by ma zaujimalo či potom ked bude pred nástupom na materskú čerpať PN a rovno z nej pôjde na materskú tak to neovplyvní výšku materskej? bude aj ona z maxima?

gapa
22. mar 2010

budúcamama,
podla výkladu SP (nie podla zákona) sa ku dnom trvajúceho DNP môžu prirátať dni akéhokolvek "ukončeného nem.poistenia" t.j. nie dni trvaúceho poistenia ☹

odyseana
22. mar 2010

ahojte 🙂
tiez to tu citam, no je tu vela stran, tak mozno moja otazka uz bola polozena..Chcem sa spytat, v akom pripade je mozne dostavat naraz 3x matersku. Ja som zivnostnik, viem si priplatit DNP a este je tu nejaka moznost byt aspon 1 mesiac zamestnana a z toho mat 3 matersku?
Dalsia vec ma zaujima ako to je s tym, ze mozem podnikat ked budem na materskej a rodicovskej - popri tom nestratit rodicovsky prispevok. ? Je tu moznost nechat si fiktivne fakturovat starostlivost o svoje dieta no zaroven s nim zostat doma a tak podnikat?
Stale sa to meni 🙂 pred par rokmi to bolo ine 🙂
Dakujem za odpoved