Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

enricka
22. júl 2012

@janulap určite ti dám vedieť...a dakujem

poisonblu
22. júl 2012

@enricka na 100 % si to radsej over v SP, ale pisalo sa tu, ze ked chces pokracoat v poisteni, tak ten balik musi nadvazovat na ten stary balik, ale presne ti to povedia v SP, alebo sa spytaj gapy....ono je lepsie, ked budes pokracovat nepretrzite, aj kvoli PN-ke napr....

janka9900
22. júl 2012

@annanatalia ahoj, ano, mozes cerpat max. PN po uplynuti 26 tyzdnov od prihlasenia v januari a materska bude tiez max. 😉

janka9900
22. júl 2012

@matula81 ahoj, mohlo by to tak byt, len neviem, ci by si nemala platit z maxima, kedze zamestnavatel za teba nemocenske poistenie neplati, ked cerpas RD 😕 ale ak si mala narok na matersku pri druhom babatku, tak snad by stacilo platit z toho rozdielu. spytaj sa na socialke. a po prihlaseni mas narok na min. PN, ak by bolo treba 😉 ...

annanatalia
22. júl 2012

@janka9900 dakujem si zlata.

enricka
22. júl 2012

@gapa ahoj...mohla by si mi prosím ta poradiť. Neviem čo mám robiť, DNP mi zaniká buduci týzden 26.7. Tehotná sice nie som, ale ovuláciu som mala teraz, tak sme sa snažili. To, či budem tehotná zistím až o dva týzdne a to uz bude po skončení DNP. Prosím ta, mala by som sa poistiť od 27.7.na celý balík, aby som neprepadla kvoli jednému týždnu? Prosím ta, čo mám spraviť? Vedela by si mi poradiť? Díky a ak sa mám poistiť, tak si mám otvoriť balík z max vymeriavacieho, nakolko som si platila z max VZ do 26.7. Čo by si mi poradila....

matula81
22. júl 2012

@janka9900 Ahoj dakujem 🙂
pocas druheho tehotenstva som platila DNP z max vym zakladu,ale vraj malo stacit aj vtedy platit z rozdielu.Tak som preto predpokladala,ze by teraz stacilo uz len z toho rozdielu.Ale keby bolo treba z max tak by to bolo nejakych 350eur mesacne ked dobre pocitam a to by bolo presne tolko o kolko by som mala viac pocas materskej,takze sa to moc neoplati.

janka9900
23. júl 2012

@matula81 no, je mozne, ze staci z rozdielu, ozaj neviem, ale urcite sa prihlas cim skor 😉

matula81
23. júl 2012

@janka9900 ach len keby som vedela z akej sumy sa teda prihlasit.Lebo na soc. hovoria ze z max vym zakladu.Tak ale to sa mi moc neoplati.Sice tyzdne mi teoreticky vychadzaju,ale clovek nikdy nevie ako sa to v buducnosti vyvinie s datumom porodu.A neviem ci mam platit z toho rozdielu,nie ze mi potom povedia,ze to nebudu pocitat dokopy.Potom by som bola opat tam ako keby som si to neplatila.No este idem zhanat info ako to teda je.

janka9900
23. júl 2012

@matula81 skus napisat gape 😉

matula81
23. júl 2012

@gapa ahoj Gapa
chcela by som sa opytat,som na RD,pracovny pomer mi stale trva,na MD som isla este v roku 2008 s prvym dietatom,od maja 2010 som platila DNP,v 2011 sa narodilo druhe babo,31.januara 2012 mi automaticky skoncilo DNP,odvtedy som ho uz neplatila.Teraz cakame tretie babo,som v 5 tyzdni.Keby som sa v pondelok prihlasila na balicek DNP z rozdielu max vym zakladu a pravdepodobnej vym mzdy(tj 1150-550) cize z vym zakladu 600eur cize by som platila okolo 210eur mesacne ked dobre pocitam tak by mi 26 tyzdnov skoncilo 21.januara 2013 a na matersku by som mala nastupit okolo 4.februara.Mohlo by to takto fungovat?Ci by tedastacilo platit z toho rozdielu,alebo z max vym zakladu.

matula81
23. júl 2012

@janka9900 dakujem.🙂

luna22
23. júl 2012

ahojte, neplatím si nič, ale platila som DNP. teraz som sa prilasíla ( dnes ) a zajtra idem na OČR, dokedy má byť prihlasné na balíčku? Očr mi končí 2.8. Odhlasiť sa mám 2 alebo 3.8 ? Ďakujem

zfidorka
23. júl 2012

@luna22 ja som sa odhlasila v den ked mi koncila PN (aj na socialke s tym takto suhlasili)...

