Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

petuska86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andy.v
9. júl 2012

Kočky, čo je pravdy na tom, že keď od nového roka nastúpim do práce po rodičovskej dovolenke, nebudem dostávať príspevok 194 € na dieťa? Vraj to takto vláda schválila....

tatolu
9. júl 2012

@andy.v no ja som prelúskala teraz tieto akože zmeny zákonov na http://epredpisy.sk/component/search/?searchwor... , ale podľa mňa tam nie je zmienka o tom, že by sa nedalo súčastne poberať aj RP aj výplatu... a podľa mňa, to ešte nie je ani schválené...

olo
10. júl 2012

@janka9900 tak nechapem to ja co som zamestnana platim dnp 4roky od 18januara odhlaska prihlaska md nastup v novembri nebudem mat narok na maximalnu matersku prosim vysvetlite dakujem

janka9900
10. júl 2012

@olo nepisala som, ze nebudete mat narok na max. 😕 narok mat budete, ci si nove poistenie zalozite alebo nie. ak ste nastupili na PN ako ste planovali, je vyhodnejsie zalozit balik pred skoncenim poistenia.

janulap
10. júl 2012

@janka9900 ahoj,prosim,ak vies,mna zaujima odpoved pre @peggi ktora napisala otazku na predchadzajucej strane celkom dole...dakujem 🙂

olo
10. júl 2012

@janka9900 ja sa ospravedlnujem pani nemala predlzene dnp od noveho roku az dodatocne som to precitala ma zmiatla tak som prudko reagovala este raz prepacte

janka9900
10. júl 2012

@olo nic sa nestalo 😉

janka9900
10. júl 2012

@janulap @peggi ahoj, problem je vtedy, ak mamine konci DNP pocas cerpania RD. inak sa bat nemusi 😉

freska
10. júl 2012

prosim poradte co mam robit...
platila som si DNP a uz som na matersjej stvrty mesiac . vo february mi prislo Oznamenie o zaniku, v marci som isla na matersku a socialka mi uznala aj to DNP. a uz mi prisli tri davky. no minuly tyzden mi napisal nejaky pan zo socialky, aby som mu zavolala. a ked som tak spravila, povedal mi, ze nemam narok na peniaze z dnp-cka, lebo som zaplatila poslednu ciastku az 14.2. a podla zakona som mala zaplatit do 8.2., takze nemam narok na peniaze, ktore som uz dostala a mam sa mu este ozvat a dohodneme sa ako mu tie peniaze z DNP co som uz trikrat dostala vratim. a teraz otazka: maju vobec na nieco taketo pravo, ked uz mi to raz uznali? on povedal, ze v tom mali bordel, a ze az teraz ma vyhodil pocitac, ze na to nemam narok. Co mozem spravit, aby som peniaze dostavala aj nadalej, pripadne, aby som tie co uz som dostala nemusela vratit. a este- domov mi neprislo ziadne oficialne rozhodnutie. co mam robit?

domeli
10. júl 2012

@petuska86 nuž môžeš si poistenie predĺžiť - t. zn. najneskôr 14.7. podať prihlášku aj na ďalšie poistenia, aby si si po novom platila celý balík, lebo iba tak sa v tom dá nepretržite pokračovať ďalej. Ak by si si zároveň aj zmenila VZ na minimum, tak by bolo potrebné platiť "iba" 119,45 eur mesačne (z maxima je to tuším 405eur) a ak otehotnieš, tak sa z balíka odhlásiš a nárok na materské si uplatníš v ochrannej lehote 8 mesiacov od ukončenia.
Alebo je tu druhá možnosť, ako si navrátiť aspoň časť peňazí - najneskôr do 7 dní od ukončenia (teda najneskôr do 22.7.) je potrebné nastúpiť na PN.

mimca20
10. júl 2012

Ahojte baby, idem si k vám po radu. DNP som si platila posledné 2 roky vkuse (keď som bola zamestnaná, a ešte stále som, len momentálne na materskej dovolenke), v januári mi to zaniklo. Budúci rok možno "plánujem" mať druhé bábo, aby synček nebol jedináčik. DNP bola dobrá výpomoc či už v rámci PNky v tehotenstve alebo na materskej. Keďže nastupujem od októbra na jeden rok na štúdium, tak s tehotenstvom môžem začať rátať tak od februára až mája. Som v DNP úplný nováčik, tak mi poraďte čo a jak.

janadur
10. júl 2012

@peggi Aj mne to tak povedali v Soc.poisťovni. To platí pre ženy ako ja, že sú na rodič.dovolenke, ale ZAMESTNANE, zároveň sú v 8 mesačnej ochrannej lehote pretože sú tehotné. Ale keď nastúpim na materskú dovolenku tak sa mi obnoví aj povinné nemocenské poistenie(zo zamestnania) a tak sa RUŠÍ ochranná lehota na DNP. Ono je to nejak presne definované s tým dátumom pôrodu. Ak bude pôrod skôr ako termín od lekára tak budú aj peniaze z DNP. Strašné podmienky! Na webe soc.poisťovni v poradni je presne príklad takéhoto prípadu.