luna22
23. júl 2012

@zfidorka a dali ti očr aj za ten deň? a prihlasila si sa v deň očr či predtým ?

annamary27
23. júl 2012

Ahojte,do januára som platila DPN,kým to nezrušili,mám splnených 270dní platenia,teraz som tehu po umelom oplodnení.Neviete spadám ešte do tej lehoty,kedy by som mohla mať viac euráškov ?Lebo ja som z toho jeleň.ďakujem za odpovede.

zfidorka
23. júl 2012

@luna22 prihlasila som sa v den PN... PN koncim tento mesiac, takze neviem ako mi to vyplatia...

luna22
23. júl 2012

@zfidorka pozerám že si tehu 😉 ja nie som, možno to inak počítajú

zfidorka
23. júl 2012

@luna22 som tehu, ale mimo ochrannej lehoty, tak by to malo byt rovnake 🙂 ale ved snad neskor napisu baby co su na to odbornicky 🙂

emilii
23. júl 2012

@annamary27 ak sa po zrušení pripoistenia čiže do 26 týždňov znova pripoistíš, tak ťa budú znova evidovať ako DNP a budeš mať nárok na väčšiu materskú / čiže budú ti rátať do toho aj to predchádzajúce obdobie, kedy si pripoistená bola/ ... ale myslím, že 26 týždňov končí teraz niekedy... tak treba rýchlo konať ... skoč na SP a informuj sa .. info najdeš aj na nete .. ja som sa tiež pripoistila znova pred meisacom len kôly materskej ...

poisonblu
23. júl 2012

@annamary27 no nespadas...v case otehotnenia ti muselo bezat DNP, a to ti nebezalo...bola by si v ochrannej lehote....takze ak chces poberat materske, tak si zacni platit balik a po 26tyzdnoch ho mozes zase zrusit

poisonblu
23. júl 2012

@emilii tak o tomto som nic nepocula....

emilii
23. júl 2012

@poisonblu ani ja som o tom nepočula, pokiaľ mi o tom nepovedali milé tety na SP 🙂

ivca82
23. júl 2012

@annamary27 nárok by ti vznikol z minima, ak by si sa poistila na balík na pár dní a vznikne ti ochranná lehota pre tehotné. Splnila by si podmienku 270dní za posledné 2 roky. Len ti nesmie vznikúť po tom ako balík zrušíš nové poistenie (zamestnanie napr.) a budeš mať nárok, len neviem presne koľko to vychádza, záleží od vym.základu z minima. Ak by si chcela z maxima, tak ako ti Poisonblu napísala musela by si platiť balík 26týždňov z maxima, resp. z čiastky, ktorej chceš mať materské. Ak si zamestnaná tak to z minima ti pomôže, ak nie, tak myslím, že sa ti to neoplatí, lebo to je tuším vo výške rodičáka potom.

ivca82
23. júl 2012

@emilii z maxima by mala nárok, keby platila nepretržite ešte teraz, lebo v januári nebola tehu. Tie tety na SP niekedy tak zavádzajú až hrôza 😒

sara45
23. júl 2012

Ahojte idem si ku vam poradu . v januari ako sa rusilo mi zaniklo dobrovolne , teraz sice este poberam zvysene ale asi cakame 2 mimi tak by som sa chcella informovat ci som este v tej ochrannej lehote 270 dni a ci mam este na tu zvysenu nárok a ci by som mohla ist na pn-ku aa poberat este tie euraciky u DNP ked som na materskej dakujem vam

emilii
23. júl 2012

@ivca82 ale v tomto prípade nemusela byť tehotná do konca januára ... píšem len to, že si po skončení DNP do 26 týždňov môže založiť nové pripoistenie / za cenu nového balíka z minima ak bola pripoistená viac ako 270 dní / a nárok na materskú bude mať , najde to na nete v nejakom článku ... .... a to že milé tety zavádzajú, s tým mám svoje skúsenosti .-((( negatívne..

emilii
23. júl 2012
emilii
23. júl 2012

a ešte niečo .. 🙂
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... ... tak je to o čom som písala 🙂

annamary27
23. júl 2012

@emilii a teraz po novom koľko platíš?predtým som platila 50eur.