peggi
10. júl 2012

@janka9900 no veď práveže mne zaniklo DNP zo zákona k 1.2. 2012 a bola som na rodičovskom s prvým synom ale súčasne už od 12.1.2012 PN - na rizikovom tehotenstve,nemocenské mi bolo vyplácané do 7.6. z DNP a následne od 8.6. som nastúpila na MD. Zamestnávateľa nemám už skoro 4 roky. Materská by mi mala byť vyplácaná len DNP. Ako je to teda,mám nárok? díky.

janulap
10. júl 2012

@janka9900 aha,dakujem 😉

janka9900
10. júl 2012

@peggi v tvojom pripade to je v poriadku a narok na matersku mat budes, kedze si nezamestnana. je to tak ako pisala janadur vyssie, tyka sa to zamestnanych maminiek 😉

janka9900
10. júl 2012

@freska ahoj, zial je to tak, ze ak zaplatis poslednu splatku neskor ako 8. dna nasledujuceho mesiaca, narok zanika 😒 ked na to prisli, tak uz ti pravdepodomne nevyplatia nic a budes musiet peniaze vratit 😒 ... ty nemozes za to, ze tam mali bordel, ale asi sa s nimi nevyhadas 😒 kazdopadne drzim palce a daj vediet ako si dopadla 😉

nika12
10. júl 2012

@janka9900 ahoj, prosim ta tyka sa to len poslednej splatky?? lebo tento mesiac mi platba odisla az 9. teho z uctu :-/

janka9900
10. júl 2012

@nika12 ak nebudes ziadat tento mesiac o PN, OCR, matersku a ani ti poistenie tento mesiac nezanika, tak to nevadi. ale nastav si prikaz radsej na 4.-5. den v mesiaci, nech to tam 8. isto maju 😉

peggi
10. júl 2012

@janka9900 ďakujem za radu,si ma ukľudnila,už som sa zľakla,že si budem musieť dať vyvolať pôrod 😀

nika12
10. júl 2012

@janka9900 dakujem, mi odlahlo 🙂 mam to tak nastavene, len tento mesiac som si to nejak neustrazila a neostalo mi na ucte na trvaly prikaz 😀 tak isiel az vcera.

janka9900
10. júl 2012

@peggi 😀 nemas zac, tak pekny kludny zvysok tehotenstva 😉

freska
10. júl 2012

@janka9900 dakujem.. ja som si to aj myslela... ale ked mi to uz raz uznali, neda sa na to odvolat?

janulap
10. júl 2012

@freska a to len posledna platba?Co ja viem,mozno sa mylim,nemal by tam byt nedoplatok cez 5eur,aby ti matersku neuznali?Co ides teraz robit?To by ma veru ani nenapadlo,ze pre par dni omeskania ti nedaju nic.Aj,ked so msi vsimla,ze ked gapa radi,tak napise-zaplatit v platnosti,aby to tam toho 8 v mesiaci mali.
@janka9900 da sa mi niekde overit,kedy im platby do Sp nabehli,ked platim sekom,nie z uctu?Ci len zavolat,zbehnut do SP?

janka9900
10. júl 2012

@freska 😕 ozaj netusim, skus 😉

janka9900
10. júl 2012

@janulap no, jedine zavolat, alebo tam skocit osobne 😉

wewe1
10. júl 2012

baby poradíte mi? Od 30.5.2012 si platím dobrovoľné DNP, chceme druhé bábo, na aké termíny si mám dávať pozor, samozrejme platiť do 8 v mesiaci, ale myslím potom ak by som zostala tehotná, aby som neprišla o ťažko našetrené peniaze. dík

jk77
11. júl 2012

@gapa dobre ranko. Prosim o radu.Uz pred casom ste mi super poradili, preto ak mozem, prosim znova. Nastupila som na matersku, dostala som dva papiere na ziadost o materske. Jeden je z DNP, druhy klasicky.Len teraz neviem, ci na tom druhom mam podciarknut, ze si uplatnujem materske aj z ineho poistenia, akoze z DNP???? A este jedna otazocka, na maters. som nastupila 3:7 a syncek mal 3 roky 9.7. To mam ist este na UPSVAR nahlasit, aby mi nevypaltili tych par dni???
DAKUJEM velmi pekne.. 🙂

janulap
11. júl 2012

@janka9900 podla peciatky posty,co mam na sekoch ,tak tam mam datumy zaplatenia od 28(prechadzajuci mesiac-1. v mesiaci.Tak toho 8 v mesiaci by to tam mali mat.Vadi aj to,ak by aj tieto platby nabehli po 8 v mesiaci,alebo len ta posledna?Takato platba sekom trva 2-3prac.dni,tak ked ratam,ze by to trvalo aj 5 dni,a jeden sek ako som pisala som zaplatila 1 v mesiaci,tak za 8 dni im to muselo nabehnut.Len ma zaujima ci to vadi aj na tychto platbach,ak nabehnu na ucet den-dva po slatnosti,alebo dolezita je ta posledna platba.Dakujem 🙂

zuzula77
11. júl 2012

PREPLATOK
Dobré ránko dievčence 🙂 DNP si platím od januára, no od marca, kedy sa mi v práci zmenil VZ, a preto platím viac ako by som mala, mám teda preplatky. Teraz, po polroku si idem teda zmeniť VZ v socialke a zároveň chcem požiadať o vratenie preplatku. Poradite, je na to dake tlačivo? Neviem ho najsť. Mate s tym skusenost?